1 2 3 4

Zapowiedź 12. posiedzenia Sejmu

W środę 22 maja rozpocznie się 12. posiedzenie Sejmu. Wyjątkowo krótsze, bo potrwa tylko dwa dni. To decyzja marszałka Sejmu, który twierdzi, że kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego nie służy posłom w konstruktywnych pracach. Niektórymi ustawami trzeba się jednak zająć. O tych projektach piszemy w zapowiedzi 12. posiedzenia Sejmu.

Czytaj całość

Podsumowanie 11. posiedzenia Sejmu

15 maja zakończyło się 11. posiedzenie Sejmu, rozpoczęte jeszcze w poprzednim tygodniu. Podczas tych – wyjątkowo rozłożonych w czasie – obrad przegłosowano kilka istotnych ustaw, nie zabrakło też płomiennych dyskusji. Na sali plenarnej czuć bowiem było atmosferę kampanii wyborczej. Jak zatem przebiegły obrady? Zapraszamy na podsumowanie 11. posiedzenia Sejmu.

Czytaj całość

Status quo czy zmiana warty? O układzie sił po wyborach samorządowych

Wybory samorządowe za nami. Polki i Polacy wybrali w nich prawie 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W 748 gminach do wyboru włodarza potrzebna była druga tura, a w jednej gminie o wyborze wójta zdecyduje lokalna rada. W MamPrawoWiedziec.pl analizujemy, jakie zmiany zaszły w urzędach, kto zyskał, a kto stracił, a także czy reprezentacja kobiet w polskich samorządach ulega zmianie.

Czytaj całość

Zapowiedź 11. posiedzenia Sejmu

Po długiej majówce posłowie i posłanki wracają do Sejmu na posiedzenie nietypowe, bo rozłożone na dwa tygodnie. W praktyce jednak piątkowe obrady zostały przeniesione na przyszłą środę (15 maja). O powodach takiej decyzji oraz o… nowych posłach przeczytacie w zapowiedzi 11. posiedzenia Sejmu przygotowanego przez MamPrawoWiedziec.pl.

Czytaj całość

Zapowiedź 10. posiedzenia Sejmu

W minioną niedzielę w 748 gminach odbyły się drugie tury wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Tym samym zakończyły się wybory samorządowe, a wraz z nimi kolejna kampania wyborcza. Jednak już za półtora miesiąca Polacy znów ruszą do urn – tym razem wybierać będziemy reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. Tym samym najbliższe posiedzenie Sejmu będzie jedynym, które w ostatnich i najbliższych tygodniach wolne będzie od wyborczej atmosfery. Nad czym będą pracować posłanki i posłowie?

Czytaj całość

Od szczegółu do ogółu – liceum w Hajnówce a problemy mniejszości białoruskiej w Polsce

12 kwietnia Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych dyskutowała o sytuacji mniejszości białoruskiej w Polsce. Udział w posiedzeniu wzięli urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także przedstawiciele samej mniejszości.

Czytaj całość

Podziały wewnątrz koalicji – co parlamentarzyści sądzą o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO) zapowiedziała, że rząd podejmie prace nad wprowadzeniem ustawy, która zakaże sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. W resorcie podobno trwają już pierwsze analizy, które zlecić miał sam premier Donald Tusk. Temat wywołuje ogromne emocje i dzieli opinię publiczną. Jak na ten pomysł zapatrują się parlamentarzyści?

Czytaj całość

Przede wszystkim nie szkodzić – inwestycje w żeglugę śródlądową w obliczu postępujących zmian klimatu

12 kwietnia odbyło się czwarte posiedzenie Podkomisji stałej ds. żeglugi śródlądowej pod przewodnictwem Piotra Głowskiego (KO). Komisja rozpatrzyła informację na temat planowanych w Polsce dróg wodnych. Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury odpowiadała też na pytania strony społecznej.

Czytaj całość

Sopockie stery po Jacku Karnowskim

Po objęciu mandatu poselskiego przez Jacka Karnowskiego w listopadzie 2023 r. w Sopocie zapanowało bezkrólewie. W końcu dotychczasowy prezydent swoją funkcję pełnił nieprzerwanie od 1998 r. Komisarzem Sopotu została, decyzją premiera Donalda Tuska, wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim. Teraz pierwszy raz podda się ocenie wyborców. Co proponuje i jak odpowiadają jej konkurenci?

Czytaj całość

Gdańskie forum bolączek i idei

Wybory prezydenckie w Gdańsku mają jedną faworytkę – Aleksandrę Dulkiewicz, która w 2019 r. w przedterminowych wyborach uzyskała poparcie na poziomie 82 proc. i została pierwszą kobietą pełniącą najwyższe stanowisko w stolicy Trójmiasta. Według kandydatów Gdańsk może rozwijać się według różnych wizji, a wszyscy pretendenci chcą wyróżnić się na tle reszty. Co zatem proponują?

Czytaj całość
1 2 3 4