Informacje ogólne

Wicepremier

Minister Obrony Narodowej

Poseł

Klub/koło: Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga
Data i miejsce urodzenia: 1981-08-10, Kraków
Zawód: lekarz medycyny
Wykształcenie: wyższe
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, dr nauk medycznych. Członek Rady Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ, w l. 2008-2011 lekarz w Klinice Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi Collegium Medicum UJ. Zasiadał w radach nadzorczych: Hotelu ORW Azoty oraz Parster. Od 2016 r.... członek rady kuratorów Fundacji Rozwoju. Członek Komisji Wspólnej przedstawicieli rządu i Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. W l. 2010-2011 radny Krakowa. Członek PSL od 1999 r. Współzałożyciel młodzieżówki PSL – Forum Młodych Ludowców. W l. 2008-2012 sekretarz naczelnego komitetu wykonawczego PSL, członek rady naczelnej PSL. W l. 2011-2015 minister pracy i polityki społecznej. W 2014 r. bez powodzenia ubiegał się o mandat europosła. Od 2015 r. prezes PSL, przewodniczący KP PSL (od 2018 r. KP PSL-UED, od 2019 r. KP PSL-Koalicja Polska, od 2020 r. KP Koalicja Polska-PSL, UED, Konserwatyści). Kandydat na prezydenta RP w wyborach 2020 r. Poseł od 2015 r. (VIII-X kadencja), w Sejmie IX kadencji zasiadał w Komisji Zdrowia. W 2023 r. jako lider partii zawiązał koalicję PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni o nazwie Trzecia Droga.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura:

  • Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Władysława Kosiniaka-Kamysza ul. Piłsudskiego 5 33-100 Tarnów woj. małopolskie tel. (14) 6211321 marczykz@poczta.onet.pl

Kwestionariusze

KRÓTKA PIŁKA
Ostatni rok kadencji (2022)

Prosimy wymienić i zwięźle uzasadnić trzy najważniejsze sukcesy w Pani/Pana pracy jako posłanki/posła w Sejmie IX kadencji. Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Pierwszy sukces
Dodatek covidowy dla personelu niemedycznego w postaci jednorazowo dodatku finansowego 5 tysięcy złotych. Od 1 grudnia 2021 roku zmieniły się zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Nowelizacja polecenia Ministra Zdrowia dla NFZ wprowadzające świadczenia jednorazowe dla personelu niemedycznego było wynikiem inicjatywy klubu PSL.
Drugi sukces
Powrót do zerowej stawki podatku VAT na produkty medyczne ze zbiórek - chodziło głównie o zagraniczne leki oraz terapie finansowane ze zbiórek publicznych. Wraz ze zniesieniem stanu epidemii w Polsce, rząd PiS uchylił również wiele przepisów, m.in. 0-procentowy podatek VAT na leki, które były sprowadzane z zagranicy, a ich zakup był finansowany ze środków pochodzących ze zbiórek publicznych. Oznaczało to bardzo duży wzrost ceny preparatów. Wspólny nacisk naszego klubu oraz środowisk pacjencjach spowodował nagłośnienie sprawy w mediach oraz zmianę decyzji rządzących. Pozwoliło to na ogromne oszczędności przy zbiórkach, szczególnie na SMA.
Trzeci sukces
Refundacja najdroższego leku świata. Po kilkunastu miesiącach przekonywania rządu, we wrześniu 2022 roku na liście leków refundowanych wreszcie znalazł się najdroższy lek na SMA – Zolgensma. Mój klub wespół z rodzicami oraz opiekunami dzieci chorych na SMA walczył o tę decyzję od bardzo dawna.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Pracuję w dwóch komisjach - zdrowia i edukacji. Ze względu na pandemię w komisji zdrowia prace były niezwykle intensywne, stąd można wymienić kilka "sukcesów" partii opozycyjnych. Wpływ na decyzje większości rządzącej to droga przez mękę, dlatego warto docenić to, co zmieniło się w systemie ochrony zdrowia, m.in. rozszerzenie wachlarza kompetencji ws szczepień dla ratowników medycznych, personelu pielęgniarskiego i przede wszystkim farmaceutów. We wszystkich przypadkach podawaliśmy dobre wzory z UE oraz wspieraliśmy się ekspertami, np. Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Jakie Pani/Pana zdaniem trzy najważniejsze ustawy przyjął Sejm IX kadencji? Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty. Środowisko aptekarskie czekało na tę ustawę od bardzo wielu lat. Trudno sobie wyobrazić, ale zawód farmaceuty dotychczas nie był uregulowany jedną ustawą dedykowaną tej profesji.
"Polski Ład" czyli największa porażka legislacyjna polskiego parlamentaryzmu, której autorem jest PiS.
Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych. Bardzo popularna forma prowadzenia rodzinnej działalności gospodarczej w Polsce straciła sens. Ustawa forsowana przez PiS była jednym z największych uderzeń w Polski, rodzinny biznes.
W obecnej kadencji Sejmu działa 246 zespołów parlamentarnych zrzeszających posłów i posłanki zainteresowanych daną sprawą. Prosimy o przypomnienie, do których zespołów parlamentarnych Pani/Pan należy.
Wszystko jest wyszczególnione na stronie internetowej Sejmu. Łódzki Zespół Parlamentarny wiceprzewodniczący Parlamentarny Zespół Antysmogowy wiceprzewodniczący Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wiceprzewodniczący Parlamentarny Zespół ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Parlamentarny Zespół ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci Parlamentarny Zespół ds. Energii Odnawialnej Parlamentarny Zespół ds. Odbudowy Ukrainy wiceprzewodniczący Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych Parlamentarny Zespół ds. walki z pandemią COVID-19 i jej skutkami Parlamentarny Zespół ds. Zapewnienia Bezpieczeństwa Energetycznego Polski w oparciu o Krajowe Nośniki Energii oraz OZE Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF Parlamentarny Zespół Sportowy Parlamentarny Zespół Strażaków Poselski Zespół Ludowych Zespołów Sportowych
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2019)

Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 30 lat? Prosimy o opisanie Pani/ Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.
1. Polska demokratyczna, prężnie rozwijająca się, o znaczącej pozycji międzynarodowej 2. Polska braterska, gdzie każdy czuje się dobrze i odbudowana jest wspólnota narodowa 3. Polska dobrobytu z gospodarką opartą na przedsiębiorczości Polaków, docenieniu ludzi podejmujących własne inicjatywy - dobrowolnym ZUSem dla przedsiębiorców i niskimi podatkami 4. Polska z dostępną, nowoczesną, służbą zdrowia na europejskim poziomie 5. Polska z czystym powietrzem, energetyką opartą o OZE ze szczególnym uwzględnieniem energetyki prosumenckej 6. Polska dbająca o środowisko naturalne, szanująca i powiększająca zasoby wody, w której jak najmniej używa się plastiku 7. Polska w której rozwinięta jest polityka senioralna, która jest wyrazem troski młodszych pokoleń - z emeryturą bez podatku i godnym życiem seniorów
Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji Sejmu? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Reforma służby zdrowia Służba zdrowia dostępna dla wszystkich, z najwyższymi europejskimi standardami diagnostyki i leczenia i zredukowanymi kolejkami do lekarzy.
2
Reforma systemu danin na rzecz państwa Wprowadzenie emerytury bez podatku i wyższej kwoty wolnej od podatku
3
Prawdziwa reforma wymiaru sprawiedliwości Skrócenie czasu postępowań sądowych, oddzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, odwrócenie upolitycznienia sądów, zwiększenie demokracji bezpośredniej poprzez jednomandatowe okręgi wyborcze, dzień referendalny i możliwość odwołania posła w trakcie kadencji.
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć jako posłanka/poseł lub jako senator? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Polityka społeczna : wprowadzenie emerytury bez podatku i programu mieszkaniowego "Własny kąt"
2
Gospodarka: wprowadzenie dobrowolnego ZUSu dla samozatrudnionych i wyższej kwoty wolnej od podatku
3
Środowisko: 50% energii z OZE do 2030 roku, 0% VAT na zdrową tradycyjną żywność, ograniczenie używania plastiku, program budowy zbiorników retencyjnych
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Kto głosował nad budżetem w sali kolumnowej? (2016)

Czy podczas 33. posiedzenia Sejmu wzięła Pani udział/ wziął Pan udział w głosowaniu nad całością projektu ustawy budżetowej na 2017 r. (głosowanie nr 18., link do procesu legislacyjnego), które odbyło się 16 grudnia 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu?
  1. Tak
  2. Nie
Co było przyczyną przyczyną niewzięcia przez Panią/Pana udziału w głosowaniu nad ustawą budżetową na rok 2017 r., które odbyło się 16 grudnia w Sali kolumnowej Sejmu (głosowanie nr 18)?
  1. Byłam/łem nieobecna/y podczas całego posiedzenia.
  2. Nie przebywałam/łem w Sali Kolumnowej w momencie głosowania.

Artykuły

Wyniki 1–3 z 34
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Znalezione artykuły

15.04.2024, Podsumowanie 9. posiedzenia Sejmu

…Żelazowska , a innych 15 członków tego klubu wstrzymało się od głosu (w tym wicepremier  Władysław Kosiniak-Kamysz ). Pozostali członkowie klubów tworzących koalicję rządową poparli dalsze procedowanie wszystkich czterech projektów. W głosowaniach w ogóle…

16.12.2023, 10. dzień obrad pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji

…października, koalicja wartości i konkretów” – mówił poseł, a dziś już wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). fot. Piotr Wójcik „To jest rząd, na który większość Polek i Polaków czekała 8 lat…

12.12.2023, 9. dzień obrad Sejmu X kadencji

…Ministrów pana Donalda Tuska, tak solidarnie podejmujemy pełną odpowiedzialność za Polskę” – mówił w imieniu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes tej partii. fot. Piotr Wójcik „Osobiście uważam go – przepraszam, panie premierze, za takie stwierdzenie – za…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 2.03.2020
kandydat na prezydenta RP
źródło
Portal wnp.pl www.wnp.pl
,
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory.gov.pl
od 13.11.2019
Sejm RP IX kadencji, Komisja Zdrowia, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP sejm.gov.pl
od 12.11.2019
Sejm RP IX kadencji, Klub Parlamentarny Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - Kukiz15, przewodniczący
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP sejm.gov.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Przetargi

Żeby w przetargach ważna była nie tylko cena, ale ile umów o pracę daje dana firma. My to zrobiliśmy w ministerstwie - w przetargu na ochronę i dbanie o czystość, wszędzie zapisaliśmy w przetargu ilość umów etatowych. Dziś wszyscy ochroniarze i wszyscy, którzy dbają o czystość w ministerstwie są zatrudnieni na etacie. To jest kierunek, jaki trzeba przyjąć

Źródło: www.bankier.pl

sprawy ogólnopolskie
wybory 2015
PSL
gospodarka i energetyka
przedsiębiorczość
rynek pracy
Wizja polityki zagranicznej

Dziś Polska nie ma polityki zagranicznej. Wstając z kolan, upadliśmy na głowę, a ta polityka, która jest realizowana, to polityka, według której, przyjmujemy 20 mln ton węgla z Rosji w ostatnich dwóch latach. A polskie jabłka, polskie produkty, mleko, masło, nie mogą być sprzedawane na wschód. To polityka, według której przyjęliśmy 800 tysięcy ton śmieci z Niemiec, ale również Nigerii – staliśmy się wielkim wysypiskiem. Czas z tym skończyć, czas wzmocnić politykę zagraniczną, odbudować pozycję Polski w Unii Europejskiej, zająć miejsce Wielkiej Brytanii. Bo tylko wtedy będziemy silni i bezpieczni.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Rozdział państwa i kościoła

Jako prezydent Rzeczypospolitej będę stał na straży wartości, takich jak prawda, sprawiedliwość, dobro i piękno. Będę dbał o wolność religijną i o swobody religijne, ale też o szacunek dla każdego człowieka. Dla tych, którzy poszukują Boga i dla niewierzących. Bo to jest podstawa funkcjonowania w państwie. Moim zdaniem dzisiaj nie jest problemem, czy lekcje religii odbywają się w szkołach. Tak jest w większości krajów Unii Europejskiej. Powinny być dostępne również lekcje etyki. Problemem jest to, że polskim kościele jest dzisiaj polityka, za dużo polityki. Tu myślę warto przypomnieć słowa premiera naszej wolności, Wincentego Witosa. Sto lat temu, ale jakże aktualne: musicie baczyć, aby naszej wiary nie wykorzystali ci, co Boga i ojczyznę cały czas mają na ustach, lecz sam fałsz i obłudę w duszy. I to jest dzisiaj problem, że żebyśmy mieli relacje dobre, przyjazne. Tak jak ojciec Franciszek mówił: państwa muszą pozostać świeckie, bo te wyznaniowe źle kończą.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Związki partnerskie

Trzeba zrobić referendum w sprawie związków partnerskich, bo politycy tego nie rozstrzygnęli. Na małżeństwa homoseksualne się nie zgodzę i nie podpiszę takiej ustawy. Na adopcje też się nie zgodzę. Ale to rozstrzygaliśmy już dziesięć razy, dziś są ważniejsze sprawy. Służba zdrowia, ochrona zdrowia i ratunek dla polskich pacjentów.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wprowadzenie euro

O euro dzisiaj nikt nie mówi, jest złoty i ma być złoty.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Reforma służby zdrowia

Musimy zacząć od reformy ochrony zdrowia. Ja proponuję pakt na rzecz zdrowia i proponuję go wszystkim dzisiejszym kandydatom, żebyśmy go wspólnie podpisali. Trzeba oddłużyć szpitale, dofinansować leczenie, przywrócić przemysł farmaceutyczny w Polsce, trzeba podnieść wynagrodzenia, trzeba wprowadzić premię dla bohaterów, którzy od miesięcy walczą z koronawirusem. Trzeba uprościć procedury i odbiurokratyzować ochronę zdrowia. To jest nasze najważniejsze zadanie. Na debatę o zdrowiu organizowaną przez samorząd lekarski nikt nie przyszedł z kandydatów, byłem tylko ja. To pokazuje, gdzie mają inni kandydaci ten problem. A on jest najważniejszy. Bez lepiej funkcjonujących szpitali, bez przychodni, nie będzie bezpieczeństwa Polski. Dzisiaj na bazarze w Łowiczu do mnie podchodzą osoby i mówią “Proszę Pana, my już nie czekamy w kolejce, my się do tej kolejki już nie możemy zapisać w oczekiwaniu na specjalistę”.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Szczepionka na koronawirusa

Szczepionkę trzeba wynaleźć, trzeba ją wdrożyć i trzeba zrobić wszystko, żeby była dostępna dla wszystkich w Polsce.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Wyzwania gospodarcze

W polskich domach rozmawia się o problemach związanych ze spadkiem produkcji przemysłowej, sprzedażą, z miejscami pracy, z ratunkiem dla swoich firm, dla swoich rodzin. Dzisiaj trzeba wprowadzić dobrowolny ZUS i to jest ratunek dla wielu firm. I dać szansę na oddychanie pełną piersią polskim przedsiębiorcom, którzy tworzą miejsca pracy. Nie wolno ich karać, skończy z tym karaniem w Polsce za pracę. Doceńmy ludzi ciężkiej pracy przez wyższą kwotę wolną od podatku. A tak naprawdę trzeba zacząć też od zmian ustrojowych, bo będziemy tkwili w tym zwariowanym świecie, który tutaj skupia się jak w soczewce. Nie możemy na to pozwolić, trzeba odpowiadać dzisiaj na realne potrzeby gospodarki. Turystyka w zapaści, brakuje pieniędzy dla samorządów, trzeba dać im bon inwestycyjny, żeby mogli rozpocząć nowe inwestycje, edukacja niedofinansowana.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Relokacja migrantów

Jeśli chodzi o migrantów, Polska powinna utworzyć korytarze humanitarne, o których kiedyś była mowa. Są wciąż obszary objęte wojną. Współpracować z kościołem katolickim, z Caritasem, z innymi organizacjami pozarządowymi, bo do tego zobowiązuje nas nasza tradycja, nasza kultura i solidarność.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Przekop Mierzei Wiślanej

Głosowaliśmy za przekopem Mierzei Wiślanej, popieramy to rozwiązanie. Rządzący muszą wesprzeć samorząd i zagwarantować finansowanie całej inwestycji aby w pełni wykorzystać możliwości portu w Elblągu, a nie robić sobie zdjęcia i pić piwo przy Mierzei.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 31.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kompetencje prezydenta

Polski prezydent powinien mieć możliwość zawetowania ustaw budżetowych. Powinien móc zablokować złe decyzje. Móc zablokować 2 mld zł na telewizję propagandową Kurskiego i przekazać je na onkologię.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 30.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Reforma służby zdrowia

Od początku kampanii, jeszcze przed pandemią, mówiłem o koniecznej reformie służby zdrowia. Agencja Rezerw Materiałowych powinna zajmować się zakupem najpotrzebniejszych produktów medycznych, a nie miału węglowego.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 30.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Pomoc dla przedsiębiorców

Miała być bazooka przeciw wirusowi, a jest przeciw pracownikom i samorządom. Potrzebne jest uwolnienie handlu w niedziele do końca roku, szybszy zwrot VATu. 99% przedsiębiorców jest uczciwych, a wy traktujecie ich jak ten 1% czarnych owiec.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 27.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Pomoc dla samorządów

Dochody samorządów z PIT spadły o 40%, z CIT o 30%. Dziś one potrzebują pomocy, a nie rządowej Tarczy Antysamorządowej. Dlatego proponujemy bon inwestycyjny, szybki zwrot VATu, nowe zasady finansowania czy oddłużenie szpitali powiatowych.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 27.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wynagrodzenia za opiekę nad dziećmi

Popieram ten pomysł [wynagrodzenia za opiekę nad dziećmi - przyp.MPW], szczególnie w rodzinach wielodzietnych. Sam byłem propagatorem polityki rodzinnej i potrafię docenić dobry program w tym zakresie. (...)

