#Zdrowie

strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć resztę kandydatów strzałki
 • 66 wypowiedzi
  strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Doinwestowanie służby zdrowia
   Inwestycje dla zdrowia. Program modernizacji i informatyzacji służby zdrowia - Narodowa Strategia Onkologiczna – 5 mld na walkę z rakiem, budowa krajowej sieci onkologicznej - Nowoczesny szpital powiatowy – rozbudowa i modernizacja ponad 200 polskich szpitali powiatowych - Program Sokół 2.0– wsparcie sportu powszechnego, dopłaty do każdej sekcji amatorskiego klubu sportowego - Trener zdrowia – nowy program wychowania fizycznego i zdrowego trybu życia dla najmłodszych do 10. roku życia
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii
   Zapowiadana tutaj od chyba 15 lat inwestycja jaką jest nowa siedziba Dolnośląskiego Centrum Onkologii ma pełne finansowanie i będzie realizowana. (…) Ta inwestycja to ponad 700 mln. zł, ale zgodnie z przyjętymi ustaleniami 300 mln. zł. zostanie dopłacone przez polski rząd z budżetu centralnego, po to żeby ta inwestycja mogła zostać zrealizowana.
  • Finansowanie służby zdrowia
   Jest także wielkie zadanie naprawy polskiego systemu ochrony zdrowia. Zdążania do 6 procent. Ale to my podjęliśmy w tym zakresie inicjatywę. I to my twardo postawiliśmy ten warunek, że to będzie rosło do 6 procent PKB. I rzeczywiście rośnie. W stosunku do tego co było 5 lat temu – 30 miliardów więcej jest wydawanych na ochronę zdrowia co roku. W stosunku do tego, co było wydawane na onkologię za czasów poprzednich rządów – 7 miliardów. Dzisiaj jest 11 [miliardów], więc te wydatki wzrastają.
  • Finansowanie służby zdrowia
   W stosunku do tego, co było wydawane na onkologię za czasów poprzednich rządów – 7 miliardów. Dzisiaj jest 11 [miliardów], więc te wydatki wzrastają. Ale my mamy pełną świadomość tego, co na nas idzie. (...) Eksperci mówią do mnie "Panie Prezydencie, przewiduje się że w ciągu następnych 5 lat zachorowania na choroby onkologiczne wzrosną o 15 procent, w ciągu najbliższych 10 lat wzrosną o 28 procent." Wzrosną dlatego, że jest wiele chorób onkologicznych, które powstają na skutek tego, w jakich warunkach żyjemy, co jemy, ale także dlatego, że wydłuża się wiek. Wydłuża się długość życia. (…) To dlatego przygotowaliśmy Narodową Strategię Onkologiczną, to dlatego mamy pełną świadomość, że te wydatki na onkologię będą jeszcze wyższe. To dlatego chcemy modernizować polską onkologię.
  • Fundusz Medyczny
   Na moją prośbę rząd dokonał przeglądu możliwości finansowania i znalazł w budżecie kwotę blisko 3 miliardów zł na Fundusz Medyczny, który umożliwi dostęp do środków na leczenie dzieci i dorosłych, którzy zachorowali na nowotwory i choroby rzadkie. To już zostało policzone. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że są na to pieniądze. Nie zostawimy bez pomocy ludzi, którzy naprawdę najbardziej jej potrzebują
  • Fundusz Medyczny
   Polacy, którzy zostali doświadczeni życiowymi tragediami, nie powinni prosić o pieniądze. Państwo powinno wspierać ich środkami z tego właśnie [Funduszu Medycznego - przyp. MPW]
  • Fundusz Medyczny
   To proszę państwa także program, który dziś ogłosiliśmy z panem premierem (…) to Fundusz Medyczny, który zostanie stworzony, który po dyskusjach będzie miał swój kształt jako fundusz. To kwota 2 mld 750 ml, która będzie służyła na onkologię przede wszystkim dzieciom, ale także proszę państwa na choroby rzadkie. Bo te do tej pory wywoływały najwięcej bólu i były z tym największe problemy.
  • Koronawirsu: Program Tarczy Antykryzysowej
   Uczynimy wszystko, co tylko możliwe, by w jak największym stopniu Polskę i nasz poziom życia, naszą codzienność zabezpieczyć przed skutkami tego, co dzieje się w tej chwili. Wszystko, dosłownie wszystko! Będziemy szukali ku temu wszelkich możliwych rozwiązań. Dzisiaj zakładamy program [tarczy antykryzysowej - przyp. MPW], ale – oczywiście – on może ulegać modyfikacjom; jeżeli to będzie konieczne, ulegnie wzmocnieniu, intensyfikacji, zwiększeniu.
  • Koronawirus
   Uczciwie mówiliśmy, uczciwie mówił pan minister Szumowski: Proszę państwa przyjdzie [koronawirus – przyp. MPW] na pewno prawie, bo jest to nieuchronne, bo jesteśmy wielkim krajem w środku Europy, 38 milinów obywateli. Jest wolność przemieszczania się. 60 tys. było na wczasach we Włoszech. Ludzie jeżdżą we wszystkich kierunkach. Jeżdżą także tam, gdzie ten wirus jest. Ludzie do nas przyjeżdżają z rejonów, gdzie wirus jest. Było prawie pewne, że ten wirus się pojawi i się pojawił. Musimy się z tym liczyć, że będą kolejne zachorowania. Proszę być spokojnym, rezerwy finansowe na ten cel są i tutaj praca jest realizowana na bieżąco. Ja też to sprawdzam, bo podróżuję po kraju, zawsze staram się w tej chwili odwiedzić tych, którzy za to odpowiadają, zapytać jak to wygląda, jak przebiegły ćwiczenia strażaków, którzy rozstawiali izby przyjęć. Te wszystkie zadania są realizowane.
  • Koronawirus: Bezpieczeństwo żywnościowe
   Chcę zapewnić, że żywności nie zabraknie. Jest jej bardzo dużo, absolutnie pod dostatkiem. Rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, wielokrotnie za to dziękowałem i ono jest faktem i dzisiaj to się pokazuje. Nie brakuje żadnych produktów, wszystko co jest potrzebne, jest w takiej ilości żeby zapewnić możliwość nie tylko przetrwania, ale po prostu normalnego funkcjonowania.
