W środę, 25 IX rozpoczęło się 18. posiedzenie Sejmu i będzie to jeden z najbardziej pracowitych tygodni dla posłów i posłanek X kadencji. Posiedzenie potrwa aż 4 dni – zakończy się we wtorek w przyszłym tygodniu, a wszystko przez powódź i konieczność natychmiastowego przeprocedowania specjalnych projektów ustaw. Czym jeszcze zajmą się parlamentarzyści?
Najważniejszym punktem pierwszego dnia obrad będzie przedstawienie informacji przez premiera i członków rządu na temat działań podjętych w związku z powodzią, która we wrześniu przeszła przez dorzecze Odry. Informacja premiera będzie wstępem do prac legislacyjnych nad specjalnymi ustawami związanymi z powodzią, które procedowane będą w czwartek.
Wcześniej w środę posłowie wysłuchają kilku sprawozdań komisji o rządowych i poselskich projektach ustaw, w tym m.in. projekcie nowelizacji ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.
Nowelizacja wprowadzana jest w związku ze zmianami w regulaminie Sejmu. Przypomnijmy, od 31 października poselskie projekty ustaw będą poddawane konsultacjom społecznym. Obywatele na specjalnie przygotowanej platformie internetowej przez miesiąc będą mogli zgłaszać swoje uwagi do projektu ustawy i jego uzasadnienia – w tym Deklarowanych Skutków Regulacji, które obowiązkowo będą musieli przygotowywać posłowie wnioskodawcy. Następnie uwagi te opracowywane będą przez Kancelarię Sejmu i uwzględniane w Ocenie Skutków Regulacji. Nowelizacja ustawy lobbingowej precyzuje m.in.:
W czwartek parlamentarzyści będą pracować nad pakietem ustaw związanych z rozwiązywaniem skutków wrześniowej powodzi. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi ma na celu: wprowadzenie nowych form wsparcia finansowego, udogodnień dla pracowników czy wsparcia dla kredytobiorców, których dotknęła powódź.
Równolegle procedowany będzie projekt złożony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada wprowadzenie zasiłku celowego dla osób dotkniętych powodzią. Wsparcie ma być oferowane w dwóch formach:
Z powodu sytuacji powodziowej rząd przygotował również ustawę wspierającą przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie pracowników pełniących służbę w OT, mają otrzymać ulgi podatkowe, a także preferencje przy zgłoszeniach do realizowania zamówień publicznych. Wprowadzenie takich rozwiązań ma związek ze zwiększoną koniecznością wykorzystania żołnierzy WOT – na granicy polsko-białoruskiej i przy usuwaniu skutków powodzi.
Do pracy nad ustawami związanymi z przeciwdziałaniem skutkom powodzi ma zostać powołana Komisja Nadzwyczajna ds. działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi. Ustawy, które po pierwszym czytaniu trafią do Komisji, prawdopodobnie wrócą na salę plenarną we wtorek 1 października.
Oprócz tego w piątek posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem ustawy o ochronie ludności cywilnej, a we wtorek prezydenckim projektem ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.