„Polska zasługuje na silną eurosceptyczną reprezentację w Parlamencie Europejskim” – Piotr Lisiecki, lider listy Konfederacji w okręgu nr 3 (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie).
Czytaj całośćKiedy jesteś na brzegu i patrzysz, jak ludzie toną na twoich oczach, uświadamiasz sobie, że to nie jest pytanie o relokację.
Czytaj całośćZamiast zająć się lokalnymi problemami, zastanawiamy się, czy fajnie byłoby strzelać do ludzi na naszych granicach.
Czytaj całośćW kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego Polskę reprezentuje 18 europosłanek. Stanowią one 34,6 proc. polskiej delegacji, która liczy łącznie 52 osoby. To mniejszy odsetek niż w całym Parlamencie Europejskim, bo europosłanki z wszystkich krajów członkowskich stanowią łącznie 39,7 proc. składu PE. Czy możemy spodziewać się zmian tych proporcji po wyborach 9 czerwca? Przyglądamy się, jak pod względem płci zostały skonstruowane listy wyborcze.
Czytaj całośćJednym z najważniejszych tematów europejskiej kampanii wyborczej ponownie stały się migracje. W kwestii tak upolitycznionej ciężko o merytoryczną dyskusję, łatwo natomiast o głośne krzyki i stanowcze deklaracje. Po dekadzie pracy Unia Europejska przyjęła jednak reformę systemu azylowego. Wypracowany konsensus zdaje się jednak nie zadowalać prawie nikogo.
Czytaj całośćW obliczu stale rosnących wpływów potęg globalnych, szczególnie Chin, Unia Europejska staje przed nowymi wyzwaniami gospodarczymi. Budowa europejskiej niezależności przemysłowej to ważny temat aktualnej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Sprawdzamy, jak wielkie mocarstwa wpływają na europejskie interesy.
Czytaj całośćParlament Europejski wraca do pomysłu z 2014 roku, zgodnie z którym przewodniczącym Komisji Europejskiej powinien zostać – ogłoszony przed wyborami – kandydat zwycięskiej partii europejskiej. Zabieg ma na celu zwiększenie bezpośredniego wpływu wyborców na wybór szefa organu wykonawczego UE.
Czytaj całośćW dniach 22-23 maja 2024 r. odbyło się 12. posiedzenie Sejmu X kadencji. Posiedzenie zdominowały tematy związane z bezpieczeństwem – informacja ministra obrony narodowej w sprawie stanu bezpieczeństwa kraju oraz debata o wpływach Rosji w Polsce.
Czytaj całośćW czwartek 23 maja zakończyło się 12. posiedzenie Sejmu. Tym razem było ono wyjątkowo krótkie, bo tylko dwudniowe, co spowodowane jest trwającą kampanią wyborczą do europarlamentu. Europejski klimat czuć było także na sali obrad, bowiem większość procedowanych ustaw miała na celu wykonanie dyrektyw unijnych.
Czytaj całośćJuż za nieco ponad dwa tygodnie obywatele wszystkich państw członkowskich UE wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w całej Unii odbędzie się w dniach 6-9 czerwca. Zasady głosowania pomiędzy krajami w pewnych aspektach znacząco się od siebie różnią. Opisujemy najciekawsze różnice.
Czytaj całość