W środę 9 października rozpoczęło się kolejne, 19. posiedzenie Sejmu X kadencji. Obrady potrwają do piątku. Ich najważniejszym punktem będzie pierwsze czytanie ustawy budżetowej na przyszły rok.
W środę Sejm wysłucha sprawozdania komisji o poselskim projekcie, zmieniającym ustawę o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Projekt złożyli posłowie i posłanki PSL-TD. Proponowane zmiany mają charakter proceduralny, a ich celem jest usprawnienie systemu wdrażania rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS). Nowe przepisy dotyczą m.in. postępowania w przypadku, gdy zostanie rozwiązana umowa ramowa, czyli umowa o sposobie realizacji lokalnej strategii rozwoju (LSR), zawarta między Lokalną Grupą Działania a zarządem województwa. W takiej sytuacji przeprowadzony ma zostać wybór uzupełniający spośród LSR ocenionych, ale niewybranych w pierwotnym konkursie. Alternatywnie, jeżeli dana gmina nie jest objęta żadną ocenioną lokalną strategią rozwoju, może zostać dołączona do LSR realizowanej na obszarze sąsiedniej gminy. Projekt skraca również terminy i upraszcza przepisy dot. przeprowadzenia ponownego konkursu na wybór LSR. Proponowane zmiany mają więc uzupełnić pewne luki w oryginalnej ustawie, tak aby żadna gmina nie została pozbawiona wsparcia finansowego w ramach systemu RLKS.
Następnie posłowie wysłuchają pierwszego czytania rządowego projektu ustawy nakładającej wyższą akcyzę na wyroby tytoniowe. Akcyza to podatek, który poprzez podwyższenie ceny produktu ma obniżyć popyt na niego. Nową stawką, oprócz klasycznych papierosów, mają zostać objęte: tytoń do palenia, susz tytoniowy, tzw. wyroby nowatorskie – zawierające tytoń do podgrzania oraz płyny do papierosów elektronicznych. Według rządu celem nowelizacji jest urealnienie stawki akcyzy względem rosnącej siły nabywczej konsumentów.
Harmonogram drugiego dnia tego posiedzenia Sejmu zdominowany jest przez pierwsze czytania projektów: ustawy budżetowej na 2025 r. oraz projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej. Na ten cel przeznaczono prawie 7 godzin. Projekt zakłada, że deficyt budżetowy w 2025 r. wyniesie 288,8 mld zł (w 2024 r. 184 mld zł). Ważnym punktem przyszłorocznego budżetu państwa jest obronność. Na ten sektor rząd planuje wydać z budżetu ponad 124 mld zł (3,1% PKB), a łącznie z wydatkami z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych wydatki na obronę narodową w 2025 r. mają wynieść 186,6 mld złotych, a więc 4,7 proc. planowanego PKB.
W piątek, podczas ostatniego dnia posiedzenia posłowie i posłanki rozpatrzą wniosek o odwołanie Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych. Wniosek złożyła grupa posłanek i posłów Koalicji Obywatelskiej. Krzysztof Czabański, oprócz członkostwa w Radzie Mediów Narodowych, zasiada w Radzie Instytutu Lecha Kaczyńskiego – fundacji powiązanej ze środowiskiem politycznym PiS. Według opinii prawnych, którymi podpierają się autorzy wniosku, Czabański, w związku z zasiadaniem w Radzie Instytutu, posiada pośredni wpływ na działanie innych „dostawców usług medialnych”. Według ustawy powołującej Radę Mediów Narodowych taki stan jest niezgodny z prawem. Członkiem Rady Mediów Narodowych nie może być osoba „uczestnicząca w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej lub producentem radiowym lub telewizyjnym”.
Następnie członkowie izby wysłuchają informacji Rzecznika Praw Obywatelskich – Marcina Wiącka o jego działalności oraz uwag o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w Polsce w 2023 r.