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Antykoncepcja

(...) Żona przekonała mnie do tego, że edukacja i refundowana antykoncepcja jest lepsza niż pomysł tabletki „dzień po” dostępnej bez recepty.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Polska Fundacja Ochrony Zdrowia

W większości państw w Europie publiczne fundusze czy kasy zdrowia opłacają standardowe procedury leczenia. W większym lub mniejszym zakresie, ale zawsze najnowsze czy eksperymentalne procedury wymagają czasu, by stać się częścią publicznej, bezpłatnej ochrony zdrowia. Życie i zdrowie osób cierpiących na nietypowe schorzenia nie może jednak czekać, więc taka fundacja [Polska Fundacja Ochrony Zdrowia - przyp. MPW] jest niezbędna.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Pierwsza dama

Moja żona planuje założyć Polską Fundację Ochrony Zdrowia, która miałaby pomagać w zbiórkach publicznych i w leczeniu chorób rzadkich. Jest to zgodne z jej wykształceniem i działalnością charytatywną, którą od lat prowadzi. (...)

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Pakt dla zdrowia

Powołanie konsylium prezydenckiego o sytuacji w służbie zdrowia, zwiększenie nakładów na zdrowie do 6,8% PKB, uproszczenie nostryfikacji dyplomów, zwiększenie wynagrodzeń i limitów przyjęć na uczelniach - to niektóre z punktów mojego Paktu Dla Zdrowia.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 26.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Energetyka atomowa

(...) Uważam, że nie warto przeznaczać ogromnych środków na budowę takiej instalacji [dużej elektrowni jądrowej - przyp. MPW], zwłaszcza że trwają zaawansowane prace nad technologią, która pozwala na funkcjonowanie mniejszych reaktorów. Popieram to rozwiązanie, bo w założeniu ma być tańsze, bezpieczniejsze i bardziej efektywne.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Węgiel

(...) nie jestem w grupie osób i polityków, którzy twierdzą, że w 2035 roku Polska w stu procentach zrezygnuje z węgla. To jest po prostu niemożliwe. Jednak z czasem coraz mniej osób będzie zatrudnionych w górnictwie, a do 2025 roku planowane jest zamknięcie kilkunastu kopalń. Nie da się tego zrobić z dnia na dzień, ale Śląsk musi stać się zielonym centrum energetycznym.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wybór kandydatów na ważne urzędy

System wymaganej większości dwóch trzecich byłby lepszy niż to, co mamy obecnie, ale uważam, że optymalnym rozwiązaniem będą wybory bezpośrednie. W przypadku Rzecznika Praw Obywatelskich wynika to z samej nazwy urzędu. Trzeba te rozwiązania dostosować do polskich warunków, ale bez wyznaczenia kierunku nic się nie zmieni.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Edukacja seksualna

(...) dzięki niej [obowiązkowej edukacji seksualnej w szkołach - przyp. MPW] młodzi ludzie będą podejmować bardziej świadome decyzje. Są państwa, gdzie w szkołach jest przedmiot „Zdrowie”, czyli nauka higieny, edukacji seksualnej i zdrowego stylu życia. Myślę, że takie zajęcia są potrzebne, niezależnie od tego, jakbyśmy je nazwali.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

edukacja
prezydent2020
Polityka wschodnia

(...) prawda o ludobójstwie na Wołyniu nie może zostać w żaden sposób zapomniana. Będę przekonywał prezydenta Zełeńskiego do ekshumacji i odpowiedniego upamiętnienia ofiar. Uważam, że ta sprawa musi być załatwiona, co będzie najlepszą, chociaż symboliczną ilustracją europejskich aspiracji Ukrainy, co jest przecież polską racją stanu.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Polityka wschodnia

(...) Na pewno jedną z pierwszych odwiedzonych przeze mnie stolic byłby Kijów. Ze względu na coraz większą liczbę Ukraińców mieszkających w Polsce, ale także z powodów politycznych i historycznych. (...)

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Polityka prorodzinna

(...) Ja proponuję proste rozwiązanie, państwo finansuje wkład własny w wysokości 50 tysięcy złotych dla młodej pary na zakup pierwszego mieszkania, nie wnikając, czy mieszkanie jest z rynku pierwotnego, czy wtórnego, i w jakim banku zaciągany jest kredyt. (...)

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Polityka wschodnia

(...) Myślę, że Białoruś jest naszym często pomijanym, a bardzo ważnym sąsiadem, dlatego potrzebne jest nowe otwarcie w relacjach dwustronnych. Trudno obecnie liczyć na demokratyzację tego kraju, dlatego uważam, że musimy stanowić dla Mińska atrakcyjną alternatywę wobec Rosji. (...)

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Polityka prorodzinna

Polityka prorodzinna potrzebuje ciągłych impulsów. Po kwestii urlopów i 500 plus takim sygnałem musi być polityka mieszkaniowa. Z badań wynika, że brak możliwości posiadania lub wynajęcia własnego mieszkania jest obecnie największą przeszkodą w założeniu rodziny. (...)

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Polityka wschodnia

(...) trzeba koniecznie zmienić politykę, w ramach której Polska ma embargo na eksport żywności do Rosji, a w tym czasie importuje stamtąd miliony ton węgla. To przecież absurd. (...)

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Unia Europejska

(...) W moim programie znajduje się postulat wpisania członkostwa Polski w UE do Konstytucji. Uważam, że Unia powinna mieć większe kompetencje na przykład w temacie zdrowia publicznego, ponieważ konieczna jest odbudowa europejskiego przemysłu farmaceutycznego i medycznego. Należy także wyrównać poziom opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach UE. (...)

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Polityka wschodnia

(...) Chodzi mi również o ponowne otwarcie ruchu transgranicznego w obwodzie kaliningradzkim. Powinniśmy przy tym utrzymywać kontakty z rosyjską opozycją i przyciągać do siebie Białoruś. Im więcej jest napięć na linii Mińsk–Moskwa, tym bliżej będzie Łukaszence do Polski. (...)

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Polityka zagraniczna

Zawsze będziemy mieć przyjacielskie relacje z USA, ale partnerstwo wynika z naszej realnej siły, której nie sposób osiągnąć bez Unii Europejskiej. Im bardziej osiadamy na antypodach UE, tym bardziej uzależniamy się do Stanów Zjednoczonych. Uważam, że naszym celem powinno być zajęcie pozycji we Wspólnocie, którą zwolniła Wielka Brytania. Jeśli uda nam się odbudować pozycję w Unii, pozwoli nam to na podmiotowy sojusz polityczny i militarny z Amerykanami, a także na współpracę gospodarczą z Chinami.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Polityka prorodzinna

(...) PiS manipuluje, twierdząc, że opozycja chciałyby wycofać się z socjalnych rozwiązań obecnego rządu. To zwykłe kłamstwo. Ciągłość polityki rodzinnej jest kluczowa dla jej efektywności.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Polityka prorodzinna

(...) Następnie należy poprawić dostępność żłobków i przedszkoli, a także promować zatrudnienie na niepełnym etacie. W największym stopniu państwo powinno wspierać rodziny z trójką lub większą liczbą dzieci. Od tego momentu osiągamy zastępowalność pokoleń i nie powinniśmy tutaj szukać oszczędności. (...)

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Emerytura dla matek

(...) Muszę pochwalić rząd PiS-u zarówno za 500 plus, jak i emeryturę dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Ale są kobiety, które urodziły piątkę dzieci i mają dwadzieścia lat stażu pracy, a emeryturę dostaną taką samą. I to jest problem, bo ta polityka jest równa, ale niesprawiedliwa. Powinno istnieć jakieś zróżnicowanie w tym obszarze.

Źródło: kulturaliberalna.pl

Data obietnicy: 26.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Demokracja bezpośrednia

Jestem zwolennikiem demokracji bezpośredniej, oddania władzy obywatelom. W moim programie są proobywatelskie postulaty, z którymi do wyborów szedł Paweł Kukiz. Zrealizujemy je.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 23.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Ruch graniczny

Trzeba odblokować Mały Ruch Graniczny z obwodem kaliningradzkim. To konkretna propozycja dla Warmii i Mazur, dla turystyki tego regionu i lokalnych przedsiębiorców. Mówiliśmy o tym jako Koalicja Polska, będę o to zabiegał jako prezydent.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 23.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Centralny Port Komunikacyjny

Jestem przeciwnikiem budowy CPK, szczególnie w dobie koronawirusa. Zainwestowaliśmy masę funduszy w lotniska regionalne i je trzeba wspierać i rozwijać, a nie budować CPK. Nie megalomania w inwestycjach, tylko przemyślane inwestycje.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 22.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kompetencje samorządu

Prezydent powinien być strażnikiem samorządności i wolności. Nie może pozwalać na okrajanie ich z kompetencji. Tak było z doradztwem rolnym, sportem czy inspekcją sanitarną. Wszystkie zabrane samorządom kompetencje, zostaną oddane w ich ręce.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 21.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Media publiczne

Trzeba uzdrowić media publiczne, nie je uśmiercić. Dziś największą gangreną jest tam choroba nienawiści. Trzeba ją uleczyć. W 2016 pojawił się pomysł oddania telewizji publicznej w ręce organizacji pozarządowych. Może czas do niego wrócić?

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 19.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Problem suszy

Łódzkie jest zagrożone stepowieniem, nie jesteśmy tu bez przyczyny. Problem suszy już praktycznie co roku dotyka rolników. Potrzebna jest tutaj długofalowa strategia. Po raz kolejny proponuję wprowadzenie Narodowego Programu Małej Retencji.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 15.05.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Nowy model edukacji

Szkoła to nie tylko testy i sprawdziany z wiedzy teoretycznej. Potrzebna jest zmiana modelu nauczania na bardziej praktyczny. Powinna w dzisiejszych czasach również uczyć oddzielenia prawdy od kłamstwa i nierzetelnych informacji.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 12.05.2020

edukacja
prezydent2020
Wsparcie dla przedsiębiorców w kryzysie

Będę prezydentem, który będzie dbał o to, aby nie weszły nigdy w życie głupie pomysły rządzących, takie jak zwalnianie przez e-mail pracowników. To jest niedopuszczalne, to jest upokarzające.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 7.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wspólnota narodowa

Bezpieczeństwa naszego nie zabezpieczy tylko i wyłącznie armia i sojusze, ale wspólnota narodowa. Po tych latach rozwalania wspólnoty narodowej przez Andrzeja Dudę, przez ferajnę z Nowogrodzkiej, trzeba przywrócić zgodę narodową i ja to uczynię. (...) Przywrócę normalność w relacjach międzyludzkich. Ona jest bardzo potrzebna, bo ona buduje wtedy siłę państwa, ona jest gwarantem bezpieczeństwa. To jest jedyny prawdziwy gwarant bezpieczeństwa: zgoda i współpraca narodowa.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 7.05.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Wsparcie dla przedsiębiorców w kryzysie

Jestem tutaj jako rzecznik pracowników, przedsiębiorców i rolników, którzy oczekują prawdziwej tarczy antykryzysowej, a nie gadulstwa polityków. Mam gotowe ustawy dotyczące wsparcia emerytów, dotyczące funduszu płynności, prawdziwych rozwiązań w czasie kryzysu, które są dzisiaj przez wszystkich oczekiwane. Będę aktywnym prezydentem, nie tak jak Andrzej Duda, który od czerwca zeszłego roku nie złożył żadnej ustawy do Sejmu. Obiecywał swoją aktywność, ale z tego się nie wywiązał.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 7.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Emerytury

W sprawie wieku emerytalnego już się wypowiedziałem, ten sygnał społeczny został przeze mnie odczytany, nie ma do tego powrotu i nie zaakceptuje takiego rozwiązania. (...) Emerytura bez podatku, to jest szansa na wyższą emeryturę dla milionów emerytów i rencistów w Polsce. Ją trzeba wprowadzić. Teraz się nie udało przez 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy, ale jak ja będę prezydentem, to się uda.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 7.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Pakiet obywatelski

Ja jestem jedynym kandydatem, który przyjął pakiet obywatelski Pawła Kukiza: dzień referendalny, ordynacja mieszana czy wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych. Trzeba przywrócić państwo obywatelom, nie traktować jak obecna władza czyli jak poddanych, tylko uczynić gospodarzami. Kiedyś symbolem walki z ustrojem i zwycięstwa z niesprawiedliwym ustrojem był długopis, dzisiaj długopis stał się symbolem wiernopoddańczej polityki Andrzeja Dudy wobec Jarosława Kaczyńskiego. I te ramy ustrojowe na to pozwoliły. Z tym trzeba skończyć, polskich obywateli trzeba uczynić prawdziwymi gospodarzami w ojczyźnie.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 7.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Małżeństwa jednopłciowe

(...) nie podpiszę ustawy dotyczącej małżeństw homoseksualnych.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 7.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Świadczenia dla personelu medycznego

Premia dla bohatera – 1500 zł dla pielęgniarek, dla ratowników medycznych, dla całego personelu białego, za czas walki z koronawirusem.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 7.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Dialog społeczny

Dzisiaj trzeba współpracy i porozumienia, dialogu społecznego. Pan Prezydent powiedział, że to (red. tarcze antykryzysowe) było wynegocjowane w dialogu. Nie Panie Prezydencie, pierwsza tarcza antykryzysowa, jeden z przepisów tej tarczy wykreślał de facto Radę Dialogu Społecznego, upokarzał ją. Nie dopuszczę do tego.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 7.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wizja polityki zagranicznej

Trzeba przywrócić demokratyczne standardy, trzeba powrócić do godnego miejsca w UE, do głównego stołu, a nie być czarną owcą w oślej ławce, tak jak przez ostatnie lata. Ja nigdy nie pozwolę sobie na to, żeby kucać przy biurku jakiegokolwiek prezydenta, tylko zawsze będę siedział jak równy z równym przy jednym stole. Polska potrzebuje powrotu godności w polityce zagranicznej, skuteczności. Koniec tej niepotrzebnej wojny z Unią Europejską.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 7.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Religia w szkole

