Zapowiedź 12. posiedzenia Sejmu

W środę 22 maja rozpocznie się 12. posiedzenie Sejmu. Wyjątkowo krótsze, bo potrwa tylko dwa dni. To decyzja marszałka Sejmu, który twierdzi, że kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego nie służy posłom w konstruktywnych pracach. Niektórymi ustawami trzeba się jednak zająć. O tych projektach piszemy w zapowiedzi 12. posiedzenia Sejmu.

Środę rozpocznie ślubowanie nowej posłanki Katarzyny Stachowicz. Zastąpi ona Wojciecha Saługę (okręg nr 32 – Sosnowiec), który przed dwoma tygodniami został wybrany na urząd marszałka województwa śląskiego. Nowa parlamentarzystka zasiądzie w klubie Koalicji Obywatelskiej.

Następnie Sejm wysłucha informacji ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie stanu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Wydaje się, że w związku z ostatnimi wydarzeniami, chociażby ucieczką byłego sędziego Tomasza Sz. na Białoruś, będzie to najważniejszy punkt nadchodzących obrad.

Środa to też dzień procedowania projektów ustaw mających na celu wykonania prawa Unii Europejskiej. Tym razem izba zajmie się dokumentem, który na operatorów platform cyfrowych nakłada obowiązek informowania Krajowej Administracji Skarbowej o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za ich pośrednictwem. Chodzi przede wszystkim o platformy zajmujące e-handlem, rezerwacją noclegów, najmem środków transportu czy zamawianiem przejazdów samochodem.

Kolejna ustawa wykonuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE i dotyczy ochrony sygnalistów. Dokument określa zasady zgłaszania naruszeń i nieprawidłowości w organizacjach i skierowana jest przede wszystkim do pracowników, choć takie zgłoszenia będą mogli poczynić także przedsiębiorcy, wolontariusze czy stażyści. Ustawa ma im zapewnić poufność i anonimowość zawiadomień. Polska wraz z Estonią są jedynymi państwami członkowskimi, które nie wykonały dotychczas dyrektywy o ochronie sygnalistów.

Zobacz najnowsze

Posłowie zajmą się też ustawą o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W związku z protestami rolników w całej Unii Komisja Europejska zrezygnowała z warunku ugorowania 4 proc. gruntów na terenie gospodarstwa. Ustawa procedowana przez polski Sejm ma przystosować krajowe przepisy do nowych warunków dopłat dla rolników, opartych na dobrowolności wyznaczenia gruntów wyłączonych z uprawy. Dokument przewiduje też określenie wysokości płatności dla małych gospodarstw (dla gospodarstw do 5 ha , stawka 225 EUR/ha).

W czwartek pod głosowania poddanych zostanie siedem kandydatur członków Komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Możliwe, że posłowie wysłuchają także informacji premiera na temat zmian w zasadach płatności podatku od handlu emisjami (ETS), tzw. podatku od śladu węglowego (CBAM) i podatku od zysków korporacji ponadnarodowych. Stanie się tak, jeśli izba przegłosuje wniosek o uzupełnienie porządku obrad o powyższą informację.

Posiedzenie zakończy się przedstawieniem przez ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę sprawozdania za 2022 r. z działania Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Dodatkowo w tej sprawie posłowie wysłuchają stanowiska Komisji Zdrowia.

Na tym zakończy się 12. posiedzenie Sejmu. Kolejny raz posłowie przyjadą na Wiejską dopiero 12 czerwca, a więc po wyborach do Parlamentu Europejskiego.