1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

Jak będą wyglądać wybory według ustawy korespondencyjnej?

Póki co, obowiązuje Kodeks Wyborczy, a wybory mają odbyć się 10 maja.Prawo i Sprawiedliwość zaproponowała jednak i przegłosowała ustawę zmieniającą zasady wyborów. Teraz mielibyśmy głosować korespondencyjnie, a wybory miałaby przeprowadzić Poczta Polska pod kierunkiem ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina. Przepisy trafiły już do Senatu. Jeśli Sejm ostatecznie je przegłosuje – będziemy mieć zupełnie nowe zasady głosowania.

Czytaj całość

Projekty obywatelskie na 10. posiedzeniu Sejmu

9. posiedzenie Sejmu trwa - obrady zostaną wznowione w środę 7 marca o 15.00 - ale na stronie sejmowej już można zapoznać się z porządkiem obrad na kolejne, 10. posiedzenie, przewidziane na 15 kwietnia.

Czytaj całość

Ustawa: głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

Prezydent i rząd nie chcą ogłosić stanu wyjątkowego i odroczyć wyborów do jesieni. Zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie, ze względu na nowo wprowadzony do przepisów stan epidemii, mogą się odbyć, chociaż z ograniczeniami. Nadal nie wiemy, czy zostaną przełożone, czy korespondencyjnie zagłosują obywatele 65+, czy wszyscy.

Czytaj całość

Wybory w stanie epidemii

W stanie epidemii w Polsce miało się odbyć 90 lokalnych referendów lub wyborów uzupełniających. Wszystkie elekcje zaplanowane na najbliższą niedzielę, 5 kwietnia, zostały przełożone lub obsadzenie mandatu odbyło się bez głosowania. Wojewodowie powołali się na stan epidemii.

Czytaj całość

Sejm, część 1: tarcza antykryzysowa wchodzi w życie

Zwolnienia ze składek ZUS dla części firm, uelastycznienie etatu i dofinansowania do wypłat pensji – w sześć dni posłowie przegłosowali tarczę antykryzysową. Sejm ma za sobą ustawodawczy sprint.

Czytaj całość

Posłowie, którzy ukończyli 65 lat

Czytaj całość

Nowe prawa: łatwiej ubiegać się o upadłość konsumencką

Od 24 marca upadłość konsumencka jest dostępna także dla jednoosobowych działalności gospodarczych. A żeby zacząć procedurę wystarczy jedynie oświadczenie konsumenta.

Czytaj całość

Nowe prawa: Państwowa Inspekcja Sanitarna pod większą kontrolą rządu

Od 15 marca Główny Inspektor Sanitarny powołuje i odwołuje, za zgodą wojewody, państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych. To, wraz z innymi postanowienia, przesuwa możliwość kontroli Sanepidu z samorządów do rządu.

Czytaj całość

Nowe prawa: od 8 marca obowiązuje specustawa nt. koronawirusa

Najważniejsze nowe prawo, jakie weszło w życie w drugim tygodniu marca dotyczy walki z epidemią koronawirusa. Rząd przyznał różnym organom dodatkowe kompetencje, żeby ułatwić walkę z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Czytaj całość

Pakiety antykryzysowe kandydatów na prezydenta

W dwóch sprawach kandydaci na prezydenta są równi – w walce ze skutkami koronawirusa chcą walczyć na rzecz przedsiębiorców i pracowników. I żaden z nich tych działań nie poprowadzi. Przedstawiamy postulaty głównej szóstki.

Czytaj całość

Dziewięć tygodni do wyborów. O czym nie mówią kandydaci?

Można by oczekiwać, że kandydaci na urząd prezydenta RP zaproponują wizje rozwoju Polski. Tymczasem, poza bezpiecznymi obszarami, poglądów kandydatów – brak.

Czytaj całość

Nowe prawa: supermarkety przekażą żywność na cele dobroczynne

A jeśli tego nie zrobią, zapłacą spore kary. Oprócz tego emerytów i rencistów czekają wypłaty 13. emerytury oraz waloryzacja świadczeń.

Czytaj całość

Ile wiesz o mniej znanych kandydatach?

Znacie na pewno sześć nazwisk osób, które ubiegają się o urząd prezydenta. Jednak chęć startu w wyborach zadeklarowało już 18 kandydatów. Dziś możecie sprawdzić, ile wiecie o mniej znanych kandydatach. Poznacie ich na postawie naszego szybkiego quizu.

Czytaj całość

Zmiany w Sejmie IX kadencji – nowi posłowie

Od 12 listopada 2019 r., czyli od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji, ławy poselskie opuściło czterech posłów: Marek Opioła, Władysław Dajczak, Ewa Leniart i Dominik Tarczyński.

Czytaj całość

Sejm: debata o budżecie i pieniądzach dla mediów publicznych

Dyskusja nad ustawą budżetową zdominowała 5. i 6. posiedzenia Sejmu. Posłowie i posłanki pracowali też nad tzw. podatkiem cukrowym, a najgoręcej było w trakcie debaty o pieniądzach dla Telewizji Polskiej. Przez trzy dni Sejm uchwalił 17 ustaw.

Czytaj całość

Nowe prawa: ustawa dyscyplinująca sędziów wchodzi życie

Wśród zmian w przepisach o sądach nie tylko kary dla sędziów, ale także zmiana w wyborze I prezesa Sądu Najwyższego.

Czytaj całość

Nowe prawa: święto na cześć polskich naukowców

19 lutego będziemy świętować Dzień Nauki Polskiej. Oprócz tego w życie wchodzą zmiany dotyczące elektronicznych postępowań sądowych w sprawie długów oraz nowe wymogi dla pracowniczych funduszy emerytalnych.

Czytaj całość

Skąd wziąć 19 milionów na kampanię?

Wydatki komitetów na kampanię prezydencką idą w miliony zł. Nie można jednak przeznaczyć na nią dowolnej kwoty. Sztaby muszą informować o źródłach wpłat, a po zakończeniu kampanii – o wydatkach.

Czytaj całość

Czym jeżdżą posłowie nowej kadencji?

Co wiemy z oświadczeń majątkowych? Fani czterech kółek stanowią większość w Sejmie. Do własnego auta przyznaje się 382 polityków. Liczba ta może być wyższa, bo posłowie, zgodnie z prawem, są zobowiązani do wykazania pojazdów i innego mienia ruchomego o wartości przekraczającej 10 tys zł.

Czytaj całość

Nowe prawa: niższe składki dla większej grupy przedsiębiorców

Od lutego rusza rozszerzony program Mały Zus Plus. Oprócz tego rolnicy zainteresowani dopłatami za wyższe standardy dla zwierząt muszą spełnić dodatkowy warunek.

Czytaj całość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42