14 listopada 2013 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata „Kto rozdaje karty w Europie?” z udziałem europosłów Rafała Trzaskowskiego (EPP) i Jacka Kurskiego (EFD), dr Justyny Miecznikowskiej z Instytutu Europeistyki UW i Tomasza Husaka z MSZ.
Czytaj całośćSpośród kilku instytucji unijnych dla obywateli kluczowe są dwie: Parlament Europejski, wyłaniany w wyborach bezpośrednich, oraz Rada, tworzona przez rządy państw członkowskich.
Czytaj całośćNa prace Parlamentu Europejskiego wpływa kilka tysięcy lobbystów, którzy zgłosili swoją działalność w Rejestrze służącym przejrzystości (Transparency Register).
Czytaj całośćZnacząca część aktywności Sejmu jest efektem prac w Parlamencie Europejskim i Radzie. Ustawodawstwo unijne może wpłynąć nawet na kształt Konstytucji.
Czytaj całośćNa początku posiedzenia posłowie uczczą pamięć premiera Tadeusza Mazowieckiego.
Czytaj całość1 listopada 2013 r. upływa termin zbierania podpisów pod pierwszymi w historii Unii europejskimi inicjatywami obywatelskimi.
Czytaj całośćW czwartek 24 października w Sejmie odbyła się debata nad obywatelskim wnioskiem o zwołanie referendum krajowego w sprawie zmiany zapisów ustawy i zezwolenia rodzicom na decydowanie o tym, czy ich dziecko pójdzie do szkoły w wieku 6 czy 7 lat.
Czytaj całośćWybory do Parlamentu Europejskiego już za kilka miesięcy, a Polacy wciąż niewiele wiedzą o roli jedynej instytucji, o której składzie sami decydują.
Czytaj całośćNa 52. posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się m.in. propozycją zmian w Konstytucji RP autorstwa posłów PiS w sprawie wzmocnienia narzędzi demokratycznych – referendum oraz inicjatywy ustawodawczej.
Czytaj całośćOd początku września 2013 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o systemie oświaty.
Czytaj całośćBudowa centralnego odcinka II linii metra, centra kultury przy Teatrze Nowym na Mokotowie i Sinfonii Varsovii na Pradze, Szpital Południowy, modernizacje torowisk tramwajowych czy rewitalizacja lewego wybrzeża Wisły – to niektóre z obietnic Hanny Gronkiewicz-Waltz z kampanii 2010 r.
Czytaj całośćW dniach 9–11 października odbędzie się 51. posiedzenie Sejmu, na którym posłowie wysłuchają pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej na rok 2014.
Czytaj całośćW tym tygodniu Sejm wysłucha założeń rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, zawartego w projekcie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych.
Czytaj całość66 kandydatów zarejestrowanych na stronie i kilka tysięcy odwiedzin to bilans 10 tygodni funkcjonowania platformy internetowej wyboryadwokackie.pl.
Czytaj całośćDzisiaj Sejm wysłucha w pierwszym czytaniu ośmiu projektów zmian w ustawach – trzech poselskich, dwóch złożonych przez Prezydenta RP, dwóch rządowych i jednego senackiego. Nowa posłanka KP PO Renata Janik złoży ślubowanie. Na posiedzeniu odbędzie się także trzecie czytanie i głosowanie nad rządowym projektem nowelizacji ustawy budżetowej.
Czytaj całośćNowelizacja Kodeksu pracy wprowadza elastyczny, 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Zmiany dotyczą ok. 10 mln zatrudnionych. Związki zawodowe sprzeciwiają się tym propozycjom i zapowiedziały na wrzesień falę strajków. Tymczasem wśród posłów zdania są podzielone.
Czytaj całośćDziś rozpoczęło się 47. posiedzenie Sejmu. Pierwszego dnia złoży ślubowanie posłanka KP PO Elżbieta Królikowska-Kińska, która zastąpi powołanego na stanowisko Prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego. 29 sierpnia odbędzie pogrzeb zmarłego przed kilkoma dniami posła KP PO Konstantego Miodowicza. Sejm nie zamieścił informacji o związanych z tą uroczystością zmianach w harmonogramie, ale z pewnością wpłynie ona na przebieg posiedzenia.
Czytaj całośćElżbieta Królikowska-Kińska z PO zastąpi w Sejmie Krzysztofa Kwiatkowskiego, który objął urząd prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Przedstawiamy informacje biograficzne oraz wybrane poglądy posłanki. Pochodzą one z wypełnionego przez ówczesną kandydatkę kwestionariusza przygotowanego przed wyborami w 2011 roku przez serwis MamPrawoWiedziec.pl.
Czytaj całośćDziś rozpoczęło się wydłużone, czterodniowe posiedzenie sejmu. Posłowie będą decydować o dalszych losach m.in. rządowych ustaw o cudzoziemcach, budżecie, odszkodowaniach dla pracowników m.in. policji, BORu, czy ABW za wypadki i choroby, które zdarzyły się w związku z wykonywaniem służby
Czytaj całośćRzetelna wiedza o kandydatach i przejrzystość procedur jest istotna przy każdych wyborach, dlatego Stowarzyszenie 61 zaangażowało się w pomoc przy budowie kwestionariusza dla kandydatów w wyborach na członków i na funkcję Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Zajmujemy się tutaj naszą specjalnością, czyli budową kwestionariusza dla kandydatów i obsługą techniczną badania.
Czytaj całość