#Bezpieczeństwo

strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć resztę kandydatów strzałki
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Cyberbezpieczeństwo
   Pięć lat rządów PiS pokazało, że ta władza nie rozumie zagrożeń współczesnego świata. Wojny informacyjne, ataki propagandowe, konflikty zbrojne - przed tym nie obronią nas Wojska Obrony Terytorialnej." "Żyjemy w dość niespokojnych czasach (...) Do starych zagrożeń geopolitycznych, doszły nowe - związane z cybeatakami i dezinformacją. (...) Brexit jest po części właśnie efektem wielkiej kampanii dezinformacyjnej. (...) Stworzymy cyberarmię, która będzie dbała o cyberbezpieczeńśtwo (...) co roku będę publikował raport przygotowany przez specjalistów z BBNu dotyczący działań propogandowych wymierzonych w Polskę, żeby każdy obywatel wiedział jakich źródeł i jakich mechanizmów trzeba unikać, jakie strony intermetowe sieją antypolską, antyunijną propagandę.
  • Europejska Armia
   - Po 1989 roku konsekwentnie wspieraliśmy NATO jako podstawę polskiego bezpieczeństwa, a zgłaszany przez Francję pomysł europejskiej armii torpedowaliśmy. Co pan o tym sądzi? - To był błąd. Dziś przyglądam się z bliska, jak funkcjonuje PESCO i widać, że ten mechanizm się sprawdza. Uważam, że byłoby dobrze, gdyby Polska bardziej zaangażowała się w ten model. Pełne uzależnienie od USA, przy całej nieprzewidywalności Trumpa, jest dla nas ryzykowne. W tym czasie nasi sojusznicy swoje siły wzmacniają, a my je osłabiamy.
  • Fundusze UE
   Dlatego przyjąłem zaproszenie od głów tych państw, żeby uczestniczyć w tych spotkaniach, żeby tłumaczyć dlaczego te pieniądze na sprawiedliwą transformację, na nowy Zielony Ład, na fundusz spójności, na dobrą wspólnotową politykę rolną powinny trafić także do Polski. Polska nie jest przy stole negocjacji, wbrew temu, co twierdzi pan premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj Polska jest osamotnionym graczem.
  • NATO oraz dobre stosunki z sojusznikami
   Potencjał obronny Polski jest bardzo ograniczony w stosunku do Rosji i innych naszych mocarstwowych sąsiadów. I trudno sobie wyobrazić, by w najbliższym czasie mogło się to zmienić. W związku z tym naszą siłą jest obecność w NATO i dobre stosunki z sojusznikami. Dziś jest tak, że jesteśmy ze wszystkimi skłóceni.
  • Nowa strategia bezpieczeństwa kraju
   Ostatnia strategia bezpieczeństwa kraju poczhodzi z 2014 roku, tymczasem zmienił się świat, ropoczął konflikt na ukrainie, przez Europę przetoczył się wielki kryzys migracyjny, wzrosło zagrożenie cyberatakami, Wladimir Putin rozpoczął akcję dezinformacyjną przeciw Polsce. Czas na cyberarmię, czas na nową strategię. Zobowiązuję się ze na początku mojej kadencji przygotuję nową strategię "Bezpieczna Polska 2020" to jest nasz cel. Strategia ta zawierać będzie plan modernizacji nowej armii, plan zakupów uzbrojenia na lata, realizację programów wojskowych, w tym dokończenie programu Tytan, rozwój systemu antyrakietowego i obrony przeciwlotniczej, powstanie polskiego programu dronów, plan obrony przed cyberzagrożeniami oraz sposób realizacji tego planu.
  • Nowoczesna armia
   Deklaruję się, że będę dbał o żołnierzy, zarówno tych na służbie jak i tych któzy tę służbę zakończyli. Musimy stworzyć najnownocześniejszą armię w tej części Europy i ją stworzymy. Powstanie Centrum Rozwoju Wojska Polskiego. Będzie to ośrodek badawczy. Najlepsi specjaliści i badacze będą pracować nad najlepszymi technologiami dla Wojska Polskiego.
  • Obronność
   Pan prezydent z panem Macierewiczem bawią się ołowianymi żołnierzykami w armię. Ludzie mówią, że prawdziwym niebezpieczeństwem jest susza, pandemia, kryzys gospodarczy. To są prawdziwe problemy dzisiaj Polek i Polaków. Dzisiaj zamiast F-35, o których tutaj rozmawialiśmy, my nie potrzebujemy F-35, bo te F-35 nie ugaszą pożaru w Biebrzy, nie sprawią, że zestrzelimy koronawirusa. My dzisiaj zamiast pseudo-armii Macierewicza, potrzebujemy armii pielęgniarek, które są dobrze wynagradzane.
  • Pierwsza wizyta zagraniczna
   W kwestiach polityki zagranicznej musimy przede wszystkim budować mosty, a nie mury. Szczególnie ze Wschodem, gdzie rządzący także niestety popsuli bardzo dużo. Dzisiaj Polska jest osamotniona, widzimy to w polityce zagranicznej. Oczywiście mamy stosunki z prezydentem Trumpem, który jest nieobliczalny, albo z nieistniejącym San Escobar. Tylko nie da się w takim osamotnieniu prowadzić racjonalnej polityki. Naszym partnerem powinni być Niemcy i Francuzi, razem z nimi powinniśmy budować trójsojusz i to właśnie te stolice odwiedzę jako prezydent. Powinniśmy wzmacniać naszą obecność w NATO i w UE. Powinniśmy doprowadzić do tego, że w końcu Polska wstanie z kolan, tak, jak zapowiadało to PiS.
  • Polityka wschodnia
   Polska jest w specyficznym położeniu geopolitycznym i nasze relacje na Wschodzie i na Zachodzie powinny być przede wszytskim oparte na dobrej dyplomacji, tego dzisiaj brakuje. Skłociliśmy się i ze Wschodem i z Zachodem. Budować mosty, integrować się z UE, jestem wielkim zwolennikiem integracji i budować mosty ze Wschodem (...) ale nie tak, jak robi to PiS, czyli kupując 13,5 mln ton węgla który sprowadza do Polski opakowuje w worki z napisem patriot i sprzedaje jako nasze dobro narodowe. (...) 5mln ton węgla czeka na hałdach na Śląsku. Rząd woli finasowanie propagande Putina za kupowanie byle jekiej jakości węgla i to trzeba zmienić.
  • Rada Bezpieczeństwa Narodowego
   Jesli zostanę Prezydentem RP regularnie będę zwoływał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, w której zasiadać będą wszystkie partie, także opozycyjne, które będą chciały rozmawiać o naszym bezpieczeństwie. Zadbam o to by Rada funkcjonowała w oparciu o bylych prezydentów i byłych premierów, którzy będą wnosić swoje kompetencje i swoje doświadczenie.
  • Relacje w UE
   Odbudowa dobrych relacji z UE to pierwszy cel mojej prezydentury (...) Silny i odpowiedzialny prezydent powinien postarać się, by Polska stała się jednym z wiodących krajów w Unii Europejskiej. Musimy powiedzieć, ze oczywiście Stany Zjednoczone i NATO są kluczowe dla polskiego bezpieczeństwa, dzięki wysiłkom prezydenta Kwaśniewskiego i ludzi lewicy, Polska jest dzisiaj w NATO, ale NATO to tylko jeden aspekt, kłóry kładzie nacis na kwestie militarne, a to tylko jedno z wielu narzędzi budowania naszego bezpieczeństwa narodowego, dzisiejsze władze tego nie rozumieją. Jest jedna instytucja która ma instrumenty dyplomatyczne, finansowe i społeczne, największy projekt pokojowy naszego kontynentu, ten projekt nazywa się Unia Europejska. My będziemy się integrować właśnie z Unią Europejską.