  • Koronawirus: Branża transportowa
   To także cały system pożyczek i kredytów, które będą udzielane na bardzo niskie oprocentowanie, na bardzo dogodnych warunkach. Dla firm transportowych to możliwość przejęcia płatności i leasingu – choćby za samochody transportowe, ciężarowe – przez Agencję Rozwoju Przemysłu na okres, w którym są te trudności. Wiem, że branża transportowa ogromnie na to czeka.
  • Koronawirus: Dezinformacja
   Pojawiają się najróżniejsze plotki m.in. dzisiaj słyszę plotkę o tym, że ma być wprowadzony stan wyjątkowy. Proszę państwa nie ma takiego wniosku w tej chwili ze strony Rady Ministrów, nie jest to w ogóle na etapie rozważania w tym momencie. Sytuacja się zmienia i ona być może za klika dni będzie już zupełnie inna.
  • Koronawirus: Dezinformacja
   Nic mi nie wiadomo na ten temat, aby były jakiekolwiek pomysły dotyczące zamknięcia przede wszystkim sklepów z artykułami spożywczymi. Od tego zacznijmy. To są, niestety, elementy paniki. Niektórzy popadają w taką swoistą panikę.
  • Koronawirus: Doświadczenie innych państw
   Oczywiście, że patrzymy, jak inni sobie radzą w tej trudnej sytuacji. Zwłaszcza na tych, którzy sobie dobrze radzą. Oczywiście, że również wyciągamy wnioski z błędów, które zostały gdzie indziej popełnione, bo niestety i takie się zdarzały. To jest coś zupełnie wyjątkowego. Czegoś takiego do tej pory jeszcze nigdy nie było. Za mojego życia – nigdy. Sytuacja jest trudna, ale mówię: na bieżąco monitorowana i decyzje są podejmowane w zależności od okoliczności. W miarę możliwości staramy się wyprzedzać. Wiele decyzji, słusznych decyzji, zostało podjętych właśnie u nas dużo wcześniej niż w innych krajach. To za nami raczej idą inne kraje.
  • Koronawirus: Działania rządu
   Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju. Wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych. W następnych dniach podejmowane będą kolejne niezbędne kroki.
  • Koronawirus: Działania rządu
   Jesteśmy przygotowani na to, żeby z koronawirusem walczyć. Spotykaliśmy się niejednokrotnie z Panem premierem, z panami ministrami, dyskutowaliśmy te kwestie bardzo mocno naciskaliśmy na przygotowanie, jeszcze w tej chwili uruchamiany dodatkowe środki. Mówię o tym, bo chcę państwa uspokoić. W związku z epidemią koronawirusa będzie uruchomiona specjalna infolinia dostępna dla każdego pacjenta, gdzie będzie można zadzwonić w każdej chwili i tą konsultację otrzymać.
  • Koronawirus: Egzamin maturalny
   Czy matura się odbędzie, czy nie, to wszystko zależy od tego, jaki będzie rozwój sytuacji. Dzisiaj bardzo trudno jest to powiedzieć.
  • Koronawirus: Gospodarka
   Rozwiązania idą daleko, że w wielu przypadkach w ogóle likwiduje się kryteria i po prostu pomoc będzie kierowana i będą mogli z niej skorzystać wszyscy, którzy po prostu potrzebują. Nie robimy tego branżowo, nie dzielimy na rodzaje działalności w sensie różnych branż, tylko robimy to jednolicie, by miało to charakter powszechny. Bo bardzo trudno przewidzieć, kto w szczegółach ucierpi na skutek sytuacji, z którą obecnie mamy do czynienia.
  • Koronawirus: Gospodarka
   Dzisiaj zgłasza się wielu przedsiębiorców, którzy chcą różnego rodzaju materiały ochronne, stroje ochronne wytwarzać, została uruchomiona produkcja płynu odkażającego, antywirusowego, robi to PKN Orlen, robi to w tej chwili Polfa Tarchomin, zgłaszają się także prywatne firmy, żeby taką produkcję u siebie uruchamiać, zostały stworzone szybkie ścieżki do tego, aby uzyskiwać w tym zakresie zezwolenia.
  • Koronawirus: Gospodarka
   Oczekuję, że banki zgodzą się na zawieszenie spłat kredytów nie tylko na trzy miesiące, ale w razie potrzeby na pół roku (…) Chcę omówić z rządem przyjęcie konkretnego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i naszej gospodarki.
  • Koronawirus: Gospodarka
   Musimy brać pod uwagę to, że sytuacja może się pogorszyć. I musimy brać pod uwagę to, że ten stan, który jest obecnie odbije się na gospodarce. To jest chyba oczywiste dla każdego, kto widzi sytuację, jaką mamy w tej chwili w kraju. Nie pracuje wiele placówek, w wielu miejscach praca jest zakłócona, zakłócone są dostawy. Branża turystyczna w tej chwili bardzo cierpi.
  • Koronawirus: Gospodarka
   Oczywiście nie da się zrealizować 100 proc. różnych roszczeń, bo sytuacja jest bardzo trudna, nie tylko w jednej, ale w wielu branżach, ale na pewno będą podejmowane działania, aby pomagać przedsiębiorcom. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy po tym kryzysie mogli nadal spokojnie pracować, aby firmy nie upadły i żeby gospodarka mogła wrócić na właściwe tory.
  • Koronawirus: Harcerze
   Z ich strony [harcerzy – przypis MPW] jest gotowość do tego, żeby tutaj działać. Mówimy przede wszystkim o harcerzach pełnoletnich - oni mogliby taką pomoc też nieść, ale mogliby także wspierać działania policji, wspierać działania innych służby i do tego też ich zachęcałem. Choć jednocześnie powiedziałem, że była potrzeba odwołania wszystkich zbiórek harcerskich, wszystkich zgromadzeń harcerskich, nawet zbiórek zastępów, chociaż zastęp to najmniejsza jednostka. Na wszelki wypadek, żeby to także odwołać. Skoro nie ma zajęć w szkołach, bardzo dobrze, że te wszystkie spotkania harcerskie są odwołane. Natomiast mówię do pełnoletnich harcerzy – jeżeli to możliwe, żeby uruchomić do akcji pomocowej, bo to jest w tym momencie ważne.
