1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

Po pierwsze: nie jest rzeczą. Jak posłowie uchwalali ustawy o prawach zwierząt

Senat pracuje nad ustawą o ochronie zwierząt. Jeśli wejdzie w życie, oznaczać to będzie zmianę prawa, które ma ponad 20 lat.

Czytaj całość

Nowe prawa: łatwiej zalegalizować samowolę budowlaną

Czekają nas wyższe ceny za prąd - ale dopiero od przyszłego roku. Poza tym we wrześniu weszły w życie ustawy, które wyrównują opłaty składek ZUS dla przedsiębiorców oraz wprowadzają zmiany w prawie budowlanym - łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną.

Czytaj całość

W kolejce do posła. Gdzie są biura poselskie?

Rekordziści z PiS prowadzą po dziewięć biur poselskich. Posłowie tego klubu, podobnie jak PSL, chętnie wybierają miejscowości do 20 tys. mieszkańców. W co piątym powiecie nie ma żadnego biura poselskiego.

Czytaj całość

Nowe prawa: Rosną zasiłki dla bezrobotnych, pracodawca może wydłużyć pracę zdalną

Od 1 września bezrobotni otrzymają 1200 zł przez trzy pierwsze miesiące. Poza tym od września pracodawcy mogą dalej zlecać pracę zdalną. A Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych uruchamia aplikację „Identyfikacja akcjonariuszy”.

Czytaj całość

Sejm: KO i Lewica za ustawą o ochronie zwierząt, klub PiS podzielony

17. posiedzenie Sejmu zdominowała dyskusja nad projektem o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Posłowie ustawę uchwalili, ale 75 posłów było przeciw, w tym 38 ze Zjednoczonej Prawicy: wszyscy z Solidarnej Polski, 2 z Porozumienia oraz 17 z PiS.

Czytaj całość

PiS odchodzi z Sejmu, bo ma stanowiska. Opozycja trzyma się razem, bo nie ma dokąd pójść

16 września Sejm rozpoczął pracę po wakacyjnej przerwie. W ramach naszej nowej serii „Przepustka” – o Sejmie i działalności posłów – prezentujemy pierwszą część, w której przyglądamy się zmianom w składzie Sejmu.

Czytaj całość

Po linii partii. W Sejmie rebelii nie będzie

IX kadencja Sejmu rozpoczęła się w listopadzie 2019 r. Do przerwy wakacyjnej posłowie zdecydowali 127 razy w kluczowych głosowaniach* – czyli wtedy, kiedy posłowie mogą projekt czy zmianę odrzucić lub uchwalić.

Czytaj całość

Nowe prawa: pomoc dla rolników i zakładów ubezpieczeniowych dotkniętych COVID-19

Rząd przejmie część ryzyka ponoszonego przez ubezpieczycieli ze względu na epidemię. Dla rolników przygotowano pomoc w postaci jednorazowych wypłat w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Czytaj całość

Sejm: podwyżki dla polityków i dyskusja o Białorusi

14 sierpnia odbyło się kolejne wakacyjne posiedzenie Sejmu, mimo że zgodnie z pierwotnymi planami, po zaprzysiężeniu prezydenta (6 sierpnia) parlamentarzyści mieli mieć przerwę do 16 września.

Czytaj całość

Sejm: środki unijne, specustawa zdrowotna i definicja mobbingu

Drugie posiedzenie Sejmu w lipcu zdominowały wieści z Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki pojawił się na Wiejskiej i poinformował, że Polska otrzyma ponad 700 mld zł wsparcia unijnego.

Czytaj całość

Dlaczego mielibyśmy wypowiedzieć Konwencję Stambulską?

Konwencja Stambulska zbiera w jeden dokument najważniejsze prawa antyprzemocowe i zobowiązuje państwa-sygnatariuszy do nowelizacji lub wprowadzania przepisów chroniących ofiary, a także przeciwdziałających przemocy. Jej wypowiedzenie ograniczy presję na parlament w zakresie definiowania przemocy i tworzenia nowego prawa służącego ofiarom przemocy.

