Jak zmienić miejsce głosowania?

W wyborach prezydenckich możesz swobodnie głosować poza miejscem zamieszkania. Jak to zrobić?

ilustr.: Aleksandra Makuch

Dopisanie do spisu wyborców

Jeśli wiesz, gdzie będziesz przebywać w dniu głosowania, możesz dopisać się do spisu wyborców we właściwej komisji wyborczej w kraju. Wniosek możesz złożyć w urzędzie gminy, w której zamierzasz głosować, lub na portalu gov.pl najpóźniej 3 dni przed terminem wyborów, czyli do 15 maja.

Zmienić komisję, w której zagłosujesz, możesz też przed ewentualną drugą turą wyborów. Zrobisz to na takich samych zasadach najpóźniej 29 maja.  

Zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu

Możesz też wyrobić sobie zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, które pozwoli ci zagłosować w dowolnej komisji wyborczej w kraju i za granicą. 

Takiego wniosku nie złożysz przez Internet, ale możesz to zrobić w dowolnym urzędzie gminy. Jeśli przebywasz poza Polską, to zaświadczenie wyda ci konsul. Termin na złożenie wniosku upływa 15 maja. 

Aby zagłosować, wystarczy mieć przy sobie to zaświadczenie i dokument potwierdzający tożsamość.

W przypadku głosowania za granicą dokumentem potwierdzającym tożsamość musi być paszport – wyjątkiem są te państwa, do których możesz wjechać na podstawie samego dowodu osobistego (wtedy dowód osobisty też będzie uznawany).

Zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu uzyskasz na obie tury wyborów (jeśli pierwsza tura nie będzie rozstrzygająca). Możesz też uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania wyłącznie na drugą turę. Wniosek o to zaświadczenie złóż po pierwszej turze, najpóźniej 29 maja. 

Zmiana stałego obwodu głosowania

Jeśli na stałe mieszkasz poza miejscem zameldowania, możesz zmienić swoją stałą komisję wyborczą, bez konieczności zmiany meldunku. Wystarczy złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania. Zmiana będzie obowiązywała we wszystkich kolejnych wyborach, dopóki nie dokonasz kolejnej korekty. Wniosek możesz złożyć na portalu gov.pl.

Konieczne jest udowodnienie, że faktycznie na stałe mieszkasz w tym miejscu, więc do wniosku dołącz dokument, który będzie to potwierdzał, np. umowę najmu mieszkania, rachunek czy umowę o pracę z adresem, który przedstawiasz we wniosku.

Po otrzymaniu wniosku urząd gminy ma 5 dni na decyzję o zmianie twojego stałego obwodu głosowania, więc wniosek złóż najpóźniej 12 maja!