(...) Jestem stuprocentowym zwolennikiem zapewnienia etyki, zajęć z różnych religii również, bo przecież to nie tylko religia katolicka, ale to jest też gwarancja dla ewangelików, prawosławnych, dla innych wyznań. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 2.05.2020

edukacja
prezydent2020
Wymiar sprawiedliwości

(...) naprawa wymiaru sprawiedliwości, uzdrowienie, sędziowie pokoju, kontrola obywatelska, prokurator generalny wybierany w wyborach powszechnych - to jest szansa na spraweidliwość (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Trybunał Stanu

Wszyscy, którzy złamali prawo, złamali przysięgę, będą osądzeni - przed sądami i przed trybunałami. Ja jestem też zwolennikiem powołania komisji Prawa i Sprawiedliwości, która rozliczy rządy PiSu (...), ale tu zgoda też z Szymonem Hołownią, że osąd można już wydać teraz i on będzie najskuteczniejszy, bo najszybszy. Trybunał Stanu, jak wiemy z doświadczeń, niestety nie działa, ani w III Rzeczpospolitej, ani wcześniej zbyt sprawnie. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Sądy

(...) Kolejna [kwestia - przyp. MPW] to jest zatrzymanie chaosu, który się pogłębia i on rodzi złe skutki dla obywateli, ponieważ nie ma pewności wydawanych wyroków (...). Trzeba przywrócić tutaj pewność wyroków wydawanych przez polskie sądy (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci

Ja nie podpisałbym ustawy o małżeństwach homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci. (...) Bo tutaj opieram się na Konstytucji. Małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Ja z tego [zapisu w Konstytucji, że małżeńswto jako związek kobiety i mężczyzny jest pod szczególną ochroną i opieką państwa - przyp. MPW] wnioskuję, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety i takie rozwiązanie będę akceptował i będę sznował to rozstrzygnięcie konstytucyjne i tu mówię wprost - tych ustaw (...) ja bym nie podpisał. Wyborcy będą to oceniać.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Unia Europejska

(...) najgorszą drogą do wzmacniania czy w jakikolwiek sposób prezentowania zdania o Unii Europejskiej jest karanie obywateli za błędy rządzących. To rządzący podjęli określone decyzje. Wymachują szabelką, nie potrafią prowadzić dialogu w Brukseli i osiągać swoich celów. Nie zmienili choćby dopłat rolniczych, a tak wielokrotnie obiecywali, więc nie wolno karać obywateli za błędy rządzących. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Wybory w maju

Ja jestem za przełożeniem wyborów na bezpieczny termin, ale teatralny bojkot kompletnie mnie nie interesuje. Nie interesował w 1947 roku Bartoszewskiego i Mikołajczyka. Nie interesował też Mazowieckiego i Kuronia w 1989 roku, kiedy wiele wskazywało, że nie da się przejąć władzy, bo przecież umowa nie obejmowała stworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego, a kilka miesięcy później pierwszy niekomunistyczny rząd powstał, bo walczyli do końca. Ja Polski walkowerem nie oddam. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wybory w maju

(...) Nie zgadzam się na narażanie życia i zdrowia, dobra i pomyślności obywateli nie tylko w maju, ale przez kolejne 5 lat, a ta władza nie zejdzie z tej drogi. Jak ją zdobędzie teraz w maju, to jej nie odda przez kolejne lata. Co po bojkocie? Bo na to pytanie też oczekuję dziś odpowiedzi. Bojkot i co dlaje? Andrzej Duda prezydentem? Jak nie pójdą nasi wyborcy, to gwarantujemy mu szczęśliwe funkcjonowanie przez 5 lat w Pałacu Prezydenckim, ale to nie jest szczęście dla Polski.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wybory w maju

(...) Ja jestem pewien, że niezależnie kto z kandydatów opozycji w drugiej turze by się znalazł, to na pewno będzie dochowywał staranności i legalności całego procesu wyborczego. Jeśli doszłoby do fałszerstw wyborczych, jeśli doszłoby do złamania prawa w tym względzie, to oczywiście będę wnioskował [o unieważnienie wyborów - przyp. MPW], ale najpierw do najważniejszego orzecznika jakim jest społeczeństwo, świadomy swoich praw i obowiązków naród. Polacy nie dadzą się oszukać. Proszę was - nie dajcie się oszukać w tych wyborach, nie dajcie się oszukać Andrzejowi Dudzie po raz kolejny. Jeśli trzeba będzie to wniosek do Sądu Najwyższego też [złożę - przyp. MPW]

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Status osoby najbliższej

(...) Jeżeliby trafiła inna ustawa dot. np. statusu osoby najbliższej ułatwiająca sprawy związane z dostępem do informacji medycznej, z dziedziczeniem, to taką bym ustawę zaakceptował. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Kościół

Dużo ważnejsze jest wyprowadzenie polityki z Kościoła, bo to jest realny problem - nie to, gdzie odbywają się zajęcia z religii. (...) musimy baczyć, żeby naszej wiary nie wyzyskali ci, co Boga i ojczyznę cały czas mają na ustach, lecz sam fałsz i obłudę w duszy (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Polityka rodzinna

Ja jestem gwarantem utrzymania 500+. Głosowałem za tym programem. Jako jedyny klub opozycyjny [PSL - przyp. MPW] poparliśmy to rozwiązanie i ono pomogło wielu rodzinom i to trzeba docenić. Polityka rodzinna ma to do siebie, że żeby była skuteczna, musi być trwała. Miałem okazje wprowadzić roczne urlopy macierzyńskie, Kartę Dużej Rodziny czy 1000 zł na każde dziecko. To trzeba kontynuować, bo to szczególnie w czasie trudnym daje stabilność, ale żeby na to zarobić, to trzeba uratować polską gospodarkę. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus: gospodarka

(...) Jeżeli chodzi o zasiłek dla bezrobotnych, to tak [podpisałbym ustawę - przyp. MPW], ale on powinien być ostatecznością. Najpierw dofinansowanie miejsc pracy, dopłata do wynagrodzenia, na postojowym, w trakcie urlopu bezpłatnego przynajmniej minimalne wynagrodzenie i rzecz bardzo ważna - zwolnienie ze składek i podatków polskich przedsiębiorców niezależnie od wielkości [przedsiębiorstwa - przyp. MPW], dobrowolny ZUS dla wszystkich.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Religia w szkole

(...) Problemem jest to, jakie te zajęcia są. Chciałbym, żeby religia była na lepszym poziomie, żeby dawała szansę na ciekawą dyskusję i ciekawą rozmowę i to jest, myślę, pragnienie wielu rodziców i dzieci, żeby oczywiście były zagwarantowane te możliwości, że religia jest zawsze na pierwszej albo ostatniej godzinie i każdy ma prawo decydować, czy uczestniczy w tych zajęciach (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

edukacja
prezydent2020
Koronawirus: gospodarka

(...) Jeśli chodzi o pomoc dzisiaj pracownikom, pracodawcom, to będę współpracował ze wszystkimi środowiskami po to, żeby wprowadzić fundusz płynności. Im więcej pieniędzy firmy dziasiaj dostaną (ale realnych pieniędzy, gotówki, którą mogą zainwestować, mogą wypłacić wynagrodzenia, mogą zapłacić swoim kontrahentom), tym szybciej wyjdziemy z kryzysu. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wybory w maju

Granie w scenariuszu Jarosława Kaczyńskiego kompletnie mnie nie interesuje, a wycofanie się dzisiaj z wyborów, bojkot byłby dla niego marzeniem i spełnieniem jego scenariusza, zagraniem wprost w jego scenariuszu. Mnie to nie interesuje i jedno, co możemy na pewno wszyscy wspólnie zrobić, niezależnie jak ten wyścig się zakończy, to walczyć do końca, przekonać do tego jak najwięcej Polaków, żeby była druga tura. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: gospodarka

(...) Po to fundusz płynności, żeby nie upadły firmy. Po to dofinansowanie miejsc pracy, żeby nie wprowadzał rząd swoich głupich pomysłów o zwalnianiu przez email. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
500+

(...) podczas dyskusji o 500+ i wtedy Minister Marczuk mówił, że wyłączenie osób zamożnych z tego programu będzie droższe niż ich utrzymanie, więc to pokazuje, że dzisiaj nie ma mechanizmu, który by w łatwy sposób to zrobił. Ważniejsze jest doprowadzenie do wzrostu gspodarczego, utrzymanie inwestycji, danie szans, żebyśmy na te programy zarobili. Rządzący może potrafią rozdawać pieniądze, ale nie potrafią zarabiać. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Emerytury

(...) nie 13. emerytura, ale emerytura bez podatku, bo to jest lepsze rozwiązanie. Zostawmy pieniądze emerytom, bo oni już swoje podatki zapłacili.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Unia Europejska

(...) Dzisiaj wyzwanie przed Unią ogromne, bo jeżeli nie dokonamy też zmian, choćby ograniczenia biurokracji - biurokracja zabija ideę zjednoczenia europejskiego, biurokracja wykończyć może Unię Europejską i tu jest potrzebna reflekcja. Też wejście w obszary, w które do tej pory Unia nie wchodziła i tu jestem otwarty, tak jak odbudowa przemysłu farmaceutycznego. Jeżeli Unia nie wyciągnie wniosków w najbliższym czasie, to będziemy po prostu świadkami coraz większego odchodzenia w Europie od integracji europejskiej, a to nie jest dobre dla Polski.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Integracja europejska

Ja jestem za integracją europejską. Moje środowisko polityczne miało okazję negocjować, wprowadzać (wspólnie z innymi grupami politycznymi) Polskę do Unii Europejskiej, ale jestem za Europą Ojczyzn, gdzie oczywiście, tam gdzie to możliwe, podejmujemy decyzje w określonych sprawach na poziomie europejskim, ale choćby w sprawie umowy o wolnym handlu z Kanadą, umowy Mercosur z Ameryką Południową ja uważam, że najpierw parlamenty narodowe w tej sprawie powinny się wypowiedzieć a nie na poziomie europejskim. (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Wybory w maju

Jeżeli wybory będą nieuczciwe, jeżeli będą sfałszowane, niezależnie kto zostanie prezydentem, czy ja, czy ktokolwiek inny, one powinny być wtedy powtórzone nie przez to, że ja się zrzeknę, tylko przez to, że one były sfałszowane.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Unia Europejska

(...) Trzeba też otworzyć Unię dzisiaj na nowe projekty. Koronawirus obnażył słabości - brak na przykład w polityce spójności spraw związanych ze zdrowiem - i chciałbym, żeby to było (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Pozycja Polski w UE

Przez nieudolną politykę ostatnich lat, politykę międzynarodową rządzących jesteśmy czarną owcą, która siedzi w oślej ławce. Jesteśmy na marginesie Unii Europejskiej. Z państwa, które było ważnym rozgrywającym państwem, staliśmy się lokajem czekającym w przedpokoju i to trzeba zmienić (...)

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 1.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Kryzys wodny: fundusze

Informacja sprzed chwili: będą odszkodowania tylko dla części rolników, reszta może na koniec 2020, albo w roku 2021. Rządzący obiecali 1 mld zł dla rolników dotkniętych suszą. Jest rolnik – jest żywność. Nie ma innej zasady. Musimy wesprzeć polskie rolnictwo, prawdziwych dobrych gospodarzy, żeby mogli z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z programów europejskich sięgać po te pieniądze. Dzisiaj nie składają wniosków. Dlaczego? Bo Wody Polskie zaraz nałożą na nich kolejne podatki. To jest w ogóle chora instytucja.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Inne z działu klimat

Wyeliminujmy import śmieci [...], wprowadźmy butelki zwrotne i szklane, i butelkomaty.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Oczyszczanie powietrza: strategia

Musimy pomóc tym, którzy boją się wymiany pieca [...], bo później nie będą w stanie kupić nowego paliwa do tego pieca, jeżeli nie będzie dofinansowania dla osób spełniających kryterium dochodowe, żeby pomóc utrzymać lepszej jakości źródła ogrzewania. [75% dofinansowania, 100% dla tych, którzy spełnią kryterium dochodowe -- propozycja Władysława Kosiniaka-Kamysza - przyp. MPW]

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Oczyszczanie powietrza: strategia

Trzeba wprowadzić narodowy program antysmogowy. Po pierwsze wrócić do programu ,,Kawka”, który dobrze funkcjonował w realizowanej przez fundusze ochrony środowiska wymianie kopciuchów. Dofinansowanie to musi być powszechne. Po drugie termomodernizacja, program ,,Ryś”, który też był realizowany.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
NIE dla podatku od mięsa

Pojawiają się takie propozycje w Europie, w Polsce również, żeby wprowadzić podatek od mięsa. Ja jestem zupełnie przeciwny i nigdy nie podpiszę takiej ustawy.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Oczyszczanie powietrza: strategia

Powszechność rozwiązań musi dotyczyć niskiej emisji – to ona w większości jest odpowiedzialna za zanieczyszczenie środowiska. Dzisiaj nie tylko dotyczy to miast typu Kraków, Bytom czy dużych ośrodków miejskich, ale dotyczy również uzdrowisk – w części w ogóle nie ma badanego stężenia pyłu PM 2,5, PM 10 i nie mamy świadomości z czym się borykamy. Wieże antysmogowe, dofinansowanie oczyszczaczy dla placówek oświatowo wychowawczych – to jest realizowane.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Ochrona zwierząt

Jestem zwolennikiem ochrony zwierząt i to wywodzę z mojego środowiska. Dzisiaj trwa taka nagonka na rolników, na hodowanie przez nich zwierząt [...] nie zgadzam się i będę bronił dobrego imienia polskich prawdziwych gospodarzy. [...] Jeżeli są bandyci, którzy dręczą zwierzęta, to trzeba ich ukarać, ale nie oskarżać wszystkich rolników. Jeśli chodzi o hodowlę zwierząt futerkowych jestem za zaostrzeniem rygoru w hodowli, ale nie za zakazem.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kryzys wodny: odszkodowania

Trzeba wypłacić odszkodowania 1 mld zł natychmiast i przygotować się na suszę w tym roku. Już dzisiaj zwolnić z opłat rolników, którzy będą chcieli korzystać ze zbiorników wodnych do zachowania swoich upraw. Inaczej ceny żywności w połączeniu z koronawirusem, z tym ogromnym kryzysem gospodarczym, będą tak wysokie, że możliwości nabywcze społeczeństwa będą po prostu zaburzone i dojdzie do kryzysu nie tylko gospodarczego, ale żywnościowego w Polsce.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Oczyszczanie powietrza: transport

Jeśli chodzi o transport – dofinansujmy transport ekologiczny, transport miejski. Są środki europejskie i ja bym tutaj poszedł bardzo daleko, w 90% zwrotu z funduszy europejskich, funduszy europejskich dla miejscowości, tu szczególnie miast, które wprowadzają rozwój czystego, zielonego transportu. I wtedy można wprowadzać zakazy. [wprowadzenia zakazu wjeżdżania do cetrum miasta samochodów nieelektrycznych - przyp. MPW] [...] W tym momencie nie przyjmowałbym regulacji ogólnopolskich. [...] Są różne specyfiki miejsc, w których takie rozwiązania wprowadzamy i dzisiaj jedna ustawa nie jest możliwa do przeprowadzenia.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Kryzys wodny: strategia