  • Relacje z Francją
   Francja ma inne interesy niż Polska, ale byłoby dobrze, gdybyśmy potrafili stworzyć z Francją przestrzeń do interesów wspólnych. Dziś tego nie ma. Dziś Polska jest wykluczona ze stołu europejskiego. Jesteśmy na kolanach.
  • Relacje z USA
   Dziś Polska jest na kolanach. Bo nasz najbliższy sojusznik wykorzystuje Polskę w każdym momencie. A w momencie jak powinien nam przekazać informację, jak w irańskim ataku na Irak, nie dostajemy tej informacji. Polska dyplomacja wydaje się całkowicie zaskoczona. Trzeba zmienić kompletnie nasze podejście do sojusznika (...). USA z sojusznika powinny stać się partnerem.
  • Rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego
   Zrobie wszystko, aby polski przemysł zbrojeniowy stał na najwyższym europejskim poziomie. Będę pilnował by nasza technologia wojskowa była kupowana według strategicznego planu, w oparciu o wiedzę ekspercką. (...) Rozwój przemysu jest polską racją stanu, a przemysł zbrojeniowy jest dzisiaj w ruinie.
  • Unia Europejska
   Szanowni państwo, jestem jedynym kandydatem tutaj dzisiaj, który nie konserwuje tego systemu, który dzisiaj powoli doprowadza do tego, że Polsce bliżej jest do Białorusi i Rosji, niż krajów Europy zachodniej. Polska dzisiaj jest częścią Europy. Jesteśmy i możemy być bijącym, tętniącym sercem tej Europy. Jako członek Parlamentu Europejskiego, a wcześniej Rady Europy, zawsze będę zabiegał o to, żeby nasza gospodarka integrowała się z gospodarką UE, ale także, żebyśmy integrowali nasze prawa, żeby Polki miały takie same prawa, jak Francuzki czy Niemki. A dzisiaj tak nie jest, bo piekło kobiet, także utrzymywane przez tych wszystkich konserwatystów, niestety nadal funkcjonuje. Żeby Polska także była krajem świeckim, a dzisiaj niestety nie jest, bo oni są strażnikami tego układu. Będę zabiegał także o to, o co dzisiaj progresywni prezydenci, premierzy walczą, o wielki, nowy plan Marshalla dla Europy.
  • Unia Europejska
   Unia, to najpiękniejszy projekt na świecie, szkoda, że Wielka Brytania z niego wychodzi. Musimy zadbać, by Polska nie była następna.
  • Wydatki na armię
   - Czy jest pan za zwiększeniem wydatków na armię w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji? - My już wykonujemy swoje zobowiązania. Trzeba jedynie lepiej te pieniądze wykorzystywać. Nie na zakup F-35 bez offsetu i przetargu. Musimy przygotować się na nowe wyzwania, np. na cyberataki. Stworzyć naszą cyberarmię, wspierać taki rozwój polskiego wojska, który będzie odpowiadał na wyzwania XXI i XXII wieku. A nie bawić się w groteskowe Wojska Obrony terytorialnej.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Gospodarka neutralna klimatycznie jako lewicowa utopia
   To, co jest narzucone Polsce, co narzuca Unia Europejska, nie ma nic wspólnego z ochroną klimatu. To realizacja lewicowej utopii - tak zwanej gospodarki neutralnej klimatycznie.
  • Kompetencje państwa
   Jesteśmy poddawani presji, aby kolejne kompetencje państwa polskiego oddawać Unii Europejskiej. Mocarstwa takie jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Rosja usiłują wymuszać na Polsce i innych państwach korzystne dla siebie decyzje polityczne. Naszą suwerenność ekonomiczną ograniczają potężne międzynarodowe korporacje, które unikają płacenia w Polsce podatków i usiłują narzucać rządom własne reguły.
  • Koronawirus
   Tuż przed wejściem do studia odczytałem informację, że młodych chłopaków odwiedzają policjanci - to jest weryfikacja osób, które w razie czego można zmobilizować pod kątem wojskowym. Myślę, że to dobrze.
  • Koronawirus: zamknięcie granic
   Uważam, że granice należy zamknąć, tak jak robią to już inne państwa. Trzeba minimalizować wszystkie możliwości przenikania #koronawirus na teren Polski. Obecność wirusa i obszary kwarantanny w pewnych miejscach kraju nie oznaczają, że powinniśmy ignorować zagrożenie zwielokrotnienia liczby zarażonych przez ich swobodny napływ z zagranicy.
  • Polityka historyczna
   Jednym z głównych współczesnych zagrożeń, z jakimi musi zmierzyć się Polska, jest kampania nienawiści zmierzająca do przypisania Polakom współodpowiedzialności za Holokaust. Celem jest wyegzekwowanie od Polski gigantycznych roszczeń żydowskich, liczonych w dziesiątkach miliardów dolarów. Zobowiązuję się, że będę bronił polskiego majątku narodowego przed rabunkiem. Będę także liderem działań zmierzających do poprawy naszego wizerunku na świecie i wymierzenia sprawiedliwości tym, którzy Polskę oczerniają.
  • Polityka klimatyczna
   Ograniczanie CO2 wyłącznie w ramach Unii Europejskiej ma tylko jeden efekt: UE zabija swój przemysł, który trafia do państw, gdzie nie ma żadnych ograniczeń ekologicznych.
  • Polityka klimatyczna UE to sabotaż przemysłowy
   Regulacje klimatyczne w Unii Europejskiej to sabotaż przemysłowy, którego skutkiem jest transferowanie problemów ekologicznych w inne części świata.
  • Polityka migracyjna
   Ja nigdy nie mówiłem "stop wszystkim imigrantom", tylko stop masowej imigracji. Jestem przeciwny zjawisku, które jest określana, jako masowa imigracji. Czyli imigracja, która zmienia warunki naszego życia. Np. kiedy rząd znosi obowiązek posiadania uprawnień zawodowych w różnych zawodach po to, żeby można było szybko zastąpić brakujące miejsca pracy cudzoziemcami.
  • Strategia polityki migracyjnej
   Rząd obiecał przygotowanie i publikację strategii polityki migracyjnej. Tej strategii nie opublikował, a minister odpowiedzialny za jej przygotowanie został odwołany.Konfederacja popiera odpowiedzialną politykę migracyjną. Nie chodzi o nagonkę na konkretne osoby, ale o to, by państwo posiadało jakąś strategię w tym zakresie.
  • Trybunał Sprawiedliwości UE
   Nasze państwo nie może się zgodzić na to, żeby tzw. Trybunał Sprawiedliwości UE uchylał dowolne reformy polskiego rządu swoją arbitralną decyzją.
  • Zadania armii
   Nie pozwolę na to, by nasi żołnierze byli narzędziem w rękach obcych mocarstw. Jedynym zadaniem polskich Sił Zbrojnych ma być obrona terytorium Polski i jej mieszkańców.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Bezpieczeństwo energetyczne
   Bezpieczeństwo Polski wzmacnia się na naszych oczach i to są moje działania także. To Baltic Pipe - gazociąg, którym będzie biegł gaz z szelfu noweskiego do Polski, którego budowa w najbliższym czasie się rozpocznie, dlatego że są już wszystkie zgody i jest podpisana umowa z firmą, która ten gazociąg ma wykonywać. Powstał w międzyczasie gazoport w Świnoujściu. Jesteśmy coraz mocniejsi. Będziemy w pełni suwerenni energetycznie niedługo. Dzisiaj mamy świetne relacje ze Stanami Zjednoczonymi, wojska amerykańskie które gwarantują nasze bezpieczeństwo.
