W jednym z naszych poprzednich tekstów opisywaliśmy założenia zmian, które przynosi nowa ustawa o finansowaniu samorządów. Od tego czasu ustawę przegłosował Sejm i Senat, a 21 października 2024 r. podpisał ją prezydent. W trakcie sejmowej dyskusji posłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że choć reforma jest potrzebna, to faworyzuje bogatsze samorządy kosztem biedniejszych. Postanowiliśmy to zweryfikować na podstawie danych Ministerstwa Finansów.
Czytaj całośćW ciągu roku od wyborów parlamentarnych posłowie i posłanki spotkali się łącznie na 20 posiedzeniach Sejmu. Postanowiliśmy sprawdzić, w jakim stopniu wypełniali swoje obowiązki poprzez uczestnictwo (lub jego brak) w głosowaniach. Kto otrzyma nagrodę za stuprocentową frekwencję? A kto ledwo zdałby do następnej klasy?
Czytaj całośćNa poprzednim posiedzeniu Sejmu parlamentarzyści uchwalili ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Rządzący zapowiadają rewolucję w finansowaniu samorządów, na której skorzystają wszyscy. Czy rzeczywiście tak będzie? I czy faktycznie mamy do czynienia z rewolucją?
Czytaj całośćW ostatnią niedzielę września w Austrii odbyły się wybory parlamentarne. Jak wygląda scena polityczna w tym alpejskim kraju? Kto będzie rządził nad Dunajem? I wreszcie – czy te wybory są ważne dla Europy? Na te i inne pytania odpowiedzi udzieliła dr Malwina Talik z Institute for the Danube Region and Central Europe w Wiedniu.
Czytaj całośćPo ponad miesięcznych wakacjach Sejm wznawia działalność. Pierwsze jesienne posiedzenie zaplanowano na dni 11-13 września. Zmiany w podatku PIT, nowelizacja Kodeksu wyborczego, dalsze prace nad reformą TK, nowy system finansowania samorządów – sprawdziliśmy, czym zajmą się posłanki i posłowie po sierpniowej przerwie w obradach.
Czytaj całośćKoniec politycznego sezonu ogórkowego nie należy do spokojnych, szczególnie w otoczeniu Prawa i Sprawiedliwości. Partii grozi utrata znacznych środków finansowych ze względu na ich nieprawidłowe wydatkowanie w trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Jakie jest tło kluczowej dla PiS sprawy? Co może zrobić komitet wyborczy, a czego nie? I wreszcie – w jaki sposób sprawa dotacji i subwencji może wpłynąć na polską scenę polityczną?
Czytaj całośćPrzed wyborami do Parlamentu Europejskiego zapytaliśmy kandydatów o ich poglądy na temat kluczowych wyzwań stojących przed Unią Europejską. Po pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego X kadencji przyjrzeliśmy się bliżej odpowiedziom europosłów.
Czytaj całość85 – taką liczbą można podsumować ostatnie posiedzenie Sejmu przed sierpniową przerwą. Właśnie tyle głosowań przeprowadzono w trakcie obrad. Posłowie decydowali m.in. o wprowadzeniem renty wdowiej, ustawie o Trybunale Konstytucyjnym czy uchwałach upamiętniających ważne społecznie rocznice. Prześledziliśmy, co wydarzyło się w Sejmie w poprzednim tygodniu.
Czytaj całośćWe wtorek 23 lipca rozpoczęło się 16. posiedzenie Sejmu, po którym posłowie udadzą się na ponad miesięczne wakacje. Tym razem parlamentarzyści będą obradować przez aż 4 dni. Jakich dyskusji i głosowań możemy spodziewać się na tym posiedzeniu?
Czytaj całośćNa początku czerwca obywatele państw członkowskich wybrali 720 nowych posłów do Parlamentu Europejskiego. Nowo wybrani posłowie i posłanki rozpoczną pracę od inauguracyjnego posiedzenia PE 16 lipca 2024 r. w Strasburgu. Jakie prawa, kompetencje i obowiązki mają europosłowie?
Czytaj całość