Wesprzyj nas!

W kryzysie, w którym się znaleźliśmy, nasza działalność nie jest artykułem pierwszej potrzeby. Znacie nas – zajmowaliśmy się i zajmujemy komunikacją obywatelskich spraw. To była i jest praca na społecznym backstage’u.

Drodzy Przyjaciele,

Obywatele są dzisiaj pochłonięci organizowaniem życia w nowych warunkach. Dyskusja o ich prawach będzie spychana na boczny tor, bo codzienność jest i będzie dominująca.

A jednak refleksji nad demokracją nie można odkładać w nieskończoność.

Polacy są zmuszeni zaufać rządowi. Jeśli ten rząd popełnia błędy, to muszą mieć też narzędzia, prawo i umiejętności, żeby móc te decyzje oceniać. 

Zastanawiamy się, jak wpłynie na demokrację ograniczenie naszej swobody. Niepewność potęguje niejasność intencji władzy – nieogłoszony stan klęski żywiołowej przy wprowadzeniu wyjątkowych ograniczeń i chaos wokół organizacji i daty wyborów.

Naszym celem na najbliższe miesiące jest praca z obywatelami:

  • Szczególną uwagę kierujemy na młodych: 91 proc. młodych Polaków ocenia swój poziom zainteresowania polityką jako mały albo bardzo mały, 60 proc. nie posiada sprecyzowanych poglądów politycznych. Jak to podsumowali nasi koledzy z LTTM „Tańczymy jakby jutra miało nie być”. Razem z LTTM przygotowujemy obywatelską dietę na YouTube.
  • Dla naszych stałych odbiorców opracowujemy informacje o prawach obywatelskich i prawach wyborczych – gotowe do dzielenia się z innymi. Wbrew naszym obawom, polecanie w social mediach tych treści rośnie.
  • Ustalamy poglądy kandydatów i robimy porównywarki. Nasza flagowa metoda – quiz – sprawdza się jako narzędzie edukacyjne, tłumaczące sprawy publiczne. W ostatnich wyborach skorzystało z niego blisko pół miliona obywateli. Chcemy ten wynik zwielokrotnić, publikując w portalach informacyjnych krótkie, dwu- trzy-pytaniowe quizy.
  • Pracujemy z zespołami edukacyjnymi w instytucjach zewnętrznych (m.in. Muzeum Warszawy, sieć organizacji i edukatorów w Polsce). Projektujemy materiały o swobodach obywatelskich, staramy się, by odciągały od ekranu – dawały inspiracje do testowania w osobistym kontakcie z innymi.

Pracujemy w 13-osobowym zespole. Nasze miesięczne koszty – wynagrodzenia, środowisko IT, koszty administracyjne – wynoszą 60 tys. zł. Dzisiaj najważniejsza jest walka o zdrowie Polaków. Ale jutro, kiedy ograniczenia się skończą, chcielibyśmy też wrócić do zdrowej demokracji.

Wesprzyj nas, byśmy nie musieli zawieszać tych działań.

Zespół MamPrawoWiedziec.pl

 

Numer konta Stowarzyszenia 61

82 1500 1777 1217 7008 8552 0000