Zapowiedź 17. posiedzenia Sejmu

Po ponad miesięcznych wakacjach Sejm wznawia działalność. Pierwsze jesienne posiedzenie zaplanowano na dni 11-13 września. Zmiany w podatku PIT, nowelizacja Kodeksu wyborczego, dalsze prace nad reformą TK, nowy system finansowania samorządów – sprawdziliśmy, czym zajmą się posłanki i posłowie po sierpniowej przerwie w obradach.

17. posiedzenie Sejmu X kadencji rozpocznie się w środę, 11 września o 10:00. Jednym z projektów ustaw, które po raz pierwszy będą przedstawiane posłom i posłankom, jest rządowy projekt ustawy wprowadzający zmiany w podatku dochodowym. Projekt zakłada wprowadzenie tzw. kasowego PIT dla małych przedsiębiorstw. Obecnie wszystkie przedsiębiorstwa muszą rozliczać podatki z przychodów zaksięgowanych, ale często wciąż nieotrzymanych przez dane przedsiębiorstwo. Ustawa ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności podmiotom najbardziej narażonym na zatory płatnicze.

Kolejną ustawą, której Sejm wysłucha po raz pierwszy, będzie wniesiony przez Konfederację projekt zmieniający przepisy w urlopach macierzyńskich. Głównym postulatem posłów-wnioskodawców jest to, aby w przypadku przedwczesnych urodzeń dzieci ich matki w trakcie hospitalizacji dzieci przebywały na zwolnieniu lekarskim, a urlop macierzyński rozpoczynał się z dniem końca hospitalizacji, czego efektem ma być wydłużenie całkowitego czasu opieki nad dziećmi o okres hospitalizacji. Zdaniem posłów i posłanek Konfederacji obecnie znaczna część urlopu macierzyńskiego przypada na okres, w którym dziecko przebywa w szpitalu, a jego kontakt z matką jest w związku z tym utrudniony. 

Na sejmową agendę powraca poselski projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jego główne założenia prezentowaliśmy w poprzedniej zapowiedzi. Ustawa zakłada m.in. zmianę w procedurze powoływania Prezesa TK – na 3-letnią kadencję ma go wybierać prezydent spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez zgromadzenie ogólne sędziów TK. Na kolejną kadencję Prezes TK może być powołany tylko raz. Zmianie ulec ma także sposób wyboru sędziów TK – od tej pory sędziowie mają być wybierani większością 3/5 głosów, a nie zwykłą większością. Ustawa wprowadza także ograniczenia dla polityków, którzy chcieliby zasiadać w TK – sędziami będą mogli być byli posłowie, senatorowie, ministrowie czy członkowie partii politycznych, ale dopiero po 4 latach od czasu, kiedy przestaną pełnić swój mandat, funkcję lub zrzekną się członkostwa w partii. 

Ustawa została przyjęta 242 głosami przez Sejm na poprzednim posiedzeniu. Projekt trafił wtedy do Senatu, a teraz wraca do izby niższej z powodu wniesionych przez Senat poprawek

Zobacz najnowsze

Posłowie wysłuchają także poselskiego projektu ustawy wprowadzającego zmiany w Kodeksie wyborczym. Projekt zakłada wprowadzenie elektronicznej formy zbierania podpisów poparcia dla kandydatów w wyborach. Obecnie podpisy można zbierać wyłącznie w sposób odręczny, po czym podpisy weryfikowane są w ten sam sposób przez Państwową Komisję Wyborczą. Ustawa ma na celu usprawnienie całego procesu, a także rozszerzenie możliwości zbierania poparcia pod kandydaturami.

Oprócz tego w piątek odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, której celem jest ponowne uregulowanie systemu uzyskiwania dochodów przez samorządy. Wnioskodawcy stwierdzają, że dotychczasowy system został rozregulowany przez zmiany w systemie podatkowym wprowadzane w latach 2019-2022 (tzw. polski ład), dlatego koniecznym jest zbudowanie nowego systemu finansowania zadań realizowanych przez JST, gwarantującego samodzielność finansową i stabilizację dochodów samorządów.

Oprócz tego posłowie wysłuchają m.in. sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2023 roku, a także informacji o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2023 roku.  

Pierwsze wrześniowe posiedzenie ma potrwać do piątku 13 września do 15:30.