  • Członkostwo w UE
   Jeżeli ktoś mówi o polexicie, to wyraźnie bardzo go pragnie. Ja osobiście nie chcę polexitu, chciałbym, żeby Polska była w Unii Europejskiej i żebyśmy czerpali z członkostwa wszystkie korzyści, które mieliśmy do tej pory, przy czym nie mówię tylko o korzyściach o charakterze finansowym, lecz także o korzyściach ogólnoludzkich: że jest wolność, że się możemy przemieszczać, że granice są dla nas otwarte, że możemy podróżować, że jest tyle swobody i tyle poczucia wolności, którego, zwłaszcza starszemu pokoleniu Polaków, brakowało.
  • Europejska solidarność
   W Europie powinniśmy postawić na współpracę. To właśnie dlatego w ramach współdziałania i wsparcia wysłaliśmy grupę naszych lekarzy do Włoch, po to żeby wsparli Włochów w bardzo trudnej wtedy dla nich sytuacji walki z koronawirusem. Wsparliśmy ich, bo Europa powinna opierać się na solidarności. Nie powinna się opierać na konkurencji, nie powinna się opierać na walce interesów, nie powinna się opierać na dyktacie silnych, ale powinna się opierać na solidarności, na wzajemnym zrozumieniu i na współpracy. I taką właśnie Europę zjednoczoną i wspólną ja proponuję i mam nadzieję, że będziemy w niej żyli.
  • G-20
   Polskę widać w Davos wreszcie. To bardzo dobrze, bo jeżeli mamy ambicję, chcemy się liczyć, chcemy być w międzynarodowych gremiach, mamy ambicję wejść do G-20, to musimy się pokazywać, musimy być widoczni, musimy być ofensywni i to się dzieje.
  • Inicjatywa Trójmorza
   Chcemy budować silną pozycję Polski w przestrzeni międzynarodowej i to się udaje. Budujemy w tej chwili współpracę w ramach Trójmorza. Chcemy, żeby powstało więcej połączeń komunikacyjnych przede wszystkim pomiędzy Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym i Adriatykiem. (…) Ale przede wszystkim tam, gdzie można robić interesy, tam gdzie są kraje rozwijające się. Tam, gdzie są kraje o wielkich ambicjach. Kraje które tak jak my, były kiedyś za żelazną kurtyną i które w związku z tym, tak jak my, są na dorobku. Chcą się rozwijać dynamicznie, dlatego potrzebne są nam drogi północ-południe, potrzebne są nam linie kolejowe północ-południe. Potrzebne nam są połączenia także i energetyczne w przestrzeni północ-południe. To jest wszystko coś, co nie było realizowane przez dziesięciolecia, a co jest bardzo potrzebne.
  • Integracja europejska
   Próbują nam dzisiaj to nasze prawo do posiadania uczciwego, dobrego wymiaru sprawiedliwości, do jego naprawy, na wszystkie sposoby odebrać. Nie pozwólmy na to, żeby inni decydowali za nas. My, Polacy mamy prawo sami decydować o sobie samych i swoich sprawach. Po to walczyliśmy o demokrację. Jestem prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy. Tak, tu jest Unia Europejska. Tak, oczywiście, i bardzo się z tego cieszymy, że jest. Ale przede wszystkim tu jest Polska.
  • Modernizacja armii
   Wdrażamy plan modernizacji polskiej armii. I mówię z góry proszę państwa będziemy kupowali bardzo drogie wyposażenie. Chciałbym, żeby jak najwięcej tego wyposażenia było wyprodukowane w Polsce, ale będziemy kupowali wyposażenie najlepsze na świecie, nawet jeżeli jest ono bardzo drogie. Bo polski żołnierz musi być najlepiej na świecie wyposażony. To jest wielkie zadanie władz. Po to by mógł strzec bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, po to by nasi żołnierze umieli odeprzeć każdy atak. Czy to atak militarny, czy to atak klęski żywiołowej, jeżeli taki przyjdzie. (…)To właśnie dlatego kupujemy najnowocześniejsze na świecie samoloty produkcji amerykańskiej F35 – myśliwce 5 generacji. Tak są bardzo drogie, tak ale są najlepsze. Lepszych nie ma i polscy piloci będą nimi latali.
  • Modernizacja służb mundurowych
   Budujemy komisariaty policji, tam gdzie były zlikwidowane. Tworzymy je, odtwarzamy, poddajemy remontom. Są ogromne pieniądze na modernizację służb mundurowych, policji, straży granicznej, straży pożarnej. Po co? Po to, żeby podnieść jakość życia, bo jakość życia to także bezpieczeństwo. (…) A bezpieczeństwo to także dobrze wynagradzany policjant. To, proszę państwa, dobrze wyposażony policjant. To policjant, który pracuje w godziwych warunkach, ma przyzwoity posterunek policji, ma przyzwoite wyposażenie, ma przyzwoitą infrastrukturę, ma przyzwoity radiowóz i cały pozostały sprzęt i to także jest modernizowane, to także jest zmieniane i cały czas są realizowane zakupy dla policji. Podobnie jest ze strażą graniczną, podobnie jest ze strażą pożarną.
  • NATO
   Ale to także (...) obecność wojsk sojuszniczych w naszym kraju, obecność wojsk, które do polski zaprosiliśmy (…) po to żeby wzmocnić nasze bezpieczeństwo. Wszyscy wiedzą dlaczego. Dlatego, że wybuchła wojna na Ukrainie. I okazało się, że jest realne niebezpieczeństwo tego, że będą rosły te zakusy imperialne. I że jest potrzebne pokazanie, że Sojusz Północnoatlantycki żyje, że art. 5 działa i że granica NATO to nie jest granica na Odrze, tylko to jest prawdziwa wschodnia flanka NATO, tam gdzie od 1999 r. NATO się znajduje, czyli że obejmuje Polskę, obejmuje państwa bałtyckie. (…) I to się udało. Dzisiaj wojska sojusznicze są u nas, dzisiaj jest u nas także armia Stanów Zjednoczonych. I proszę mi wierzyć, jesteśmy dzięki temu dużo bezpieczniejsi niż byliśmy jeszcze w roku 2014 czy 2015, czy nawet 2016 kiedy był w Warszawie szczyt NATO (…)
  • NATO gwarantem bezpieczeństwa Polski
   To, że jesteśmy w tym Sojuszu od 20 lat ma dla nas dzisiaj z całą pewnością znaczenie fundamentalne. Jeżeli mówimy, co dzisiaj jest przesłanką, że możemy mówić o bezpiecznej Polsce to m.in. mówimy: tak, Polska dzisiaj jest bezpieczna, bo jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
  • Obecność NATO w Polsce
   Ale to także i militarna obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce i na wschodniej flance, czyli w państwach bałtyckich, w Rumunii – to jest rzecz ogromnie ważna, to jest fundament naszego bezpieczeństwa militarnego. To, że te oddziały Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego przed 2016 rokiem nie było, o które ja walczyłem od samego początku, od kiedy byłem prezydentem-elektem, mówiłem: Chcemy mieć tutaj, w Polsce, oddziały Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska jest w NATO, ale my chcemy także, żeby NATO było Polsce – to było takie moje hasło. (...)Dzisiaj jest obecność natowska w Polsce, są żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego są też wśród nich żołnierze armii Stanów Zjednoczonych, co mnie bardzo cieszy, bo to jest największa i najsilniejsza armia świata, są również we wszystkich państwach bałtyckich. My też w ramach obecności natowskiej, jesteśmy na Łotwie, wraz z innymi naszymi sojusznikami jesteśmy także w Rumunii.(...)