  • Koronawirus: Kampania
   Zdecydowałem, że ze względu na bezpieczeństwo obywateli, nie będę organizował dużych spotkań związanych z kampanią prezydencką. Ryzyko rozprzestrzeniania się #koronawirus jest zbyt duże
  • Koronawirus: Kwarantanna
   Zostanie wprowadzona specjalna aplikacja dla osób znajdujących się w kwarantannie, która będzie mogła być instalowana na smartfonach i pomoże w realizacji kwarantanny.
  • Koronawirus: Kwarantanna
   Apeluję do wszystkich moich rodaków, wobec których zastosowano domową kwarantannę, by traktować to poważnie. Jest to kwestia Państwa zdrowia, ale także zdrowia innych osób. Bardzo proszę, by traktować to poważnie.
  • Koronawirus: Pakiet antykryzysowy
   Ten pakiet [antykryzysowy - przyp. MPW] – można w zasadzie powiedzieć – już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw i mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy w stanie go wprowadzić. Natomiast on właśnie jest ukierunkowany na to, by pomóc wszystkim, którzy znajdują się najtrudniejszej sytuacji.
  • Koronawirus: Pakiet antykryzysowy
   Są tam [w pakiecie antykryzysowym - przyp. MPW] różnego rodzaju ulgi, zwolnienia, przesunięcia spłat, czyli takie swoiste właśnie wakacje, choćby jeżeli chodzi o ZUS – odroczenie płatności ZUS-u, możliwość odłożenia go na raty. Mówię to do przedsiębiorców, bo wiem, że wielu z nich w ogóle bardzo się tego obawia – że ZUS będący obciążeniem zniszczy, zwłaszcza tych najmniejszych przedsiębiorców.
  • Koronawirus: Pomoc dla rolników
   Rolnicy także prowadzący mniejsze gospodarstwa, gospodarstwa rodzinne muszą być traktowani jak przedsiębiorcy, przecież oni bardzo często zatrudniają ludzi, oni mają te same problemy. (…) Może się okazać, że jest wielu rolników, którzy dzisiaj nie są w stanie zbyć płodów rolnych, którzy poniosą straty, oni musza mieć wsparcie (…) wiec to nie jest tylko i wyłącznie zwolnienie na 3 miesiące z obowiązku płatności składek na KRUS, to także zasiłek dla rodziców, którzy pozostają w domu, dlatego że przedszkola czy żłobki są nieczynne - on również powinien być wypłacany rolnikom, jeżeli maja taką sytuację.
  • Koronawirus: Pracownicy
   Będzie wprowadzony system wypłaty wynagrodzeń dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą świadczyć pracy – to ręka wyciągnięta i do pracowników, i do przedsiębiorców. Bo jest bardzo wielu ludzi, którzy są niezwykle cennymi, doświadczonymi, zaufanymi pracownikami, i liczymy się z tym, że wielu przedsiębiorców stanie w dramatycznej sytuacji, że bez pomocy po prostu będą musieli takich ludzi zwolnić.
  • Koronawirus: Procedury
   PZU uruchomiło specjalną infolinię. Tam można dzwonić dowiadywać się, tam jest możliwość odbycia konsultacji z lekarzem. Są też, proszę państwa, infolinie, które prowadzą stacje sanitarno-epidemiologiczne, można nawet na 112 zadzwonić, nawet z samochodu, jak ktoś się źle czuje, żeby się zapytać, co robić, żeby zachować ostrożność. A tak na co dzień to przede wszystkim myć ręce. Myć ręce jak najczęściej jak wracacie państwo z pracy, czy jak wracacie ze szkoły. Pierwsza czynność zanim zaczniecie dotykać sprzętów domowych i zanim zaczniecie się ściskać z najbliższymi, pójść umyć ręce – najbezpieczniejszy, najprostszy sposób minimalizowania ryzyka.
  • Koronawirus: Procedury
   PZU uruchomiło specjalną infolinię. Tam można dzwonić dowiadywać się, tam jest też możliwość odbycia konsultacji z lekarzem. Są też, proszę państwa, infolinie, które prowadzą stacje sanitarno-epidemiologiczne, ale mówię – można nawet na 112 zadzwonić, nawet z samochodu, jak ktoś się źle czuje, żeby się zapytać, co robić, żeby zachować ostrożność. A tak na co dzień to przede wszystkim myć ręce. Myć ręce jak najczęściej jak wracacie państwo z pracy, czy jak wracacie ze szkoły. Pierwsza czynność zanim zaczniecie dotykać sprzętów domowych i zanim zaczniecie się ściskać z najbliższymi, pójść umyć ręce – najbezpieczniejszy, najprostszy sposób minimalizowania ryzyka.
  • Koronawirus: Produkcja sprzętu ochronnego
   Uruchamiamy wszędzie, gdzie to jest możliwe, produkcję w kraju. Te działania są koordynowane - dzisiaj były omawiane na zespole zarządzania kryzysowego. Mam nadzieję, że w krótkim czasie poradzimy sobie i wszelkie niedobory w tym zakresie [sprzętu ochronnego - przyp. MPW] zostaną uzupełnione i wszyscy lekarze i pielęgniarki, cały personel medyczny, także diagności laboratoryjni, którzy pracują, walcząc z koronawirusem, a także wszystkie inne osoby, które są w potencjalnym zagrożeniu, będą mogły to wyposażenie uzyskać i będą mogły czuć się bezpiecznie.
  • Koronawirus: Profilaktyka
   Proszę, żebyście państwo pilnowali profilaktyki. Mycie rąk i zdrowy rozsądek tzn. jak się źle czuję, to nie idę, nie siedzę gdzieś, na jakiejś izbie przyjęć z innymi ludźmi, nie jadę autobusem komunikacji miejskiej do lekarza czy tramwajem. Nie chodzę w miejsca, gdzie wielu ludzi się gromadzi, tylko jestem w domu, czy jestem w pracy. Jeżeli jestem pracy i to mi się dzieje, biorę telefon, dzwonię na infolinię – nawet na 112, jeżeli to jest mi najłatwiej zapamiętać. Każdy z państwa na pewno grypę miał, więc wiecie państwo, jak się czujecie, kiedy przychodzi grypa. A więc gdybyście się tak czuli, proszę te środki ostrożności zastosować. Zadzwonić, zapytać, powiedzą państwu, co należy w danej sytuacji robić.
