14 listopada 2013 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata „Kto rozdaje karty w Europie?” z udziałem europosłów Rafała Trzaskowskiego (EPP) i Jacka Kurskiego (EFD), dr Justyny Miecznikowskiej z Instytutu Europeistyki UW i Tomasza Husaka z MSZ.
Czytaj całośćSpośród kilku instytucji unijnych dla obywateli kluczowe są dwie: Parlament Europejski, wyłaniany w wyborach bezpośrednich, oraz Rada, tworzona przez rządy państw członkowskich.
Czytaj całośćNa prace Parlamentu Europejskiego wpływa kilka tysięcy lobbystów, którzy zgłosili swoją działalność w Rejestrze służącym przejrzystości (Transparency Register).
Czytaj całośćNa początku posiedzenia posłowie uczczą pamięć premiera Tadeusza Mazowieckiego.
Czytaj całośćZnacząca część aktywności Sejmu jest efektem prac w Parlamencie Europejskim i Radzie. Ustawodawstwo unijne może wpłynąć nawet na kształt Konstytucji.
Czytaj całość1 listopada 2013 r. upływa termin zbierania podpisów pod pierwszymi w historii Unii europejskimi inicjatywami obywatelskimi.
Czytaj całośćW czwartek 24 października w Sejmie odbyła się debata nad obywatelskim wnioskiem o zwołanie referendum krajowego w sprawie zmiany zapisów ustawy i zezwolenia rodzicom na decydowanie o tym, czy ich dziecko pójdzie do szkoły w wieku 6 czy 7 lat.
Czytaj całośćWybory do Parlamentu Europejskiego już za kilka miesięcy, a Polacy wciąż niewiele wiedzą o roli jedynej instytucji, o której składzie sami decydują.
Czytaj całośćNa 52. posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się m.in. propozycją zmian w Konstytucji RP autorstwa posłów PiS w sprawie wzmocnienia narzędzi demokratycznych – referendum oraz inicjatywy ustawodawczej.
Czytaj całośćOd początku września 2013 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o systemie oświaty.
Czytaj całość