Czytaj całość

Nowe prawa: zmiany w VAT i podatkach oraz nowa kategoria sądów (cz.2)

Początek lipca w polskim prawie to m.in. dostosowanie handlu transgranicznego do dyrektyw unijnych, darmowe leki dla kobiet w ciąży, zmiany w VAT oraz nowy rodzaj sądów - do spraw własności intelektualnej.

Czytaj całość

Sejm: rynek ubezpieczeń, reprywatyzacja i świadczenia dla Sybiraków

15 i 16 lipca odbyło się 14. posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmowali się rynkiem ubezpieczeniowym dotkniętym COVID-19, projektem prezydenckim o świadczeniach dla Sybiraków oraz warszawską reprywatyzacją. Sejm odrzucił wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry i Mariusza Kamińskiego.

Czytaj całość

Andrzej Duda wybrany na drugą kadencję. Jakie poglądy ma prezydent?

Czekając na zaprzysiężenie prezydenta, analizujemy wypowiedzi Andrzeja Dudy i jego obietnice z kampanii wyborczej. Prezydent chce kontynuować program socjalny Zjednoczonej Prawicy. Nowe obietnice dotyczą skutków pandemii COVID-19 w obszarze ochrony zdrowia i jej finansowania, bezpieczeństwa na rynku pracy oraz w sektorze turystycznym.

Czytaj całość

Nowe prawa: kolejne przepisy z tarcz antykryzysowych (cz.1)

W pierwszym tygodniu lipca weszły w życie przepisy z trzech tarcz antykryzysowych. Wśród nich m.in. podatek dla Netflixa, kara za zakłócanie e-lekcji, zwolnienie kryptowalut z podatku, a także przymusowy urlop dla pracownika.

Czytaj całość

Podróże kandydatów po I turze: umacnianie mateczników i łowienie u konkurencji

Za nami dwa ostatnie tygodnie wyjątkowo długiej i odbywającej się w warunkach pandemii kampanii. Od 28 czerwca Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski odbyli łącznie ponad dziewięćdziesiąt wizyt w całej Polsce. Sprawdziliśmy gdzie zwycięzcy pierwszej tury wyborów zabiegali o głosy na ostatniej prostej rywalizacji o urząd Prezydenta RP.

Czytaj całość

Sejm: tarcza 4.0, bon na wakacje i praca zdalna dla posłów

Choć wszystkie oczy skierowane były na kampanię prezydencką, Sejm nie przestał pracować. W piątek 19 czerwca odbyło się jednodniowe, 13. posiedzenie Sejmu.

Czytaj całość

Co o emeryturach mówią Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski? Analizujemy i oddajemy głos kandydatom

Społeczna gospodarka rynkowa Andrzeja Dudy vs Plan dla Srebrnej gospodarki 60+ Rafała Trzaskowskiego.

Czytaj całość

Gdzie podróżowali kandydaci w kampanii prezydenckiej 3-26 czerwca 2020 r.?

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski jeździli w te same miejsca, m.in. na Mazowsze, Śląsk, Małopolskę, Pomorze i Podlasie; Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził piętnaście, a Szymon Hołownia czternaście województw. Robert Biedroń podróżował głównie na zachód od Wisły. Krzysztof Bosak, Marek Jakubiak i Paweł Tanajno skupili się na miastach wojewódzkich i dużych ośrodkach miejskich. Mirosław Piotrowski bywał wyłącznie w rodzinnych stronach, a Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek kampanii w terenie nie prowadzili. Kandydaci odbyli łącznie ponad 330 wizyt w ponad 220 miejscowościach.

Czytaj całość

Czy poznaliśmy programy wyborcze wszystkich kandydatów na prezydenta?

Czy na dwa dni przed wyborami prezydenckimi 2020 r. poznaliśmy programy wyborcze wszystkich kandydatów na prezydenta?

Czytaj całość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42