  • Koronawirus: Program Dostarczania Żywności
   Takie osoby [w trudnej sytuacji życiowej ze względu na kwarantannę – przyp. MPW] po pierwsze, będą wyszukiwane przez ośrodki pomocy społecznej, a po drugie, proszę wszystkich o to, aby informować, jeśli wiedzą, że taka osoba jest. Także osoby, u których jest taka sytuacja, że mają problem, bo są zamknięte w domach, realizują kwarantannę i nikt nie dostarcza im produktów spożywczych, bardzo proszę żeby się kontaktowały z ośrodkami pomocy społecznej, dlatego że program jest uruchomiony dostarczania żywności właśnie m.in. z banków żywności i innych organizacji.
  • Koronawirus: Program Tarczy Antykryzysowej
   Cały ten program tarczy antykryzysowej jest ogromnie ważny dla polskiego społeczeństwa, dla przedsiębiorców, pracowników – dla całej gospodarki. W tej bardzo trudnej sytuacji on ma dzisiaj fundamentalne znaczenie. Ale głęboko w to wierzę, że zda egzamin i uczynimy wszystko, co tylko możliwe, by w jak największym stopniu ochronić Polskę, naszych rodaków i miejsca pracy. Kwota, o jakiej mówimy, wartość tego programu to 212 mld zł – dzisiaj ją szacujemy i podajemy.
  • Koronawirus: Przedsiębiorcy
   Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców zw. z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy.
  • Koronawirus: Sektor bankowy
   Trzeba stworzyć warunki, aby można było zawiesić spłacanie kredytu na okres co najmniej kilku miesięcy, tak żeby każdy kto jest w takiej sytuacji, że spłacanie kredytu jest dla niego problemem, mógł zwrócić się do swojej instytucji finansowej, do swojego banku, do swojego kredytodawcy o to, żeby bez konsekwencji mógł kredytu przez kilka miesięcy nie spłacać i żeby to była forma bardzo łatwa, żeby można było to załatwić w sposób zdalny, czy to poprzez Internet, czy przez telefon, czy w innej formie, którą banki zdecydowałby się zastosować. Wola ze strony sektora bankowego, aby takie rozwiązanie przyjąć, jest. Przynajmniej ze strony tych największych banków. Formuła tego zostanie wypracowana pod auspicjami Związku Banków Polskich. Będzie to formuła dobrowolna dla sektora bankowego.
  • Koronawirus: Solidarność
   Bardzo proszę, by wspierać osoby, które poddane są kwarantannie, tak żeby im po prostu było łatwiej to wytrzymać i żeby mogły tej kwarantanny dotrzymać. Żeby dostawały to, co jest im potrzebne – by być z nimi w kontakcie. Przez kontakt telefoniczny nie można się zarazić, ale można się dowiedzieć, czy dana osoba czegoś potrzebuje – i być może jej coś kupić, przynieść, zostawić pod drzwiami. Bardzo proszę, by być wyczulonym na osoby z rodziny, sąsiadów, znajomych, którzy znajdują się w takiej sytuacji.
  • Koronawirus: Stan wyjątkowy
   Do tego, żeby można było mówić o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, konieczny jest wniosek złożony przez rząd do Prezydenta Rzeczypospolitej. Nie ma takiego wniosku, w związku z czym mogę dziś śmiało powiedzieć: nie, na pewno w najbliższym czasie czegoś takiego nie będzie. Natomiast sytuacja jest dynamiczna. Nie mogę powiedzieć na pewno, że takiego wniosku nie będzie w ogóle. Nie mogę tego w tej chwili w odpowiedzialny sposób powiedzieć.
  • Koronawirus: System bankowy
   Trzeba pamiętać, że kryzys, który nas dotyka, ma – jak powiedziałem na początku – wymiar ogólnoświatowy. To nie jest tak, że w tej chwili możemy otrzymać od kogoś pomoc – niestety, nie. Wszyscy są w kłopotach, w związku z tym jest to program, który zakłada, że radzimy sobie sami – kompletnie bez żadnej zewnętrznej pomocy z jednoczesnym osłanianiem naszego sektora finansowego. Bo to jest także wielkie zadanie, które spocznie na Narodowym Banku Polskim i Komisji Nadzoru Finansowego, by również realizować takie działania, które będą chroniły nasz system bankowy, aby on funkcjonował.
  • Koronawirus: Środki ochrony osobistej
   Jest bardzo trudna sytuacja ze środkami ochrony osobistej, poszukujemy ich w tej chwili wszędzie na świecie, gdzie się tylko da. Zbieramy ze wszystkich miejsc. To jest rzeczywiście trudna sytuacja. Bardzo wiele placówek zgłasza niedobory. Staramy się to realizować ze wszystkich sił. Zobowiązałem się, że skontaktuję się w najbliższym czasie z Panem Prezydentem Chin, Przewodniczącym Xi Jinpingiem, którego znam osobiście i którego poproszę, aby Chiny – które są największym na świecie producentem tego rodzaju środków ochrony bezpośredniej, personalnej, żeby – udostępniły nam więcej tego typu wyposażenia. Bo jestem przekonany, że jest to możliwe. Zwrócę się o to do Pana Prezydenta osobiście. Mam nadzieję, że ta prośba zostanie wysłuchana. Oczywiście my to zakupimy. Bo są na to środki, nie będziemy szczędzić.
  • Koronawirus: Testy
   Nie słyszałem o żadnym rządzie na świecie, który zapewniłby test każdemu obywatelowi w swoim państwie – to po pierwsze. Po drugie – nasz rząd działa zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez Światową Organizację Zdrowia i te standardy są zachowywane. To są standardy podobne jak w innych krajach.
  • Koronawirus: Testy
   Testy są wykonywane w sytuacjach uzasadnionych. Ja mówiłem tylko panu ministrowi zdrowia, żeby rozważono czy nie powinno być tak, że pełny dostęp do testów w każdej chwili mają lekarze i personel medyczny, który pracuje w szpitalach i innych placówkach medycznych, gdzie potencjalnie może się zetknąć z osobami chorymi – żeby uspokoić nastoje, także wśród personelu medycznego, to żeby taką możliwość wprowadzono. Pan minister powiedział, że będą to rozważać.