  • Państwa narodowe i wspólna Europa
   Pandemia koronawirusa najlepiej pokazała, kto dzisiaj radzi sobie w Europie. W Europie poradziły sobie i radzą sobie z tą pandemią i wierzę, że sobie doskonale poradzą – tak państwa narodowe.To one stanęły do walki, to one radzą sobie dobrze, tak jak dobrze sobie radzi nasz kraj. Unia Europejska, Komisja Europejska i inne instytucje europejskie zaspały w sprawie, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy budować wspólnej Europy, bo ona jest projektem bardzo ważnym.
  • Pierwsza wizyta zagraniczna
   W tym roku myślę, że z pierwszą wizytą bardzo bym chciał pojechać do Rzymu, dlatego że to będzie oznaczało, że epidemia koronawirusa minęła, że ją pokonaliśmy, że Włochy które tak bardzo ucierpiały, są wspierane przez swojego sojusznika w Unii Europejskiej.
  • Polityka historyczna
   (...) moim obowiązkiem jest dbać o sprawy Polski i Polaków. Jedną z ważnych spraw jest sprawa naszej tożsamości, naszej historii i prawdy historycznej w tym kontekście, sprawa godności polskiego narodu i godności polskiego państwa. Mam stać na straży tej godności, to jest mój obowiązek – i będę czynił wszystko, i starał się na wszelkie sposoby, by ta godność była zachowywana. Będę walczył o prawdę historyczną, bo uważam to za swój obowiązek, za jedną z przyczyn, dla których zostałem przez moich rodaków wybrany – właśnie po to, by ich godnie reprezentować i by tę prawdę historyczną nieść na cały świat, bo w wielu przypadkach jest ona zakłamywana, Polacy są krzywdzeni, polski naród jest krzywdzony, bohaterowie są krzywdzeni. Nie wolno nam do tego dopuszczać, a gdy tak się dzieje, trzeba z tym walczyć.
  • Polityka historyczna
   Zależy nam przede wszystkim na wszystkich tych, którzy poprzez fałszywe oskarżanie Polaków – poprzez zamazywanie prawdy historycznej i szerzenie nieprawdy, czyli przeinaczanie historii, pisanie jej de facto na nowo, można tak powiedzieć, przede wszystkim przez przedstawicieli władz rosyjskich, niestety, na czele z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – mogliby zostać potencjalnie wprowadzeni w błąd.
  • Prawo własności w Polsce
   Chciałbym, żebyście Państwo mogli być tego pewni. Jeżeli nadal będę Prezydentem Rzeczypospolitej i dzięki Państwa głosom, dzięki Państwa wsparciu, możecie być Państwo spokojni, żadne obce prawodawstwa nie będą wpływały na prawo własności w Polsce. Czy one są, proszę państwa, z zaprzyjaźnionych z nami krajów, czy one są z niezaprzyjaźnionych z nami krajów, nie ma to żadnego znaczenia. Nikt z żadnymi z sufitu wziętymi roszczeniami, które nigdzie w innych miejscach nie występują, nie będzie mógł się u nas zgłosić. Ponieważ ja nie podpiszę żadnych ustaw, które by to przewidywały. Dzisiaj nie ma tego w polskim prawodawstwie i póki ja jestem prezydentem nie będzie. Jeszcze raz powtarzam.
  • Rada Praw Człowieka ONZ
   Byliśmy przez ostatnie lata – i jeszcze cały czas jesteśmy, przez te ostatnie dni – niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na 190 państw nikt nie zagłosował przeciwko Polsce. Dostaliśmy się w tym roku do Rady Praw Człowieka, będziemy teraz w Radzie Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, to też jest bardzo ważna nowa pozycja międzynarodowa dla Polski. W ostatnim czasie zostaliśmy wybrani ze znakomitym wynikiem jako przewodniczący OSCE, poczynając od 2022 roku. Naprawdę jesteśmy liczącym się państwem, które jest dostrzegane i choćby to, w jaki sposób mówi o nas właśnie ten, kto dowodzi najsilniejszym państwem na świecie – bo jednak władza prezydenta Stanów Zjednoczonych jest ogromna, w ogóle nieporównywalna z władzą prezydenta Polski, to jest zupełnie co innego, można śmiało powiedzieć, że tam jest prezydent jednocześnie premierem w jednym ręku – to każdy, kto zna się na polityce międzynarodowej, wie o tym, że to buduje pozycję kraju, i naszą pozycję to buduje. I o to chodzi.
  • Relacje z USA
   Mamy dzisiaj rzeczywiście doskonały sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Relacje ze Stanami Zjednoczonymi, jak podkreśla zresztą sam prezydent Donald Trump, są takie, jakich nie było po 1989 r. Cieszę się z tego, mam nadzieję, ze Polska na tym zyska. Mamy dzisiaj dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Tak jak mówię kupujemy od Amerykanów, od Stanów Zjednoczonych różne rzeczy poczynając od wyposażenie wojskowego poprzez inne. Ale też Amerykanie inwestują w Polsce. Amerykanie tworzą miejsca pracy w naszym kraju i rozwijają się. Proszę Państwa są Amerykanie, którzy w Polsce zainwestowali pieniądze. Założyli swoje firmy w Polsce, tu jest ich siedziba, tu płacą podatki, a prowadzą stąd działalność na całym świecie. To jest tak, że ten sojusz przynosi dwustronne korzyści. Zyskują na tym Stany Zjednoczone, ale my także proszę państwa na tym zyskujemy.
  • Suwerenność a UE
   Chcemy zrealizować coś, co jest naszym prawem jako władz państwowych demokratycznie wybranych, a mianowicie dokonywać zmian, również zmian systemowych, a regulowanie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest działaniem pozatraktatowym i w związku z powyższym mamy prawo do tego. To jest pierwsza rzecz.
  • Unia Europejska
   Unia wymaga reformy. W moim przekonaniu wymaga wzmocnienia roli państw narodowych, większej podmiotowości tych państw i wymaga większego poczucia tego, że te działania europejskie rzeczywiście są realizowane dla obywateli. Więc większa rola parlamentów narodowych, także większa rola – w moim przekonaniu – Parlamentu Europejskiego, dlatego że ludzie wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego bezpośrednio – mają poczucie, że to są ich przedstawiciele.
  • Unia Europejska
   Być może brukselskie elity nie są z nas zadowolone, bo zbyt mocno naruszyliśmy czyjeś interesy. W przestrzeni międzynarodowej nie ma wolnych miejsc, jeżeli chcemy coś znaczyć, musimy się czasem rozpychać. I my to robimy. Tyle że gdy zaczynamy to robić, jesteśmy atakowani.(...)"
  • Ustrój sądów
   My mamy prawo ustrój naszych sądów sami tworzyć i sami reformować. To jest nasze prawo jako państwa członkowskiego.
  • Wojska Obrony Terytorialnej
   Bo jak mówimy o bezpieczeństwie, to przecież nie mówimy tylko o tym bezpieczeństwie czysto militarnym, przed jakąś napaścią zewnętrzną, tylko też o tym bezpieczeństwie zwykłym, codziennym. Właśnie takim przed klęską żywiołową – czy ma nas kto przed tą kreską obronić, czy ma nam kto pomóc. Tak, dzisiaj takich, którzy mogą nam w tym pomóc, jest więcej niż było, i to jest na pewno wielki sukces. Sukces, że Wojska Obrony Terytorialnej są, że młodzi ludzie się do nich zgłaszają.
