1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

Czy wybory w Polsce<br/> są nadal równe?

Przeanalizowaliśmy najważniejsze zmiany dotyczące władzy sądowniczej, mediów i zasad organizacji wyborów, które zaszły w ostatnich 8 latach.

Czytaj całość

Is it still an equal election in Poland?

We analyzed the most important changes regarding the judiciary, media and election rules that have taken place in the last 8 years.

Czytaj całość

Co może Senat?

Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest izbą wyższą naszego parlamentu – wraz z Sejmem sprawuje władzę ustawodawczą. W jego skład wchodzi stu senatorów, wybieranych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Kadencja Senatu trwa 4 lata i pokrywa się z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). Każdy kandydat do Senatu w dniu wyborów musi mieć ukończone 30 lat.

Czytaj całość

Czy nowe komisje wyborcze pozytywnie wpłyną na frekwencję?

13 marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Wprowadza ona szereg zmian w procesie organizacji wyborów, w tym możliwość utworzenia nowych obwodów głosowania. W myśl zmian stały obwód ma odtąd obejmować od 200 do 4000 mieszkańców. Poprzednio dolna granica tego przedziału wynosiła 500 osób. Czy i jak ta zmiana wpłynie na planowany wzrost frekwencji wyborczej?

Czytaj całość

Nakaz aresztowania Władimira Putina

17 marca 2023 r. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej (Komisarz ds. Praw Dziecka przy Urzędzie Prezydenta Federacji Rosyjskiej).

Czytaj całość

Przeżyć za 1588 zł miesięcznie. Dlaczego niepełnosprawni wrócili do Sejmu?

Podniesienie renty socjalnej (obecnie 1588 zł) do wysokości płacy minimalnej i możliwość łączenia pracy ze świadczeniem pielęgnacyjnym – to główne postulaty osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Walka o godne życia trwa, rozpoczął się kolejny protest w Sejmie.

Czytaj całość

Gdzie ta równość? W Dzień Kobiet przyglądamy się efektom kwot na listach wyborczych

12 lat po zapewnieniu Polkom minimum 35 proc. miejsc na listach wyborczych ich wpływ na stanowienie prawa w Polsce nadal jest niewielki.

Czytaj całość

Aktywność promocyjna tuż końcem projektu. Jak rozwijają się organizacje młodych aktywistów z PiS?

Każdego roku około 2000 organizacji przygotowuje wnioski w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO prowadzonego przez Narodowy Instytut Wolności. Na przykładzie dwóch młodych fundacji, które w latach 2019-2021 otrzymały środki z PROO, sprawdziliśmy, jakie działania można realizować w ramach tych programów.

Czytaj całość

Na co partie polityczne wydają pieniądze?

Od lipca 2022 r. wszystkie ugrupowania polityczne mają obowiązek prowadzić elektroniczne rejestry wpłat i umów. Rejestry, zgodnie prawem, muszą być udostępniane w biuletynach informacji publicznej i aktualizowane bez zbędnej zwłoki, czyli nie później niż 14 dni od otrzymania wpłaty lub zwarcia umowy.

Czytaj całość

Czy Polska była gotowa na wybuch wojny w Ukrainie?

Przed i po wybuchu wojny w Ukrainie w Sejmie nie toczyła się żadna poważna debata na temat przygotowania Polski do ewentualnej eskalacji konfliktu.

Czytaj całość

Groźby karalne czyli ciemne strony pełnienia mandatu poselskiego

Temat gróźb kierowanych do posłów wraca za każdym razem, gdy pogróżki rzucane pod adresem polityków, ich rodzin lub współpracowników się materializują.

Czytaj całość

Największe sukcesy posłów Sejmu IX kadencji

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, warto więc przeanalizować pracę parlamentarzystów w trakcie dobiegającej końca, IX kadencji Sejmu. Interesowała nas ich własna perspektywa na to, z jakich działań są najbardziej dumni. Z tego powodu postanowiliśmy przeprowadzić wśród nich ankietę, w której głównym pytaniem było: Jakie były trzy najważniejsze sukcesy Pana/Pani pracy jako posła/posłanki w Sejmie IX Kadencji?

Czytaj całość

Sprawy do załatwienia na ostatni rok kadencji

Co Sejm może zrobić w ostatnim roku kadencji? Jakie obszary wymagają najpilniejszej interwencji i zmian w prawie? Między innymi o to pytaliśmy parlamentarzystów i parlamentarzystki w ostatniej krótkiej piłce – ankiecie na podsumowanie IX kadencji Sejmu.

Czytaj całość

Na bakier z demografią. Zmiany, których brakuje w Kodeksie wyborczym

Co by było, gdyby liczba mandatów lepiej odpowiadała liczbie mieszkańców w poszczególnych okręgach wyborczych?

Czytaj całość

21 poprawek w kodeksie wyborczym

Posłowie PiS w ostatniej chwili zaproponowali 21 zmian w kodeksie wyborczym.

Czytaj całość

Co zmieni się w organizacji wyborów? Pytania i odpowiedzi

Czego dotyczy projekt zmian w Kodeksie Wyborczym? (stan na 12 stycznia 2023 r.)

Czytaj całość

Pierwsza dziesiątka Narodowego Instytutu Wolności i zagmatwana procedura konkursowa

Narodowy Instytut Wolności ogłosił start konkursów dotacyjnych na 2023 r. Wyłoniliśmy 10 organizacji, które do tej pory najhojniej dotował rząd w jednym z programów NIW.

Czytaj całość

Geografia dotacji Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.

Gdzie znajdują się organizacje z dotacjami państwowego operatora?

Czytaj całość

MamPrawoWiedziec.pl, zatrudniamy: Specjalista/tka ds. komunikacji

Czytaj całość

Strefa bez przychodów. Sprawdziliśmy, czy tereny przygraniczne są ważne dla PiS w dniu wyborów.

We wrześniu minie rok odkąd branża turystyczna na granicy polsko-białoruskiej nie prowadzi działalności. Sprawdziliśmy jak w ostatnich wyborach głosowali wyborcy 183 miejscowości objętych zakazem przebywania osób z zewnątrz.

Czytaj całość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42