W niedzielę 15 października odbędą się wybory parlamentarne. Już o północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do 21:00, do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę. Wyjaśniamy na czym będzie ona polegać.
Czytaj całośćW Polsce brakuje ok. 1,5 mln mieszkań. Wyjaśniamy, jak chcą rozwiązać ten problem poszczególne komitety.
Czytaj całośćW ostatnim spisie powszechnym 71 proc. Polek i Polaków zadeklarowało, że należy do Kościoła katolickego. Jakich relacji między państwem i Kościołem chcą komitety wyborcze?
Czytaj całośćPowtórzmy za hetmanem Zamoyskim: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. No właśnie, czyli jakie? Przedstawiamy poglądy komitetów na system edukacji.
Czytaj całośćW wyborach parlamentarnych wybieramy 460 posłów w 41 okręgach wyborczych. W każdym okręgu komitety wystawiają lokalne listy z kandydatami. Sprawdziliśmy, jak wielu kandydatów zabiega o głosy wyborców „u siebie”, a ilu z nich kandyduje do parlamentu z daleka od swojego miejsca zamieszkania.
Czytaj całośćOZE, atom czy węgiel? Jakie źródła energii powinniśmy traktować priorytetowo zdaniem partii, które ubiegają się o nasze głosy w wyborach 15 października?
Czytaj całośćPomysły na usprawnienie ochrony zdrowia to punkt obowiązkowy w programach wyborczych. Nie ma komitetu, który pominąłby tę kwestię.
Czytaj całośćWybory proporcjonalne to takie, w których podział mandatów jak najdokładniej odzwierciedla preferencje i poglądy polityczne wyborców – strukturę poparcia dla zwycięskich ugrupowań. Innymi słowy, liczba mandatów jest proporcjonalna do uzyskanych wyników.
Czytaj całośćKto może głosować korespondencyjnie w wyborach 2023 r.? Wyjaśniamy.
Czytaj całośćNauczycielki, kadra zarządzająca, samorządowcy, rolnicy, medyczki, hodowcy bydła – jakie zawody deklarują kandydatki i kandydaci do Sejmu?
Czytaj całość