Zmiany w ustawie o IPN, w kodeksie wyborczym oraz niższe podatki m.in. dla firm rodzinnych, tłumaczy, twórców gier komputerowych i osób grających na automatach.
Czytaj całośćWybór Pierwszego Prezesa w mniejszym składzie, możliwość odrzucania kandydatów bez rozpatrywania i mniejsze wymagania dla sędziów – w ten sposób PiS chce przyspieszyć wymianę sędziów Sądu Najwyższego i zakończyć trwający kryzys. Tym Sejm zajmie się na 67. posiedzeniu, ostatnim przed przerwą wakacyjną. Początek obrad o 10.00.
Czytaj całośćSkrócenie terminu przedawnienia długów, rejestr miejsc w schroniskach i noclegowniach, nowe obowiązki dla banków i innych instytucji zajmujących się finansami oraz niższe podatki dla elektrowni wiatrowych.
Czytaj całośćNowe przepisy dotyczące inspektorów transportu.
Czytaj całośćNowa ordynacja do europarlamentu, konstytucja dla nauki w trybie poprawek, kontrola jakości węgla, nowy rejestr dłużników oraz sprawozdanie Rady Mediów Narodowych. Sejm zaczyna 66. posiedzenie.
Czytaj całośćPremier Morawiecki, współpraca wojskowa, odpoczynek dla kierowców i europejskie superkomputery – w poniedziałek, 2 lipca, zaczyna się sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Czytaj całośćNowe zasady ustanawiania stref ekonomicznych, jeden wspólny rejestr jachtów, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, mechanizm dzielonej płatności VAT i przesunięcie terminu wejścia e-zaświadczeń.
Czytaj całośćNa dodatkowym posiedzeniu Sejmu posłowie zagłosują nad zaostrzeniem przepisów o magazynowaniu odpadów. W ostatniej chwili porządek obrad został uzupełniony o projekt zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Obrady zaczynają się w środę, 27 czerwca o 9.00.
Czytaj całośćZmiany w przepisach dotyczących płatności bankowych i Centralny Port Komunikacyjny.
Czytaj całośćZwiększenie kontroli wywozu leków, dodatkowe wymogi dla producentów sprzętu radiowego i zmiany w sądownictwie.
Czytaj całośćPosłowie szukają osób, które zorganizują wybory samorządowe – mają pomóc byli urzędnicy. W lokalach nie będzie kamer. Sejm zagłosuje nad zmianami w czwartek, 14 czerwca, po 10.00.
Czytaj całośćPo Brytyjczykach w Parlamencie Europejskim pozostaną 73 wolne miejsca. Niektórzy unijni politycy widzą w tym szansę na zmianę zasad wyboru przedstawicieli do izby. Czy obywatele powinni głosować na kandydatów z innych państw lub na przewodniczącego Komisji? Przeczytaj, co myślą na ten temat polscy politycy.
Czytaj całośćKrystyna Łybacka, była minister edukacji, przedstawi raport na temat europejskiego systemu edukacji, a Bogdan Zdrojewski, były minister kultury – na temat barier w dostępie do kultury w UE. Posłowie zajmą się także sprawozdaniami Danuty Hübner, Jarosława Wałęsy i Tadeusza Zwiefki.
Czytaj całośćProjekt Nowoczesnej zawiera śmiałe jak na Polskę rozwiązania – m.in. dopuszcza adopcję biologicznych dzieci partnera. Od 24 kwietnia czeka w Sejmie na nadanie numeru druku.
Czytaj całośćZmiany w przepisach drogowych oraz dłuższy zasiłek opiekuńczy.
Czytaj całośćWiększy dostęp do e-usług, rozbudowa systemu ochrony przed atakami w cyberprzestrzeni, obniżki podatku VAT oraz wotum nieufności dla wicepremier Beaty Szydło i minister Elżbiety Rafalskiej – tym zajmie się Sejm na 63. posiedzeniu. Obrady rozpoczną się we wtorek, 5 czerwca, o 10.00.
Czytaj całośćObowiązek przekazywania informacji o pasażerach przez linie lotnicze, wyższa renta socjalna i zwolnienie z opłat sądowych dla kombatantów.
Czytaj całośćWejdzie w życie dyrektywa o pracownikach delegowanych. W poniedziałek, 28 maja o 17.00 rusza sesja Parlamentu Europejskiego.
Czytaj całośćZmiany procedury odwoływania prezesów sądów, zrównanie wieku emerytalnego sędziów oraz dodatkowe wymogi dla właścicieli samochodów na gaz.
Czytaj całośćNowa forma umowy między rolnikiem a pracownikiem sezonowym oraz szersze uprawnienia dla Straży Marszałkowskiej.
Czytaj całość