  • Współpraca w UE
   Współpraca w ramach UE jest bardzo ważna. Dziś mamy bardzo dobrą współpracę transatlantycką, mamy świetne relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Wielokrotne moje spotkania z panem prezydentem Donaldem Trumpem, jeździmy dzisiaj do Stanów Zjednoczonych bez wiz, wiec to pokazuje, że relacje są bardzo dobre. Chciałbym, żebyśmy pomogli też Unii Europejskiej wyjść z tego kryzysu, żebyśmy byli tutaj aktywni, żebyśmy dalej budowali współpracę państw UE w ramach Trójmorza, którą rozpoczęliśmy 5 lat temu. To są dzisiaj te najważniejsze wyzwania, w moim przekonaniu, polskiej polityki.
  • Współpraca z Chinami
   Uważam, że my także powinniśmy współpracować z Chinami. Do nas zresztą docieraj szerokie szyny i mamy terminal w Sławkowie, w związku z tym mamy szansę stać się hubem, przez który różne chińskie towary będą wędrowały dalej do Europy. Natomiast musimy w tym wszystkim pilnować swoich interesów pod każdym względem, czyli dbać o nasz rynek, dbać o nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy że mamy do czynienia z ogromnym mocarstwem i trzeba prowadzić dyplomację, trzeba dywersyfikować współprace międzynarodowa, ale trzeba to czynić w sposób ostrożny i wyważony.
  • Współpraca z innymi państwami
   Nasza dyplomacja, wspólnie z dyplomacją litewską, spowodowała, że doprowadziliśmy do istotnej poprawy relacji pomiędzy naszymi krajami, społeczeństwami (...). Doskonale rozwija nam się współpraca z państwami bałtyckimi i naszymi z sąsiadami. Razem stanowimy dzisiaj wschodnią flankę NATO, gdzie są obecne natowskie oddziały, gdzie obecna jest także armia amerykańska, najsilniejsza armia świata. Mieliśmy także w naszym kraju, i z powodzeniem zrealizowaliśmy, bardzo ważne wydarzenia międzynarodowe: Szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży, Konferencję COP24 (...).
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Bezpieczeństwo narodowe
   Bezpieczeństwo narodowe to dzisiaj nie tylko czołgi, samoloty czy łodzie podwodne, których tak bardzo polskim siłom zbrojnym brakuje, to też bezpieczeństwo, rozumiane tak jak powinno w XXI wieku. To bezpieczeństwo naszych kont bankowych, naszych e-maili, naszych kont w mediach społecznościowych.
  • Bezpieczeństwo narodowe
   O bezpieczeństwie narodowym powinnismy mysleć w wielu aspektach. Bo to nie jest tylko kwiestia zakupów dla polskiej armii, ale to jest cyberbezpieczeńswto, bezpieczeństwo epidemiologiczne, spoistość społeczna która rozbijana na 1000 sposobów, może sprawić ze zachwiane zostanie nasze poczucie bezpieczeństwa i niepodległość wręcz"
  • Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
   Zadaniem nowego prezydenta powinno być przeformatowanie Biura Bezpieczeństwa Narodowego aby z tego z czym kojarzy się dzisiaj czyli wyłącznie z departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi stało się nowoczesnym centrum zarządzania i edukacji bezpieczeństwem Polaków. Dzisiaj mamy nowe wyzwania, to nie tylko rakiety i czołgi, to cyberbezpieczeństwo, to zagrożenie epidemiologiczne, to są wszytskie te rzeczy których powinniśmy się uczyć przes szkodą, a nie w momencie kiedy ta szkoda występuje.
  • Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
   Bycie zwierzchnikiem sił zbrojnych to dla mnie nie personalne walki wokół generalskich nominacji i rozgrywanie frakcji, to przede wszystkim stworzenie, na bazie BBN-u, nowoczesnego centrum kreowania strategii, ale i edukacji w zakresie współczesnych zagrożeń, informowanie Polaków, jak nie bać się w świecie, którego nie wysadzają moździerze i katiusze, a dużo częściej i skuteczniej np. fake newsy.
  • Pierwsza wizyta zagraniczna
   Z całą pewnością na tej liście znajdzie sie Kijów, bo niepodległa Ukraina to nasza racja stanu. Prezydent powinien mieć jak najlepsze relacje z prezydentem Ukrainy. Ale też Berlin i Paryż, bo muszę odbudować jako prezydent relacje w ramach Trójkąta Weimarskiego. Relacje zapomniane, relacje, które są nam niezwykle potrzebne bo jesteśmy częścią wielkie europejskiej rodziny.
  • Polityka migracyjna
   My w tej chwili jesteśmy w bardzo poważnej sytuacji w związku z tym co dzieje się teraz na granicy turecko - greckiej, z szantażem, który prezydent Turcji wykonuje na UE otwierając granice dla uchodźców, którzy do tej pory przebywali w Turcji, to pokazuje jak niewiele zrobiliśmy jako UE i jako Polska od 2015 r, od ostatniego kryzysu, zapłaciliśmy Erdoganowi żeby rozwiązał ten problem za nas, a on w tej chwili stawia nas w szachu grożąc, że wypuści tysiące ludzi, którzy będą szukać schronienia w UE. Polska powinna wypracować długofalową politykę emigracyjnę, włączyć się natychmiast w solidarne działania UE, współtworzyć europejski plan Marschalla, który pomoże rozwiązać ten kryzys (...) i po trzecie rozważyc przyjęcie tych, którzy wymagają pomocy medycznej albo innego wsparcia w ramach np. korytarzy humanitarnych.
  • Polityka migracyjna
   Potrzebujemy długofalowej polityki imigracyjnej, po to by cudzoziemcy pomogli Polsce w rynku pracy, by zasilali system składek, by płacili podatki, by czuli się jak w domu, wrastali w społeczeństwo. Musimy zacząć pisać taką strategię juz - mam to w swoim zasobie programowym, przygotujemy taką propozycję i poddamy szerokim konsultacji społecznych. Musimy zrobić sensowną politykę na lata, bo prognozy mówią, że w 2050 r. Polska będzie liczyć 30 mln mieszkańców.
  • Polityka sąsiedzka
   Jednym z głównych obszarów polityki zagranicznej jest dla mnie polityka sąsiedzka. Moją pierwszą podróż odbędę na Ukrainę, aby przywrócić Polsce należne miejsce w prowadzeniu polityki wschodniej w UE. Kolejną ważną kwestią jest wzmocnienie pozycji Trójkąta Weimarskiego.
  • Pozycja Polski w UE
   Trzeba zacząć od rzeczy absolutnie podstawowych. Zanim zacznie się suflować konkretne drogi wyjścia z kryzysów, trzeba odbudować pozycję Polski w UE.i być słuchanym a nie tylko być głośnym głosem (...) Wielostronność sojuszy to dla nas bardzo ważna sprawa" "Na grudniowym szycie normandzkim z prezydentem Rosji Polski nie tylko nie było, nikt nas chyba o zdanie nie zapytał w tej sparwie. bylo nie była zaproszona, kiedyś polityka wschodnia UE to była domena Polski, pytano, dzwoniono. Jaki mi w tej chwili mamy wpływ na to co się dzieje za naszymi najbliższymi granicami?
  • Rada Bezpieczeństwa Narodowego
   Jako prezydent doprowadzę do zmiany kompetencji, do zrobienia z Biura Bezpieczeństwa Narodowego nowoczesnego centrum zarządzania bezpieczeństwem Polaków. Będę zwoływał co kwartał Radę Bezpieczeństwa Narodowego którą poszerzę, nie tylko o tych czynnych polityków ale i tych byłych, na przykład byłych prezydentów, zapraszając do niej choćby pana prezydenta Andrzeja Dudę.