  • Koronawirus: Unia Europejska
   Jeżeli będzie wsparcie ze strony UE, a ma być, bo takie mam informacje, że jest kwestia uruchomienia funduszy solidarnościowych, to oczywiście będzie bardzo dobrze i będzie nam łatwiej, natomiast my musimy sobie poradzić tutaj. Zakasać rękawy, tak jak to zrobiliśmy, i walczyć.
  • Koronawirus: wizja przyszłości
   Co się będzie działa z polska gospodarką - nie potrafię w tej chwili na to pytanie odpowiedzieć. Jakie będą nasze możliwości w momencie, kiedy skończy się czas epidemii i przyjdzie czas na to, żeby odrabiać straty – nie potrafię w tej chwili powiedzieć. Mogę w tej chwili tylko obiecać, że będę walczyć ze wszystkich sił żebyśmy, jak najszybciej wrócili na drogę dobrego rozwoju i żebyśmy jak najszybciej mogli realizować to, co od samego początku mówiłem, kiedy ubiegałem się o urząd prezydenta w 2015 roku, że chciałbym po prostu żeby w okresie mojej służby prezydenckiej podniósł się poziom życia Polaków. To co się dzieje w tej chwili, absolutnie burzy to marzenie i z tego puntu widzenia jest ogromnie groźne, natomiast to nie zmienia mojego głębokiego postanowienia że ja właśnie o to walczę.
  • Koronawirus: Wybory
   Jesteśmy w ogniu walki przeciwko koronawirusowi. Czynimy wszystko, aby obywatele byli jak najbezpieczniejsi. To jest dzisiaj nasze absolutnie podstawowe zadanie. Na razie nie ma mowy o zmianie terminu wyborów. Tak jak powiedziałem nie ma mowy o tym, żeby był składany wniosek o zarządzenie stanu wyjątkowego. Gdyby był stan wyjątkowy zarządzony to rzeczywiście oznaczałoby to z automatu przesunięcie terminu wyborów. Ale dzisiaj taka sytuacja nie występuje.
  • Koronawirus: Zakupy sprzętu ochronnego
   Chiny powoli, ale konsekwentnie mogą wracać do pracy. I dzięki temu, że mogą wracać do pracy będzie możliwe także to, abyśmy my mogli kupić w Chinach ten potrzebny na sprzęt. Chiny produkują go normalnie w ogromnej ilości, ta produkcja w tej chwili się toczy i jest wzmacniana. Pan Prezydent [Chin - przyp. MPW] powiedział, że mamy, jako Polska z ich strony zielone światło do tego, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane.
  • Koronawirus: Zamówienia publiczne
   Były pytania, od tych, którzy realizują zmówienia publiczne, a którzy dzisiaj mają problem z ich realizacją – często z uwagi na absencję pracowników, a także ze względu na ciągi dostaw, które nie zawsze są w tej chwili realizowane. Chcę uspokoić, że w takich przypadkach nie będą realizowane kary umowne, że ta sytuacja zostanie także w ramach tego programu uwzględniona.
  • Koronawius: Płatności do ZUS
   Będzie możliwość odsunięcia płatności ZUS-u w czasie, będzie możliwość rozłożenia później tych płatności na raty, bo wiadomo, że płacone później jednorazowo byłyby ogromnym obciążeniem.
  • Lek przeciwko koronawirusowi
   Oczywiście ja wierzę w to, że zdrowotnie sobie poradzimy [z koronawirusem – przyp. MPW]. To dlatego uzgodniłem z panem prezydentem Donaldem Trumpem, że nasi naukowcy będą wspólnie pracowali nad lekiem przeciwko koronawirusowi. I wierzę w to, że dzięki temu, po pierwsze, ten lek zostanie szybko wynaleziony, a po drugie że my Polacy będziemy go mieli dostępnego. I że każdy kto chce, powtarzam, kto chce, będzie mógł z niego skorzystać. Kto chce, kto potrzebuje.
  • Narodowa Strategia Onkoligczna
   Trzeba pracować w zakresie naprawy polskiej służby zdrowia, realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, którą przygotowałem i która powinna być teraz wdrażana w życie. Tego trzeba pilnować, bo walka z rakiem jest jedną ze spraw priorytetowych na najbliższe dziesięciolecie.
  • Narodowa Strategia Onkologicza
   Bo „żyje nam się lepiej” oznacza także choćby bezpieczeństwo. To bezpieczeństwo zdrowotne – a więc ważne programy, które trzeba zrealizować, jak choćby program Narodowej Strategii Onkologicznej, a więc walki z rakiem, z chorobami onkologicznymi, których – jak mówią eksperci – będzie coraz więcej, bo będziemy coraz dłużej żyli. Trzeba nam dobrego systemu leczenia, dobrej profilaktyki, szybkiego wykrywania, by ludzie mogli żyć spokojnie i bezpiecznie; by lekarz i terapia byli łatwo dostępni. Już dzisiaj jest lepiej, ale musimy to zrealizować w sposób kompleksowy – taki program jest w przygotowaniu i w najbliższym czasie będzie ogłoszony.
  • Narodowa strategia onkologiczna
   Celem proszę państwa jest to, aby jak największy odsetek tych, którzy zachorują na raka, mógł spokojnie żyć przez 5 lat i dłużej, aby jak najszybciej wyłapywać te sytuacje, w których choroba nowotworowa się pojawia.
  • Narodowa Strategia Onkologiczna
   Na onkologię przewidziane są miliardy złotych. Po to, żeby była profilaktyka, żeby było leczenie odpowiednio szybko wdrażane i odpowiednio dobrze przygotowane. Żeby była rehabilitacja, dla tych którzy potrzebują tej rehabilitacji, bo zachorowali, bo byli operowani, bo była wobec nich realizowana terapia. Czy wreszcie, proszę Państwa, ta opieka zarówno, dla chorych już nieuleczalnie, jak i dla tych, którzy powrócili do zdrowia. To wszystko jest przewidziane właśnie w Narodowej Strategii Onkologicznej, bo ona sięga od edukacji aż do ostatniego etapu dbania o chorego.
