Podsumowanie 12. posiedzenia Sejmu

W czwartek 23 maja zakończyło się 12. posiedzenie Sejmu. Tym razem było ono wyjątkowo krótkie, bo tylko dwudniowe, co spowodowane jest trwającą kampanią wyborczą do europarlamentu. Europejski klimat czuć było także na sali obrad, bowiem większość procedowanych ustaw miała na celu wykonanie dyrektyw unijnych.

Posiedzenie rozpoczęło jednak wystąpienie ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), który przedstawił informację w sprawie stanu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Sejmowa dyskusja trwała następnie przez prawie 4 godziny, a najwięcej do powiedzenia mieli w niej przedstawiciele opozycji. Członek Komisji Obrony Narodowej Piotr Kaleta (PiS) w rozmowie z MamPrawoWiedziec.pl ocenił, że wystąpienie ministra było w zasadzie pochwałą poprzednich rządów. Skrytykował planowane działania koalicji 15 października w obrębie obronności i stwierdził, że przede wszystkim należy nie przeszkadzać polskim żołnierzom i dowódcom w ich pracy na rzecz bezpieczeństwa Polski. Mimo opozycyjnych głosów krytyki, Sejm w głosowaniu przyjął informację ministra.

Posłowie przegłosowali także unijną ustawę o świadczeniu usług i sprzedaży poprzez platformy cyfrowe. Jej główne założenia opisywaliśmy w zapowiedzi posiedzenia. Najwięcej przeciwników dokument znalazł wśród posłów PiS i Konfederacji. Z mównicy najgłośniej protestował przeciwko niemu Janusz Kowalski (PiS), twierdząc, że nowe prawo najmocniej uderzy w zwykłych obywateli sprzedających przez internet używane przedmioty. Konfederaci z kolei domagali się całkowicie wolnościowego podejścia do kwestii świadczenia usług i sprzedaży za pomocą platform cyfrowych, nawet jeśli dotyczy to cyfrowych gigantów, jak np. Uber czy Airbnb.

Dyskusję na sali posiedzeń wywołała też ustawa o ochronie sygnalistów, także związana z wykonaniem dyrektywy UE. Szczegóły dokumentu również przedstawiliśmy jeszcze przed posiedzeniem. W tym punkcie najwięcej do powiedzenia mieli członkowie Konfederacji. Według nich dokument zachęca pracowników do składania bezpodstawnych donosów na pracodawcę, a dodatkowo zapewnia im ochronę przed ewentualnymi konsekwencjami. Przeciwnego zdania są politycy koalicji rządzącej. Wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Maja Nowak (Polska 2050-TD) zwraca uwagę na dotychczasowy brak przepisów zapewniających bezpieczeństwo osobom zgłaszającym nieprawidłowości w miejscu pracy. Według posłanki przyjęte przez Sejm przepisy realizujące unijną dyrektywę zdecydowanie poprawią ich sytuację.

Zobacz najnowsze

Poza tym posłowie przyjęli poprawki Senatu do ustawy o bonie energetycznym. Z kolei projekty dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy i o Krajowym Systemie e-Faktur wróciły do Sejmu bez poprawek ze strony izby wyższej. Wszystkie powyższe dokumenty czekać teraz będą na podpis prezydenta, a więcej o nich pisaliśmy w zapowiedzi 11. posiedzenia Sejmu.

Kolejne – 13. posiedzenie Sejmu rozpocznie się dopiero 12 czerwca. Do tego czasu znaczna część posłów i posłanek będzie prowadzić kampanię do Parlamentu Europejskiego. Dla tych, którzy zostaną wybrani, było to więc ostatnie posiedzenie Sejmu X kadencji. 

Do urn pójdziemy już 9 czerwca. Z tej okazji redakcja MamPrawoWiedziec.pl życzy wszystkim dobrych wyborów!