Senat pracuje nad ustawą o ochronie zwierząt. Jeśli wejdzie w życie, oznaczać to będzie zmianę prawa, które ma ponad 20 lat.
Czytaj całośćCzekają nas wyższe ceny za prąd - ale dopiero od przyszłego roku. Poza tym we wrześniu weszły w życie ustawy, które wyrównują opłaty składek ZUS dla przedsiębiorców oraz wprowadzają zmiany w prawie budowlanym - łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną.
Czytaj całośćRekordziści z PiS prowadzą po dziewięć biur poselskich. Posłowie tego klubu, podobnie jak PSL, chętnie wybierają miejscowości do 20 tys. mieszkańców. W co piątym powiecie nie ma żadnego biura poselskiego.
Czytaj całośćOd 1 września bezrobotni otrzymają 1200 zł przez trzy pierwsze miesiące. Poza tym od września pracodawcy mogą dalej zlecać pracę zdalną. A Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych uruchamia aplikację „Identyfikacja akcjonariuszy”.
Czytaj całość17. posiedzenie Sejmu zdominowała dyskusja nad projektem o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Posłowie ustawę uchwalili, ale 75 posłów było przeciw, w tym 38 ze Zjednoczonej Prawicy: wszyscy z Solidarnej Polski, 2 z Porozumienia oraz 17 z PiS.
Czytaj całość16 września Sejm rozpoczął pracę po wakacyjnej przerwie. W ramach naszej nowej serii „Przepustka” – o Sejmie i działalności posłów – prezentujemy pierwszą część, w której przyglądamy się zmianom w składzie Sejmu.
Czytaj całośćIX kadencja Sejmu rozpoczęła się w listopadzie 2019 r. Do przerwy wakacyjnej posłowie zdecydowali 127 razy w kluczowych głosowaniach* – czyli wtedy, kiedy posłowie mogą projekt czy zmianę odrzucić lub uchwalić.
Czytaj całośćRząd przejmie część ryzyka ponoszonego przez ubezpieczycieli ze względu na epidemię. Dla rolników przygotowano pomoc w postaci jednorazowych wypłat w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Czytaj całość14 sierpnia odbyło się kolejne wakacyjne posiedzenie Sejmu, mimo że zgodnie z pierwotnymi planami, po zaprzysiężeniu prezydenta (6 sierpnia) parlamentarzyści mieli mieć przerwę do 16 września.
Czytaj całośćDrugie posiedzenie Sejmu w lipcu zdominowały wieści z Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki pojawił się na Wiejskiej i poinformował, że Polska otrzyma ponad 700 mld zł wsparcia unijnego.
Czytaj całośćKonwencja Stambulska zbiera w jeden dokument najważniejsze prawa antyprzemocowe i zobowiązuje państwa-sygnatariuszy do nowelizacji lub wprowadzania przepisów chroniących ofiary, a także przeciwdziałających przemocy. Jej wypowiedzenie ograniczy presję na parlament w zakresie definiowania przemocy i tworzenia nowego prawa służącego ofiarom przemocy.
Czytaj całośćPoczątek lipca w polskim prawie to m.in. dostosowanie handlu transgranicznego do dyrektyw unijnych, darmowe leki dla kobiet w ciąży, zmiany w VAT oraz nowy rodzaj sądów - do spraw własności intelektualnej.
Czytaj całość15 i 16 lipca odbyło się 14. posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmowali się rynkiem ubezpieczeniowym dotkniętym COVID-19, projektem prezydenckim o świadczeniach dla Sybiraków oraz warszawską reprywatyzacją. Sejm odrzucił wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry i Mariusza Kamińskiego.
Czytaj całośćCzekając na zaprzysiężenie prezydenta, analizujemy wypowiedzi Andrzeja Dudy i jego obietnice z kampanii wyborczej. Prezydent chce kontynuować program socjalny Zjednoczonej Prawicy. Nowe obietnice dotyczą skutków pandemii COVID-19 w obszarze ochrony zdrowia i jej finansowania, bezpieczeństwa na rynku pracy oraz w sektorze turystycznym.
Czytaj całośćW pierwszym tygodniu lipca weszły w życie przepisy z trzech tarcz antykryzysowych. Wśród nich m.in. podatek dla Netflixa, kara za zakłócanie e-lekcji, zwolnienie kryptowalut z podatku, a także przymusowy urlop dla pracownika.
Czytaj całośćZa nami dwa ostatnie tygodnie wyjątkowo długiej i odbywającej się w warunkach pandemii kampanii. Od 28 czerwca Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski odbyli łącznie ponad dziewięćdziesiąt wizyt w całej Polsce. Sprawdziliśmy gdzie zwycięzcy pierwszej tury wyborów zabiegali o głosy na ostatniej prostej rywalizacji o urząd Prezydenta RP.
Czytaj całośćChoć wszystkie oczy skierowane były na kampanię prezydencką, Sejm nie przestał pracować. W piątek 19 czerwca odbyło się jednodniowe, 13. posiedzenie Sejmu.
Czytaj całośćSpołeczna gospodarka rynkowa Andrzeja Dudy vs Plan dla Srebrnej gospodarki 60+ Rafała Trzaskowskiego.
Czytaj całośćAndrzej Duda i Rafał Trzaskowski jeździli w te same miejsca, m.in. na Mazowsze, Śląsk, Małopolskę, Pomorze i Podlasie; Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził piętnaście, a Szymon Hołownia czternaście województw. Robert Biedroń podróżował głównie na zachód od Wisły. Krzysztof Bosak, Marek Jakubiak i Paweł Tanajno skupili się na miastach wojewódzkich i dużych ośrodkach miejskich. Mirosław Piotrowski bywał wyłącznie w rodzinnych stronach, a Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek kampanii w terenie nie prowadzili. Kandydaci odbyli łącznie ponad 330 wizyt w ponad 220 miejscowościach.
Czytaj całośćCzy na dwa dni przed wyborami prezydenckimi 2020 r. poznaliśmy programy wyborcze wszystkich kandydatów na prezydenta?
Czytaj całość