1 2 3 4 5

Polityczne intrygi na brukselskich korytarzach, czyli kto utworzy nową Komisję Europejską?

Kurz polityczny po wyborach do Parlamentu Europejskiego wcale nie opadł, lecz przeniósł się do brukselskich kuluarów. Jeszcze przed inauguracyjną sesją X kadencji PE prowadzone są negocjacje dotyczące składu personalnego Komisji Europejskiej. Co obecnie dzieje się w Brukseli? Jaką rolę mają pełnić nowi członkowie KE? I wreszcie – co to oznacza dla Europejczyków?

Czytaj całość

Krótka historia Funduszu Sprawiedliwości

W ostatnich tygodniach do grona najgłośniejszych tematów medialnych należała sprawa Funduszu Sprawiedliwości. Światło dzienne ujrzały zeznania byłego dyrektora Funduszu Tomasza Mraza, który zgromadził niemal 50 godzin nagrań rozmów prowadzonych przez ówczesne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości związane z Suwerenną Polską. Co wynika z taśm Mraza i czym właściwie jest Fundusz Sprawiedliwości?

Czytaj całość

Ustrój

Jednym z regularnie przewijających się tematów bieżącej kampanii do Parlamentu Europejskiego jest przyszły kształt Unii Europejskiej. Jeszcze przed rozpoczęciem formalnej kampanii w Brukseli i Strasburgu niejednokrotnie dyskutowano o zacieśnianiu lub rozluźnianiu relacji pomiędzy państwami członkowskimi. Sprawdziliśmy, o jakiej wizji ustroju Unii dyskutuje się na chwilę przed wyborami do PE.

Czytaj całość

Szesnastolatkowie przy urnach i mandaty za brak oddania głosu. Procedury wyborcze w krajach członkowskich UE

Już za nieco ponad dwa tygodnie obywatele wszystkich państw członkowskich UE wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w całej Unii odbędzie się w dniach 6-9 czerwca. Zasady głosowania pomiędzy krajami w pewnych aspektach znacząco się od siebie różnią. Opisujemy najciekawsze różnice.

Czytaj całość

Europoselskie reelekcje, smutne pożegnania i hojne emerytury

Czas kampanii wyborczej to nie tylko wznoszenie nowych postulatów na partyjnych sztandarach, ale także okazja do podsumowania mijającej kadencji. W przypadku wielu europosłów z Polski to również okres pożegnań z Brukselą i Strasburgiem. Przyjrzeliśmy się nazwiskom, które opuszczają Parlament Europejski, oraz tym europosłom, którzy walczą o reelekcję.

Czytaj całość

Czym jest Europejska Inicjatywa Obywatelska?

W procesie tworzenia prawa unijnego inicjatywa wnoszenia nowych aktów prawnych należy do Komisji Europejskiej. Istnieje jednak droga, która pozwala składać projekty obywatelom Unii Europejskiej – to Europejska Inicjatywa Obywatelska.

Czytaj całość

Podsumowanie 10. posiedzenia Sejmu

Piątek 26 kwietnia był ostatnim dniem 10. posiedzenia Sejmu. W ostatnich dniach posłowie po raz ostatni spotkali się przed kulminacją kampanii europarlamentarnej. O czym dyskutowano na sali plenarnej i jakie akty prawne zostały przegłosowane?

Czytaj całość

Jak zapadają decyzje w Unii Europejskiej?

Proces legislacyjny w Unii Europejskiej jest wieloetapowy i podzielony pomiędzy kilka instytucji – przede wszystkim Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską. Kto zatem i w jaki sposób decyduje o zmianach w unijnym prawie?

Czytaj całość

Zmiany w postrzeganiu ADHD potrzebne od zaraz! – wnioski po spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. ADHD

9 kwietnia 2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. ADHD. Środowiska pozarządowe, nauczycielskie i psychologiczne, a także rodzice dzieci z ADHD wspólnym głosem wskazywali na palącą potrzebę wielu zmian m.in. w zakresie systemu diagnozowania dzieci z ADHD czy edukacji nauczycieli, rodziców, a także samych dzieci. O czym jeszcze dyskutowano na posiedzeniu Zespołu?

Czytaj całość

Zielony Ład, TikTok i „płacę pani za naukę”. Czy unijni politycy dostrzegają młodych wyborców przed eurowyborami?

W polskich gminach i miastach wciąż trwa kampania wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych, a jednocześnie rusza już kolejny wyborczy wyścig – w czerwcu wybierać będziemy przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Jakie głosy słychać w unijnych budynkach tuż przed formalnym startem kampanii i czy europarlamentarzyści dostrzegają najmłodszych głosujących obywateli?

Czytaj całość
1 2 3 4 5