Ja jestem zwolennikiem państwa opartego o zasadę pomocniczości. Pomocniczość to przekazywanie kompetencji, zresztą zasada opisana w Konsytycji, najbliżej obywatelowi. Najbliżej obywatela jest samorząd. Były wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i wiecie co się stało przez ostatnie lata? Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, doradztwo rolnicze, sprawy melioracji, gospodarki wodnej, sprawy sportu i turystyki – to wszystko zostało zabrane, znacjonalizowane można powiedzieć, upartyjnione i jest zarządzane z jednej ulicy w Warszawie. To nic dobrego nie da. [...] Oddajmy te kompetencje samorządom, to jest też bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, o nim nie było do tej pory mowy, i to też powinno leżeć w gestii samorządowej.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kryzys wodny: strategia

Musimy wprowadzić ogólnopolski program małej retencji ,,sadzawka”. My rozpoczęliśmy to robić w małopolsce, do tego potrzebne są łatwe i szybkie pozwolenia na budowę takich przydomowych zbiorników retencyjnych. Nie marnować tej wody, która spada z deszczem, nie betonować miast i też starać się tworzyć przestrzenie zielone, jak najwięcej. [...] Mała retencja jest dla rolnictwa rzeczą zbawienną.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.04.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Strategia klimatyczna

Zanieczyszczenie środowiska zabija w Polsce 50 tys. osób. I to nie może być oddalone na plan dalszy przez kryzys gospodarczy związany z koronawirusem. Musimy zadbać o naszą planetę. Ja chcę, żebyśmy wspólnie swoim wnukom przekazali ziemię lepszą niż ją zastaliśmy.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 23.03.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
Kryzys wodny

Mam nadzieję, że świadomość kryzysu dostępności w wodę, kryzysu związanego z zielenią na naszej planecie, kryzysu z pustynnieniem i stepowieniem Polski, będzie większa.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 23.03.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
KORONAWIRUS: TARCZA ANTYKRYZYSOWA

1.Podatki i składki: umorzenie, a nie odroczenie podatków (także od nieruchomości) oraz składek na ubezpieczenie społeczne 2. Kredyty i pożyczki: umorzenie rat kredytów i pożyczek dla osób w najtrudniejszej sytuacji. Takie same zasady w każdym banku. 3. Rodzice: zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 15 roku życia, a nie tylko do 12 roku życia. 4. Pracownicy: wsparcie w wysokości co najmniej płacy minimalnej dla wszystkich pracowników, także pracujących na umowach zlecenie, o dzieło oraz samozatrudnionych. 5. Przedsiębiorcy: niskooprocentowane kredyty to za mało. Potrzeba kredytów 0% z BGK oraz Funduszu Pracy. 6. Rolnicy: wsparcie w wysokości płacy minimalnej dla polskich rolników, którzy ucierpieli z powodu epidemii koronawirusa. 7. Służba zdrowia: zaproponowana przez rząd pomoc w wysokości 7,5 mld zł to stanowczo za mało. Potrzeba minimum 15 mld zł. 8. Samorządy: rekompensata z budżetu państwa dla samorządów z powodu utraty wpływów podatkowych. 9. Partnerzy społeczni: wszystkie propozycje konsultowane ze związkowcami oraz organizacjami pracodawców i samorządowcami.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 18.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
gospodarka i energetyka
koronawirus
KORONAWIRUS: ROLNICTWO

Nie tylko wsparcie dla przedsiębiorstw, dla pracowników firm, ale również gospodarstw rolnych, które znajdują się albo w kwarantannie, albo w trudnej sytuacji. Ta branża też będzie przeżywać kryzys, wiele rzeczy eksportowaliśmy. Trzeba rolnikom prowadzącym rodzinne gospodarstwa też pomóc i tutaj wypłacanie minimalnego wynagrodzenia, jak nie ma możliwości zarobkowania, powinno funkcjonować.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 18.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
gospodarka i energetyka
koronawirus
rolnictwo
KORONAWIRUS: GOSPODARKA

Bardzo ważna sprawa, która dotyczy wszystkich pracowników. I tu bym nie rozróżniał, czy pracowników na umowę o pracę, na umowę zlecenie czy inne formy. Wszyscy powinni otrzymać jednakowe wsparcie z budżetu państwa od nas wszystkich. Powinno być to wsparcie w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Bo takie zamieszanie, że raz 40% średniego, raz 80% minimalnego, rozróżnianie tych na umowę zlecenie i o pracę. Ci na umowach zlecenie już są w dużo gorszej sytuacji, więc nie dokładajmy im jeszcze mniejszego wsparcia od państwa. Przez najbliższe miesiące, dla tych którzy utracili możliwość zarobkowania, dla tych których firmy wpadły w tarapaty, są w przestoju ekonomicznym – minimalne wynagrodzenie wypłacane z Funduszu Pracy, na który już się zrzucili przedsiębiorcy.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 18.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
gospodarka i energetyka
koronawirus
KORONAWIRUS: GOSPODARKA

Dodatkowy zasiłek dla osób przebywających w domu i opiekujących się dziećmi: dobrze, że jest podniesienie kryterium do 12 roku życia, ale powinno być tak naprawdę do 15 roku życia. Objęci powinni być wszyscy, którzy muszą zajmować się dziećmi: pracownicy, pracodawcy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą, ci na umowie o dzieło, na umowie zlecenie, ale też ubezpieczeni w KRUS-ie, którzy do tej pory nie mogli z tego świadczenia skorzystać.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 18.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
gospodarka i energetyka
koronawirus
KORONAWIRUS: GOSPODARKA

Bardzo potrzebują polscy przedsiębiorcy płynności finansowej. Mikropożyczka do 5 tys. to stanowczo za mało. Ona nie pozwoli na rozwinięcie skrzydeł, a co dopiero na utrzymanie się na powierzchni. Ma być wypłacana z Funduszu Pracy. Na ten Fundusz co miesiąc na każdego swojego pracownika składają się już pracodawcy. Odprowadzają prawie 2,5 % składki. Więc mówienie, że to ma być nisko oprocentowane, jest niegodziwe. To powinien być 0% kredyt albo z BGK, albo jak już jest taka propozycja to z Funduszu Pracy, ale 0%, a nie nisko oprocentowane, i do dużo wyższej wartości.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 18.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
KORONAWIRUS: GOSPODARKA

Jeśli chodzi o odroczenie spłacania składek i podatków, to nie może być odroczenie, to musi być zatrzymanie. To musi być zatrzymanie poboru i tak naprawdę umorzenie składek i podatków. W tym podatku od nieruchomości. Ale tu jedna bardzo ważna uwaga, nie było nic w wystąpieniu pana prezydenta i pana premiera o samorządach. Samorządy muszą znaleźć się w pakcie antykryzysowym. Musi być rekompensata za utracony podatek od nieruchomości.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 18.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
KORONAWIRUS: GOSPODARKA

Pan premier mówił o kredytach, które będą prolongowane, spłata kredytów czy leasingu o 6 mies. Dla tych najbardziej potrzebujących, tych którzy najbardziej ucierpią powinny być na te 6 mies. w ogóle umorzone. A dla większości prolongowana spłata, tylko we wszystkich bankach muszą być jednakowe zasady działania. Nie może być tak, że jeden bank odsetki będzie pobierał. Dla wszystkich zasady powinny być takie same, niezależnie w którym banku zaciągnięty jest kredyt.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 18.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
KORONAWIRUS: SZPITALE

Proszę o uwzględnienie w pakcie antykryzysowym samorządów. One już dzisiaj przesuwają środki na rzecz zakupów dla szpitali. Samorządy pierwsze zareagowały na potrzeby szpitali. 7,5 mld to za mało. 15 mld powinno być przeznaczonych na wsparcie szpitali nie tylko dedykowanych pacjentom z koronawirusem, ale wszystkich. Bo one za chwilę znajdą się pod oblężeniem z powodu innych zabiegów, innych chorób. Dzisiaj wstrzymano planowe przyjęcia, więc trzeba przygotować się na dzień po fali epidemii.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 18.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
KORONAWIRUS: PROPOZYCJE

W pierwszej kolejności te środki (przekazane przez UE - przyp. MPW) na doposażenie szpitali, na wynagrodzenie dla tych, którzy pracują w nadgodzinach. Tu warto wspomnieć diagnostów laboratoryjnych, oni wykonują gigantyczną pracę i należy im się odpowiednie wynagrodzenie. Pomoc dla firm i wypłata wynagrodzeń, dla tych pracowników, których firmy stanęły. Pracodawca może przez 2 tygodnie wypłacać to wynagrodzenie, ale za chwilę nie da rady. On się w tej chwili martwi skąd wziąć pieniądze na czynsz, bo wynajmuje w galerii, która teraz nie działa. Tu też państwo powinno zadziałać. Jak będzie zatrzymanie opłat i składek to już jest wsparcie, ale tych obowiązków, np. biurokratycznych, sprawozdań, rozliczeń jest bardzo dużo. To też trzeba przesunąć

Źródło: go.tvn24.pl

Data obietnicy: 17.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
gospodarka i energetyka
KORONAWIRUS: STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ

Nie trzeba wprowadzać stanu wyjątkowego, wystarczy wprowadzić stan klęski żywiołowej, który właściwie już jest wprowadzony. Jeśli mamy ograniczoną swobodę zgromadzeń, jeśli mamy ograniczenia na granicach, jeśli poddawanych jest tak wiele osób kwarantannie, a jak mówi rzecznik rządu, może to być 100 tys. osób, to jest już wprowadzone wiele przesłanek stanu klęski żywiołowej. Nie ma co zakłamywać rzeczywistości. Faktyczny stan klęski żywiołowej został wprowadzony, tylko ustawowe rozwiązanie nie zostało zastosowane.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Data obietnicy: 17.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
KORONAWIRUS: WIZJA PRZYSZŁOŚCI

Koronawirus redefiniuje wszystkie nasze działania. Pierwsze zadanie dla prezydenta, nawet jeśli wybory odbędą się jesienią, będzie wyjście z kryzysu gospodarczego i zabezpieczenie przed kolejną falą epidemii. To będą zadania wynikające z dnia dzisiejszego i na nie musimy być gotowi.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 16.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
KORONAWIRUS: WYBORY

Tak, jestem za przesunięciem terminu wyborów. Jesień to najwcześniej, kiedy te wybory powinny się odbyć. Dlaczego? Po pierwsze, walczymy z koronawirusem, a nie o prezydenturę. Wszystkie ręce na pokład, współpraca, a nie rywalizacja, podkładanie sobie nóg i dawanie kuksańców. I drugi etap to wsparcie dla polskich firm i polskich pracowników, dla polskiej gospodarki. Bez tego nie wyjdziemy z kryzysu przez długie lata. I gdzieś na końcu są wybory.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 16.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
KORONAWIRUS: GOSPODARKA

Plan minimum dla przedsiębiorców to wprowadzenie dobrowolnego ZUS, natychmiastowy zwrot VAT i uruchomienie linii kredytowej z BGK. Konieczne jest także dofinansowanie w wysokości płacy minimalnej wynagrodzeń pracowników, którzy muszą zająć się dziećmi.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 12.03.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
koronawirus
gospodarka i energetyka
KORONAWIRUS: GOSPODARKA

Musimy pilnie zabezpieczyć polskie rodziny, które zaraz mogą mieć problem ze spłatą kredytów – hipotecznych i gotówkowych. Wykorzystajmy Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przy BGK, który weźmie na siebie spłatę rat w tym najtrudniejszym czasie.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 12.03.2020

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Dzień Referendum

Obiecuję że raz do roku każda i każdy z nas będzie mógł zagłosować na tak/nie w najważniejszych dla Polski sprawach w Dniu Referendalnym. I to Wasz głos będzie decydujący.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 9.03.2020

prezydent2020
ustrój państwa
referendum
Podatki

Na przykład podatku cukrowego nie podpisałbym. Nie podpisałbym podatku od mięsa. Nie podpisałbym zmian podatkowych, które w jakikolwiek sposób utrudnią dzisiaj i tak ciężki los emerytów, rencistów, ale też osób młodych czy rodzin. tvn24.pl

Źródło: go.tvn24.pl

Data obietnicy: 6.03.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Modernizacja armii

Obecny Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych wymaga radykalnych zmian, a w szczególności połączenia różnych zadań w programy, podobnie jak to uczyniono we Francji, Wielkiej Brytanii czy w USA. Efektem proponowanych zmian będzie zwiększenie zdolności przemysłowych zakładów zbrojeniowych kluczowych dla bezpieczeństwa państwa.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Propozycje dla przedsiębiorców

Projekt stosownej ustawy reaktywującej Powszechny Samorząd Gospodarczy złożę jako prezydencką inicjatywę ustawodawczą.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Sądy

Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie realnej reformy wymiaru sprawiedliwości, której celem nie będą czystki kadrowe, a skrócenie postępowań, obniżenie kosztów sądowych, łatwiejszy dostęp obywateli do sądów i odbudowa zaufania Polaków do instytucji państwa prawa.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Konstytucja

Nie ma bezpieczeństwa Polski bez Unii Europejskiej. Doprowadzę do wpisania naszego członkostwa we Wspólnocie Europejskiej do Konstytucji. Posiadając taki przepis w Konstytucji, będziemy zabezpieczeni przed nieodpowiedzialnymi krokami ze strony niektórych polityków, którzy swoim postępowaniem starają się za wszelką cenę skłócić Polskę z resztą rodziny europejskiej. Jest to bardzo groźne, bo może w przyszłości doprowadzić do opuszczenia przez nas tej wspólnoty bądź usunięcia z niej przez zniechęcone taką postawą państwa, dla których kontynuacja i dalszy rozwój ścisłej współpracy w ramach UE jest podstawową wartością.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
konstytucja
Sądy

W obecnej praktyce ustrojowej instytucje Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa są silnie upartyjnione. Prokuratorem Generalnym jest obecnie minister sprawiedliwości, czyli czynny polityk, co siłą rzeczy powoduje brak niezależności. Dlatego zaproponuję powszechne wybory Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego oraz członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ustrój państwa
prezydent2020
sądy i prokuratura
Sądy

Polacy oczekują rzeczywistych zmian w sądownictwie, dlatego doprowadzę do wprowadzenia zmian mających na celu przede wszystkim skrócenie postępowań sądowych i obniżenie kosztów, które ponoszą wszyscy szukający sprawiedliwości w sądzie. Pomogą w tym z pewnością Sędziowie Pokoju, którzy będą wybierani w lokalnych społecznościach i zajmą się rozstrzyganiem drobnych sporów sądowych. Jednym z pierwszych projektów ustaw, jakie złożę będzie projekt ustawy o obniżeniu kosztów sądowych w sprawach cywilnych oraz postępowaniach przed sądami administracyjnymi i w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Sądy

Doprowadzę do spotkania przy okrągłym stole ds. wymiaru sprawiedliwości wszystkich stron tego sporu.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Sądy

Wśród ekspertów ze środowisk sędziowskich i innych zawodów prawniczych i w dialogu z nimi zostanie wypracowane rozwiązanie w postaci pakietu ustaw porządkujących sytuację w instytucjach wymiaru sprawiedliwości, który przedłożę jako inicjatywę prezydencką.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Sąd

Będzie on zawierał rozwiązania przywracające niezależność Krajowej Rady Sądownictwa, zniesienie represyjnych przepisów z tzw. „ustawykagańcowej” czy naprawienie sytuacji w Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym. kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Sądy

Konieczne jest przy tym również odebranie ślubowania od trzech prawidłowo wybranych w 2015 r. sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
JOW

Żeby Polacy odzyskali kontrolę nad swoimi przedstawicielami, należy wprowadzić ordynację mieszaną, w której co najmniej połowa mandatów poselskich będzie wyłaniana w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
wybory
JOW
Głosowanie przez internet

W niemal każdych wyborach blisko połowa uprawnionych do głosowania nie korzysta ze swojego prawa i zostaje w domach. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, to bardzo niekorzystna tendencja. Dlatego zaproponuję wprowadzenie możliwości głosowania przez Internet.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
wybory
cyfryzacja
Węgiel i inne źródła energii

