Dyskusja nad ustawą budżetową zdominowała 5. i 6. posiedzenia Sejmu. Posłowie i posłanki pracowali też nad tzw. podatkiem cukrowym, a najgoręcej było w trakcie debaty o pieniądzach dla Telewizji Polskiej. Przez trzy dni Sejm uchwalił 17 ustaw.
Czytaj całośćWśród zmian w przepisach o sądach nie tylko kary dla sędziów, ale także zmiana w wyborze I prezesa Sądu Najwyższego.
Czytaj całość19 lutego będziemy świętować Dzień Nauki Polskiej. Oprócz tego w życie wchodzą zmiany dotyczące elektronicznych postępowań sądowych w sprawie długów oraz nowe wymogi dla pracowniczych funduszy emerytalnych.
Czytaj całośćWydatki komitetów na kampanię prezydencką idą w miliony zł. Nie można jednak przeznaczyć na nią dowolnej kwoty. Sztaby muszą informować o źródłach wpłat, a po zakończeniu kampanii – o wydatkach.
Czytaj całośćCo wiemy z oświadczeń majątkowych? Fani czterech kółek stanowią większość w Sejmie. Do własnego auta przyznaje się 382 polityków. Liczba ta może być wyższa, bo posłowie, zgodnie z prawem, są zobowiązani do wykazania pojazdów i innego mienia ruchomego o wartości przekraczającej 10 tys zł.
Czytaj całośćOd lutego rusza rozszerzony program Mały Zus Plus. Oprócz tego rolnicy zainteresowani dopłatami za wyższe standardy dla zwierząt muszą spełnić dodatkowy warunek.
Czytaj całośćDotychczas dane o oglądalności i sprzedanych biletach pochodziły od dystrybutorów, teraz będą zbierane prosto z kin.
Czytaj całośćKto jest lobbystą zawodowym w Polsce? Przez rok próżno było szukać oficjalnych informacji. W grudniu 2018 r. Rejestr podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową zniknął ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, by zostać ponownie opublikowanym po 12 miesiącach, 16 grudnia 2019 r.
Czytaj całość22 i 23 stycznia posłowie przegłosowali dziesięć ustaw, które następnie trafią do Senatu oraz cztery, które powędrują na biurko prezydenta. Posłowie najbardziej spierali się o kompetencje nowych ministerstw i ustawę o sądach. Podsumowujemy czwarte posiedzenie Sejmu.
Czytaj całość