Chcemy wiedzieć, na czym polegają zmiany wprowadzane przez Sejm. Dlatego pytamy posłów o powstające prawo. Odpowiadają nam przedstawiciele wszystkich opcji politycznych.
Czytaj całośćCzy uważasz, że decyzja o wyborze szefa Komisji Europejskiej (KE) powinna być podejmowana w głosowaniu jawnym i imiennym? Ja tak. Dlatego Instytut Spraw Obywatelskich prowadził kampanię na rzecz poprawki ustanawiającej wybór szefa KE w głosowaniu jawnym i imiennym.
Czytaj całość– Po raz pierwszy, od kiedy Parlament Europejski zaczął być wybierany w wyborach powszechnych, nie wiemy, kto zostanie przewodniczącym – mówi wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki.
Czytaj całośćWspółcześnie lobbysta mocno jest powiązany ze sferą biznesu, do której przynależy. Jednym z podstawowych zadań lobbysty jest doradzanie klientom, mogą to być: grupy interesu, konsumentów, podmioty gospodarcze oraz przedsiębiorstwa. Ze względu na szeroki wachlarz świadczonych usług lobbysta powinien być kompetentny i świadomy odpowiedzialności wobec społeczeństwa.
Czytaj całośćTylko co piąty samorząd umożliwia zgłoszenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. MamPrawoWiedziec.pl w specjalnej broszurze pokazuje, co mogą zrobić mieszkańcy, by zyskać prawo zgłaszania projektów uchwał.
Czytaj całośćW Sali Posiedzeń albo w Sali Kolumnowej, z udziałem posłów opozycji lub bez nich – na 34. posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się emeryturami żołnierzy służących w PRL, Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska oraz przywilejami dla powstańców warszawskich, sołtysów i małych przedsiębiorców.
Czytaj całośćNieznajomość prawa szkodzi. Wiadomo. Jeśli naruszy się przepisy prawa nawet nie zdając sobie z tego sprawy możemy ponieść odpowiedzialność. Warto jednak zwrócić uwagę na ciekawy aspekt związany z tą paremią w kontekście lobbingu i lobbystów. Nieznajomość prawa szkodzi bowiem ich wizerunkowi.
Czytaj całośćStandardowo Kancelaria Sejmu publikuje imienne wyniki wszystkich głosowań. Nie wiemy jednak, jak głosowali poszczególni posłowie 16 grudnia – w tym w sprawie budżetu na 2017 r. – gdy posiedzenie Sejmu przeniesiono do Sali Kolumnowej. Dlatego wszyscy posłowie zostali o to zapytani przez MamPrawoWiedziec.pl.
Czytaj całość31. posiedzenie Sejmu potrwa od 29 listopada do 2 grudnia. Posłowie zajmą się jeszcze zasadami działania instytutów badawczych i ułatwieniami dla przedsiębiorców. Nowe przepisy analizuje MamPrawoWiedziec.pl.
Czytaj całośćNa 31. posiedzeniu Sejmu najważniejszym tematem będzie edukacja: posłowie zajmą się reformą prawa oświatowego minister Anny Zalewskiej i projektem zwiększającym środki dla gmin na kształcenie sześciolatków – analizuje MamPrawoWiedziec.pl.
Czytaj całość