Będę również przekonywał rządzących do wprowadzenia rozwiązań ułatwiających powstawanie biogazowni, w tym tych opartych na beztlenowej fermentacji, dzięki czemu spełniać będą one najwyższe standardy ochrony środowiska i nie będą powodowały uciążliwości zapachowej. Takie instalacje, prócz elektryczności i nawozów będą dostarczały ciepło do sieci ciepłowniczej, a także utylizowały odpady organiczne.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
Kryzys wodny

Będę przekonywał rząd do wprowadzenia długofalowego programu budowy zbiorników retencyjnych. Uprości on procedury, których spełnienie jest niezbędne do budowy zbiorników do 5000 metrów kwadratowych i będzie zawierał instrumenty wspierające stosowanie odpowiednich metod agrotechnicznych dla upraw zwiększających ilość wody w glebie.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
Węgiel i inne źródła energii

"Program budowy morskich elektrowni wiatrowych może zapewnić do 20% (14 GW) potrzeb energetycznych polskiej gospodarki. Pomoże to w transformacji systemu energetycznego kraju w kierunku gospodarki niskoemisyjnej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Zrobię wszystko co w mojej mocy aby z pozycji Prezydenta RP przekonywać do wprowadzenia go przez rząd. Budowa nowoczesnych farm wiatrowych na Bałtyku, tylko o mocy 6 GW do 2025 roku, to według wstępnych szacunków: 60 mld zł do PKB Polski, 15 mld zł do budżetu z CIT i VAT, oraz do 70 tys. nowych miejsc pracy w różnych regionach kraju. 2020-02-29"

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
Węgiel i inne źródła energii

"Jako Prezydent RP będę także aktywnie wspierać rozwój energetyki rozproszonej, prosumenckiej skupionej na panelach fotowoltaicznych. Własna produkcja prądu musi się opłacać, a nadwyżki oddawane będą do sieci. Przekonam rząd o konieczności likwidacji barier administracyjnych w tym obszarze. Przykład musi iść z instytucji państwowych, dlatego uważam, iż panele fotowoltaiczne powinny się znaleźć na jak największej liczbie budynków użyteczności publicznej, takich jak urzędy, szkoły czy pływalnie. 2020-02-29"

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
500+

Wobec panującej drożyzny konieczne jest rozbudowanie tego programu (500+) o coroczny mechanizm waloryzacyjny oparty o rozwiązania przyjęte przy waloryzacji emerytur i rent.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Emerytury

Obecnie, pełna emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, który po osiągnięciu wieku emerytalnego i udokumentowaniu okresu ubezpieczenia zdecydował się zrezygnować z dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Trzeba to zmienić, dlatego złożę jako inicjatywę prezydencką projekt ustawy, który nie będzie uzależniał prawa do emerytury rolniczej od przekazania gospodarstwa.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Rynek pracy

W Polsce już około 770 tys. emerytów zdecydowało się kontynuować pracę po osiągnięciu wieku przejścia na emeryturę. W ostatnim czasie to przyrost o ponad 200 tys. Jest to pozytywne zjawisko, które najczęściej jest jednak spowodowane bardzo niskimi emeryturami, które zmuszają do tzw. „dorabiania do emerytury”. Należy wesprzeć tę aktywność zwalniając takie przychody emerytów z podatku dochodowego.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Polityka społeczna

Złożę projekt ustawy gwarantujący dodatek na rehabilitację w wysokości 500 zł dla wszystkich osób niepełnosprawnych, bez progu dochodowego, a także podwyższający świadczenie wychowawcze przysługujące rodzicom dzieci niepełnosprawnych do wysokości 1000 zł.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wojskowa Służba Zdrowia

Elementem bezpieczeństwa państwa jest też Wojskowa Służba Zdrowia, dostępna zarówno w kraju dla żołnierzy oraz weteranów wojennych, jak również w czasie misji medycznych. Wojskowa Służba Zdrowia musi być też w pełni gotowa do udzielania pomocy wszystkim obywatelom w sytuacji zagrożenia ze strony chorób zakaźnych i innych zagrożeń biologicznych. Dlatego wspólnie z Ministrem Obrony Narodowej zadbamy o jej kadry, rozwój infrastruktury oraz bazy medycznej, tak istotnej dla bezpieczeństwa obywateli.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Ścisła współpraca wojskowa z USA

Nasze bezpieczeństwo militarne opiera się na NATO i ścisłej współpracy wojskowej z USA. Należy oczywiście pogłębiać relacje z rządem amerykańskim, dlatego jako Prezydent RP zadbam o dobre kontakty ze wszystkimi aktorami amerykańskiej sceny politycznej, a przede wszystkim poprawię relacje z europejskimi członkami sojuszu. Będę również zabiegał o zwiększenie stałej obecności wojsk USA w Polsce oraz o wzmocnienie tzw. „Wschodniej Flanki NATO”.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Wydatki na armię

Jestem zwolennikiem utrzymania stałego wzrostu wydatków na armię do poziomu 2,5% PKB do roku 2030.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Odpolitycznienie armii

Stanowczo opowiadam się za odpolitycznieniem armii – nie politycy, ale przełożeni żołnierzy powinni być kreatorami ich kariery zawodowej. To dowódcy jednostek wojskowych będą wskazywać na określone stanowiska służbowe podwładnych żołnierzy, a nie politycy czy urzędnicy MON, całkowicie lekceważąc opinię dowódców, a nawet wbrew ich stanowisku.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Liczebność armii

Konieczne jest zwiększenie liczebności żołnierzy zawodowych polskiej armii do liczby 150.000 tysięcy, w szczególności powiększenie korpusu szeregowych i podoficerów. Tworzenie nowych jednostek wojskowych powinno być konsultowane w ramach sejmowych komisji i realizowane w ścisłej współpracy z rządem i władzami lokalnymi, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać wszystkie programy rozwoju regionów, gdzie takie jednostki mają powstać. Dlatego też, w trakcie swojej prezydentury zaproponuję utworzenie 2 Świętokrzyskiej Dywizji Pancernej w Kielcach. Projekt utworzenia nowej dywizji będzie jednocześnie przedmiotem współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego z odpowiednimi komórkami Ministerstwa Obrony Narodowej, a także z przedstawicielami parlamentu i samorządów.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Polski Przemysł Zbrojeniowy

Jestem zwolennikiem głębokich zmian w funkcjonowaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego, w tym przede wszystkim w Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której obecna działalność nie przynosi odpowiednich korzyści dla przemysłu i gospodarki. Mój program zakłada wsparcie dla wszystkich polskich spółek zbrojeniowych. Obok zamówień w koncernach zagranicznych, zaproponuje rozwiązania systemowe, których celem będzie skierowanie wielomiliardowych zamówień na sprzęt wojskowy do polskich przedsiębiorców, zatrudniających polskich pracowników, którzy płacą podatki do naszego budżetu. Dzięki temu z tytułu różnego rodzaju podatków i składek, do budżetu państwa wpłynie nawet kilkadziesiąt miliardów złotych, które będzie można przeznaczyć na ratowanie służby zdrowia, pomoc osobom niepełnosprawnym, rencistom i emerytom.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Podstawą skutecznej polityki zagranicznej jest jej ciągłość, nie może ona być polem konfliktu politycznego. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i fora parlamentarne poświęcone polityce międzynarodowej powinny spotykać się regularnie i często. Będę zwoływał Radę Bezpieczeństwa Narodowego co najmniej raz na kwartał. Polska racja stanu to coś więcej, niż racja jednego rządu. Pałac Prezydencki będzie wreszcie miejscem prawdziwego dialogu, gdzie wszystkie głosy zostaną wysłuchane i wzięte pod uwagę przy procesie podejmowania decyzji strategicznych dla Polski.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Propozycje dla przesiębiorców

Dziś młodzi, rozpoczynający działalność przedsiębiorcy korzystają z dotacji z Urzędu Pracy, która wynosi około 20 000 zł. Dla wielu to zbyt niska kwota, gdyż koszty związane z działalnością gospodarcza, szczególnie dla małych firm stale rosną. Żeby podtrzymać trend rozwojowy nowych firm zakładanych przez młodych ludzi, jako Prezydent RP złożę projekt ustawy, w którym zaproponuję podniesienie kwoty bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności i stworzenie miejsca pracy do 50 000 zł.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Emerytury

Będę konsekwentnie zabiegał o wprowadzenie w życie ustawy „Emerytura bez podatku”. Emeryci swoje podatki już zapłacili. Projekt ten, to wyraz solidarności międzypokoleniowej. Większość seniorów żyła i pracowała w systemie, który nie pozwalał zapracować im na dostatnią, spokojną jesień życia. Wprowadzenie projektu spowoduje pozostawienie średnio 250 złotych więcej co miesiąc w portfelu seniora. Oznaczać to będzie około 3.000 złotych rocznie więcej. Dla porównania „trzynasta emerytura” w 2019 r. to jedynie 888 zł.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Emerytury

Polki i Polacy powinni mieć możliwość wcześniejszego przejścia na pełną emeryturę po spełnieniu ustawowych warunków takich jak osiągnięcie wieku 55 lat przez kobiety i 60 lat przez mężczyzn oraz przepracowaniu odpowiednio 35 i 40 lat pracy.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Propozycje dla przedsiębiorców

Jako Prezydent RP złożę projekt ustawy, zgodnie z którym każda taka zmiana ustawowa (zmiana w prawie dotyczącym działalności gospodarczej), będzie wymagała tzw. „rządowej ścieżki legislacyjnej” z pełną gamą konsultacji społecznych, w tym przede wszystkim zaopiniowania jej przez Radę Dialogu Społecznego.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Podatki

Jedną z moich pierwszych inicjatyw ustawodawczych będzie zagwarantowanie realnego podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8000 zł dla wszystkich Polaków.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Propozycje dla przedsiębiorców

Należy wprowadzić limit kontroli firmy przez poszczególne instytucje państwowe na poziomie jednej kontroli na rok.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Profilaktyka zdrowotna

Kompleksowe uzdrowienie sytuacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce wymaga również zmiany podejścia do problemów profilaktyki zdrowotnej. Skuteczna edukacja zdrowotna w szkołach, ciepłe posiłki dla uczniów i zwiększenie aktywności fizycznej w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych to tylko część rozwiązań adresowana do dzieci i młodzieży. Równie ważne w tej materii jest zadbanie o powietrze wolne od smogu i wprowadzenie bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Opieka medyczna dla dzieci

Darmowy dentysta dla dzieci musi być zagwarantowany w systemie, ale w sposób efektywny, a nie tylko na papierze. Dzieciom powinna też przysługiwać ryczałtowa opłatę za leki na receptę i w pełni finansowany przez państwo kalendarz szczepień rekomendowanych.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Wynagrodzenie pracowników służby zdrowia

Zwiększenie o co najmniej 30% wynagrodzenia pracowników placówek medycznych – w szczególności pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, lekarzy, farmaceutów szpitalnych, techników medycznych oraz pracowników administracji – jest kluczem do zwiększenia ich liczby i zapewnienia odpowiedniego poziomu świadczonych usług medycznych.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Kryzys kadrowy w służbie zdrowia

Zniesienie limitów przyjęć na studia na kierunkach medycznych oraz specjalizacjach lekarskich, a także stworzenie systemu stypendialnego dla studentów i absolwentów tych kierunków, skrócenie i upraktycznienie programów specjalizacji lekarskich oraz pielęgniarskich są niezbędne do zatrzymania narastającego kryzysu kadrowego w ochronie zdrowia.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Europejski Program Onkologiczny

W dostępności do nowoczesnego leczenia chorób cywilizacyjnych, w szczególności leczenia nowotworów, pacjenci z Polski nie mogą być w gorszej sytuacji niż obywatele innych państw Unii Europejskiej. Dostęp do nowoczesnych procedur medycznych i leków daje nadzieję walczącym o zdrowie i życie, której państwo nie może pozbawiać swoich obywateli. M.in. temu służyć ma Europejski Program Onkologiczny, który zaproponowałem w maju 2019 r.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Finansowanie służby zdrowia

Fundamentem wszystkich zmian mających na celu poprawę sytuacji w ochronie zdrowia jest pilne zwiększenie nakładów na leczenie. Środki na ten cel mogą pochodzić m.in. z przesunięcia na leczenie 2% ze składki rentowej oraz akcyzy na papierosy i alkohol. Pozyskanie środków na profilaktykę i leczenie jest zatem możliwe bez dodatkowych obciążeń podatkowych pracowników i pracodawców. Dzięki tym nakładom zahamujemy narastający brak osób wykonujących zawody medyczne w sektorze publicznym oraz poprawimy dostępność pacjentów do opieki medycznej finansowanej ze środków publicznych.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Reforma systemu ochrony zdrowia

Jako Prezydent RP, powołam i stanę na czele Konsylium do spraw kompleksowej reformy sytemu ochrony zdrowia w Polsce. W skład tego zespołu wejdą eksperci, przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych, organizacje pacjentów oraz politycy wszystkich partii reprezentowanych w Parlamencie. Efektem pracy Konsylium będzie przygotowanie i wdrożenie kompleksowej reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Polska Fundacja Zdrowia

Zamiast Polskiej Fundacji Narodowej, ze środków zabieranych przez nią od spółek Skarbu Państwa na doraźne działania polityczne, utworzymy w Kancelarii Prezydenta pod patronatem Pierwszej Damy Polską Fundację Zdrowia. Będzie ona zajmowała się znalezieniem odpowiedniej placówki medycznej, zbieraniem środków i dofinansowaniem skomplikowanych operacji dla polskich pacjentów zagranicą, w każdym przypadku, gdy nasze szpitale nie będą w stanie wykonać takiego zabiegu.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
In vitro

Wypracowane w 2015 r. rozwiązania w ramach Ustawy o leczeniu niepłodności były dużym sukcesem i nadzieją dla wielu par, które w końcu otrzymały realną pomoc w realizacji swojego marzenia o posiadaniu własnych dzieci. Ustawa przewidywała finansowanie tych starań związanych m.in. z zapłodnieniem in vitro z budżetu państwa. Niestety następny rząd się z tego wycofał, co było dużym błędem. Dlatego jedną z moich pierwszych inicjatyw ustawodawczych będzie przywrócenie finansowania In vitro z budżetu państwa.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Program nauczania

Znajomość języków obcych to klucz do możliwości oferowanych przez współczesny świat. Dlatego konieczne jest minimum 5 godzin nauki języka angielskiego w tygodniu, już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Należy również rozszerzyć ofertę edukacyjną szkół o nowe obowiązkowe przedmioty nauczania: podstawy ekonomii oraz wiedzę o ekologii i zdrowym trybie życia, w tym o odżywianiu się.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

edukacja
prezydent2020
Szkolnictwo

Przepełnione klasy stały się prawdziwą zmorą polskich szkół. W takich warunkach ciężko zapewnić edukację na odpowiednio wysokim poziomie. Rozwiązaniem jest stopniowe ograniczenie liczby uczniów w klasie do maksymalnie 25 osób. Niestety wciąż wielu polskich uczniów nie tylko przychodzi do szkoły głodna, ale też wychodzi z niej bez posiłku. Każdy uczeń powinien otrzymywać dwudaniowy posiłek w szkole, niezależnie od statusu majątkowego ich rodziców.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

edukacja
prezydent2020
Wynagrodzenia dla nauczycieli

Prestiż zawodu nauczyciela musi zostać odbudowany, dlatego m.in. średnia płaca nauczyciela na etacie musi równać się średniej płacy w gospodarce.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

edukacja
prezydent2020
Naprawa wymiaru sprawiedliwości

Doprowadzę do spotkania przy okrągłym stole ds. wymiaru sprawiedliwości wszystkich stron tego sporu. Wśród ekspertów ze środowisk sędziowskich i innych zawodów prawniczych i w dialogu z nimi zostanie wypracowane rozwiązanie w postaci pakietu ustaw porządkujących sytuację w instytucjach wymiaru sprawiedliwości, który przedłożę jako inicjatywę prezydencką. Będzie on zawierał rozwiązania przywracające niezależność Krajowej Rady Sądownictwa, zniesienie represyjnych przepisów z tzw. „ustawy kagańcowej” czy naprawienie sytuacji w Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym. Konieczne jest przy tym również odebranie ślubowania od trzech prawidłowo wybranych w 2015 r. sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Interesy polskich przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii

Musimy zrobić wszystko, aby zabezpieczyć interesy naszych przedsiębiorców i pracowników na Wyspach i wykorzystać ścisłe więzi z Wielką Brytanią do uczynienia z Polski łącznika pomiędzy nią, a Unią Europejską. Jako Prezydent RP, jedną z pierwszych wizyt zagranicznych złożę w Londynie, aby wzmocnić nasze stosunki bilateralne i nadać im nowy impuls po Brexicie.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Współpraca z Chinami i Indiami

Sprawując urząd Prezydenta RP, będę działał na rzecz zwiększenia współpracy gospodarczej z Chinami, oraz z drugim bardzo ważnym państwem tego regionu – Indiami. Wzmocni to nie tylko naszą pozycję w polityce gospodarczej i wyznaczaniu nowych jej kierunków, ale też zwiększy bezpieczeństwo.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Unia Europejska

Nie ma bezpieczeństwa Polski bez Unii Europejskiej. Doprowadzę do wpisania naszego członkostwa we Wspólnocie Europejskiej do Konstytucji. Posiadając taki przepis w Konstytucji, będziemy zabezpieczeni przed nieodpowiedzialnymi krokami ze strony niektórych polityków, którzy swoim postepowaniem starają się za wszelką cenę skłócić Polskę z resztą rodziny europejskiej. Jest to bardzo groźne, bo może w przyszłości doprowadzić do opuszczenia przez nas tej wspólnoty bądź usunięcia z niej przez zniechęcone taką postawą państwa, dla których kontynuacja i dalszy rozwój ścisłej współpracy w ramach UE jest podstawową wartością.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Polityka wschodnia

Nie można również rezygnować z dialogu – jakby on nie był trudny – z Rosją. Utraciliśmy, kiedyś bardzo dobre, relacje z rosyjską opozycją, a zerwanie umowy o małym ruchu granicznym z Okręgiem Kaliningradzkim nie zmartwiło Kremla, a zwykłym Rosjanom pokazało, że Polacy są rusofobami. Polska polityka wschodnia musi być krytyczna wobec agresywnych zapędów Putina, ale nie antyrosyjska.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Polityka wschodnia

Jednym z celów mojej prezydentury będzie odbudowanie nieistniejącej właściwie obecnie polskiej polityki wschodniej. Podążanie drogą rozgrywania sporów historycznych – suflowaną nam przez Kreml – jest drogą donikąd. Strategicznym interesem Polski jest też wzmacnianie suwerenności Białorusi i Ukrainy. Polska polityka wobec Ukrainy musi kierować się strategicznym interesem ochrony prozachodniej orientacji Kijowa.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Polityka historyczna

Włączę się aktywnie w promowanie Polski i jej dorobku kulturowego i gospodarczego za granicą. Nie pozwolę też na opluwanie dobrego imienia Polski przez polityków i media z innych krajów.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Handel zagraniczny

Polscy przedsiębiorcy nie mogą już liczyć na pomoc placówek dyplomatycznych. Natomiast na całym świecie reprezentowanie interesów ekonomicznych jest głównym zadaniem dyplomacji. Dlatego jako Prezydent RP zrobię wszystko aby zapewnić wsparcie polskim przedsiębiorcom w poszukiwaniu nowych kontaktów handlowych i otwieraniu nowych rynków na polskie towary, w tym na nasze najlepsze dobro eksportowe –zdrową, tradycyjną żywność. Należy też zwrócić uwagę na kadry dyplomatyczne, które w ostatnim czasie mocno upartyjnione, powinny przejść proces odpolitycznienia, aby na całym świecie reprezentowali nas prawdziwi dyplomaci – bezpartyjni urzędnicy dbający o interes wszystkich Polaków, a nie partyjni nominaci zainteresowani wyłącznie spełnianiem życzeń obecnej władzy.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Dopłaty z UE dla rolników

Obowiązkiem rządzących Polską jest stworzenie warunków, w których polscy rolnicy, na równych zasadach mogą konkurować na wspólnym europejskim rynku. Dlatego w nowym unijnym budżecie dopłaty dla polskiego rolnika powinny być w tej samej wysokości, w jakiej otrzymują je rolnicy Francji i Niemiec. Wspólnie z rządem Prezydent ma obowiązek działać na forum Unii na rzecz podniesienia unijnych dopłat do wysokości 1200 zł/ha.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Unia Europejska

Jako Prezydent RP będę aktywnie działał na rzecz przywrócenia Polsce roli jednego z „rozgrywających” państw w ramach Unii Europejskiej, zamiast obecnej roli państwa „rozgrywanego”. Teraz bowiem, bardzo często przy podejmowaniu decyzji w kwestiach kluczowych dla żywotnych interesów Polski, niektóre kraje tzw. „Starej Unii” wykorzystują nieudolność obecnego rządu i faktyczną izolację Polski w ramach UE do marginalizowania naszego głosu – kwestia dyrektywy w sprawie tzw. „transportowców” jest tego najlepszym przykładem. Wobec daleko niewystarczającej obecnie roli Grupy Wyszehradzkiej czy zamrożenia spotkań państw Trójkąta Weimarskiego (którego działalność na najwyższym szczeblu trzeba bezwzględnie reaktywować), oraz wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, należy zaproponować nowy format grupy państw UE, które powinny wytyczać kierunki i odpowiednią dynamikę sprawom ważnym dla Zjednoczonej Europy. Mając to na uwadze podejmę się inicjatywy utworzenia Grupy „Północ-Południe”, która będzie się składać z sześciu państw o największym znaczeniu gospodarczo-politycznym w danym regionie Europy. Tworzyć ją powinny : Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy, Polska i Szwecja. Pozwoli to na powrót Polski do głównego stołu decyzyjnego UE.

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 29.02.2020

prezydent2020
polityka zagraniczna
Sądy

- Jak miałoby wyglądać weryfikowanie statusu sędziów z nadania obecnej KRS? - Na przykład poprzez potwierdzenie ich wyboru przez zupełnie nową KRS. Pamiętajmy, że problemem jest niekonstytucyjnie powołana KRS, a nie wskazani przez nią sędziowie. W proces zgłaszania i wyboru członków KRS należy zaangażować obywateli. Jest już zgłoszona w Senacie ustawa o KRS, ona może być dobrą podstawą dla tych zmian.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Data obietnicy: 25.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Sądy

- Sędziów KRS trzeba wybrać w inny sposób, a kilkuset sędziów nominowanych przez obecne gremium odpowiednio zweryfikować. Nie chcę stosować odpowiedzialności zbiorowej. Podejrzewam, że w większości ci sędziowie to osoby odpowiednio przygotowane do orzekania i nie mogą cierpieć ze względu na wadliwość ich powołania. Trzeba dać im szansę, tak jak Sąd Najwyższy, który stwierdził, że do 23 stycznia br. ci sędziowie orzekali prawomocnie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Data obietnicy: 25.02.2020

ustrój państwa
sądy i prokuratura
Trybunał Konstytucyjny

- Czy w ramach uzdrawiania wymiaru sprawiedliwości pan odebrałby zaległe ślubowanie od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego? - Tak, i to szybko. Ale bez zmian w konstytucji trudno będzie trybunał uzdrowić.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Data obietnicy: 25.02.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Konstytucja i sądy

Po pierwsze, zaprzysiężenie tych sędziów, od których Andrzej Duda nie odebrał ślubowania. Po drugie, wybór nie zwykłą większością, lecz konstytucyjną. W Polsce potrzebujemy całego zestawu ustaw ustrojowych, bo dziś zwykłymi ustawami zmieniono ustrój kraju. Przeszliśmy w atmosferę dusznych rządów autorytarnych. Konieczna jest reforma konstytucji. Po ponad 20 latach jej funkcjonowania są w niej elementy, które trzeba zmienić, bo świat idzie do przodu. Estonia już np. wpisała do swojej konstytucji prawo do dostępu do internetu. Ja proponowałem wpisanie Unii Europejskiej do konstytucji, bo dzisiejszy rząd próbuje nas w Unii zmarginalizować, a być może docelowo wykluczyć.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Data obietnicy: 25.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
konstytucja
Stypendia studenckie

Stworzę prezydencki program stypendialny dla studentów. Każdy student co miesiąc otrzyma 1000 zł, zobowiązując się do pracy w Polsce przez 10 lat po zakończeniu studiów. To inwestycja, która pozwoli na zatrzymanie specjalistów.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 23.02.2020

edukacja
prezydent2020
Cyfryzacja nauczania

W moim programie wyborczym i zresztą już wcześniej, w programie Rzeczpospolita Samorządowa, w programie Koalicji Polskiej, jest projekt e-tornistra. Czyli zamiany ciężkich podręczników na tablet, na którym są wszystkie podręczniki i możliwość wypełnienia ćwiczeń. Wszystkie gminy w Polsce powinny mieć szansę przyjęcia tego rozwiązania, tak jak niektóre np. Ciechanów, gdzie to zastosowano i tam pewnie jest dzisiaj łatwiej.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 23.02.2020

edukacja
prezydent2020
Przemysł spożywczy

Żywność jest naszym skarbem narodowym. Nigdy nie zgodzę się na podwyższanie podatków na mięso i inne produkty spożywcze. Jestem zwolennikiem zerowego VAT na zdrową, tradycyjną polską żywność.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 23.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Mieszkalnictwo

Młodzi ludzie potrzebują własnego mieszkania, aby się usamodzielnić i założyć rodzinę. #MieszkaniePlus wdrażane przez rządzących okazało się niewypałem. Dlatego proponujemy program #WłasnyKąt, zakładający 50 tys. dopłaty na wkład własny.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 23.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Polityka międzynarodowa

Po pierwsze, budując w przeciwieństwie do tego co jest dzisiaj politykę opartą na dialogu i porozumieniu. Najpierw w kraju, potem w Europie i na świecie. Czas skończyć z doktryną wojny prowadzoną przez rząd PiS, trzeba skończyć z doktryną szukania wrogów prowadzoną przez prezydenta Dudę. Trzeba szukać przyjaciół, trzeba zabiegać o przyjaciół. Trzeba wspólnie nakreślić plany na 5, na 10, na 15 lat plany polityki międzynarodowej Rzeczypospolitej.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 20.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
500+

Jako prezydent nie będę wetował wszystkiego jak leci. Dobre projekty podpiszę, złe trafią do kosza. Sam głosowałem w Sejmie za 500+ i na pewno bym ten projekt podpisał.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 18.02.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Szkolnictwo

Godzina angielskiego dziennie, ciepły posiłek dla każdego ucznia, ograniczenie liczebności klas do 25 uczniów to propozycje dla polskiej szkoły, które znajdą się w moim programie. Stawiam na oświatę, przedstawię mój #PaktDlaEdukacji.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 17.02.2020

edukacja
prezydent2020
Wynagrodzenia dla nauczycieli

To z budżetu państwa powinny być pokrywane wydatki na wynagrodzenia dla nauczycieli. Trzeba zmienić ustawę o subwencji oświatowej i projekt takiej ustawy jest już gotowy – w najbliższym czasie przedstawię go w Sejmie.

Źródło: www.radiokrakow.pl

Data obietnicy: 17.02.2020

edukacja
prezydent2020
Związki partnerskie

Uważam, że w tej sprawie trzeba się odwołać do obywateli i zrobić referendum. Przecież politycy mają działać z woli narodu, więc zapytajmy obywateli, czy chcą związków partnerskich.

Źródło: www.wprost.pl

Data obietnicy: 16.02.2020

prezydent2020
związki partnerskie
ustrój państwa
Sądy

Chaos w sądownictwie się pogłębia. Decyzja prezydenta Dudy w sprawie ustawy kagańcowej powoduje, że upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości jest już takie jak w PRL.

Źródło: www.wprost.pl

Data obietnicy: 16.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Związki partnerskie

Powiem za Wincentym Witosem – w sprawach wiary będę słuchał każdego wikarego, w sprawach polityki nie będę słuchał żadnych biskupów.

Źródło: www.wprost.pl

Data obietnicy: 16.02.2020

prezydent2020
związki partnerskie
ustrój państwa
Finansowanie służby zdrowia

Chcę realizacji #PaktDlaZdrowia. Wszystkie partie go podpisały. Trzeba zwiększyć finansowanie służby zdrowia. Jak? Po pierwsze 50% z akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe na onkologię oraz przesunięcie części środków ze składki rentowej.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 12.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Pozycja Polski w UE

Głównym gwarantem bezpieczeństwa jest NATO, choć to prawda, że USA jest tam głównym mocarstwem. Kontynuowałbym jednak w tym zakresie politykę zagraniczną, zaś zmieniłbym inną rzecz - pozycję Polski w Unii Europejskiej, która wciąż jest tam na antypodach, marginalizowana.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 12.02.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Reforma systemu ochrony zdrowia

Nie było rządu, który by uzdrowił służbę zdrowia. Mam plan reformy, to m.in. skrócenie specjalizacji lekarskich, ułatwienie nostryfikacji dyplomów, europejski program onkologiczny, oddłużenie i restrukturyzacja szpitali.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 9.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Finansowanie służby zdrowia

Dla mnie jako lekarza służba zdrowia będzie jednym z priorytetów prezydentury. Nie będą mnie interesowały wybory za 5 lat, ale stan służby zdrowia po tym czasie. Musimy zwiększyć nakłady do 6,8% PKB na ochronę zdrowia i ułatwić dostęp do zawodu.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 6.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Plan ratunkowy dla psychiatrii dziecięcej

Zwiększenie finansowania po pierwsze, uproszczenie i skrócenie specjalizacji z psychiatrii dziecięcej, zwiększenie opieki psychologicznej w szkołach, przygotowanie nauczycieli do postępowania z uczniami zagrożonymi problemami psychologicznymi oraz rozwój opieki ambulatoryjnej dla dzieci i młodzieży. To na początek. Reszta w porozumieniu ze środowiskami lekarskimi, psychologami, terapeutami, nauczycielami i rodzicami.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Finansowanie służby zdrowia

2 000 000 000 zł na leczenie chorób nowotworowych zamiast na propagandę #TVPiS.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 4.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Centra onkologii

Centra onkologii są w dramatycznej sytuacji finansowej. Dostępność leków dla pacjentów jest ograniczana. Wykorzystujemy tylko 30% substancji leczniczych. Nie oszukujmy się, bez większych pieniędzy tego nie zmienimy.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 4.02.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Polska w UE

Polska powinna zająć miejsce Wielkiej Brytanii przy stole Unii Europejskiej, być w głównej piątce najważniejszych państw, które rozdają karty. Nie być, tak jak dzisiaj, lokajem, który czeka w przedpokoju, aż go poproszą

Źródło: www.psl.pl

Data obietnicy: 3.02.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Zmiany w Konstytucji

To nieprawda, że jestem przeciw zmianom w polskiej Konstytucji. Przeciwnie, w naszym programie jest przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową czy wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych. To wymaga zmian w ustawie zasadniczej.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 2.02.2020

prezydent2020
ustrój państwa
konstytucja
sądy i prokuratura
administracja państwowa i samorząd
Strategia klimatyczna

Polska musi wreszcie przejść na zieloną stronę mocy. To jest możliwe. Przykładem są Poddębice, gdzie 70% energii pochodzi z OZE. Nie opowiadajmy dziś bajek o odejściu od węgla w 2030 r., ale wyznaczajmy ambitne cele na jutro. 50/50 z odnawialnych źródeł energii do tego czasu jest w naszym zasięgu. Do tego powinniśmy dążyć.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 30.01.2020

prezydent2020
polityka klimatyczna
Lecznicza marihuana

Legalizacja marihuany? Temat od wczoraj jakby bardziej żywy. Jako lekarz jestem zwolennikiem wprowadzania leczniczej marihuany w Polsce. Jeśli ma pomagać polskim pacjentom, musimy zadbać o jej większą dostępność.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 30.01.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Samorząd