  • Rada Bezpieczeństwa Narodowego
   Zwoływana regularnie RBN, w której zasiada szeroka, a nie ograniczona do obozu aktualnej władzy, reprezentacja. stała rozmowa o naszym wspólnym bezpieczeństwie ze wszystkimi, od szeregowych oraz podoficerów, przez oficerów – młodszych i starszych, po specjalistów w zakresie nowych zagrożeń, ale także liderów wszystkich reprezentowanych w parlamencie frakcji politycznych. RBN powinno się stać ośrodkiem, w którym fachowy namysł nad bezpieczeństwem narodowym Polski łączy się z szukaniem pomysłów na to, w jaki sposób opowiedzieć Polkom i Polakom o tym, jak bezpiecznie żyć w świecie niestabilnym nie tylko politycznie, ale też klimatycznie, ekonomicznie, demograficznie. To musi być instytucja w pełni z XXI wieku.
  • Relacje z innymi państwami
   Polska polityka zagraniczna, w której prezydent ma swój udział, powinna odzyskać dla Polski mozliwość budowania strategicznych sojuszy, wielostronnych sojuszy. Relacje partnerskie se Stanami Zjednoczonymi są bardzo ważne, ale bardzo ważne są też relacje wewnątrz Unii Europejskiej. Bardzo ważne są też relacje z naszymi sąsiadami, o których zapomnieliśmy z Czechami, Słowacją, Litwą, państwami skandynawskimi. (...) Polacy traktowani są jako głośny, a powinni być traktowani jako skuteczny i słuchany partner przy stole.
  • Relacje z Ukrainą
   Nieprzestrzeganie praw człowieka w Rosji to nie jest wyłącznie wewnętrzną sprawą tego kraju. Kilka dni temu do szło do ekstradycji z Polski młodej Czeczenki. To absolutny skandal, bo nie brakuje przecież danych pokazujących co może ją tam spotkać.Takie sytuacje nigdy nie powinny się zdażać. Natomiast Rosja jest naszym sąsiadem i musimy z nią mieć relacje. A nie ułożymy ich chyba inaczej niż przez wzmocnienie naszej pozycji w Unii Europejskiej. Dla prezydenta Putina liczy się potencjał. Nie dobre intencje. Nie historia. Tylko potencjał. Nic więcej. (...) Najpierw jednak chciałbym zrobic coś, czego nie umiał Andrzej Duda, a co jest dla nas pilniejsze: zbudować dobre relacje z prezydentem Ukrainy. Suwerenna Ukraina to nasza racja stanu.
  • Relacje z Ukrainą
   Niejasne są dla mnie obecne relacje polskich władz z Ukrainą, a przecież jej suwerenność to nasza racja stanu. Jako prezydent postawiłbym sobie za cel zbudowanie jak najszybciej dobrych osobistych relacji z prezydentem Ukrainy.
  • Status weterena
   Ustabilizowanie sytuacji kadrowej w jednostkach wojskowych, każdy żołnierz, funkcjonariusz i pracownik serwisu służący na misjach poza granicami kraju uzyskał status weterana."
  • Unia Europejska
   Można mieć jednocześnie Europę i Polskę. Polska weszła do Unii Europejskiej, Europa weszła do Polski i to dobry interes dla Polaków jak choćby teraz w sytuacji globalnego kryzysu pandemii. Ale są też inne kryzysy: klimatyczne, militarne, łatwiej jest bronić się razem. Kiedy jestesmy razem, łatwiej jest sprostać różnym wyzwaniom. I bardzo dobrze pokazuje to przykład Unii Europejskiej, która teraz przeznaczy wielkie pieniądze na wsparcie polskich przedsiębiorców i polskich miejsc pracy. To bzdura, że Europa zaspała, zaspał nasz rząd.
  • Unia Europejska
   Mam poczucie, że dogadałbym się z prezydentem Emmanuelem Macronem, który po brexicie buduje sobie nową opowieść o przywództwie w UE i wysyła sygnały o reaktywacji Trójkąta Weimarskiego. Nie możemy opierać naszej polityki zagranicznej wyłącznie na relacjach z Waszyngtonem Donalda Trumpa i kompletnie abdykować z roli w UE. Nowy prezydent Rzeczpospolitej będzie miał mnóstwo roboty by powiązać nitki porozrywane tym głośnym krzykiem, wstawaniem z kolan (...) W czerwcu będzie szczyt UE na który Polska musi przywieżć trzy wielkie tematy: praworządność, sensowne wejście ramy finansowe 2021-2027, kiedy dostaniemy kilkadziesiąt miliardów mniej z funduszy spójności i decyzję czy wchodzimy do zielonego łądu czy nie.
  • Unia Europejska i relacje z USA
   Chce Polski mocno zakorzenionej w europejskiej wspolnocie, mającej dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, zauważającej że ma większych i mniejszych sąsiadów." "Jako prezydent, chciałbym stworzyć instrument konsultujący główne zagadnienia polityki europejskiej, obejmujący rząd i prezydenta, większość sejmową i opozycję, włączający także te polskie instytucje, które posiadają swoje biura lub przedstawicieli i przedstawicielki w Brukseli.
  • Wizja Europy
   Jeżeli pytanie brzmi co znaczy Europa narodów i co to znaczy ojczyzna, to ja myślę Konstytucja, to ja myślę polskie prawo, które jest w Polsce, rónież przez prezydenta łamane, nie zmieniajmy konstytucji, zacznijmy ją stosować. Wypędźmy polityków z sądów, z samorządów z mediów publicznych.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Armia
   (...) 2,5% PKB skierowane na dozbrojenie Rzeczypospolitej. Z 40 tys. żołnierzy za Platformy Obywatelskiej dzisiaj mamy 140 tys. Jeżeli to jest zły kierunek, to pytam: który dobry jest kierunek? Potrzebna jest na broń pancerna, i do zwalczania siły żywej, i siły pancernej. nie ma takiej opcji dzisiaj w Europie znaleźć sojuszników, którzy powiedzieliby w odpowiedzialny sposób, że obronią Polskę (...) Jak się sami nie obronimy, to nikt nas nie obroni.
  • Pierwsza wizyta zagraniczna
   (...) Polak, Węgier, dwa bratanki, więc pierwszym państwem do którego ja bym pojechał byłyby Węgry. A to tylko wyłącznie dlatego, że pamiętam jak stanęli murem za nami wtedy, kiedy cała Unia Europejska krzyczała na nas i zdzierała z nas szaty porządnych chrześcijan. Chcę powiedzieć, że Berlin, Paryż, Madryt czy Waszyngton nie schodzą z celownika prezydenta Jakubiaka. Oczywiście, że te państwa też są w zakresie mojego zainteresowania. Ale jest takie jedno miejsce do którego chciałbym szczególnie pojechać. Jest to Bruksela. Tam spotkałbym się z naszymi europosłami i powiedziałbym, że żaden orzeł do własnego gniazda nie robi.
  • Unia Europejska
   (...) Ja bym nie chciał żyć w państwie, które bezpośrednio podlega dyktatowi Unii Europejskiej zarządzanej przez Niemcy i Francję. I nie wynika to z niczego innego jak z doświadczeń, które Polska ma dosyć bogate w tej sytuacji.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Dopłaty z UE dla rolników
   Obowiązkiem rządzących Polską jest stworzenie warunków, w których polscy rolnicy, na równych zasadach mogą konkurować na wspólnym europejskim rynku. Dlatego w nowym unijnym budżecie dopłaty dla polskiego rolnika powinny być w tej samej wysokości, w jakiej otrzymują je rolnicy Francji i Niemiec. Wspólnie z rządem Prezydent ma obowiązek działać na forum Unii na rzecz podniesienia unijnych dopłat do wysokości 1200 zł/ha.
