Tajność nie odnosi się całościowo do wyborów, tylko do konkretnego ich aspektu – głosowania. A głosowanie tajne to takie, w którym wyborca ma możliwość oddania głosu bez konieczności zdradzania komukolwiek jego treści. Tajność nie dotyczy procesu i procedur wyborczych, które powinny być jak najbardziej transparentne i zrozumiałe.
Czytaj całośćKonstytucyjna zasada wyborów bezpośrednich jest wspólna dla wszystkich typów wyborów. W ten sam sposób głosujemy w wyborach samorządowych, do Sejmu i Senatu, do PE i na prezydenta.
Czytaj całośćSejm zakończył prace nad ustawą o wyborach prezydenckich oraz nad prawdopodobnie ostatnim projektem pod szyldem tarczy antykryzysowej. Przyjęto także przepisy, które umożliwią powołanie przez parlament członków komisji ds. pedofili.
Czytaj całośćRówność oznacza, że wszystkich obowiązują identyczne zasady: każdy wyborca dysponuje taką samą ilością głosów (najczęściej – jednym). Równość przejawia się także w tym, że każdy głos znaczy tyle samo.
Czytaj całośćMarszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła kalendarz wyborczy, a prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o głosowaniu. Tłumaczymy więc, jak będą przebiegać czerwcowe wybory prezydenckie. Pierwsza tura – już 28 czerwca.
Czytaj całośćZgodnie z art. 127 Konstytucji RP Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.
Czytaj całośćSprawdziliśmy, jak dziewięciu kandydatom na prezydenta zarejestrowanym w marcu przez PKW minęły dni między 11-24 maja 2020 r., czyli dwa tygodnie zawieszonej kampanii wyborczej.
Czytaj całośćOd 10 maja komitety wyborcze nie mogą zbierać i wydawać pieniędzy. Problem z rozliczeniem prekampanii będą mieć Rafał Trzaskowski i kandydaci niepartyjni.
Czytaj całośćUstawą o głosowaniu hybrydowym zajmuje się obecnie Senat. Ma na to miesiąc - projekt może wrócić do Sejmu najpóźniej 12 czerwca. Ale, żeby marszałek Sejmu mogła zarządzić nową datę wyborów prezydenckich, najpierw premier musi zlecić publikację uchwały PKW w Dzienniku Ustaw.
Czytaj całość11. posiedzenie Sejmu, liczące aż 7 dni na przestrzeni 3 tygodni, dobiegło końca w czwartek 14 maja. W ostatni dzień obrad posłowie i posłanki rozpatrzyli trzy projekty, które wróciły z prac Senatu, w tym tarczę antykryzysową 3.0, oraz przyjęli trzy uchwały upamiętniające rocznice.
Czytaj całośćWe wtorek 12 maja ok. godz. 22, po całym dniu obradowania, Sejm przyjął nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich 2020 r. Dzień wcześniej ustawę wniosła grupa posłów PiS jako projekt poselski.
Czytaj całośćOd początku epidemii w Polsce działania legislacyjne Sejmu są ukierunkowane głównie na walkę z kryzysem. Podsumowujemy jakie prawa weszły w życie od 28 kwietnia do 12 maja.
Czytaj całośćW dniach 5-7 maja Sejm kontynuował swoje 11. posiedzenie. Najważniejszym wydarzeniem tych trzech dni było głosowanie nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. Wbrew różnym doniesieniom medialnym, ustawa uzyskała poparcie większości sejmowej.
Czytaj całośćPierwsza część 11. posiedzenia Sejmu za nami. Parlamentarzyści pracowali nad pięcioma projektami ustaw. Wśród nich znalazła się trzecia Tarcza Antykryzysowa dla przedsiębiorców oraz ustawa antyprzemocowa, która ma chronić ofiary przemocy domowej.
Czytaj całość17 kwietnia prezydent podpisał drugą tzw. tarczę antykryzysową. Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 uruchamia pomoc dla przedsiębiorców. Przy okazji odbiera Państwowej Komisji Wyborczej kompetencje do organizowania wyborów, a obywatelom – prawo do informacji.
Czytaj całośćStan epidemii i zmienne prawo nie pozwalają Państwowej Komisji Wyborczej realizować kalendarza wyborczego. A przestrzeganie jego sztywnych terminów - powoływania komisji, wyznaczania obwodów do głosowania, publikowania obwieszczeń, informowania o sposobie oddawania głosu, czasie pracy komisji czy wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania - jest gwarancją rzetelności wyborów.
Czytaj całośćMarszałek Sejmu zwołała na jutro 11. posiedzenie Sejmu. W trakcie posiedzenia posłowie najprawdopodobniej będą dyskutować o dacie wyborów prezydenckich. Dlatego przypominamy podstawowe co i jak na temat daty wyborów.
Czytaj całość15 kwietnia posłowie i posłanki rozpoczęli 10., dwudniowe posiedzenie sejmowe od prac nad dwoma projektami rządowymi. Następnie zajęli się projektami obywatelskimi oraz drugą tarczą antykryzysową.
Czytaj całośćOd 16 kwietnia kancelaria premiera ma obowiązek prowadzić Centralny Rejestr Lotów o statusie HEAD. Oprócz tego trudniej będzie zlikwidować linie kolejowe, za to łatwiej zarządzać programami unijnymi. A przede wszystkim - weszła w życie tarcza antykryzysowa 2.0.
Czytaj całośćMiniony tydzień przyniósł szereg informacji o wyborach. Sejm przegłosował przepisy, które określają – wbrew obowiązującemu Kodeksowi Wyborczemu – sposób, w jaki wybierzemy Prezydenta RP. Mimo wciąż niepełnej wiedzy na temat zmian w głosowaniu, jedno staje się jasne – niezależnie od tego, czy weźmiemy w nim udział, czy nie, będzie decydujące dla naszej przyszłości.
Czytaj całość