Koniec politycznego sezonu ogórkowego nie należy do spokojnych, szczególnie w otoczeniu Prawa i Sprawiedliwości. Partii grozi utrata znacznych środków finansowych ze względu na ich nieprawidłowe wydatkowanie w trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Jakie jest tło kluczowej dla PiS sprawy? Co może zrobić komitet wyborczy, a czego nie? I wreszcie – w jaki sposób sprawa dotacji i subwencji może wpłynąć na polską scenę polityczną?
Czytaj całośćPrzed wyborami do Parlamentu Europejskiego zapytaliśmy kandydatów o ich poglądy na temat kluczowych wyzwań stojących przed Unią Europejską. Po pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego X kadencji przyjrzeliśmy się bliżej odpowiedziom europosłów.
Czytaj całość85 – taką liczbą można podsumować ostatnie posiedzenie Sejmu przed sierpniową przerwą. Właśnie tyle głosowań przeprowadzono w trakcie obrad. Posłowie decydowali m.in. o wprowadzeniem renty wdowiej, ustawie o Trybunale Konstytucyjnym czy uchwałach upamiętniających ważne społecznie rocznice. Prześledziliśmy, co wydarzyło się w Sejmie w poprzednim tygodniu.
Czytaj całośćWe wtorek 23 lipca rozpoczęło się 16. posiedzenie Sejmu, po którym posłowie udadzą się na ponad miesięczne wakacje. Tym razem parlamentarzyści będą obradować przez aż 4 dni. Jakich dyskusji i głosowań możemy spodziewać się na tym posiedzeniu?
Czytaj całośćNa początku czerwca obywatele państw członkowskich wybrali 720 nowych posłów do Parlamentu Europejskiego. Nowo wybrani posłowie i posłanki rozpoczną pracę od inauguracyjnego posiedzenia PE 16 lipca 2024 r. w Strasburgu. Jakie prawa, kompetencje i obowiązki mają europosłowie?
Czytaj całośćKurz polityczny po wyborach do Parlamentu Europejskiego wcale nie opadł, lecz przeniósł się do brukselskich kuluarów. Jeszcze przed inauguracyjną sesją X kadencji PE prowadzone są negocjacje dotyczące składu personalnego Komisji Europejskiej. Co obecnie dzieje się w Brukseli? Jaką rolę mają pełnić nowi członkowie KE? I wreszcie – co to oznacza dla Europejczyków?
Czytaj całośćW ostatnich tygodniach do grona najgłośniejszych tematów medialnych należała sprawa Funduszu Sprawiedliwości. Światło dzienne ujrzały zeznania byłego dyrektora Funduszu Tomasza Mraza, który zgromadził niemal 50 godzin nagrań rozmów prowadzonych przez ówczesne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości związane z Suwerenną Polską. Co wynika z taśm Mraza i czym właściwie jest Fundusz Sprawiedliwości?
Czytaj całośćJednym z regularnie przewijających się tematów bieżącej kampanii do Parlamentu Europejskiego jest przyszły kształt Unii Europejskiej. Jeszcze przed rozpoczęciem formalnej kampanii w Brukseli i Strasburgu niejednokrotnie dyskutowano o zacieśnianiu lub rozluźnianiu relacji pomiędzy państwami członkowskimi. Sprawdziliśmy, o jakiej wizji ustroju Unii dyskutuje się na chwilę przed wyborami do PE.
Czytaj całośćJuż za nieco ponad dwa tygodnie obywatele wszystkich państw członkowskich UE wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w całej Unii odbędzie się w dniach 6-9 czerwca. Zasady głosowania pomiędzy krajami w pewnych aspektach znacząco się od siebie różnią. Opisujemy najciekawsze różnice.
Czytaj całośćCzas kampanii wyborczej to nie tylko wznoszenie nowych postulatów na partyjnych sztandarach, ale także okazja do podsumowania mijającej kadencji. W przypadku wielu europosłów z Polski to również okres pożegnań z Brukselą i Strasburgiem. Przyjrzeliśmy się nazwiskom, które opuszczają Parlament Europejski, oraz tym europosłom, którzy walczą o reelekcję.
Czytaj całość