Kto tworzy klub Koalicji Obywatelskiej?

W nowej – X – kadencji Sejmu po raz kolejny powstanie klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. Będzie liczył 157 posłów i posłanek, a więc o 23 osoby więcej niż w dniu jego powstania po wyborach w 2019 r. Poniżej prezentujemy skład i poglądy członków drugiego co do wielkości klubu w nadchodzącej kadencji Sejmu.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska zajął drugie miejsce w wyborach do Sejmu, otrzymując 6 629 402 głosów (30,7%), które przełożyły się na 157 mandatów poselskich. Tym samym KO poprawiła wynik sprzed 4 lat o nieco ponad półtora miliona „iksów” na kartach wyborczych (5 060 355 głosów w 2019 r.). Jej kandydaci i kandydatki najlepiej poradzili sobie w województwie pomorskim, w którym zdobyli 39,7% wszystkich głosów. Do 40% zbliżyli się też w zachodniopomorskim – 39,6%, a najmniejszym poparciem cieszyli się w województwie podkarpackim, w którym mogli liczyć tylko na 17% głosujących. KO osiągnęła najwyższe wyniki spośród wszystkich komitetów w województwie opolskim, wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim i pomorskim.  

Najlepsze wyniki indywidualne na listach KO, zdobywając ponad 100 tys. głosów, osiągnęli Borys Budka (okręg 31 – Katowice), Barbara Nowacka (okręg 26 – Gdynia), Adam Szłapka (okręg 39 – Poznań) i Donald Tusk (okręg 19 – Warszawa i zagranica). Lider Platformy Obywatelskiej rozbił zresztą bank i jako jedyny kandydat na posła przekroczył magiczną barierę pół miliona głosów (538 634 głosów). 

Z list KO do Sejmu dostały się wszystkie „jedynki”, 38. „dwójek”, 24. „trójki”, 14. „czwórek”, jedenaście osób z miejsc nr 5, osiem osób z miejsc nr 6, siedem osób z miejsc nr 7, w sumie osiem osób z miejsc nr 8-11, jeden kandydat z miejsca nr 20 (które nie było jednocześnie ostatnim miejscem na liście) i 5 kandydatów zamykających listy w poszczególnych okręgach – Maciej Wróbel (okręg nr 35 – Olsztyn), Tomasz Kostuś (okręg nr 21 – Opole), Jarosław Wałęsa (okręg nr 25 – Gdańsk), Zdzisław Gawlik (okręg nr 23 – Rzeszów) i Roman Giertych (okręg nr 33 – Kielce).      

Kandydaci z drugich miejsc nie weszli do Sejmu jedynie w okręgu nr 10 (Piotrków Trybunalski, w sumie 2 mandaty dla KO), nr 15 (Tarnów, również 2 mandaty) i nr 40 (Koszalin). W tym okręgu KO otrzymała aż 4 mandaty, a do Sejmu nie dostała się ani „dwójka”, ani „trójka” z ich listy, tylko kandydaci z miejsca pierwszego, czwartego, szóstego i siódmego.    

Niespodziewani zwycięzcy i wielcy przegrani

Warto też spojrzeć na niespodziewanych zwycięzców w szeregach KO. Jednym z nich jest z pewnością Patryk Jaskulski – szczeciński radny PO, który uzyskał mandat, startując z 20. miejsca (na 24–osobowej liście). Podobna historia miała miejsce w przypadku Jolanty Niezgodzkiej – radnej Nowoczesnej z Wrocławia, która, pomimo dopiero jedenastej lokaty na liście, również zasiądzie w sejmowych ławach. Łódź z kolei reprezentować będzie m.in. Marcin Józefaciuk – nauczyciel i ultramaratończyk, startujący z dziesiątej pozycji.

