Równość oznacza, że wszystkich wyborców obowiązują identyczne zasady: każdy z nich dysponuje taką samą ilością głosów (najczęściej – jednym). Równość przejawia się także w tym, że każdy głos znaczy tyle samo.
Czytaj całośćKonstytucyjna zasada wyborów bezpośrednich jest wspólna dla wszystkich typów wyborów. W ten sam sposób głosujemy w wyborach samorządowych, do Sejmu i Senatu, do Parlamentu Europejskiego i na prezydenta.
Czytaj całośćW dniu wyborów nie będziesz w miejscu zamieszkania, ale chcesz oddać głos? Podpowiadamy Ci, jak to zrobić.
Czytaj całośćKiedy odbędą się wybory? Jak głosować za granicą? Czy mogę głosować korespondencyjnie? Kogo wybieramy w wyborach? Najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące wyborów parlamentarnych 2023 w jednym miejscu.
Czytaj całośćZgodnie z art. 96 i 97 Konstytucji RP posłów i senatorów wybieramy w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.
Czytaj całośćGłosować w wyborach parlamentarnych może każdy obywatel, który na stałe lub tymczasowo przebywa poza terytorium Polski. Wyjaśniamy, jak to zrobić.
Czytaj całośćDo 15 września możesz zgłosić się do Obwodowej Komisji Wyborczej przez wybrany komitet wyborczy. Jak się zgłosić? Z czym się to wiąże? Odpowiadamy.
Czytaj całośćPrzypominamy, co to znaczy, że wybory do Sejmu są powszechne, bezpośrednie, proporcjonalne i odbywają się w głosowaniu tajnym
Czytaj całośćZielona transformacja, rozbudowany program socjalny oraz wsparcie Ukrainy. Jakie propozycje ma dla Polek i Polaków Lewica?
Czytaj całośćSprawdzamy, dlaczego siła głosów wyborców w niektórych okręgach senackich jest ponad trzykrotnie większa niż w innych.
Czytaj całość