Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1971-07-19, Trzebnica
Zawód: nauczyciel
Wykształcenie: wyższe
Poseł, członek PO, dziennikarz, samorządowiec. Absolwent wrocławskiego AWF. Pracował w lokalnych mediach jako dziennikarz i reporter radiowy. Współprowadził agencję reklamową. Przez kilka lat pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. Działalność polityczna rozpoczął w Kongresie... Liberalno-Demokratycznym, był członkiem UW, od 2001 r. w PO. W samorządzie od 1998 r., był radnym miasta Trzebnica. Trzy razy kandydował do sejmiku woj. dolnośląskiego. Dwukrotnie zajmował miejsce radnych, którym wygasł mandat. Przewodniczący sejmiku (2007-2008). W 2008 r. pracował jako pełnomocnik wojewody ds. Euro 2012. Był marszałkiem, a następnie wicemarszałkiem woj. dolnośląskiego.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2019)

Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 30 lat? Prosimy o opisanie Pani/ Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.
Patrząc na strategiczny rozwój Polski w perspektywie 30 lat, powinniśmy się skupić na realizacji celów związanych z demografią. Badania wskazują na proces starzenia się społeczeństwa. To wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian m.in. w systemie służby zdrowia i rozbudowy systemów opieki senioralnej, także na zmiany w prawie dotyczące aktywizacji zawodowej osób w wieku senioralnym i ułatwień podatkowych. Ponadto, zadaniem dla Polski na przyszłe 3 dekady jest dostosowanie naszego systemu energetycznego do zmian klimatu. Aby Polska i nasza gospodarka mogła nadal się rozwijać, musimy też prowadzić politykę prowadzącą do wzrostu wynagrodzeń do poziomu europejskiego, utrzymując go w relacji ze wzrostem średniego wynagrodzenia w gospodarce.
Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji Sejmu? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Reforma służby zdrowia i opieki senioralnej: rozbudowa bazy placówek służby medycznej, zwiększenie wysokości wynagrodzeń w służbie zdrowia, naprawa ratownictwa medycznego. Także rozwój systemu opieki nad osobami starszymi i chorymi, wprowadzenie czeków opiekuńczych oraz urlopów wytchnieniowych.
2
Reforma edukacji: zwiększenie wynagrodzeń dla nauczycieli i personelu szkolnego, rozwiązanie problemu z przeładowaniem podstawy programowej i złej organizacji systemu nauczania, przez który dzieci są obciążone zadaniami i przebywają w szkołach nawet do późnych godzin wieczornych.
3
Wyzwania związane z kryzysem klimatycznym: ochrona zieleni, zalesianie nowych obszarów i ścisła ochrona parków narodowych, ograniczenie importu węgla z Rosji. Także rozwój małej retencji, starania o pozyskanie środków z UE na działania przeciw smogowi, wsparcie prywatnych źródeł produkcji prądu i działań w zakresie termomodernizacji budynków, ponadto rozwój transportu publicznego (zwłaszcza kolei),
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć jako posłanka/poseł lub jako senator? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Rozwiązanie kryzysu w służbie zdrowia w trybie pilnym.
2
Naprawienie problemów, które dotykają polskie szkolnictwo.
3
Wdrożenie rozwiązań, które dostosują Polskę do wyzwań, które niesie kryzys klimatyczny.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2011)

Kwestionariusz po wyborach

Czy Pani/ Pana zdaniem Parlament powinien wprowadzić zmiany w obowiązującej Konstytucji?
  1. Tak
  2. Nie
  3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Które zapisy w Konstytucji RP powinny zostać Pani/ Pana zdaniem zmienione?
Komisja Konstytucyjna powinna działać, oceniać zapisy Konstytucji, szczególnie w zakresie relacji między władzą Premiera i Prezydenta, władzą centralną (rządową) a samorządową czy liczby Posłów. Należy też zastanowić się nad rolą Senatu – moim zdaniem powinna być to raczej izba samorządowa, która byłaby reprezentantem interesów różnych środowisk społecznych, nie politycznych – samorządów, korporacji zawodowych. Należałoby też ściśle określić powiązanie między funkcją Senatora a przynależnością do korporacji.
Który z wymienionych poglądów jest najbliższy Pani/ Pana opinii?
  1. Powinno się dążyć do zwiększenia roli regionów w państwie, poprzez rozszerzenie kompetencji województw.
  2. Powinno się dążyć do centralizacji władzy w Państwie, poprzez ograniczanie kompetencji województw na rzecz administracji centralnej.
  3. Obecny podział kompetencji pomiędzy województwa a administrację centralną jest odpowiedni i nie powinien być zmieniany.
  4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 13.02.2012
Dolnośląskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, członek Rady, Wrocław
źródło
Lex Informator Prawno-Gospodarczy — Wolters Kluwer Polska
od 8.11.2011
Sejm RP VII kadencji, poseł, Warszawa, Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP, Wrocław, liczba głosów: 6357
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory2011.pkw.gov.pl
od 8.11.2011
Sejm RP VII kadencji, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP www.sejm.gov.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Inwestycje w edukację

Nie zapomnę o edukacji, w którą ciągle musimy inwestować, zarówno w płace i warunki pracy dla nauczycieli, jak również nowoczesne kształcenie naszych dzieci i młodzieży.

Źródło: http:

PO
Wrocław
sprawy ogólnopolskie
edukacja i szkolnictwo wyższe
Budowa drogi S5

To moja wyborcza deklaracja - obiecuję zdobyć pieniądze na drogę S5 na odcinku z Wrocławia do Korzeńska, na którą czekają mieszkańcy regionu. Już jako Marszałek Dolnego Śląska zadbałem, by trasa była przygotowana pod względem projektowym!

Źródło: www.facebook.com

PO
Wrocław
sprawy lokalne
infrastruktura