W dniu 2 czerwca 2016 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się seminarium Finansowanie polityki – współczesne modele i wyzwania, poświęcone przede wszystkim problematyce finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych.
Czytaj całośćPosłowie Parlamentu Europejskiego chcą, aby każdy mógł świadomie wybierać dostawcę energii, zużywać mniej prądu i zaoszczędzić na rachunkach.
Czytaj całośćNie każdy interesuje się działalnością lobbingową, ale każdy ma prawo wypowiedzieć się w konsultacjach publicznych dot. kształtu regulacji lobbingu w Unii Europejskiej. To od nas zależy czy będziemy wiedzieć kto, w czyim imieniu, w jakiej sprawie i za jakie pieniądze wpływa na kształt unijnych polityk i stanowionego prawa. Fundacja Frank Bold, we współpracy z ALTER-EU, prezentuje poradnik opisujący w jaki sposób można odpowiedzieć na pytania zawarte w konsultacjach.
Czytaj całośćW tym tygodniu posłowie zajmą się reorganizacją mediów publicznych, ustawą antyterrorystyczną i odnawialnymi źródłami energii. 19. posiedzenie Sejmu potrwa od 18 do 20 maja.
Czytaj całośćW dniu 2 maja 2016 r. w budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się debata EU Lobbying Transparency Public Debate „HAVE YOUR SAY!, dot. reformy Rejestru Służącego Przejrzystości, w której brał udział przedstawiciel Fundacji Frank Bold.
Czytaj całośćCały pierwszy dzień 18. posiedzenia Sejmu posłowie PiS chcą poświęcić na rozliczenie 8 lat rządów PO-PSL. Co z ustawą antyterrorystyczną? 1 czerwca ma wejść w życie, ale nie ma jej jeszcze w harmonogramie pracy posłów.
Czytaj całośćNa zaczynającej się w poniedziałek 9 maja sesji plenarnej w Strasburgu poznamy stanowisko Komisji Europejskie w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2, przeciw której protestuje Polska.
Czytaj całośćKilka tygodni temu Frank Bold opublikował raport Lobbying – a risk or an opportunity? Lobbying regulation in the Polish, Slovak, and Czech perspective, poświęcony tematyce regulacji lobbingu w Polsce, Czechach, na Słowacji a także w Unii Europejskiej. Polska jako jedyna w tym gronie posiada obowiązującą „twardą” regulację prawną lobbingu. Czy oznacza to, że nasza kontrola działalności lobbingowej jest sprawniejsza niż u naszych sąsiadów i w Unii Europejskiej? Czy lobbing w Polsce jest szansą dla rozwoju demokracji i państwa prawa, czy też stanowi dla nich zagrożenie?
Czytaj całośćFrank Bold przesłał swoje stanowisko w sprawie projektu rekomendacji Komitetu Ministrów Rady Europy dot. prawnej regulacji działalności lobbingowej (Draft Recommendation of the Committee of Ministers to Member States on the legal regulation of lobbying activities in the context of public decision-making) przygotowanej przez Europejski Komitet ds. Współpracy Prawnej.
Czytaj całośćNa rozpoczynającym się środę (27 kwietnia) dwudniowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zajmą się dostępem do informacji publicznej i prawami pracowników domowych.
Czytaj całość