Pomimo tego że KO ułożyła listy, stosując metodę suwaka – mającą zapewnić podobną liczbę „miejsc biorących” na listach dla kobiet i mężczyzn – w Sejmie X kadencji w klubie KO zasiądzie tylko 61 posłanek przy 96 posłach. Taki wynik wymaga dokładniejszej analizy, jednak o dysproporcji między kobietami i mężczyznami w klubie KO, przynajmniej częściowo, zdecydowały wyborczynie i wyborcy. Na przykład w okręgu nr 41 (Szczecin), w którym KO zdobyła 6 mandatów, do Sejmu nie dostały się kandydatki z miejsc nr 4 i 6, bo lepsze wyniki osiągnęli kandydaci startujący z miejsc 7 i 20. Podobnie w okręgu nr 39 (Poznań) z 5 mandatów dla KO tylko jeden przypadł kobiecie, między innymi dlatego, że startujący z 10. miejsca Franek Sterczewski osiągnął lepszy wynik, niż kandydatka Koalicji z 4. miejsca. Warto jednak zaznaczyć, że np. w okręgu nr 3 (Wrocław) czy 19 (Warszawa) więcej mandatów z list KO zdobyły kobiety niż mężczyźni.

Jednocześnie największa partia – dotychczas – opozycyjna do niższej izby parlamentu wprowadzi aż 41 debiutantów (26 proc. całego klubu) i 116 mniej lub bardziej stałych bywalców Sejmu bądź Senatu. Mówiąc o nowych twarzach, nie sposób nie wspomnieć o nazwiskach, takich jak Bogusław Wołoszański (wieloletni prowadzący programu „Sensacje XX wieku”), Apoloniusz Tajner (były trener Adama Małysza, a następnie prezes Polskiego Związku Narciarskiego) czy Rafał Siemaszko (były napastnik Arki Gdynia). Mandat posła po raz pierwszy sprawować będzie także Michał Kołodziejczak – lider Ruchu Społecznego Agrounia TAK, znany z organizacji głośnych protestów rolniczych w całym kraju. 

Powiedzieć należy również o przegranych, choć akurat w obozie liberalnym takich osób jest w tym roku niewiele. Z Sejmem żegnają się jednak chociażby Paweł Poncyljusz czy Hanna Gill–Piątek. Konserwatywny Poncyljusz stracił mandat, startując w liberalno–lewicowym okręgu warszawskim (startował z 12. miejsca), z kolei Gill–Piątek (startująca z ostatniego miejsca w Łodzi – okręg nr 9) po aż dwóch zmianach barw partyjnych (od Lewicy przez Polskę 2050 do KO) w mijającej kadencji nie przekonała wyborców do poparcia swojej kandydatury. Mandatu poselskiego nie uzyskała również Iwona Śledzińska–Katarasińska. To informacja o tyle ciekawa, że posłanką była nieprzerwanie od I kadencji Sejmu (1991 r.).

Warto pamiętać, że w klubie Koalicji Obywatelskiej znajdą się posłowie i posłanki z pięciu różnych partii. Głównym aktorem na tej liberalnej scenie jest oczywiście Platforma Obywatelska, którą w Sejmie reprezentować będzie 122 członków. Nowoczesna może pochwalić się 6 posłami i posłankami, a po trzy osoby wprowadzą Zieloni i Inicjatywa Polska. Michał Kołodziejczak z kolei będzie jedynym przedstawicielem Ruchu Społecznego Agrounia TAK. Dodatkowo z listy KO do Sejmu weszły 22 osoby niezrzeszone w żadnej partii politycznej.

Na koniec garść ciekawostek zawodowych. Wśród przyszłych posłów obozu Donalda Tuska najwięcej będzie osób deklarujących się jako parlamentarzysta, bo aż 28. W klubie KO znajdziemy również 22 ekonomistów, 15 politologów, 13 prawników, 12 nauczycieli, 7 lekarzy, 5 dziennikarzy oraz po 4 historyków i przedsiębiorców. W nadchodzącej kadencji w ławach sejmowych zasiądzie także 2 trenerów sportu, aktorka, filolog, maszynistka biurowa, technolog żywności i sportowiec.

Jakie poglądy w Koalicji?

