Jeśli dbacie o demokrację, prawa obywateli i społeczeństwo obywatelskie – wybory samorządowe w 2018 roku mogą być czasem realizacji tych wartości.
Czytaj całośćAby zapewnić bezpieczeństwo gmina współpracuje z policją. Może także powołać straż miejską lub gminną, decydować o zgromadzeniach publicznych oraz poprawiać bezpieczeństwo na drogach.
Czytaj całośćFestyny, biblioteki, teatry i świetlice, kluby sportowe i turnieje – gmina urozmaica czas wolny mieszkańców, prowadząc dom kultury, finansując sekcje w klubie sportowym, organizując wydarzenia lokalne. Promuje też miejscowość wśród turystów i remontuje zabytki.
Czytaj całośćJuż trzylatki mają prawo do edukacji. Gmina ma obowiązek zapewnić dzieciom w wieku od 3 do 6 lat miejsce w przedszkolu. Dla starszych organizuje naukę w szkołach podstawowych.
Czytaj całośćCelem działania gminy jest realizacja potrzeb mieszkańców i tworzenie warunków do pełnego uczestnictwa obywateli w życiu wspólnoty. Gmina odpowiada za wszelkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie są zastrzeżone dla innych instytucji. Realizuje zadania własne, takie jak np. budowa boiska, zadania zlecone, np. organizację wyborów, lub powierzone, np. organizację komunikacji miejskiej. Co jest źródłem finansów gminy?
Czytaj całośćAutobusem czy tramwajem? Gmina planuje, organizuje i finansuje transport na swoim terenie.
Czytaj całośćJeśli nie mam gdzie mieszkać, mogę zwrócić się do gminy z wnioskiem o przyznanie lokalu? Kto planuje liczbę miejsc parkingowych na nowym osiedlu? Czy miasto ma obowiązek instalować centralne ogrzewanie w mieszkaniach komunalnych? Czy od gminy mogę oczekiwać zamontowania windy w moim budynku?
Czytaj całośćWpływ na jakość powietrza mają wszyscy palący w piecach mieszkańcy. Samorząd może jednak pomóc im walczyć ze smogiem.
Czytaj całośćAtrakcyjny teren rekreacyjny sprzedany pod kolejny supermarket? Hałaśliwa fabryczka w centrum miasta? Parking zamiast parku? Nowe osiedle bez żłobka i szkoły? To wszystko jest możliwe, jeśli gmina nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Czytaj całośćGmina organizuje podstawową opiekę zdrowotną – wpływa na to, jak działają przychodnie, kiedy są otwarte i jakich specjalności lekarze, poza rodzinnym, są tam zatrudnieni.
Czytaj całośćOprócz tego posłowie zajmą się karami za manipulowanie licznikiem w samochodzie, zakazem dodatkowych odsetek dla banków i ulgą na ocieplanie domów. Z Senatu wraca także projekt dotyczący 12 listopada. 71. posiedzenie rozpoczyna się w środę o 14.00.
Czytaj całośćGminy odpowiadają za utrzymanie porządku i czystości na swoim terenie. To, czy zniknie dzikie wysypisko pod lasem, jak często będą odbierane śmieci oraz jaka część z nich zostanie wykorzystana ponownie, zależy od decyzji radnych.
Czytaj całośćDalsze zmiany dotyczące wdrożenia jednego loginu i hasła dla e-usług.
Czytaj całośćW trakcie 69. sesji Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu znoszącego przymus szczepień.
Czytaj całośćOprócz tego w Sejmie nowa służba w policji i ułatwienia w rozliczaniu PIT. 69. posiedzenie rozpocznie się we wtorek o 10.00.
Czytaj całośćZwolnienia z podatku akcyzowego, zmiany w prawie wodnym oraz partnerstwo prywatno-publiczne na nowych zasadach.
Czytaj całośćNowa spółka państwowa, kary za paliwa gorszej jakości i łatwiejszy dostęp do e-usług.
Czytaj całośćNIK chwali rząd za budżet, ale zwraca uwagę na problemy społeczne. Za brak dostatecznych działań krytykuje także władze samorządowe.
Czytaj całośćW czwartek Sejm powoła nowego Rzecznika Praw Dziecka. Przybliżamy sylwetki kandydatów.
Czytaj całośćReforma dowodzenia w armii, e-dowody i zmiany w przepisach dotyczących kradzieży. Oprócz tego posłowie rozpatrzą kandydatury na Rzecznika Praw Dziecka i wysłuchają sprawozdania z działalności NIK. O 10.00 Sejm rozpoczna 68. posiedzenie.
Czytaj całość