Po dwóch latach negocjacji Unia Europejska przyjęła Nature Restoration Law. Jest to pierwsze prawo obejmujące całą UE, które ma na celu odtworzenie przyrody, a nie tylko jej ochronę. Rezultat jest jednak słodko-gorzki – mimo przełomowego charakteru rozporządzenia, jego treść została znacznie okrojona w procesie negocjacji.
Czytaj całośćMinister Obrony Narodowej chce usprawnienia działań Sił Zbrojnych, Policji i Straży Granicznej i wprowadza nowe pojęcie prawne: operację wojskową w czasie pokoju. 18 czerwca przedstawił projekt ustawy, której bezpośrednią przyczyną jest śmierć młodego żołnierza ranionego nożem na granicy polsko-białoruskiej oraz zagrożenie bezpieczeństwa państwa. 21 czerwca ustawa została skierowana do Sejmu.
Czytaj całość12 czerwca 2024 r. policjanci weszli na teren Uniwersytetu Warszawskiego, żeby usunąć protestujących studentów. Pierwszy od kilkudziesięciu lat przypadek interwencji funkcjonariuszy na warszawskiej uczelni skłania do refleksji nad tym, czym jest autonomia uniwersytetu i jak jej rolę widzą politycy.
Czytaj całośćPierwszego dnia 13. posiedzenia Sejmu X kadencji (12-14.06.2024 r.) odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, której celem jest zmiana systemu kierowania obroną kraju. Relację fotograficzną z tego wydarzeń przygotował Piotr Wójcik/Picture Doc.
Czytaj całośćW piątek 14 czerwca zakończyło się 13. posiedzenie Sejmu. Parlamentarzyści obradowali w niepełnym składzie, bowiem 24 dotychczasowych posłów uzyskało mandaty europejskie w minionych wyborach do Parlamentu Europejskiego, a ich miejsca nie zostały jeszcze obsadzone. W kuluarach słychać więc było głównie gratulacje dla nowych europosłów, którzy na pierwsze posiedzenie PE udadzą się 16 lipca.
Czytaj całośćZnamy już wszystkich 53 europosłów, którzy w nadchodzącej X kadencji Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w Polsce. Najwięcej przedstawicieli w PE będzie miała Koalicja Obywatelska (21), najmniej Trzecia Droga i Lewica (3). Dla każdego kandydata i kandydatki europejski mandat to ogromny sukces. Są jednak też tacy, którzy, mimo dużych oczekiwań, do Brukseli nie pojadą.
Czytaj całośćJaka będzie przyszłość Zielonego Ładu? W jaki sposób przeprowadzić zieloną transformację? Czy Unia Europejska powinna dofinansować inwestycje w energetykę jądrową? Sprawdzamy, przed jakimi dylematami dotyczącymi transformacji gospodarczo-energetycznej staną europosłowie X kadencji Parlamentu Europejskiego.
Czytaj całośćW 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej wyborcy zdecydowali, kto będzie ich reprezentował w Parlamencie Europejskim. Kogo wybraliśmy w Polsce? Zapraszamy na podsumowanie wyników do PE.
Czytaj całośćW środę 12 czerwca posłowie i posłanki wrócą na salę obrad po przerwie spowodowanej wyborami do Parlamentu Europejskiego. Sejm będzie jednak obradował w niepełnym składzie, bo aż 24 parlamentarzystów X kadencji uzyskało mandat w wyborach do PE. Zgodnie z Kodeksem wyborczym przestali być posłami w momencie ogłoszenia przez PKW wyników wyborów. Procedura objęcia mandatów przez następców jest czasochłonna, dlatego na ich zaprzysiężenie poczekamy najpewniej do kolejnego – 14. posiedzenia Sejmu.
Czytaj całośćTo pierwsze wybory w historii Unii Europejskiej, podczas których tuż za jej granicą toczy się pełnoskalowa wojna. Przyszli europosłowie będą więc musieli odpowiedzieć na trudne pytania o przyszłość wspólnoty i zdecydować, czy ma ona nabrać charakteru obronnego. Rosyjska inwazja wymusiła także debatę na temat zmiany formatu i zadań unijnej struktury, tak aby każdy Europejczyk mógł przede wszystkim czuć się bezpiecznie.
Czytaj całość