Jak zarabia poseł Władysław Kosiniak-Kamysz?

Przepisaliśmy oświadczenia majątkowe posła Władysława Kosiniaka-Kamysza za lata 2019 i 2020. Na czym i ile zarabia, co posiada oraz jakie zobowiązania finansowe zaciągnął przewodniczący klubu Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści?

Na czym zarabia?

Władysław Kosiniak-Kamysz jest posłem zawodowym, co oznacza, że poza pełnieniem mandatu posła nie wykonuje innej pracy zawodowej.

W 2020 r. otrzymał uposażenie poselskie w wysokości 92 398,74 zł. Tak samo jak pozostali posłowie, Kosiniak-Kamysz pobiera dietę poselską, która w  2020 r. wyniosła 29 811,87 zł. Jako dodatkowe źródło dochodu Kosiniak-Kamysz wykazał darowiznę od matki, w wysokości 15 000 zł.

We wcześniejszym oświadczeniu majątkowym, za 2019 r., Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował te same źródła dochodu (uposażenie poselskie + dieta), z niewielką różnicą w kwotach. Jego uposażenie w 2019 r. wyniosło 93 113,05 zł, a dieta – 29 644,85 zł. Większa była za to pula darowizn (łącznie 20 000 zł). W 2019 r. po 10 000 zł przekazali mu rodzice i siostra.

Z oświadczeń majątkowych przewodniczącego klubu Koalicja Polska wiemy, że pełni funkcje w 3 stowarzyszeniach:

  • Fundacji Rozwoju (przewodniczący Rady Kuratorów)
  • Polskim Komitecie Olimpijskim (członek Zarządu)
  • Krajowym Zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych (przewodniczący Rady Głównej)

Wszystkie wymienione wyżej funkcje pełni nieodpłatnie.

Ile zaoszczędził?

W oświadczeniu majątkowym za 2020 r. Władysław Kosiniak-Kamysz wykazał mniejsze oszczędności niż w 2019 r. Z kwoty 10 000 zł (w 2019 r.) zostało mu 3 500 zł. (2020 r.). Nie zmieniła się kwota, jaką zgromadził w funduszu inwestycyjnym – 5000 zł.

Kosiniak-Kamysz nie ma papierów wartościowych ani oszczędności w obcych walutach.

Co posiada?

Przewodniczący PSL-u jest właścicielem mieszkania o powierzchni 86,24 m2 i wartości ok 600 tys. zł. Zaznaczył, że jest to mieszkanie hipoteczne, a w jego posiadanie wszedł na podstawie umowy darowizny i przeniesienia własności. W taki sam sposób nabył prawo do 25 metrowego garażu (wartość 50 000 zł).

Posiada działkę rolną o powierzchni prawie 0,22 ha i wartości 26 tys. zł (własność, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży) oraz połowę udziału w działce 0,16 ha o wartości 20 tys. zł (własność na podstawie umowy sprzedaży).

Odrębnym składnikiem majątku jest działka budowlana (754 m2) wraz z udziałem w drodze dojazdowej. Wartość tej nieruchomości wynosi 200 tys. zł. 

Władysław Kosiniak-Kamysz jeździ Volkswagenem Passatem 1,9 z 2012 r.

Jakie ma zobowiązania?

Prezes PSL-u posiada kartę kredytową w banku Santander z limitem 10 000 zł. Spłaca 40 tys. zł kredytu konsumpcyjnego w mBanku zaciągniętego na zakup samochodu.

Co z tego wynika?

czytelność sprawozdania 🟢

  • Władysław Kosiniak-Kamysz wypełnił oświadczenie majątkowe w sposób czytelny, bez poprawek (skreśleń).

jawność sprawozdania 🟡

Zobacz najnowsze

  • Przy każdej nieruchomości jest podany tytuł prawny wraz z informacją, w jaki sposób doszło do nabycia własności, ale przy jednej z działek rolnej nie wykazano, czy wartość 20 tys. zł dotyczy udziału (1/2 części), czy całej nieruchomości.
  • Brakuje jednak wyraźnej informacji, czy poseł jest we wspólności majątkowej, czy posiada majątek odrębny. Z treści oświadczenia nie można tego jednoznacznie wywnioskować, bo nieruchomości mogły zostać nabyte przed zawarciem małżeństwa.
  • Brakuje informacji o aktualnym zadłużeniu: czy limit na karcie został wykorzystany i ile jeszcze zostało do spłacenia z kwoty 40 000 zł (kredytu na zakup samochodu).

wypełnione elektronicznie🟢

  • Oświadczenie wypełnione na komputerze, co ułatwia zapoznanie się z przedstawionymi w nim danymi.

 

Przepisaliśmy oświadczenia majątkowe posła Władysława Kosiniaka-Kamysza za lata 2019 i 2020. Są dostępne w jego profilu na portalu: https://mamprawowiedziec.pl/polityk/41704#oswiadczenia-majatkowe

Dlaczego musieliśmy to zrobić?  

Ponieważ posłowie nie posiadają elektronicznego formularza do wypełniania oświadczeń majątkowych. Otrzymują pliki tekstowe, które wypełniają ręcznie lub komputerowo, a kancelaria Sejmu, po anonimizacji części danych, publikuje je w formie skanów. Żeby zapoznać się z dochodami posłów, trzeba przeczytać każde oświadczenie po kolei. Większość z nich wypełniona jest ręcznie, a posłowie w różny sposób odpowiadają na te same pytania. W rezultacie – kontrola majątku posłów jest utrudniona. 

MamPrawoWiedziec.pl od 2007 r. udostępnia poselskie oswiadczenia majątkowe w formie, która pozwala na ich analizę i porównanie. Nasze archiwum pomaga śledzić, w jaki sposób zarabiają posłowie i jakie mają zobowiązania, jak szybko je spłacają, czy ukrywają majątek przepisując go na żonę.  

Czy jest to potrzebne? 

Tak. W 2018 r. archiwalne oświadczenia majątkowe zaczęły znikać ze strony sejm.gov.pl. Obecnie wyświetlane są tylko oświadczenia do 6 lat wstecz. A, jak uczy doświadczenie – oświadczenia majątkowe mogą być źródłem wiedzy o sposobie sprawowania władzy w naszym imieniu. 

Aby archiwum było kompletne,

aby każdy poseł był tak samo kontrolowany (a nie tylko ten z pierwszych stron gazet),

abyśmy mogli sprawdzić, czy posłanka nie nadużyła swojej funkcji, żeby się wzbogacić.

Potrzebujemy twojej darowizny lub czasu. Spraw, żeby oświadczenia były jawne: zgłoś się jako wolontariusz_ka albo wpłać 25 zł. → 

https://mamprawowiedziec.pl/wesprzyj-finansowo