Nowe wymagania dla rolników uprawiających GMO oraz fundusz, który wesprze rozwój ekologicznych paliw alternatywnych.
Gmina Ostrowice w woj. zachodniopomorskim z dniem 1 stycznia 2019 r. zostanie zlikwidowana na mocy rozporządzenia ministra.
Rolnik, który chce rozpocząć uprawę GMO i wpisać ją do rejestru, musi mieć zgodę właścicieli wszystkich nieruchomości w promieniu 30 km od granic swojej działki. Uprawa musi znajdować się min. 30 km od najbliższych ustanowionych form ochrony przyrody.
Rolnik musi mieć dokumentację poświadczającą, że uprawa nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko oraz opinie wydane przez radę gminy, radę powiatu i sejmik województwa.
Za kontrolę prowadzenia upraw GMO odpowiada Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Minister środowiska razem z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi opracują roczny plan kontroli.
Ustawa dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy unijnej.
Powstał Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (FNT) zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Środki z funduszu mają być przeznaczane (np. w postaci dotacji, pożyczek) m.in. na inwestycje i projekty związane z wytwarzaniem paliw odnawialnych oraz elektromobilnością.
Rady gmin o liczbie powyżej 100 tys. mieszkańców mogą ustanawiać strefy czystego transportu. W okresie przejściowym do 3 lat rady gmin mogą dopuścić wjazd pojazdów zakazanych do takich stref od godz. 9.00 do 17.00 za opłatą max. 2,50 zł za godzinę.
Ustawa dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy unijnej.