Kwestionariusz MamPrawoWiedzieć.pl wypełniło 41 z 157 posłów i posłanek Koalicji Obywatelskiej, czyli 26 proc. jej sejmowej reprezentacji. 

Mówiąc o energetyce, większość posłów i posłanek wskazuje na odnawialne źródła energii (OZE) oraz energię jądrową jako na główne składowe przyszłego polskiego miksu energetycznego. Z tego schematu wyłamują się pojedyncze osoby oraz reprezentantki Zielonych – ich zdaniem Polska powinna skupić się wyłącznie na rozwoju OZE.

Ważnym tematem kampanii pozostawała również kwestia dostępności Polek do aborcji. Posłowie KO zgadzają się ze stwierdzeniem, iż „aborcja powinna być legalnym zabiegiem medycznym”. Zaznaczają, że ich program zawiera postulat legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży.

Wspólny głos Koalicja prezentuje także w sprawie praworządności. Jasno stwierdza, że konieczne jest odwrócenie reform wprowadzonych w ostatnich 8 latach w sądownictwie. Posłowie i posłanki podkreślają także konieczność oddzielenia roli Prokuratora Generalnego od ministra sprawiedliwości, które obecnie pełni jedna osoba. Przypominają też o obowiązku wykonywania wyroków TSUE przez Polskę. 

Tak samo zgodni posłowie i posłanki pozostają w kwestii pozycji samorządów terytorialnych. Chcą większej decentralizacji państwa, która powinna dokonać się poprzez pogłębienie kompetencji władzy samorządowej wraz ze zwiększeniem jej finansowania. 

Nowy klub KO będzie nieco zróżnicowany pod kątem podejścia do rozwiązania problemów mieszkaniowych młodych Polaków. Większość jego członków (przynajmniej spośród tych, którzy wypełnili kwestionariusz) poparłoby zarówno budowę mieszkań na tani wynajem przez państwo i samorządy, jak i programy niskoprocentowych kredytów na pierwsze lokum. Jednak część przedstawicieli KO stawia na pomysł finansowania wkładu własnego przy takiej pożyczce. 

Niewielkie podziały należy też dostrzec w propozycjach rozwiązania kryzysu humanitarnego na granicy polsko–białoruskiej. Duża część przyszłych posłów i posłanek koalicji chce skupić się na rozbijaniu grup przemytników i handlarzy ludźmi. Poza tym niektórzy proponują podjęcie działań w krajach pochodzenia migrantów zniechęcające ich do przybywania do Europy, a inni wybudowanie sieci punktów pomocy dla uchodźców w pasie przygranicznym.

Wybrani z list KO zgadzają się co do strategii zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Polski w przyszłych latach. Za priorytet uznają odbudowę relacji zewnętrznych i pracę z partnerami w ramach sojuszy międzynarodowych. Obecny poziom wydatków na rzecz polskiej armii uznają za wystarczający, choć niekiedy podkreślają konieczność jej modernizacji.

Nie zdziwi pewnie fakt, że w sprawie reform dotyczących telewizji publicznej liberałowie pozostają wyjątkowo zgodni. Planują więc rezygnację z abonamentu telewizyjnego, decentralizację TVP oraz likwidację Rady Mediów Narodowych. Jednocześnie nikt nie opowiada się za ograniczeniem działalności podmiotów zagranicznych na polskim rynku medialnym.

Poniżej prezentujemy listę posłów i posłanek KO w kolejności alfabetycznej wraz z podziałem partyjnym:

 

