Wszystko wskazuje na to, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych będą niezwykle wyrównane. Kamala Harris cieszy się przewagą w sondażach w kluczowych stanach, ale jeden duży błąd może pozbawić ją prezydentury. Na ostatniej prostej kampanii kandydaci próbują wszystkiego, by przekonać do siebie wyborców. Jakie strategie przyjęli demokraci i republikanie?
Czytaj całośćKoniec politycznego sezonu ogórkowego nie należy do spokojnych, szczególnie w otoczeniu Prawa i Sprawiedliwości. Partii grozi utrata znacznych środków finansowych ze względu na ich nieprawidłowe wydatkowanie w trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Jakie jest tło kluczowej dla PiS sprawy? Co może zrobić komitet wyborczy, a czego nie? I wreszcie – w jaki sposób sprawa dotacji i subwencji może wpłynąć na polską scenę polityczną?
Czytaj całośćW sondażowych trendach widać niebieską rewolucję. Demokraci świętują udaną wymianę swojego kandydata, a Donald Trump przestaje być faworytem jesiennych wyborów prezydenckich w USA. Ale na które sondaże warto patrzeć? Oceniamy szanse Kamali Harris w starciu z Donaldem Trumpem.
Czytaj całośćKampania wyborcza Kamali Harris ruszyła z niezwykłym rozmachem. Jej pierwsze tygodnie upłynęły na spekulacjach co do wyboru kandydata na wiceprezydenta. Harris zaskoczyła opinię publiczną i wybrała na to stanowisko Tima Walza. Sprawdzamy, kim jest gubernator Minnesoty i skąd wziął się ten wybór.
Czytaj całośćPrzed wyborami do Parlamentu Europejskiego zapytaliśmy kandydatów o ich poglądy na temat kluczowych wyzwań stojących przed Unią Europejską. Po pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego X kadencji przyjrzeliśmy się bliżej odpowiedziom europosłów.
Czytaj całośćRada Unii Europejskiej podjęła ostateczną decyzję w sprawie zmiany europejskiego prawa azylowego. Za przyjęciem Nowego Paktu o Migracji i Azylu głosowała zdecydowana większość państw członkowskich. Regulacje wejdą w życie w 2026 roku. Jak będzie wyglądać nowy europejski system azylowy?
Czytaj całośćPodczas gdy w Hadze właśnie powołano jeden z najbardziej konserwatywnych rządów w historii kraju, studenci holenderskich uniwersytetów protestują przeciwko ludobójstwu w Strefie Gazy. Zachodnie poparcie dla Benjamina Netanjahu powoli słabnie, ale moralne kompromisy wciąż zwyciężają z postulatami protestujących.
Czytaj całośćWystąpienie prezesa NIK Mariana Banasia, przyjęcie uchwały w sprawie rocznicy zbrodni na Wołyniu, życzenia dla polskich olimpijczyków, ostateczne przyjęcie ustawy w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa i deklaracja ministra finansów w sprawie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Między innymi tymi kwestiami zajmowali się posłowie na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu Sejmu. Relację z tych wydarzeń zobaczycie na zdjęciach Piotra Wójcika/PictureDoc.
Czytaj całość85 – taką liczbą można podsumować ostatnie posiedzenie Sejmu przed sierpniową przerwą. Właśnie tyle głosowań przeprowadzono w trakcie obrad. Posłowie decydowali m.in. o wprowadzeniem renty wdowiej, ustawie o Trybunale Konstytucyjnym czy uchwałach upamiętniających ważne społecznie rocznice. Prześledziliśmy, co wydarzyło się w Sejmie w poprzednim tygodniu.
Czytaj całośćMinister spraw wewnętrznych wydał rozporządzenie wprowadzające na granicy polsko-białoruskiej tzw. strefę buforową. Posłużył się przepisami przygotowanymi przez PiS w poprzedniej kadencji Sejmu. Ówczesna opozycja głosowała przeciwko nim i twierdziła, że są one niezgodne z Konstytucją.
Czytaj całość