1 2

Zapowiedź 10. posiedzenia Sejmu

W minioną niedzielę w 748 gminach odbyły się drugie tury wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Tym samym zakończyły się wybory samorządowe, a wraz z nimi kolejna kampania wyborcza. Jednak już za półtora miesiąca Polacy znów ruszą do urn – tym razem wybierać będziemy reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. Tym samym najbliższe posiedzenie Sejmu będzie jedynym, które w ostatnich i najbliższych tygodniach wolne będzie od wyborczej atmosfery. Nad czym będą pracować posłanki i posłowie?

Czytaj całość

Przede wszystkim nie szkodzić – inwestycje w żeglugę śródlądową w obliczu postępujących zmian klimatu

12 kwietnia odbyło się czwarte posiedzenie Podkomisji stałej ds. żeglugi śródlądowej pod przewodnictwem Piotra Głowskiego (KO). Komisja rozpatrzyła informację na temat planowanych w Polsce dróg wodnych. Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury odpowiadała też na pytania strony społecznej.

Czytaj całość

Od szczegółu do ogółu – liceum w Hajnówce a problemy mniejszości białoruskiej w Polsce

12 kwietnia Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych dyskutowała o sytuacji mniejszości białoruskiej w Polsce. Udział w posiedzeniu wzięli urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także przedstawiciele samej mniejszości.

Czytaj całość

Podziały wewnątrz koalicji – co parlamentarzyści sądzą o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO) zapowiedziała, że rząd podejmie prace nad wprowadzeniem ustawy, która zakaże sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. W resorcie podobno trwają już pierwsze analizy, które zlecić miał sam premier Donald Tusk. Temat wywołuje ogromne emocje i dzieli opinię publiczną. Jak na ten pomysł zapatrują się parlamentarzyści?

Czytaj całość

Sopockie stery po Jacku Karnowskim

Po objęciu mandatu poselskiego przez Jacka Karnowskiego w listopadzie 2023 r. w Sopocie zapanowało bezkrólewie. W końcu dotychczasowy prezydent swoją funkcję pełnił nieprzerwanie od 1998 r. Komisarzem Sopotu została, decyzją premiera Donalda Tuska, wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim. Teraz pierwszy raz podda się ocenie wyborców. Co proponuje i jak odpowiadają jej konkurenci?

Czytaj całość

Gdańskie forum bolączek i idei

Wybory prezydenckie w Gdańsku mają jedną faworytkę – Aleksandrę Dulkiewicz, która w 2019 r. w przedterminowych wyborach uzyskała poparcie na poziomie 82 proc. i została pierwszą kobietą pełniącą najwyższe stanowisko w stolicy Trójmiasta. Według kandydatów Gdańsk może rozwijać się według różnych wizji, a wszyscy pretendenci chcą wyróżnić się na tle reszty. Co zatem proponują?

Czytaj całość

Czy Łódź płynie pod prąd?

Już za kilka dni łodzianie wybiorą prezydenta na kolejne 5 lat. Wygrany będzie musiał odpowiedzieć na najważniejsze problemy mieszkańców. To przede wszystkim wysokie ceny komunikacji miejskiej czy niewystarczająca liczba żłobków. Czego więc dla Łodzi chcą kandydaci i kandydatki?

Czytaj całość

Co posłowie i posłanki sądzą o prawach dziecka?

O poglądy na temat praw dziecka zapytaliśmy posłów i posłanki pracujące w dwóch sejmowych komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Prezentujemy odpowiedzi tych 20 z nich, którzy odpowiedzieli na pytania przygotowane przez nas w Krótkiej Piłce.

Czytaj całość

Jakie priorytety stawia sobie nowa Rzeczniczka Praw Dziecka?

Zakres władzy rodzicielskiej, dostępność edukacji domowej, przeciwdziałanie kryzysowi psychologicznemu – to tylko niektóre kwestie, o które spytaliśmy Monikę Hornę-Cieślak – nową Rzeczniczkę Praw Dziecka. Zapoznajcie się z jej priorytetami na nadchodzącą kadencję.

Czytaj całość

Prawa dziecka w Polsce. Dlaczego pytamy?

28 listopada 2023 r. Sejm powołał mec. Monikę Horną-Cieślak na urząd Rzeczniczki Praw Dziecka. Nowa RPD ma przed sobą długą listę wyzwań związanych z ochroną i wsparciem najmłodszych – w tym społeczne konsekwencje pandemii czy wojny w Ukrainie.

Czytaj całość
1 2