  • Handel zagraniczny
   Polscy przedsiębiorcy nie mogą już liczyć na pomoc placówek dyplomatycznych. Natomiast na całym świecie reprezentowanie interesów ekonomicznych jest głównym zadaniem dyplomacji. Dlatego jako Prezydent RP zrobię wszystko aby zapewnić wsparcie polskim przedsiębiorcom w poszukiwaniu nowych kontaktów handlowych i otwieraniu nowych rynków na polskie towary, w tym na nasze najlepsze dobro eksportowe –zdrową, tradycyjną żywność. Należy też zwrócić uwagę na kadry dyplomatyczne, które w ostatnim czasie mocno upartyjnione, powinny przejść proces odpolitycznienia, aby na całym świecie reprezentowali nas prawdziwi dyplomaci – bezpartyjni urzędnicy dbający o interes wszystkich Polaków, a nie partyjni nominaci zainteresowani wyłącznie spełnianiem życzeń obecnej władzy.
  • Interesy polskich przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii
   Musimy zrobić wszystko, aby zabezpieczyć interesy naszych przedsiębiorców i pracowników na Wyspach i wykorzystać ścisłe więzi z Wielką Brytanią do uczynienia z Polski łącznika pomiędzy nią, a Unią Europejską. Jako Prezydent RP, jedną z pierwszych wizyt zagranicznych złożę w Londynie, aby wzmocnić nasze stosunki bilateralne i nadać im nowy impuls po Brexicie.
  • Liczebność armii
   Konieczne jest zwiększenie liczebności żołnierzy zawodowych polskiej armii do liczby 150.000 tysięcy, w szczególności powiększenie korpusu szeregowych i podoficerów. Tworzenie nowych jednostek wojskowych powinno być konsultowane w ramach sejmowych komisji i realizowane w ścisłej współpracy z rządem i władzami lokalnymi, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać wszystkie programy rozwoju regionów, gdzie takie jednostki mają powstać. Dlatego też, w trakcie swojej prezydentury zaproponuję utworzenie 2 Świętokrzyskiej Dywizji Pancernej w Kielcach. Projekt utworzenia nowej dywizji będzie jednocześnie przedmiotem współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego z odpowiednimi komórkami Ministerstwa Obrony Narodowej, a także z przedstawicielami parlamentu i samorządów.
  • Modernizacja armii
   Obecny Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych wymaga radykalnych zmian, a w szczególności połączenia różnych zadań w programy, podobnie jak to uczyniono we Francji, Wielkiej Brytanii czy w USA. Efektem proponowanych zmian będzie zwiększenie zdolności przemysłowych zakładów zbrojeniowych kluczowych dla bezpieczeństwa państwa.
  • Odpolitycznienie armii
   Stanowczo opowiadam się za odpolitycznieniem armii – nie politycy, ale przełożeni żołnierzy powinni być kreatorami ich kariery zawodowej. To dowódcy jednostek wojskowych będą wskazywać na określone stanowiska służbowe podwładnych żołnierzy, a nie politycy czy urzędnicy MON, całkowicie lekceważąc opinię dowódców, a nawet wbrew ich stanowisku.
  • Polityka historyczna
   Włączę się aktywnie w promowanie Polski i jej dorobku kulturowego i gospodarczego za granicą. Nie pozwolę też na opluwanie dobrego imienia Polski przez polityków i media z innych krajów.
  • Polityka międzynarodowa
   Po pierwsze, budując w przeciwieństwie do tego co jest dzisiaj politykę opartą na dialogu i porozumieniu. Najpierw w kraju, potem w Europie i na świecie. Czas skończyć z doktryną wojny prowadzoną przez rząd PiS, trzeba skończyć z doktryną szukania wrogów prowadzoną przez prezydenta Dudę. Trzeba szukać przyjaciół, trzeba zabiegać o przyjaciół. Trzeba wspólnie nakreślić plany na 5, na 10, na 15 lat plany polityki międzynarodowej Rzeczypospolitej.
  • Polityka wschodnia
   Nie można również rezygnować z dialogu – jakby on nie był trudny – z Rosją. Utraciliśmy, kiedyś bardzo dobre, relacje z rosyjską opozycją, a zerwanie umowy o małym ruchu granicznym z Okręgiem Kaliningradzkim nie zmartwiło Kremla, a zwykłym Rosjanom pokazało, że Polacy są rusofobami. Polska polityka wschodnia musi być krytyczna wobec agresywnych zapędów Putina, ale nie antyrosyjska.
  • Polityka wschodnia
   Jednym z celów mojej prezydentury będzie odbudowanie nieistniejącej właściwie obecnie polskiej polityki wschodniej. Podążanie drogą rozgrywania sporów historycznych – suflowaną nam przez Kreml – jest drogą donikąd. Strategicznym interesem Polski jest też wzmacnianie suwerenności Białorusi i Ukrainy. Polska polityka wobec Ukrainy musi kierować się strategicznym interesem ochrony prozachodniej orientacji Kijowa.
  • Polska w UE
   Polska powinna zająć miejsce Wielkiej Brytanii przy stole Unii Europejskiej, być w głównej piątce najważniejszych państw, które rozdają karty. Nie być, tak jak dzisiaj, lokajem, który czeka w przedpokoju, aż go poproszą
  • Polski Przemysł Zbrojeniowy
   Jestem zwolennikiem głębokich zmian w funkcjonowaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego, w tym przede wszystkim w Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której obecna działalność nie przynosi odpowiednich korzyści dla przemysłu i gospodarki. Mój program zakłada wsparcie dla wszystkich polskich spółek zbrojeniowych. Obok zamówień w koncernach zagranicznych, zaproponuje rozwiązania systemowe, których celem będzie skierowanie wielomiliardowych zamówień na sprzęt wojskowy do polskich przedsiębiorców, zatrudniających polskich pracowników, którzy płacą podatki do naszego budżetu. Dzięki temu z tytułu różnego rodzaju podatków i składek, do budżetu państwa wpłynie nawet kilkadziesiąt miliardów złotych, które będzie można przeznaczyć na ratowanie służby zdrowia, pomoc osobom niepełnosprawnym, rencistom i emerytom.
  • Pozycja Polski w UE
   Głównym gwarantem bezpieczeństwa jest NATO, choć to prawda, że USA jest tam głównym mocarstwem. Kontynuowałbym jednak w tym zakresie politykę zagraniczną, zaś zmieniłbym inną rzecz - pozycję Polski w Unii Europejskiej, która wciąż jest tam na antypodach, marginalizowana.
  • Rada Bezpieczeństwa Narodowego
   Podstawą skutecznej polityki zagranicznej jest jej ciągłość, nie może ona być polem konfliktu politycznego. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i fora parlamentarne poświęcone polityce międzynarodowej powinny spotykać się regularnie i często. Będę zwoływał Radę Bezpieczeństwa Narodowego co najmniej raz na kwartał. Polska racja stanu to coś więcej, niż racja jednego rządu. Pałac Prezydencki będzie wreszcie miejscem prawdziwego dialogu, gdzie wszystkie głosy zostaną wysłuchane i wzięte pod uwagę przy procesie podejmowania decyzji strategicznych dla Polski.
  • Relacje z Rosją
   Wprowadzimy embargo na rosyjski węgiel.
  • Ścisła współpraca wojskowa z USA
   Nasze bezpieczeństwo militarne opiera się na NATO i ścisłej współpracy wojskowej z USA. Należy oczywiście pogłębiać relacje z rządem amerykańskim, dlatego jako Prezydent RP zadbam o dobre kontakty ze wszystkimi aktorami amerykańskiej sceny politycznej, a przede wszystkim poprawię relacje z europejskimi członkami sojuszu. Będę również zabiegał o zwiększenie stałej obecności wojsk USA w Polsce oraz o wzmocnienie tzw. „Wschodniej Flanki NATO”.
