W Kielcach szykuje się jeden z najciekawszych pojedynków wyborczych – stanowisko prezydenta opuszcza Bogdan Wenta (PO), a o schedę po byłym piłkarzu ręcznym powalczy aż siedmioro kandydatów. Przyciągnięcie inwestycji, remont infrastruktury i termomodernizacja budynków – to wyzwania, które widzą przed sobą.
Czytaj całośćWybory prezydenckie w Gdańsku mają jedną faworytkę – Aleksandrę Dulkiewicz, która w 2019 r. w przedterminowych wyborach uzyskała poparcie na poziomie 82 proc. i została pierwszą kobietą pełniącą najwyższe stanowisko w stolicy Trójmiasta. Według kandydatów Gdańsk może rozwijać się według różnych wizji, a wszyscy pretendenci chcą wyróżnić się na tle reszty. Co zatem proponują?
Czytaj całośćBudżet w wysokości 27 mld zł – czyli ponad 3 razy większy niż w Krakowie. Warszawa dysponuje środkami nieporównywalnymi z innymi miastami w Polsce i może pozwolić sobie na inwestycje niedostępne dla innych samorządów. Może być więc poligonem doświadczalnym dla nowych miejskich rozwiązań. Z drugiej strony, to tu, jak nigdzie indziej, w dyskusji o samorządzie odbija się polityka krajowa.
Czytaj całośćJuż za kilka dni łodzianie wybiorą prezydenta na kolejne 5 lat. Wygrany będzie musiał odpowiedzieć na najważniejsze problemy mieszkańców. To przede wszystkim wysokie ceny komunikacji miejskiej czy niewystarczająca liczba żłobków. Czego więc dla Łodzi chcą kandydaci i kandydatki?
Czytaj całośćTrudno znaleźć prezydenta, który 5 razy z rzędu wygrał wybory w pierwszej turze – to właśnie przypadek Wojciecha Szczurka, który rządzi Gdynią od 1998 r. W niedzielnych wyborach zmierzy się z nim czworo kandydatów. Inwestycje w drogi i kolej, tak dla miejskiego mieszkalnictwa, nie dla ciszy alkoholowej – co proponują gdyńscy kandydaci i kandydatka?
Czytaj całość30 kwietnia 2024 r. w Krakowie zakończą się ponad 20-letnie rządy Jacka Majchrowskiego. Miasto potrzebuje zmian w transporcie i jest zmęczone turystyką. Nowy włodarz będzie musiał odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców – czyste powietrze, porządek w przestrzeni i usługi publiczne w dzielnicach. Czego dla miasta chcą kandydaci na prezydenta Krakowa?
Czytaj całośćParlament Europejski nie jest jedyną instytucją, która uczestniczy w procesie tworzenia prawa unijnego. Oprócz europarlamentu, najczęściej możemy usłyszeć o spotkaniach Rady Europejskiej lub Rady Unii Europejskiej. Czy obie rady wykonują te sama zadania? Poniżej wyjaśniamy, czym zajmują się te instytucje.
Czytaj całośćW czwartek 21 marca zakończyło się ostatnie posiedzenie Sejmu przed wyborami samorządowymi. W jego trakcie posłowie i posłanki głosowali 21 razy, w tym przyjęli dwa projekty ustaw. O czym zdecydowano w niższej izbie polskiego parlamentu?
Czytaj całośćOstatnie tygodnie przed wyborami samorządowymi to najlepszy czas na zapoznanie się z sylwetkami kandydatów. Do tych z nich, którzy ubiegają się o urząd prezydenta w 23 największych miastach, wysłaliśmy kwestionariusz, w którym pytamy o ich doświadczenie i poglądy. Poniżej prezentujemy to, co można wyczytać o nich z oficjalnych rejestrów wyborczych i innych publikatorów.
Czytaj całość20 marca rozpocznie się ósme posiedzenie Sejmu X kadencji – ostatnie przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Dwudniowe posiedzenie rozpocznie się w środę o 10:00, a zakończy w czwartek po południu. O czym dyskutować będą posłowie w jednym z ostatnich tygodni kampanii wyborczej?
Czytaj całość