  • Podstawowe problemy służby zdrowia
   Brakuje nam lekarzy, jest mało pielęgniarek. Na szczęście udaje się podnosić wynagrodzenia, zwiększać liczbę studentów na akademiach lekarskich, uniwersytetach medycznych. To ważne, żeby te zadania były dalej realizowane. Potrzebujemy lekarzy, lekarze chcą zarobić, trzeba ich dobrze wynagradzać, mają dziś możliwości wyjazdu za granicę, jesteśmy w UE. To bardzo trudne zadanie, nie załatwi się tego szybko. Ale proszę państwa, ta polityka będzie realizowana. Ja ją będę realizował i ja ją będę wspierał. To właśnie dlatego w kancelarii prezydenta powstała ustawa o narodowej strategii onkologicznej.
  • Podstawowe problemy służby zdrowia
   Troska o służbę zdrowia, o to że cały czas są jeszcze kolejki do lekarzy specjalistów, o to że nie wszystko dobrze tam funkcjonuje. To jest wielkie zadanie, które musi zostać zrealizowane. Nowoczesne państwo, to państwo w którym jest zabezpieczona w sposób odpowiedni także i ochrona zdrowia obywateli. To jest wielkie zadanie, które cały czas stoi jeszcze przed nami. Oczywiście sporo się udało w tej mierze zrobić. Wiele kolejek udało się skrócić, ale jeszcze nie wszystkie sprawy są załatwione.
  • Polityka zdrowotna
   Chciałbym, żeby była dobra opieka zdrowotna, taka która rozumie potrzebę człowieka. Ale taka która wychodzi już od profilaktyki. Gdzie już w szkole młodzież jest uczona. Gdzie człowiek, wie co ma zrobić w sytuacji jakiegokolwiek zaniepokojenia. Gdzie pomoc lekarska jest szybka, gdzie jest także i wsparcie psychologiczne. Gdzie ten pacjent kiedy się dowie, że nawet jest chory. Jest prowadzony za rękę, bo czasem jest zagubiony, czasem nie wie co zrobić. Czasem nie wie co zrobić rodzina. Żeby była mądra realizowaną polityka w sposób zaplanowany. O to właśnie chodzi. Taką właśnie Polskę, taką właśnie opiekę zdrowotną musimy u nas budować. To jest zadanie na najbliższe lata i na najbliższe dziesięciolecia.
  • Programy dla seniorów
   Naprawa służby zdrowia, ustanawianie specjalnych programów także dla seniorów, roboczo jest nazywany "75 plus", ale chodzi o to, żeby ta opieka nad seniorami była sprawna, dlatego że wszystkie statystki wskazują, że starszych osób będzie coraz wiecej.
  • Prywatyzacja/Służba zdrowia
   Nie zgodzę się na prywatyzację polskiej służby zdrowia. To znaczy, chcę żeby była pełna jasność, nie zgodzę się na prywatyzowanie tych placówek służby zdrowia, które dzisiaj są placówkami publicznymi. Dlaczego? dlatego, że potrzebna jest powszechnie dostępna dla wszystkich dobrze funkcjonująca służba zdrowia i obowiązkiem polskiego państwa, i polskiej władzy jest taką właśnie służbę zdrowia budować.
  • Służba zdrowia
   Obecnie realizowane są programy, które przeniosą naszą służbę zdrowia na jeszcze wyższy poziom. Wynagrodzenia lekarzy, rezydentów, ratowników, pielęgniarek i położonych zwiększyły się, a w Akademiach Medycznych uczy się więcej przyszłych specjalistów. (...) W końcówce mojej drugiej kadencji liczę na znaczną poprawę satysfakcji pacjentów.
  • Służba zdrowia
   Ja uważam, że służba zdrowia powinna być publiczna, z zapewnieniem w jak największym stopniu jak najlepszej techniki i technologi leczenia, jak najlepiej wykształconych i przygotowanych lekarzy, jak najlepiej przygotowanego i wykształconego personelu, a także jak najlepszego wyposażenia. Wierzę w to, że dzięki tym wszystkim przygotowanym nakładom będziemy mogli w ten sposób właśnie na przyszłość funkcjonować. Takie polskie państwo chcę budować.
  • Szczepionka na koronawirusa
   Ja byłbym raczej bardzo sceptyczny wobec tego, żeby wprowadzać obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. Powiedziałbym nie, jeżeli ktoś chce, proszę bardzo, niech się zaszczepi. Chciałem stworzyć tę możliwość, chcę stworzyć tę możliwość, dlatego właśnie prosiłem prezydenta Donalda Trumpa, żeby polscy naukowcy mogli w większym stopniu uczestniczyć w badaniach razem z naukowcami amerykańskimi nad szczepionką i nad lekiem na koronawirusa, bo nad obydwoma kwestiami się pracuje.
  • Szczepionka na koronawirusa
   Jeśli chodzi o szczepionkę, absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie, ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. (...) Na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić i uważam, że szczepienia na koronoawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Prosze bardzo, kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja.
  • Szczepionka na koronawirusa
   Uważam, że czy to będzie lek, czy to będzie szczepionka, w pierwszej kolejności powinien być dostępny dla seniorów, bo oni są grupą największego ryzyka i powinien być dostępny nieodpłatnie.
  • Szczepionka na koronawirusa
   Szczepionka, kiedy już rzeczywiście zostanie wynaleziona, powinna najpierw zostać wnikliwie u nas zostać przebadana, a następnie jeśli zostanie dopuszczona, powinna być dostępna powszechnie przede wszystkim dla seniorów. Powinna być dla nich dostępna nieodpłatnie. Natomiast, kto będzie chciał skorzystać z tej szczepionki i zaszczepić się, ten to zrobi, tzn. powinno to być dowolne, tak jak jest przy grypie.
 • 29 wypowiedzi
  strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Aborcja
   Zawetuję każdą próbę zaostrzenia obecnie obowiązującej ustawy aborcyjnej.