  • Unia Europejska
   Nie ma bezpieczeństwa Polski bez Unii Europejskiej. Doprowadzę do wpisania naszego członkostwa we Wspólnocie Europejskiej do Konstytucji. Posiadając taki przepis w Konstytucji, będziemy zabezpieczeni przed nieodpowiedzialnymi krokami ze strony niektórych polityków, którzy swoim postepowaniem starają się za wszelką cenę skłócić Polskę z resztą rodziny europejskiej. Jest to bardzo groźne, bo może w przyszłości doprowadzić do opuszczenia przez nas tej wspólnoty bądź usunięcia z niej przez zniechęcone taką postawą państwa, dla których kontynuacja i dalszy rozwój ścisłej współpracy w ramach UE jest podstawową wartością.
  • Unia Europejska
   Chciałbym też, żebyśmy przestali się skłócać z tymi, którzy są naszymi sojusznikami, bo to jest kolejny problem. Rządzący dzisiaj prowadzą politykę wojny z Unią Europejską - machają szabelką, obrażają, często pokrzykują. Krzyk jest zawsze wyrazem słabości. Powinniśmy dbać o relacje w UE, to są nasi najważniejsi partnerzy gospodarczy
  • Wizja polityki zagranicznej
   Trzeba przywrócić demokratyczne standardy, trzeba powrócić do godnego miejsca w UE, do głównego stołu, a nie być czarną owcą w oślej ławce, tak jak przez ostatnie lata. Ja nigdy nie pozwolę sobie na to, żeby kucać przy biurku jakiegokolwiek prezydenta, tylko zawsze będę siedział jak równy z równym przy jednym stole. Polska potrzebuje powrotu godności w polityce zagranicznej, skuteczności. Koniec tej niepotrzebnej wojny z Unią Europejską.
  • Wojskowa Służba Zdrowia
   Elementem bezpieczeństwa państwa jest też Wojskowa Służba Zdrowia, dostępna zarówno w kraju dla żołnierzy oraz weteranów wojennych, jak również w czasie misji medycznych. Wojskowa Służba Zdrowia musi być też w pełni gotowa do udzielania pomocy wszystkim obywatelom w sytuacji zagrożenia ze strony chorób zakaźnych i innych zagrożeń biologicznych. Dlatego wspólnie z Ministrem Obrony Narodowej zadbamy o jej kadry, rozwój infrastruktury oraz bazy medycznej, tak istotnej dla bezpieczeństwa obywateli.
  • Wspólnota narodowa
   Bezpieczeństwa naszego nie zabezpieczy tylko i wyłącznie armia i sojusze, ale wspólnota narodowa. Po tych latach rozwalania wspólnoty narodowej przez Andrzeja Dudę, przez ferajnę z Nowogrodzkiej, trzeba przywrócić zgodę narodową i ja to uczynię. (...) Przywrócę normalność w relacjach międzyludzkich. Ona jest bardzo potrzebna, bo ona buduje wtedy siłę państwa, ona jest gwarantem bezpieczeństwa. To jest jedyny prawdziwy gwarant bezpieczeństwa: zgoda i współpraca narodowa.
  • Współpraca z Chinami i Indiami
   Sprawując urząd Prezydenta RP, będę działał na rzecz zwiększenia współpracy gospodarczej z Chinami, oraz z drugim bardzo ważnym państwem tego regionu – Indiami. Wzmocni to nie tylko naszą pozycję w polityce gospodarczej i wyznaczaniu nowych jej kierunków, ale też zwiększy bezpieczeństwo.
  • Wydatki na armię
   Jestem zwolennikiem utrzymania stałego wzrostu wydatków na armię do poziomu 2,5% PKB do roku 2030.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Bezpieczeństwo ekonomiczne
   Bezpieczeństwo to także bezpieczeństwo ekonomiczne obywateli, to przede wszystkim bezpieczeństwo ekonomiczne obywateli. (...) to jest super nowoczesna technologia rolnicza i na to powinniśmy stawiać. My tutaj na razie nie mamy tryskającej ropy, nie mamy złota, kopalni diamentów. Stawiajmy na to, co mamy - czyli nowoczesne rolnictwo.
  • Dyslokacja wojsk
   Jeśli zostałbym prezydentem, to natychmiast bym zarządził dyslokację wojsk na wschód i rozpoczął natychmiast modernizację wojsk rakietowych.
  • Pierwsza wizyta zagraniczna
   Poleciałbym do Waszyngtonu i zadał pytanie prezydentowi Trumpowi takie, które boi zadać się pan prezydent Andrzej Duda - co z ustawą 447?
  • Unia Europejska
   (...) Konflikt z Unią Europejską da się załatwić w tydzień, tylko trzeba chcieć. Ja tego chcę i jako prezydent doprowadzę natychmiast do załagodzenia konfliktów z Unią Europejską, ale oczywiście stawiamy na kierunek atlantycki.
  • Wizja UE
   Przez wiele w Parlamencie Europejskim nalezałem do grupy "Unia na Recz Europy Narodów". Chyba to świadczy o tym, za którą opcją opowiadam.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Pierwsza zagraniczna wizyta
   Proszę państwa, ja nie odwiedziłbym żadnej stolicy, zanim nie pojechałbym najpierw do polskich przedsiębiorców, którzy teraz są poddani eksterminacji rządu PiS. Pojechałbym do pani Doroty z Koszalina, fryzjerki, która utrzymuje dwójkę dzieci i ma od 9 tygodni zamknięty salon. Próbowała otworzyć tą działalność, ale rząd Mateusza Morawieckiego ukarał ją 30 tys. kary. Pojechałbym do pana Jacka, który prowadzi warsztat samochodowy i stara się utrzymać swoją rodzinę, spłacić kredyty, zapłacić leasing, ale nie może tego zrobić, bo rząd Morawieckiego wystraszył ludzi i nie ma klientów. Pojechałbym do Tadeusza Gołębiewskiego, który zastawił cały swój majątek, aby ratować 950 miejsc pracy, bo rząd i kandydat Andrzej Duda nie robią nic, żeby pomóc polskim przedsiębiorcom. Tych ludzi odwiedziłbym w pierwszej kolejności.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Europa państw
   Byłem w klubie Europa Narodów i Wolności, w Parlamencie Europejskim, jako europoseł. Sama nazwa mówi, jaki jest mój stosunek do państw narodowych.
  • Pierwsza wizyta zagraniczna jako prezydent
   Nie ma tu potrzeby się popisywać, do kogo pierwszy pojadę. Pojadę do tego, kto się na to też między innymi zgodzi, bo cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz.
  • Polexit
   Bogaćmy się bez bata urzędnika nad głową. Unia nam nie pozwoli? No to wyjdźmy z tej Unii. Polexit. Dołączmy do Norwegii, Szwajcarii, i Anglii.
  • Polskie wojsko
   Musimy mieć własne wojsko, które potrafi ugryźć samo, a nie obszczekiwać innych za pleców kogoś, kto nam tu szykuje apokalipsę.
  • Strategia polityki zagranicznej
   Otóż polityka ma być wielowektorowa: nie w ten sposób, że ktoś ma być naszym panem – albo głównym partnerem – ale oczywiście, najlepiej potęgi świata, najlepiej sąsiedzi nasi geograficzni, to jest oczywiste. I nie ma co tu wybierać, że ktoś ważniejszy czy mniej. No pewnie, im większa gospodarczo potęga, tym prędzej.
  • Zagrożenia dla polskich przedsiębiorców w UE
   (...) nic nie pomoże prezydentura i krzyczenie o tym, że jestem za przedsiębiorcami. Jaki oni będą konkurencji swojej w Niemczech musieli płacić potworne pieniądze za produkcję dwutlenku węgla – choćby w prądzie – to i tak nie potrafią być przedsiębiorcami.