Rzeczpospolita Polska powinna być Rzeczpospolitą Samorządową. Siła państwa zaczyna się od samorządów, lokalnych społeczności: sołtysa i rady osiedla. Dlatego proponujemy ustawę wzmacniającą ich rolę i podmiotowość.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 30.01.2020

prezydent2020
administracja państwowa i samorząd
ustrój państwa
Sądy

Niższe koszty sądowe, szybsze postępowania, sędziowie pokoju, prokurator generalny wybierany w wyborach, tak aby odpowiadał przed Narodem, a nie jedną czy drugą partią – to jest recepta na uzdrowienie wymiaru sprawiedliwości.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 26.01.2020

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Emerytury

Reforma systemu emerytalnego jest potrzebna. Np. wprowadzenie emerytur obywatelskich dla osób wchodzących do systemu czy #dobrowolnyZUS dla przedsiębiorców. Nikt z rządzących nie chce rozmawiać o zabezpieczeniu emerytalnym 20-, 30-latków.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 23.01.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Unia Europejska

Chciałbym też, żebyśmy przestali się skłócać z tymi, którzy są naszymi sojusznikami, bo to jest kolejny problem. Rządzący dzisiaj prowadzą politykę wojny z Unią Europejską - machają szabelką, obrażają, często pokrzykują. Krzyk jest zawsze wyrazem słabości. Powinniśmy dbać o relacje w UE, to są nasi najważniejsi partnerzy gospodarczy

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 21.01.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Finansowanie edukacji

Tu w Limanowej, w Polsce lokalnej, deklaruję, że złożymy projekt ustawy o finansowaniu edukacji. Dzięki niej płace nauczycieli będą finansowane w 100% z budżetu państwa, a w samorządach zostanie więcej pieniędzy na inwestycje w szkolnictwo.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 18.01.2020

edukacja
prezydent2020
Sądy

Bo ja jestem za reformą wymiaru sprawiedliwości, ale nie za dewastacją. Ja jestem za obniżeniem kosztów sądowych, wprowadzeniem sędziów pokoju czy skróceniem postępowań. Bo to jest potrzeba prawdziwej reformy i za taką się opowiadam.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Data obietnicy: 21.12.2019

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Trybunał Stanu

Za niezaprzysiężenie prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego należałoby sprawdzić, czy głowy państwa nie należy postawić przed Trybunałem Stanu.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 12.11.2019

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Relacje z Rosją

Wprowadzimy embargo na rosyjski węgiel.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: październik 2019

polityka zagraniczna
prezydent2020
Węgiel i inne źródła energii

Wprowadzimy embargo na rosyjski węgiel. Nie może tak być, że polskie jabłka, polska żywność nie jedzie na wschód, a ruski węgiel jedzie do Polski.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.10.2019

prezydent2020
polityka klimatyczna
Stop pijanym kierowcom

Mówimy STOP pijanym kierowcom! Każdy, kto spowoduje wypadek pod wpływem, sam zapłaci za ratowanie, leczenie, rehabilitację i opiekę psychologiczną swojej ofiary.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: wrzesień 2019

sprawy ogólnopolskie
polityka społeczna
prawa i wolności obywatelskie
15 Tarnów
oficjalne materiały wyborcze
PSL
Zwolnimy emerytów i rencistów z podatku.

Zwolnimy emerytów i rencistów z podatku.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: wrzesień 2019

sprawy ogólnopolskie
reforma emerytalna
sprawy emerytalne
budżet państwa i podatki
Węgiel i inne źródła energii

Nasz plan to 50 proc. energii z OZE do 2030, redukcja paliw kopalnych o 50 proc. do 2035, a do 2050 odejście od węgla.

Źródło: biznesalert.pl

Data obietnicy: 11.01.2019

prezydent2020
polityka klimatyczna
Nie będziemy wchodzić w żadne relacje z PiS

Nie będziemy wchodzić w żadne relacje z partią, która jest antysamorządowa, a taką partią jest dzisiaj PiS. PiS ogranicza samorządność w Polsce; zabiera kompetencje szczególnie sejmikom wojewódzkim, marszałkom województw, np. dotyczące ochrony środowiska właśnie, dotyczące spraw rolnych, dotyczące sportu i turystyki, melioracji, powodując w wielu miejscach ogromne zamieszanie. Więc jeżeli nie ulegliśmy, a tych pokus i kuszenia ze strony PiS przez dwa lata w sejmikach było niezwykle dużo wobec naszych radnych stosowanych, i jeżeli wyborcy zdecydowali o takim kształcie koalicji, to my nie jesteśmy jak chorągiewka na wietrze.

Źródło: www.pap.pl

Data obietnicy: 13.03.2018

sprawy ogólnopolskie
polityka partyjna
sojusze polityczne
15 Tarnów
PSL
Wzmocnienie roli sołtysa

Potrzeba wzmocnienia pozycji sołtysa. Coraz mniej osób chce angażować się w tak mocny sposób w tę funkcję, nie jest łatwo znaleźć dzisiaj dobrego sołtysa. Trzeba więc pokazać, że jest to funkcja, która wiąże się z pewnymi możliwościami organizacyjnymi, przede wszystkim dla gminy, dla wsi i sołectwa. Ludowcy chcą nadać sołectwu osobowość prawną, co ma umożliwić pozyskiwanie przez nie grantów z urzędu marszałkowskiego, starostw i innych źródeł, które dzisiaj nie są dla nich dostępne. Wzmocnieniu roli sołectw ma też posłużyć propozycja, wedle której będą one mogły działać podobnie, jak organizacje pożytku publicznego. Oprócz 1 proc. podatku, który przekazujemy na organizacje pozarządowe, dodajemy drugi proc., który jest możliwy do przekazania na sołectwo, ewentualnie na swoje osiedle.

Źródło: www.farmer.pl

Data obietnicy: 8.03.2018

sprawy ogólnopolskie
administracja państwowa i samorząd
reforma sołecka
projekt ustawy
15 Tarnów
PSL
Wizja państwa samorządnego

Jesteśmy za państwem zdecentralizowanym, rządzonym przez gospodarzy w małych ojczyznach.

Źródło: soundcloud.com

Data obietnicy: 5.03.2018

15 Tarnów
PSL
sprawy ogólnopolskie
administracja państwowa i samorząd
Emerytura bez podatków

(...) Projekt ludowców miał być rozpatrywany wczoraj, jednak posiedzenie Sejmu zostało przerwane i będzie wznowione we wtorek. (...) Jeśli zostanie on [projekt] odrzucony w pierwszym czytaniu, to PSL zacznie zbiórkę podpisów pod projektem, który zostanie zgłoszony jako obywatelski.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 2.03.2018

sprawy ogólnopolskie
sprawy emerytalne
projekt ustawy
15 Tarnów
PSL
Fundacja "Żywy pomnik smoleński" - projekt

10 kwietnia 2010 roku ma nas łączyć, nie dzielić. Dlatego Polskie Stronnictwo Ludowe apeluje do prezydenta Andrzej Duda o ustanowienie – wspólnie ze wszystkimi środowiskami politycznymi – "żywego pomnika smoleńskiego", fundacji wspierającej młodych Polaków w ich publicznej działalności. Tak godnie uhonorujemy pamięć o naszych Rodakach tragicznie zmarłych w smoleńskiej katastrofie.

Źródło: pl-pl.facebook.com

Data obietnicy: 13.02.2018

sprawy ogólnopolskie
społeczeństwo obywatelskie
projekt utworzenia fundacji
15 Tarnów
PSL
Krótszy czas pracy dla rodziców dzieci do 10. roku życia

Skróćmy czas pracy o godzinę rodzicom dzieci do 10. roku życia.(...) Taka możliwość mają już dziś matki karmiące maluchy w pierwszych latach życia. Rozszerzmy ją również na rodziców, którzy odwożą dzieciaki do przedszkola czy do szkoły. Zyskają na tym wszyscy – dzieciaki, rodzice i ich pracodawcy. Wszyscy na tym wygramy. Dzieciaki i ich rodzice zyskają dodatkową godzinę dziennie tylko dla siebie. A pracodawcy – bardziej zadowolonych z życia pracowników, którzy mogąc wyjść z pracy godzinę wcześniej, zrobią więcej w krótszym czasie (to nie są moje przypuszczenia, eksperyment ze skróceniem czasu pracy w Szwecji pokazał, że pracownicy są bardziej wydajni, bardziej zadowoleni z pracy i – co nie jest bez znaczenia – zdrowsi).

Źródło: kosiniakkamysz.pl

Data obietnicy: 16.03.2017

sprawy ogólnopolskie
polityka społeczna
polityka rodzinna
15 Tarnów
PSL
Ograniczenie kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Ustawa o samorządach w aspekcie dotyczącym ograniczenia kadencyjności jest nie do poparcia. Moim zdaniem skazuje społeczności lokalne na niepewny los i gorszą konkurencję

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 23.01.2017

administracja państwowa i samorząd
kodeks wyborczy
sprawy ogólnopolskie
Rynek pracy

Ten wynik potwierdza, że spadek bezrobocia w żadnym wypadku nie jest sezonowy. To trwała tendencja. To jest najlepszy wynik od wielu lat. Polski rynek pracy jest coraz silniejszy i nie brakuje ofert pracy. Teraz chodzi o to, były one wyższej jakości, by była większa stabilność zatrudnienia i wyższe wynagrodzenia.

Źródło: www.bankier.pl

Data obietnicy: 23.10.2015

sprawy ogólnopolskie
rynek pracy
bezrobocie
15 Tarnów
PSL
wybory 2015
Rada Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego to nowe otwarcie w dialogu społecznym, (Rada) zastąpi komisję trójstronną, to najbardziej innowacyjna ustawa o dialogu społecznym w Europie, która wzmacnia pozycję związków zawodowych i organizacji pracodawców, która daje szansę na pełną partycypację społeczną, szansę nie tylko na opiniowanie ustaw, ale także na tworzenie własnych, nowych pomysłów i przedstawianie ich Radzie Ministrów.

Źródło: www.kadry.abc.com.pl

Data obietnicy: 22.10.2015

sprawy ogólnopolskie
partycypacja
15 Tarnów
PSL
prawa i wolności obywatelskie
Przyjęcie uchodźców

Jesteśmy przygotowani zarówno na ten pierwszy etap, ale także na to co szczególnie interesuje MPiPS, czyli proces integracji społecznej i aktywizacji zawodowej

Źródło: www.money.pl

Data obietnicy: 9.10.2015

sprawy ogólnopolskie
wybory 2015
PSL
migracje
uchodźcy
Warunki pracy w Polsce

Wciąż zarobki na Wyspach Brytyjskich, w Niemczech są lepsze. Jeśli (w Polsce - przyp. red.) nie będzie radykalnego wzrostu wynagrodzeń, poczucia stabilności zatrudnienia, dalszego rozwoju polityki rodzinnej i społecznej, tym trudniej będzie zabiegać o pracownika.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 7.10.2015

sprawy ogólnopolskie
PSL
wybory 2015
rynek pracy
gospodarka i energetyka
polityka społeczna
polityka rodzinna
Umowy terminowe

Kończymy z wiecznymi umowami terminowymi, będą one ograniczone w dwóch wymiarach. W wymiarze czasowym, bo nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące, z okresem próbnym dłużej niż 36 miesięcy oraz w ilościowym, ponieważ czwarta umowa automatycznie przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

Źródło: wmeritum.pl

Data obietnicy: 25.09.2015

sprawy ogólnopolskie
PSL
wybory 2015
polityka społeczna
rynek pracy
Problemy demograficzne Polski

O demografię należy starać się przez zwiększenie dzietności, ale to proces długotrwały. Dlatego powinniśmy postawić także na migrację.

Źródło: www.money.pl

Data obietnicy: 23.09.2015

sprawy ogólnopolskie
polityka rodzinna
migracje
15 Tarnów
PSL
Polityka senioralna

Struktura naszego społeczeństwa zmienia się. Polska siwieje, Europa siwieje, dlatego tak ważne jest tworzenie polityki senioralnej. (...) Z jednej strony te działania mają na cel oswajanie starości, z drugiej strony na dawanie szansy na bycie aktywnym również po zakończeniu aktywności zawodowej.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

Data obietnicy: 15.09.2015

sprawy ogólnopolskie
polityka społeczna
seniorzy
15 Tarnów
PSL
Równouprawnienie

Spółki Skarbu Państwa powinny dać dobry przykład jeśli chodzi o udział kobiet w zarządach, nawet bez zmiany prawa w tej sprawie.

Źródło: www.forbes.pl

Data obietnicy: 15.09.2015

sprawy ogólnopolskie
polityka społeczna
światopogląd
15 Tarnów
PSL
prawa kobiet i mniejszości
Programy telewizyjne dla seniorów

Pracujemy nad tym, by były programy telewizyjne dla seniorów, czy wręcz cały kanał dla osób starszych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 15.09.2015

sprawy ogólnopolskie
polityka społeczna
seniorzy
media
wybory 2015
PSL
Ograniczenie emisji zanieczyszczeń z pojazdów

Następnym krokiem powinno być ograniczenie emisji zanieczyszczeń z pojazdów. Eksperci powinni zastanowić się, czy nie należy najpierw zadbać o lepszy stan techniczny samochodów jeżdżących po Polsce, a dopiero potem ewentualnie ograniczać ruch w wybranych obszarach miast.

Źródło: krakow.wyborcza.pl

Data obietnicy: 12.09.2015

sprawy ogólnopolskie
wybory 2015
PSL
ekologia i środowisko
gospodarka i energetyka
Ochotnicze Hufce Pracy

Hufce Pracy niesamowicie się zmieniają, nazwa pozostała co prawda stara, ale jakość jest inna. Pierwsza taka w Polsce wioska ginących zawodów robi wrażenie. Tu łączy się tradycję z nowoczesnością. Bardzo mocno wspieramy Ochotnicze Hufce Pracy, bo uczą praktycznych umiejętności, dają młodym fach w ręku. To przykład szkolnictwa zawodowego w formie dualnej, czyli praktyka i teoria w jednym. To coś, do czego dążymy. Chcielibyśmy w pełni zakorzenić ten system w Polsce.

