1 2 3 4 5 6

Czy będziemy karać tzw. kłamstwo wołyńskie – podsumowanie 28. posiedzenia Sejmu

Kwota wolna od podatku, penalizacja tzw. kłamstwa wołyńskiego i nowelizacja prawa lotniczego to najważniejsze tematy 28. posiedzenia Sejmu.

Czytaj całość

Komisja Europejska a Parlament Europejski – kto i czym się zajmuje?

Jak wygląda proces tworzenia unijnego prawa? Jaka jest w nim rola Parlamentu Europejskiego, a jaka Komisji Europejskiej? Wreszcie, czy Parlament decyduje o tym, kto zostanie unijnym komisarzem? Przybliżamy relacje Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Czytaj całość

Postanowienia noworoczne, czyli priorytety Komisji Europejskiej na nowa kadencję

Nowa Komisja Europejska rozpoczęła pracę 1 grudnia. Jeszcze przed wyborem kolegium komisarzy przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przedstawiła priorytety Komisji na nadchodzącą kadencję. Omawiamy dziesięć najważniejszych z nich.

Czytaj całość

Rok rządu Donalda Tuska w liczbach – sprinterzy czy maratończycy?

13 grudnia 2024 r. mija pierwsza rocznica powołania rządu Donalda Tuska. Przez cały rok uważnie śledziliśmy prace Sejmu i rządu, opisując proces stanowienia nowego prawa. Dziś sprawdzamy, ile rządowych projektów ustaw przeszło przez Sejm, a także porównujemy tempo prac w pierwszym roku rządów Donalda Tuska z pierwszym rokiem rządów Beaty Szydło w latach 2015-2016.

Czytaj całość

Procedura powołania nowej Komisji Europejskiej

W środę 27 listopada na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego wystąpiła Ursula von der Leyen. Wybrana na kolejną kadencję przewodnicząca zaprezentowała skład Komisji Europejskiej oraz przedstawiła jej program na najbliższe 5 lat. Co musiało się wydarzyć, aby europosłowie ostatecznie wybrali nową Komisję?

Czytaj całość

Polityczne szachy – przedstawiamy kandydatów na komisarzy europejskich

Polityczna końcówka roku w Brukseli i Strasburgu z pewnością nie należy do nudnych. Od wielu dni eurodeputowani przesłuchują kandydatów na komisarzy europejskich i nie stronią od zadawania im trudnych pytań. O co chodzi w tym procesie? Kim są kandydaci na komisarzy? I wreszcie: kto będzie rządził UE?

Czytaj całość

Kto naprawdę zyskuje na reformach ministra Domańskiego? Prześwietlamy nową ustawę o finansowaniu samorządów

W jednym z naszych poprzednich tekstów opisywaliśmy założenia zmian, które przynosi nowa ustawa o finansowaniu samorządów. Od tego czasu ustawę przegłosował Sejm i Senat, a 21 października 2024 r. podpisał ją prezydent. W trakcie sejmowej dyskusji posłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że choć reforma jest potrzebna, to faworyzuje bogatsze samorządy kosztem biedniejszych. Postanowiliśmy to zweryfikować na podstawie danych Ministerstwa Finansów.

Czytaj całość

Przodownicy pracy kontra wagarowicze – sprawdzamy frekwencję posłów na głosowaniach

W ciągu roku od wyborów parlamentarnych posłowie i posłanki spotkali się łącznie na 20 posiedzeniach Sejmu. Postanowiliśmy sprawdzić, w jakim stopniu wypełniali swoje obowiązki poprzez uczestnictwo (lub jego brak) w głosowaniach. Kto otrzyma nagrodę za stuprocentową frekwencję? A kto ledwo zdałby do następnej klasy?

Czytaj całość

Cicha rewolucja w samorządach – co zmieni ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego?

Na poprzednim posiedzeniu Sejmu parlamentarzyści uchwalili ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Rządzący zapowiadają rewolucję w finansowaniu samorządów, na której skorzystają wszyscy. Czy rzeczywiście tak będzie? I czy faktycznie mamy do czynienia z rewolucją?

Czytaj całość

Dunaj jeszcze modry czy już brunatny? Jaka przyszłość czeka Austrię po wyborach?

W ostatnią niedzielę września w Austrii odbyły się wybory parlamentarne. Jak wygląda scena polityczna w tym alpejskim kraju? Kto będzie rządził nad Dunajem? I wreszcie – czy te wybory są ważne dla Europy? Na te i inne pytania odpowiedzi udzieliła dr Malwina Talik z Institute for the Danube Region and Central Europe w Wiedniu.

Czytaj całość
1 2 3 4 5 6