Wydatki komitetów na kampanię prezydencką idą w miliony zł. Nie można jednak przeznaczyć na nią dowolnej kwoty. Sztaby muszą informować o źródłach wpłat, a po zakończeniu kampanii – o wydatkach.
Czytaj całośćOd lutego rusza rozszerzony program Mały Zus Plus. Oprócz tego rolnicy zainteresowani dopłatami za wyższe standardy dla zwierząt muszą spełnić dodatkowy warunek.
Czytaj całośćCo wiemy z oświadczeń majątkowych? Fani czterech kółek stanowią większość w Sejmie. Do własnego auta przyznaje się 382 polityków. Liczba ta może być wyższa, bo posłowie, zgodnie z prawem, są zobowiązani do wykazania pojazdów i innego mienia ruchomego o wartości przekraczającej 10 tys zł.
Czytaj całośćKto jest lobbystą zawodowym w Polsce? Przez rok próżno było szukać oficjalnych informacji. W grudniu 2018 r. Rejestr podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową zniknął ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, by zostać ponownie opublikowanym po 12 miesiącach, 16 grudnia 2019 r.
Czytaj całośćDotychczas dane o oglądalności i sprzedanych biletach pochodziły od dystrybutorów, teraz będą zbierane prosto z kin.
Czytaj całość22 i 23 stycznia posłowie przegłosowali dziesięć ustaw, które następnie trafią do Senatu oraz cztery, które powędrują na biurko prezydenta. Posłowie najbardziej spierali się o kompetencje nowych ministerstw i ustawę o sądach. Podsumowujemy czwarte posiedzenie Sejmu.
Czytaj całośćW pierwszej i drugiej części poradnika pisaliśmy m.in. o tym, w jaki sposób obywatele mogą kontaktować się ze swoim posłem oraz inicjować zmiany w prawie. W ostatniej części przedstawiamy jeszcze trzy kroki dostępne dla obywatela. Pierwszy to możliwość wpływu na proces legislacyjny poprzez nadsyłanie uwag. Dwa pozostałe to ważne uprawnienia przydatne zaniepokojonemu obywatelowi – wniosek o udostępnienie informacji oraz zwrócenie się do właściwego rzecznika.
Czytaj całośćW pierwszym tygodniu 2020 r. w życie weszło około 70 nowych praw w formie całych ustaw lub pojedynczych artykułów. Wybraliśmy dla was najciekawsze z nich i podzieliliśmy na 11 kategorii tematycznych: podatki, cyfryzacja, transport, środowisko, samorząd, przedsiębiorcy, sprawiedliwość, pracownicy, edukacja, zdrowie, finanse. Do najważniejszych praw należą m.in. licencje taxi dla aplikacji typu UBER, obowiązkowy NIP przy wystawianiu faktury, odłożenie w czasie podatku dla dużych sklepów oraz kontrole przebiegu auta przez policję.
Czytaj całość8 stycznia 2020 r. rozpoczęło się trzecie posiedzenie Sejmu IX kadencji. Potrwa trzy dni. W trakcie posiedzenia posłowie zajmą się m.in. dwoma projektami obywatelskimi, projektem budżetu oraz wsparciem finansowym kolei.
Czytaj całość