W sondażowych trendach widać niebieską rewolucję. Demokraci świętują udaną wymianę swojego kandydata, a Donald Trump przestaje być faworytem jesiennych wyborów prezydenckich w USA. Ale na które sondaże warto patrzeć? Oceniamy szanse Kamali Harris w starciu z Donaldem Trumpem.
Czytaj całośćKampania wyborcza Kamali Harris ruszyła z niezwykłym rozmachem. Jej pierwsze tygodnie upłynęły na spekulacjach co do wyboru kandydata na wiceprezydenta. Harris zaskoczyła opinię publiczną i wybrała na to stanowisko Tima Walza. Sprawdzamy, kim jest gubernator Minnesoty i skąd wziął się ten wybór.
Czytaj całośćPrzed wyborami do Parlamentu Europejskiego zapytaliśmy kandydatów o ich poglądy na temat kluczowych wyzwań stojących przed Unią Europejską. Po pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego X kadencji przyjrzeliśmy się bliżej odpowiedziom europosłów.
Czytaj całośćRada Unii Europejskiej podjęła ostateczną decyzję w sprawie zmiany europejskiego prawa azylowego. Za przyjęciem Nowego Paktu o Migracji i Azylu głosowała zdecydowana większość państw członkowskich. Regulacje wejdą w życie w 2026 roku. Jak będzie wyglądać nowy europejski system azylowy?
Czytaj całośćWystąpienie prezesa NIK Mariana Banasia, przyjęcie uchwały w sprawie rocznicy zbrodni na Wołyniu, życzenia dla polskich olimpijczyków, ostateczne przyjęcie ustawy w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa i deklaracja ministra finansów w sprawie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Między innymi tymi kwestiami zajmowali się posłowie na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu Sejmu. Relację z tych wydarzeń zobaczycie na zdjęciach Piotra Wójcika/PictureDoc.
Czytaj całośćPodczas gdy w Hadze właśnie powołano jeden z najbardziej konserwatywnych rządów w historii kraju, studenci holenderskich uniwersytetów protestują przeciwko ludobójstwu w Strefie Gazy. Zachodnie poparcie dla Benjamina Netanjahu powoli słabnie, ale moralne kompromisy wciąż zwyciężają z postulatami protestujących.
Czytaj całość85 – taką liczbą można podsumować ostatnie posiedzenie Sejmu przed sierpniową przerwą. Właśnie tyle głosowań przeprowadzono w trakcie obrad. Posłowie decydowali m.in. o wprowadzeniem renty wdowiej, ustawie o Trybunale Konstytucyjnym czy uchwałach upamiętniających ważne społecznie rocznice. Prześledziliśmy, co wydarzyło się w Sejmie w poprzednim tygodniu.
Czytaj całośćMinister spraw wewnętrznych wydał rozporządzenie wprowadzające na granicy polsko-białoruskiej tzw. strefę buforową. Posłużył się przepisami przygotowanymi przez PiS w poprzedniej kadencji Sejmu. Ówczesna opozycja głosowała przeciwko nim i twierdziła, że są one niezgodne z Konstytucją.
Czytaj całośćPierwsze posiedzenie Parlamentu Europejskiego X kadencji upłynęło pod znakiem spraw organizacyjnych. Europosłowie powołali prezydium Parlamentu, ustalili strukturę 20 komisji stałych i 4 podkomisji oraz wybrali ich członków i przewodniczących. Sprawdzamy, jakimi tematami zajmować się będą polscy eurodeputowani.
Czytaj całośćWe wtorek 23 lipca rozpoczęło się 16. posiedzenie Sejmu, po którym posłowie udadzą się na ponad miesięczne wakacje. Tym razem parlamentarzyści będą obradować przez aż 4 dni. Jakich dyskusji i głosowań możemy spodziewać się na tym posiedzeniu?
Czytaj całość