  • Biała księga COVID
   Jedną z moich pierwszych decyzji jako prezydenta Rzeczypospolitej będzie przygotowanie białej księgi epidemii COVID, przygotowanej przez niezależną firmę audytorską i przez ekspertów, tak żebyśmy wyciągnęli wnioski z tego, co robił rząd, ale również z tego co robiły samorządy, i żebyśmy byli przygotowani na ewentualny nawrót epidemii. Nie możemy sobie już pozwolić na to, żeby ludzie zostawieni byli sami sobie, nie możemy być przygotowani na to, żeby nasze bezpieczeństwo i zdrowie było narażane na szwank.
  • Biała księga COVID-19
   W pierwszych dniach urzędowania powołam zespół ekspertów, którzy przygotują „Białą księgę walki z epidemią”. Musimy uczyć się na własnych błędach i na doświadczeniach innych. Musimy zbadać, jakie błędy zostały popełnione w trakcie walki z epidemią i jak przygotować się na ewentualną kolejną falę.
  • E-medycyna
   Rozwój e-medycyny - będę domagał się od rządu nowoczesnego zarządzania w służbie zdrowia, które poprawi dostęp do lekarzy. Za pomocą nowoczesnych technologii, a zwłaszcza elektronicznego systemu rezerwacji oraz e-karty pacjenta, można znacząco skrócić kolejki i poprawić dostęp do lekarzy. Dzięki informatyzacji lekarze będą̨ mogli koordynować́ opiekę nad pacjentem prowadzoną przez wielu specjalistów. Informatyzacja zredukuje też biurokratyczne obciążenia lekarzy.
  • Finansowanie służby zdrowia
   Jeśli chodzi o zdrowie chcemy żeby pieniędzy na zdrowie było więcej i jednym ze źródeł poszukiwania tych funduszy będzie kwestia właśnie dotacji dla telewizji polskiej. To skandal, wszyscy byliśmy wtedy oburzeni, kiedy rząd zamiast przekazać miliardy złotych na onkologię, przeznaczył te pieniądze na tubę swojej propagandy. I stąd mój wniosek likwidacja TVP Info i budowa zupełnie nowych niezależnych mediów publicznych ma służyć również temu, żeby znalazły się pieniądze na zdrowie
  • Finansowanie służby zdrowia
   Musimy przede wszystkim skoncentrować się na tym, żeby Polska była zdrowa. I moją pierwszą decyzją - właśnie dlatego - moją pierwszą inicjatywą ustawodawczą jako prezydenta będzie ustawa o zwiększeniu finansowania służby zdrowia do 6% PKB.
  • In vitro
   Bezpłatny program zapłodnienia in vitro: będę domagał się od rządu przywrócenia dostępu do finansowanych przez państwo programów leczenia niepłodności, zwłaszcza do in vitro. Przywróceniu publicznego finansowania in vitro musi towarzyszyć lepsza niż obecnie opieka nad kobietami w ciąży. Będę domagał się zwiększenia finansowania NFZ w tym obszarze.
  • In vitro
   Dziś dzień ojca – właściwy dzień, by powiedzieć jasno: Mamy dość polityków powtarzających wciąż słowo "rodzina", a odmawiających wielu rodzinom prawa do szczęścia! Jeśli zostanę prezydentem, zrobię wszystko, aby przywrócić rządowy program In vitro.
  • Koronawirus
   Czas epidemii pokazał, jak pilnej naprawy wymaga polska ochrona zdrowia. Potrzeba dobrze wyposażonych placówek i wykwalifikowanego, godnie opłacanego personelu - tu i teraz! Proponuję przeznaczanie 6% PKB na ochronę zdrowia
  • Koronawirus
   Gdzie jest program onkologiczny, jeżeli mówimy o służbie zdrowia? Mówiłem jasno o tym, że choćby pieniądze z likwidacji TVP Info można przeznaczyć na ten cel, jakieś pieniądze przynajmniej na ten cel by były. Ja nie wiem, czy panu prezydentowi się Jacek Kurski nagle spodobał, ale tam można znaleźć te pieniądze. Mamy prawo wiedzieć, czy wreszcie będą normalne operacje terminowe i kiedy w polskich szpitalach. Mamy prawo wiedzieć, czy dzieci wrócą do szkół i kiedy. Dzisiaj trzeba zadawać trudne pytania rządzącym i do tego jest potrzebny silny prezydent. Żeby się zaopiekował wszystkimi tymi, którzy dzisiaj zostali pozostawieni sami sobie. Żeby się zajął bezrobociem. Żeby się zajął ratowaniem miejsc pracy. I takie trudne pytania trzeba w tej chwili zadawać rządowi.
  • Koronawirus - druga fala zarażeń
   Już dziś musimy szykować strategię na jesienną walkę z pandemią, wiedzieć, ile potrzebujemy respiratorów, leków i szpitalnych łóżek.
  • Lekarze rezydenci
   Będę dążył do tego, aby spełnić obietnice złożone rezydentom: podwyższenie wydatków na ochronę zdrowia, poprawę warunków pracy i płacy personelu medycznego.
  • Liczba lekarzy i pielęgniarek
   Wspólnie z rektorami uczelni medycznych i izbami lekarskimi zadbam o to, aby na studiach medycznych było więcej studentów, a ich liczba na specjalizacjach odpowiadała zapotrzebowaniu w kraju.
  • Ochrona zdrowia
   Szpitale powiatowe powinny działać jak centra szybkiej diagnostyki, w których każdy ma właściwy dostęp do podstawowego leczenia ostrego, w tym do szpitalnych oddziałów ratunkowych, oraz leczenia chorób przewlekłych. Leczenie bardziej zaawansowane powinno być oferowane w strategicznie rozmieszczonych w Polsce placówkach.
  • Ochrona zdrowia
   Czas epidemii pokazał, jak pilnej naprawy wymaga polska ochrona zdrowia. Potrzeba dobrze wyposażonych placówek i wykwalifikowanego, godnie opłacanego personelu - tu i teraz! Proponuję przeznaczanie 6% PKB na ochronę zdrowia.
