Kto może głosować w wyborach 2023 r. przez pełnomocnika? Wyjaśniamy.
Czytaj całośćZebraliśmy wszystkie informacje o referendum, które odbędzie się wraz wyborami parlamentarnymi, 15 października 2023.
Czytaj całośćObwody, okręgi, komitety, numery list, numery na listach i tysiące twarzy. Można się w tym pogubić. Kogo wybierasz w najbliższych wyborach? Wyjaśniamy.
Czytaj całośćTajność nie odnosi się całościowo do wyborów, tylko do ich konkretnego aspektu – głosowania. A głosowanie tajne to takie, w którym wyborca ma możliwość oddania głosu bez konieczności zdradzania komukolwiek jego treści. Tajność nie dotyczy procesu i procedur wyborczych, które powinny być jak najbardziej transparentne i zrozumiałe.
Czytaj całośćRówność oznacza, że wszystkich wyborców obowiązują identyczne zasady: każdy z nich dysponuje taką samą ilością głosów (najczęściej – jednym). Równość przejawia się także w tym, że każdy głos znaczy tyle samo.
Czytaj całośćKonstytucyjna zasada wyborów bezpośrednich jest wspólna dla wszystkich typów wyborów. W ten sam sposób głosujemy w wyborach samorządowych, do Sejmu i Senatu, do Parlamentu Europejskiego i na prezydenta.
Czytaj całośćKiedy odbędą się wybory? Jak głosować za granicą? Czy mogę głosować korespondencyjnie? Kogo wybieramy w wyborach? Najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące wyborów parlamentarnych 2023 w jednym miejscu.
Czytaj całośćW dniu wyborów nie będziesz w miejscu zamieszkania, ale chcesz oddać głos? Podpowiadamy Ci, jak to zrobić.
Czytaj całośćZgodnie z art. 96 i 97 Konstytucji RP posłów i senatorów wybieramy w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.
Czytaj całośćGłosować w wyborach parlamentarnych może każdy obywatel, który na stałe lub tymczasowo przebywa poza terytorium Polski. Wyjaśniamy, jak to zrobić.
Czytaj całość