Joński Dariusz

Inicjatywa Polska

Nowacka Barbara

Inicjatywa Polska

Piekarska Katarzyna

Inicjatywa Polska

Adamowicz Piotr

nie należy do partii politycznej

Bielawska Sylwia

nie należy do partii politycznej

Chybicka Alicja

nie należy do partii politycznej

Giertych Roman

nie należy do partii politycznej

Gorczyca Stanisław

nie należy do partii politycznej

Hartwich Iwona

nie należy do partii politycznej

Józefaciuk Marcin

nie należy do partii politycznej

Karnowski Jacek

nie należy do partii politycznej

Karolewska Iwona

nie należy do partii politycznej

Kowal Paweł

nie należy do partii politycznej

Lachowicz Piotr

nie należy do partii politycznej

Łoboda Dorota

nie należy do partii politycznej

Napieralski Grzegorz

nie należy do partii politycznej

Pawliczak Karolina

nie należy do partii politycznej

Rak Renata

nie należy do partii politycznej

Siemaszko Rafał

nie należy do partii politycznej

Sterczewski Franciszek

nie należy do partii politycznej

Ściebiorowski Łukasz

nie należy do partii politycznej

Tajner Apoloniusz

nie należy do partii politycznej

Wiśniewska Aleksandra

nie należy do partii politycznej

Witek Przemysław

nie należy do partii politycznej

Wołoszański Bogusław

nie należy do partii politycznej

Dolniak Barbara

Nowoczesna

Lubnauer Katarzyna

Nowoczesna

Niezgodzka Jolanta

Nowoczesna

Rosa Monika

Nowoczesna

Szłapka Adam

Nowoczesna

Zembaczyński Witold

Nowoczesna

Arłukowicz Bartosz

Platforma Obywatelska

Augustyn Urszula

Platforma Obywatelska

Bliźniuk Paweł

Platforma Obywatelska

Bochenek Mateusz

Platforma Obywatelska

Bojarski Krzysztof

Platforma Obywatelska

Borys Piotr

Platforma Obywatelska

Bosacki Marcin

Platforma Obywatelska

Brejza Krzysztof

Platforma Obywatelska

Budka Borys

Platforma Obywatelska

Chmielewski Marek

Platforma Obywatelska

Cichoń Janusz

Platforma Obywatelska

Czernow Zofia

Platforma Obywatelska

Domański Andrzej

Platforma Obywatelska

Dowhan Robert

Platforma Obywatelska

Filiks Magdalena

Platforma Obywatelska

Frydrych Joanna

Platforma Obywatelska

Frysztak Konrad

Platforma Obywatelska

Gabriel Patryk

Platforma Obywatelska

Gadowski Krzysztof

Platforma Obywatelska

Gajewska Aleksandra

Platforma Obywatelska

Gajewska Kinga

Platforma Obywatelska

Gapińska Elżbieta

Platforma Obywatelska

Gasiuk-Pihowicz Kamila

Platforma Obywatelska

Gawlik Zdzisław

Platforma Obywatelska

Gelert Elżbieta

Platforma Obywatelska

Gierada Artur

Platforma Obywatelska

Giziński Włodzimierz

Platforma Obywatelska

Głogowski Tomasz

Platforma Obywatelska

Głowski Piotr

Platforma Obywatelska

Golbik Marta

Platforma Obywatelska

Grabczuk Krzysztof

Platforma Obywatelska

Grabiec Jan

Platforma Obywatelska

Gromadzka Małgorzata

Platforma Obywatelska

Gzik Marek

Platforma Obywatelska

Habura Krzysztof

Platforma Obywatelska

Hanajczyk Agnieszka

Platforma Obywatelska

Hok Marek

Platforma Obywatelska

Horbatowski Łukasz

Platforma Obywatelska

Janyska Maria

Platforma Obywatelska

Jaros Michał

Platforma Obywatelska

Jaskulski Patryk

Platforma Obywatelska

Jazłowiecka Danuta

Platforma Obywatelska

Kandyba Piotr

Platforma Obywatelska

Kierwiński Marcin

Platforma Obywatelska

Kierzek-Koperska Katarzyna

Platforma Obywatelska

Kluzik-Rostkowska Joanna

