1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Sejm: RPO po raz szósty, ale tym razem ponadpartyjnie

Sejm wybrał prof. Wiącka na RPO z poparciem nie tylko opozycji, ale i PiS. Oprócz tego uchwalił ustawę, która pozwoli rządowi zadłużać się bez ograniczeń przez kolejny rok oraz naprawił błędy w tzw. ustawie śmieciowej.

Czytaj całość

Sejm: Cztery wnioski o odwołanie i stojące owacje dla ministra Czarnka

W Sejmie było gorąco. Za posłankami i posłami burzliwe debaty m.in. o odwołaniu ministrów, wypowiedziach ministra edukacji Przemysława Czarnka czy o Danielu Obajtku.

Czytaj całość

Sejm: Kłótnia w sprawie Turowa, porozumienie w kwestii Nord Streamu

Posłowie i posłanki wybrali – już po raz piąty – nowego RPO. I choć w Sejmie PiS zebrał wymagane głosy, to Senat odrzucił kandydaturę Lidii Staroń.

Czytaj całość

Trwa tajne posiedzenie Sejmu. W jakich sytuacjach posłowie i posłanki pracują w trybie niejawnym?

Po siedmioletniej przerwie Sejm zbiera się na tajne posiedzenie. Co to oznacza?

Czytaj całość

Jak pracuje poseł Kukiz?

31 maja PiS podpisało z Kukiz’15 umowę o współpracy programowej. Przyjrzeliśmy się aktywności sejmowej przewodniczącego ruchu oraz przewodniczącego koła poselskiego Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia, Pawła Kukiza. Wnioski? Dane pokazują, że Paweł Kukiz nie należy do najpracowitszych posłów XI kadencji.

Czytaj całość

Sejm: Opozycja żegna RPO, PiS obsadza KRS i IPN

Wszystkie wnioski opozycji w sprawie KPO i aborcji lądują w koszu. Ale są też zaskoczenia – Porozumienie na chwilę zmienia barwy i popiera poprawkę opozycji.

Czytaj całość

Sejm: Zgoda na ratyfikację, brak dyskusji nad tym jak wykorzystamy pieniądze z Funduszu Odbudowy

Ani opozycja, ani koalicja rządząca nie zagłosowały jednomyślnie w sprawie Funduszu Odbudowy. Z poparcia wyłamała się Solidarna Polska, której brakujące głosy uzupełniła Lewica. Z kolei Koalicja Obywatelska nie powiedziała ani tak, ani nie – prawie cały klub wstrzymał się od głosu.

Czytaj całość

Sejm 27: opozycja zadaje pytania, PiS przegrywa głosowania

Opozycja pyta premiera o afery oraz budżet unijny, a Zjednoczona Prawica przegrywa głosowania dotyczące podatków i dzieli się w w sprawie konwencji stambulskiej.

Czytaj całość

Nowe prawa: straż miejska zważy ciężarówki

13 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Od teraz straż miejska ma nowe uprawnienie – będzie kontrolować wagę ciężarówek.

Czytaj całość

Nowe prawa: wiatraki na Bałtyku już za 3 lata

A przynajmniej takie są prognozy dla rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. A to wszystko dzięki obowiązującej od 18 lutego ustawie, która ma ją promować i wprowadza dwustopniowy system wsparcia inwestycji.

Czytaj całość

Sejm: Ograniczenie niezależności Sądu Najwyższego i wystąpienie premiera. Sejm zakończył 26. posiedzenie

„Media i część opozycji postanowiły zaatakować nie tylko rząd Prawa i Sprawiedliwości, ale przede wszystkim pewien etos” – tak zaczął swoje przemówienie dotyczące przestępstw na VAT premier Morawiecki. Oprócz tego jedno posiedzenie wystarczyło, aby Sejm uchwalił zmiany w sądownictwie, do których uwagi miało nawet sejmowe Biuro Legislacyjne.

Czytaj całość

Wolność zgromadzeń w pandemii. Mimo kilkudziesięciu rozporządzeń, obywatele protestują

Z Konstytucji wynika, że wolność zgromadzeń można ograniczyć tylko ustawą. W 2020 r. rząd ograniczał to prawo wielokrotnie – od wprowadzenia całkowitego zakazu organizowania zgromadzeń po zezwolenie na zarejestrowane zgromadzenia w kilkuosobowych grupach. Za każdym razem rozporządzeniem.

Czytaj całość

Piotr Wawrzyk Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Teraz zadecyduje Senat.

Do trzech razy sztuka. Na ostatnim, 25. posiedzeniu Sejmu posłowie i posłanki wybrali kandydata na RPO. Jest nim pracownik naukowy, poseł PiS i wiceminister MSZ – Piotr Wawrzyk. Decyzję musi zatwierdzić Senat.

Czytaj całość

Nowe prawa: podatek od dużych sklepów zacznie obowiązywać w pandemii

Ponad cztery lata od uchwalenia przepisów, po nowelizacjach i sporach z UE, podatek od sklepów wielkopowierzchniowych wszedł w życie 1 stycznia. Na pierwsze płatności ministerstwo finansów poczeka do 25 lutego. Według ustawy budżetowej na 2021 r. rząd liczy na 1,5 mld zł wpływów.

Czytaj całość

Sejm: posłowie uchwalili budżet na 2021 r.

We wtorek i środę (15-16 grudnia) Sejm zebrał się na 23. posiedzenie, w czwartek odbyło się kolejne. Najważniejszym punktem podwójnych obrad był budżet na 2021 r. – posłowie chcieli przyjąć ustawę jeszcze przed końcem roku.

Czytaj całość

Sejm: szósta tarcza antykryzysowa i wotum nieufności dla wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego

– To właśnie droga Jarosława Kaczyńskiego spowodowała, że dzisiaj żyjemy w normalniejszym kraju – premier Mateusz Morawiecki bronił z mównicy wicepremiera. Poza tym Sejm przyjął szóstą tarczę antykryzysową, która ma pomóc branżom szczególnie poszkodowanym w epidemii.

Czytaj całość

Nowe prawa: kary dla pracodawców dłużników alimentacyjnych

Od 1 grudnia ci, którzy zatrudniają nielegalnie dłużnika alimentacyjnego lub ukrywają jego zarobki, mogą za to zapłacić. Poza tym wchodzi w życie kolejna ustawa covidowa oraz przepisy ułatwiające cudzoziemcom podjęcie pracy na wizie humanitarnej.

Czytaj całość

Sejm, cz. 2: posłowie wycofują się z dodatków dla medyków

Temat ochrony zdrowia zdominował drugą część posiedzenia. Oprócz dodatków dla medyków, posłowie zajęli się także ustawą, która ma ułatwić zatrudnianie lekarzy spoza UE do pracy przy epidemii. Przeciw przepisom wypowiedziały się samorządy zawodów lekarskich. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Czytaj całość

Nowe prawa: ustawa o prezydenckim Funduszu Medycznym wchodzi w życie

W czerwcu 2020 r. prezydent Andrzej Duda zaproponował utworzenie Funduszu Medycznego. 26 listopada ustawa weszła w życie. W jej ramach od 2021 r. cztery mld zł mają być dodatkowo przeznaczone corocznie na ochronę zdrowia.

Czytaj całość

Sejm, cz. 1: politycy przejmują służbę cywilną

Nowa tarcza antykryzysowa, zmiany w służbie cywilnej oraz ponowne odrzucenie kandydatki na RPO. Tydzień temu Sejm zebrał się na pierwszą część 21. posiedzenia.

Czytaj całość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13