  • Ochrona zdrowia
   Po drugie - zdrowie. Nowoczesne państwo musi być w stanie zapewnić swoim obywatelkom dostęp do nowoczesnej opieki medycznej. Dlatego wprowadzimy Narodowy Program Zdrowia Kobiety, który będzie odpowiadał na potrzeby pacjentek w całym kraju. Program zapewni Polkom lepszy dostęp do ginekologów i badań, co niejednokrotnie jest problemem w mniejszych miejscowościach. Do tego pakiety darmowej opieki medycznej dla kobiet w ciąży i matek - aż do dwóch lat po urodzeniu dziecka. Ale to nie wszystko. Bardzo ważna jest również profilaktyka. Postawimy na powszechne badania, tak ważne dla zdrowia kobiet: USG piersi, mammografia, cytologia, a także szczepienia przeciwko HPV - tak jak to zrobiliśmy w Warszawie. I tak, także dla młodych chłopców - co było przedmiotem żartów i kpin pewnej części Internetu. Niesłusznie, bo również oni mogą być nosicielami.
  • Ochrona zdrowia
   100 mln zł na Fundusz Pomocy Szpitalom zamiast na Polską Fundację Narodową
  • Ochrona zdrowia
   2 mld zł na premie dla lekarzy i pielęgniarek zamiast na przekop Mierzei Wiślanej
  • Ochrona zdrowia kobiet
   Zaproponuję narodowy program zdrowia kobiety, odpowiadający europejskim standardom i potrzebom pacjentek w całym kraju. Jego celem będzie zapewnienie równego dostępu do lekarzy ginekologów i do badań, przygotowanie rozwiązań gwarantujących pakiety darmowej opieki medycznej dla kobiet w ciąży i dwa lata po urodzeniu dziecka, stworzenie systemu wczesnej wykrywalności nowotworów kobiecych i zapobiegania im poprzez wprowadzenie programu powszechnych badań USG piersi/mammograficznych i cytologicznych oraz profilaktycznych szczepień HPV także dla chłopców i młodych mężczyzn.
  • Onkologia
   Muszą być priorytety. Onkologia jest takim priorytetem, zarówno moim, jak i Koalicji Obywatelskiej. Jest priorytetem w Unii Europejskiej, gdzie moi bliscy znajomi, którzy zostali wybrani na czołowe stanowiska UE i dowodzą unijnymi instytucjami, mówią, że Unia Europejska musi jako cel numer jeden postawić przed sobą walkę z rakiem. I my to możemy robić, na to będą też pieniądze unijne, tylko musimy je dobrze wykorzystać. Ale coś co mnie najbardziej poraziło, to to, że w momencie kiedy pojawiła się poprawka w Sejmie, żeby nie dawać pieniędzy na propagandę, 2 mld zł, żeby te pieniądze przeznaczyć właśnie na walkę z rakiem, to wtedy politycy PiS-u wybrali jednak propagandę. Również podobnie zachował się pan prezydent RP.
  • Osoby z niepełnosprawnościami
   Wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami: będę postulował zwiększenie wsparcia w dostępie do usług medycznych, rehabilitacyjnych i w edukacji oraz utrzymanie świadczenia w przypadku podejmowania pracy przez opiekuna (najczęściej matkę).
  • PKB na ochronę zdrowia
   Zwiększenie środków na służbę zdrowia - będę oczekiwał od rządu, że już w 2021 roku wydatki te wzrosną do co najmniej 6% PKB. Tylko realne zwiększenie wydatków na służbę zdrowia, między innymi na onkologię, przełoży się na skrócenie kolejek i szybszy dostęp do leczenia. Przeliczając to na głowę każdego Polaka, z obecnych 2757 zł wydatki wzrosną do 3676 zł.
  • Profilaktyka
   Podstawą powinna być profilaktyka zdrowia nauczana od najmłodszych lat, przede wszystkim w szkole. Lokalne programy profilaktyczne, prowadzone w ramach podstawowej opieki zdrowotnej we współpracy z samorządami, a także regularne badania przesiewowe w kierunku najgroźniejszych chorób, pozwolą zawczasu diagnozować ryzyko.
  • Psychiatria dziecięca
   (...) Musimy zrobić absolutnie wszystko, żeby specjalistów i od psychiatrii i od psychologii dziecięcej było w Polsce jak najwięcej. Ja mówię jasno, że trzeba zwiększyć nakłady na polską służbę zdrowia do 6 proc. PKB rocznie i przede wszystkim zrobić wszystko, żeby stworzyć zachęty do wybierania przez młodych lekarzy tej specjalizacji. (...) Musimy postawić na to, żeby dofinansowywać te specjalizacje, żeby stworzyć konkretne finansowe zachęty, tak żeby studenci mogli wybierać czy chcieli wybierać chętniej właśnie taką specjalizację.
  • Psychiatria dziecięca
   Stan polskiej psychiatrii dziecięcej jest tragiczny – dzieci pozbawione są realnej pomocy. Zażądam natychmiastowego podwyższenia wydatków na tę część służby zdrowia.
  • Służba zdrowia
   (...) będziemy rozmawiali o służbie zdrowia, ponieważ to dzisiaj największy problem. Musimy przedstawić raport z COVID, z epidemii. Musimy dokładnie wiedzieć jakie wnioski wysnuć z tego, co się działo, aby być przygotowanym na ewentualną drugą fazę epidemii.
  • Służba zdrowia: fundusze
   Jeżeli chodzi o służbę zdrowia, będę proponował podnoszenie wydatków do 6% PKB i nawet wiem skąd znaleźć do tego pieniądze – właśnie z tych wielkich inwestycji, które są planowane, a na razie nie widać, żeby miały być realizowane, czy w końcu z likwidacji TVP Info, gdzie też spore pieniądze można znaleźć i przeznaczyć je służbę zdrowia.
  • Szczepionka na koronawirusa
   Polki i Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki, natomiast dzisiaj chcemy wiedzieć przede wszystkim - i to są pytania do pana prezydenta, do rządu - czy epidemia się już skończyła, czy epidemia się nie skończyła? Czy te decyzje, które były podejmowane przez te ostatnie tygodnie, były na pewno racjonalne?
  • Telemedycyna
   Rośnie liczba osób starszych potrzebujących opieki. Program medycyny cyfrowej przeniesie lekarza bliżej pacjenta i zagwarantuje mu częstszy z nim kontakt. Podniesie też efektywność leczenia dzięki dostępności do diagnozy lekarskiej w krótkim czasie.