Platforma Obywatelska

Kołodziej, Ewa

Platforma Obywatelska

Kołodziejczak Magdalena

Platforma Obywatelska

Konwiński, Zbigniew

Platforma Obywatelska

Kostuś Tomasz

Platforma Obywatelska

Kozłowska Iwona

Platforma Obywatelska

Krawczyk Iwona

Platforma Obywatelska

Krawczyk Michał

Platforma Obywatelska

Kropiwnicki Robert

Platforma Obywatelska

Król Wojciech

Platforma Obywatelska

Krząkała Marek

Platforma Obywatelska

Krzemiński Adam

Platforma Obywatelska

Krzywonos-Strycharska Henryka

Platforma Obywatelska

Lamczyk Stanisław

Platforma Obywatelska

Lasek Maciej

Platforma Obywatelska

Lenartowicz Gabriela

Platforma Obywatelska

Leszczyna Izabela

Platforma Obywatelska

Łącki Artur

Platforma Obywatelska

Łepkowska-Gołaś Alicja

Platforma Obywatelska

Łuczak Krystian

Platforma Obywatelska

Marchewka Arkadiusz

Platforma Obywatelska

Marczułajtis-Walczak Jagna

Platforma Obywatelska

Marek Dorota

Platforma Obywatelska

Matusik-Lipiec Katarzyna

Platforma Obywatelska

Miller Rajmud

Platforma Obywatelska

Miszalski Aleksander

Platforma Obywatelska

Mroczek Czesław

Platforma Obywatelska

Mrzygłocka Izabela

Platforma Obywatelska

Myrcha Arkadiusz

Platforma Obywatelska

Niedziela Dorota

Platforma Obywatelska

Niedźwiedzki Jacek

Platforma Obywatelska

Niemczyk Małgorzata

Platforma Obywatelska

Nitras Sławomir

Platforma Obywatelska

Nowak Tomasz

Platforma Obywatelska

Nykiel Mirosława

Platforma Obywatelska

Okła-Drewnowicz Marzena

Platforma Obywatelska

Olszewski Paweł

Platforma Obywatelska

Osos Katarzyna

Platforma Obywatelska

Papke Paweł

Platforma Obywatelska

Pępek Małgorzata

Platforma Obywatelska

Pietrzczyk Lucjan

Platforma Obywatelska

Plocke Kazimierz

Platforma Obywatelska

Polak Elżbieta

Platforma Obywatelska

Pomaska Agnieszka

Platforma Obywatelska

Protas Jacek

Platforma Obywatelska

Rusiecki Grzegorz

Platforma Obywatelska

Rutnicki Jakub

Platforma Obywatelska

Rząsa Marek

Platforma Obywatelska

Saługa Wojciech

Platforma Obywatelska

Sibińska Krystyna

Platforma Obywatelska

Siemoniak Tomasz

Platforma Obywatelska

Sienkiewicz Bartłomiej

Platforma Obywatelska

Skowrońska Krystyna

Platforma Obywatelska

Sługocki, Waldemar

Platforma Obywatelska

Smarduch Weronika

Platforma Obywatelska

Sobolak Anna

Platforma Obywatelska

Sowa Marek

Platforma Obywatelska

Suski Paweł

Platforma Obywatelska

Szczerba Michał

Platforma Obywatelska

Szewiński Andrzej

Platforma Obywatelska

Szopiński Henryk

Platforma Obywatelska

Szumilas Krystyna

Platforma Obywatelska

Szymański Tomasz

Platforma Obywatelska

Tomczyk Cezary

Platforma Obywatelska

Truskolaski Krzysztof

Platforma Obywatelska

Tusk Donald

Platforma Obywatelska

Urbaniak Jarosław

Platforma Obywatelska

Wałęsa Jarosław

Platforma Obywatelska

Wardzała Robert

Platforma Obywatelska

Wcisło Marta

Platforma Obywatelska

Wielichowska Monika

Platforma Obywatelska

Witczak Adrian

Platforma Obywatelska

Witczak Mariusz

Platforma Obywatelska

Wojciechowska Anna

Platforma Obywatelska

Wróbel Maciej

Platforma Obywatelska

Zawieja Bartosz

Platforma Obywatelska

Zdrojewski Bogdan

Platforma Obywatelska

Kołodziejczak, Michał

Ruch Społeczny Agrounia TAK

Jachira Klaudia

Zieloni

Tracz Małgorzata

Zieloni

Zielińska Urszula

Zieloni