Źródło: www.dziennikwschodni.pl

Data obietnicy: 11.09.2015

sprawy ogólnopolskie
PSL
wybory 2015
rynek pracy
polityka społeczna
edukacja i szkolnictwo wyższe
Bezrobocie poniżej 10% w kolejnych województwach

Myślę, że z czasem kolejne województwa będą dochodziły do poziomu jednocyfrowego. Niedługo może go osiągnąć województwo opolskie. Przypomnę, że w województwie warmińsko-mazurskim kilkanaście miesięcy temu ponad 20 proc. osób nie miało pracy. Zatem dynamika spadku i tak jest bardzo duża. To są na pewno trudniejsza regiony niż Wielkopolska, gdzie bezrobocie oscyluje wokół 7 proc. Ale trzeba interweniować również, lub przede wszystkim w tamtych regionach. Dlatego uruchomiliśmy kolejną transzą pieniędzy, ponad 150 mln zł przekazujemy do powiatowych urzędów pracy na rzecz aktywnych form walki z bezrobociem. Kończymy pracę nad Regionalnymi Programami Operacyjnymi, za pomocą których będziemy wykorzystywać pieniądze unijne, by udzielić wsparcia osobom poszukującym pracę. Na ostatnie miesiące tego roku przypadnie kolejne mocne dofinansowanie aktywności zawodowej. Oraz sztandarowy projekt, który będzie przyjęty na początku września, 100 tys. miejsc pracy dla osób młodych. Jest to największe w historii dofinansowanie do etatowego zatrudnienia osób do 30 roku życia, które dziś potrzebują ogromnego wsparcia

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 15.08.2015

wybory 2015
sprawy ogólnopolskie
PSL
rynek pracy
bezrobocie
polityka społeczna
40-letni okres składkowy

Propozycja PSL, która nie w bezpośredni sposób łączy się z pomocą w poszukiwaniu pracy, ale łączy się z możliwością wyboru. Mówię o 40-letnim okresie składkowym, który uprawnia do przejścia na emeryturę. To jest racjonalna propozycja zarówno w świetle zmian demograficznych, jak i zmian na rynku pracy. Mamy najniższe bezrobocie od 7 lat. Stabilne zatrudnienie i godna praca to jest cen na najbliższy czas.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 13.08.2015

sprawy ogólnopolskie
wybory 2015
PSL
rynek pracy
polityka społeczna
emerytury
wiek emerytalny

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Kancelaria Sejmu
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 3500,00 PLN

Kwota: 5000,00 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Wartość: 600 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne, własność - na postawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Wartość: 26 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Wartość: 20 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność udziału 1/2 części
Uwagi: własność udziału, na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: działka budowlana oraz udział w drodze dojazdowej
Powierzchnia działki: 754 m2
Wartość: 200 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy sprzedaży i o podział majątku wspólnego

Rodzaj: lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Wartość: 50 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu

VIII. Funkcje w spółkach handlowych i fundacjach...
Spółka handlowa / Fundacja / Stowarzyszenie
Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): fundacja
Nazwa i siedziba: Fundacja Rozwoju z siedzibą w Warszawie, ul. Ciołka 15
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Kuratorów
Od kiedy: 2015-11-07

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: PKOL
Funkcja
Rodzaj: Członek zarządu
Od kiedy: 2017-04-22

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: Krajowe Zrzeszenie LZS z siedzibą w Warszawie, ul. Krzyżanowskiego 46a
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Głównej

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: uposażenie poselskie dochód osiągnięty w roku 2020
Kwota: 92 398,74 PLN

Opis: dieta parlamentarna dochód osiągnięty w roku 2020
Kwota: 29 811,87 PLN brutto
Uwagi: w tym nieopodatkowana: 29 644,85 PLN PLN opodatkowana: 0,00 PLN

Opis: z tytułu darowizny od mamy dochód osiągnięty w roku 2020
Kwota: 15 000 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2012
Uwagi: na podstawie umowy sprzedaży
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Santander Bank - limit do 10 000 PLN

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu udzielony przez mBank
Cała kwota: 40 000,00 PLN

Podpis
Data: 2021-04-28
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Kancelaria Sejmu
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 10 000,00 PLN

Kwota: 5000,00 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Wartość: 600 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne, własność - na postawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Wartość: 26 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Wartość: 20 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność udziału 1/2 części
Uwagi: własność udziału, na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: działka budowlana oraz udział w drodze dojazdowej
Powierzchnia działki: 754 m2
Wartość: 200 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy sprzedaży i o podział majątku wspólnego

Rodzaj: lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Wartość: 50 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu

VIII. Funkcje w spółkach handlowych i fundacjach...
Spółka handlowa / Fundacja / Stowarzyszenie
Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): fundacja
Nazwa i siedziba: Fundacja Rozwoju z siedzibą w Warszawie, ul. Ciołka 15
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Kuratorów
Od kiedy: 2015-11-07

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: PKOL
Funkcja
Rodzaj: Członek zarządu
Od kiedy: 2017-04-22

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: Krajowe Zrzeszenie LZS z siedzibą w Warszawie, ul. Krzyżanowskiego 46a
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Głównej

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: uposażenie poselskie dochód osiągnięty w roku 2019
Kwota: 93 113,05 PLN

Opis: dieta parlamentarna dochód osiągnięty w roku 2019
Kwota: 29 644,85 PLN brutto
Uwagi: w tym nieopodatkowana: 29 644,85 PLN PLN opodatkowana: 0,00 PLN

Opis: z tytułu darowizny od siostry dochód osiągnięty w roku 2019
Kwota: 10 000 PLN

Opis: z tytułu darowizny od rodziców dochód osiągnięty w roku 2019
Kwota: 10 000 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2012
Uwagi: na podstawie umowy sprzedaży
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Santander Bank - limit do 10 000 PLN

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu udzielony przez mBank
Cała kwota: 40 000,00 PLN

Podpis
Data: 2020-04-30
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Kancelaria Sejmu
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 11 000,00 PLN

Kwota: 5000,00 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Wartość: 600 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne, własność - na postawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Wartość: 26 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Wartość: 20 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność udziału 1/2 części
Uwagi: na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: działka budowlana oraz udział w drodze dojazdowej
Powierzchnia działki: 754 m2
Wartość: 200 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy sprzedaży i o podział majątku wspólnego

Rodzaj: lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Wartość: 50 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu

VIII. Funkcje w spółkach handlowych i fundacjach...
Spółka handlowa / Fundacja / Stowarzyszenie
Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): Fundacja
Nazwa i siedziba: Fundacja Rozwoju z siedzibą w Warszawie, ul. Ciołka 15
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Kuratorów
Od kiedy: 2015-11-07

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: PKOL
Funkcja
Rodzaj: Członek zarządu
Od kiedy: 2017-04-22

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: Krajowe Zrzeszenie LZS z siedzibą w Warszawie, ul. Krzyżanowskiego 46a
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Głównej

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: uposażenie poselskie dochód osiągnięty w roku 2019 (do końca sierpnia)
Kwota: 62 441,94 PLN

Opis: dieta parlamentarna dochód osiągnięty w roku 2019 (do końca sierpnia)
Kwota: 19 791,07 PLN brutto
Uwagi: w tym nieopodatkowana: 19 791,07 PLN opodatkowana: 0,00 PLN

Opis: z tytułu darowizny od siostry dochód osiągnięty w roku 2019 (do końca sierpnia)
Kwota: 10 000 PLN

Opis: z tytułu darowizny od rodziców dochód osiągnięty w roku 2019 (do końca sierpnia)
Kwota: 10 000 PLN

Opis: uposażenie poselskie - dochód w 2018 r.
Kwota: 110 574,17 PLN

Opis: dieta parlamentarna - dochód w 2018 r.
Kwota: 29 978,89 PLN
Uwagi: nieopodatkowana - 29 978,89 PLN opodatkowana - 0 PLN

Opis: z tytułu sprzedaży udziału wynoszącego 1/2 części w samochodzie osobowym - dochód w 2018 r.
Kwota: 1500 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2012
Uwagi: na podstawie umowy sprzedaży
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Santander Bank - limit do 10 000 PLN

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu udzielony przez mBank
Cała kwota: 40 000,00 PLN

Podpis
Data: 2019-11-08
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Kancelaria Sejmu
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 11 000,00 PLN

Kwota: 5000,00 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Wartość: 600 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne, własność - na postawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Wartość: 26 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Wartość: 20 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność udziału 1/2 części
Uwagi: na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: działka budowlana oraz udział w drodze dojazdowej
Powierzchnia działki: 754 m2
Wartość: 200 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy sprzedaży i o podział majątku wspólnego

Rodzaj: lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Wartość: 50 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu

VIII. Funkcje w spółkach handlowych i fundacjach...
Spółka handlowa / Fundacja / Stowarzyszenie
Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): Fundacja
Nazwa i siedziba: Fundacja Rozwoju z siedzibą w Warszawie, ul. Ciołka 15
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Kuratorów
Od kiedy: 2015-11-07

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: Krajowe Zrzeszenie LZS z siedzibą w Warszawie, ul. Krzyżanowskiego 46a
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Głównej
Uwagi: od 23 lutego 2018 LZS prowadzi działalność gospodarczą

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: PKOL
Funkcja
Od kiedy: 2018-02-23

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: uposażenie poselskie
Kwota: 62 441,94 PLN
Uwagi: dochód osiągnięty w roku 2019 (do końca sierpnia)

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 19 791,07 PLN brutto
Uwagi: w tym nieopodatkowana: 19 791,07 PLN opodatkowana: 0,00 PLN dochód osiągnięty w roku 2 019 (do końca sierpnia)

Opis: z tytułu darowizny od siostry
Kwota: 10 000 PLN
Uwagi: dochód osiągnięty w roku 2019 (do końca sierpnia)

Opis: z tytułu darowizny od rodziców
Kwota: 10 000 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2012
Uwagi: na podstawie umowy sprzedaży
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Santander Bank - limit do 10 000 PLN

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu udzielony przez mBank
Cała kwota: 40 000,00 PLN

Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-09-06
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Kancelaria Sejmu
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 13 000,00 PLN

Kwota: 4700,00 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Wartość: 600 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne, własność - na postawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Wartość: 26 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Wartość: 20 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność udziału 1/2 części
Uwagi: na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: działka budowlana oraz udział w drodze dojazdowej
Powierzchnia działki: 754 m2
Wartość: 200 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy sprzedaży i o podział majątku wspólnego

Rodzaj: lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Wartość: 50 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu

VIII. Funkcje w spółkach handlowych i fundacjach...
Spółka handlowa / Fundacja / Stowarzyszenie
Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): Fundacja
Nazwa i siedziba: Fundacja Rozwoju z siedzibą w Warszawie, ul. Ciołka 15
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Kuratorów
Od kiedy: 2015-11-07

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: Krajowe Zrzeszenie LZS z siedzibą w Warszawie, ul. Krzyżanowskiego 46a
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Głównej
Od kiedy: 2017-04-22
Uwagi: od 23 lutego 2018 LZS prowadzi działalność gospodarczą

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 29 978,89 PLN brutto
Uwagi: w tym nieopodatkowana: 29 978,89 PLN, opodatkowana: 0,00 pLN dochód w roku 2 018

Opis: uposażenie poselskie
Kwota: 110 564,17 PLN
Uwagi: dochód w roku 2018

Opis: z tytułu sprzedaży udziału wynoszącego 1/2 w samochodzie osobowym
Kwota: 1500,00 PLN
Uwagi: dochód w roku 2018

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2012
Uwagi: na podstawie umowy sprzedaży
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Santander Bank - limit do 10 000 PLN

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu udzielony przez mBank
Cała kwota: 40 000,00 PLN

Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-04-23
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Kancelaria Sejmu
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 15 000 PLN
Uwagi: kwota około

Kwota: 3500 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny kwota około

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Wartość: 600 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne, własność - na postawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Wartość: 26 000 PLN
Tytuł prawny: własność, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Wartość: 20 000 PLN
Tytuł prawny: własność udziału 1/2 części
Uwagi: kwota około, na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: działka budowlana oraz udział w drodze dojazdowej
Powierzchnia działki: 754 m2
Wartość: 200 000 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy sprzedaży i o podział majątku wspólnego

Rodzaj: lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Wartość: 50 000 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu

VIII. Funkcje w spółkach handlowych i fundacjach...
Spółka handlowa / Fundacja / Stowarzyszenie
Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): Fundacja
Nazwa i siedziba: Fundacja Rozwoju z siedzibą w Warszawie, ul. Ciołka 15
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Kuratorów
Od kiedy: 2015-11-07
Uwagi: z tego tytułu nie osiągnąłem żadnego dochodu

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: Polski Komitet Olimpijski
Funkcja
Rodzaj: Członek zarządu
Od kiedy: 2017-04-22

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 29 814,01 PLN brutto
Uwagi: w tym nieopodatkowana: 27 360 PLN, opodatkowana: 2 454,01 PLN dochód w roku 2 017

Opis: uposażenie poselskie
Kwota: 121 003,88 PLN
Uwagi: dochód w roku 2017

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2003
Uwagi: współwłaściciel w 1/2 części z innym współwłaścicielem - na postawie umowy sprzedaży
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Deutsche Bank - limit do 10 000 PLN
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2018-04-25
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Kancelaria Sejmu
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 15 000 PLN
Uwagi: kwota około

Kwota: 3500 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny kwota około

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Wartość: 600 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne, własność - na postawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Wartość: 26 000 PLN
Tytuł prawny: własność, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Wartość: 20 000 PLN
Tytuł prawny: własność udziału 1/2 części
Uwagi: kwota około, na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: działka budowlana oraz udział w drodze dojazdowej
Powierzchnia działki: 754 m2
Wartość: 200 000 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy sprzedaży i o podział majątku wspólnego

Rodzaj: lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Wartość: 50 000 PLN
Tytuł prawny: własność na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu

VIII. Funkcje w spółkach handlowych i fundacjach...
Spółka handlowa / Fundacja / Stowarzyszenie
Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): Fundacja
Nazwa i siedziba: Fundacja Rozwoju z siedzibą w Warszawie, ul. Ciołka 15
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Kuratorów
Od kiedy: 2015-11-07
Uwagi: z tego tytułu nie osiągnąłem żadnego dochodu

Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): stowarzyszenie
Nazwa i siedziba: Polski Komitet Olimpijski
Funkcja
Rodzaj: Członek zarządu
Od kiedy: 2017-04-22

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 29 814,01 PLN brutto
Uwagi: w tym nieopodatkowana: 27 360 PLN, opodatkowana: 2 454,01 PLN dochód w roku 2 016

Opis: uposażenie poselskie
Kwota: 121 003,88 PLN
Uwagi: dochód w roku 2016

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2003
Uwagi: współwłaściciel w 1/2 części z innym współwłaścicielem - na postawie umowy sprzedaży
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Deutsche Bank - limit do 10 000 PLN
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2018-04-25
Źródło
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Kancelaria Sejmu
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 20 000 PLN
Uwagi: kwota około

Kwota: 7000 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny kwota około

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Wartość: 600 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne, własność - na postawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Wartość: 26 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: własność, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Wartość: 20 000 PLN
Tytuł prawny: własność udziału 1/2 części
Uwagi: kwota około, na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: działka budowlana oraz udział w drodze dojazdowej
Powierzchnia działki: 754 m2
Wartość: 200 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: własność na podstawie umowy sprzedaży i o podział majątku wspólnego

Rodzaj: lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Wartość: 50 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu

VIII. Funkcje w spółkach handlowych i fundacjach...
Spółka handlowa / Fundacja / Stowarzyszenie
Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): Fundacja
Nazwa i siedziba: Fundacja Rozwoju z siedzibą w Warszawie, ul. Ciołka 15
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący Rady Kuratorów
Od kiedy: 2015-11-07
Uwagi: z tego tytułu nie osiągnąłem żadnego dochodu
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: umowa o pracę - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Kwota: 50 874,60 PLN
Uwagi: dochód w roku 2016

Opis: dieta poselska
Kwota: 29 512,08 PLN brutto
Uwagi: w tym nieopodatkowana: 27 360 PLN, opodatkowana: 2 152,08 PLN dochód w roku 2 016

Opis: uposażenie poselskie
Kwota: 97 151,02 PLN
Uwagi: dochód w roku 2016

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2003
Uwagi: współwłaściciel w 1/2 części z innym współwłaścicielem - na postawie umowy sprzedaży
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Deutsche Bank - limit do 10 000 PLN
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2017-04-28
Źródło
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Kancelaria Sejmu
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 210 000 PLN
Uwagi: wraz z małżonką, kwota około

Kwota: 6000 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny majatek osobisty

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Wartość: 600 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne, majątek osobisty - na postawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Wartość: 26 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: majątek osobisty, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Wartość: 20 000 PLN
Tytuł prawny: własność udziału 1/2 części
Uwagi: majątek osobisty, na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: działka budowlana oraz udział w drodze dojazdowej
Powierzchnia działki: 754 m2
Wartość: 200 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: majątek wspólny z małżonką, na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Wartość: 50 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: majątek osobisty, na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu

IV. Udziały w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent udziałów: Spółka pod firmą "Parster" sp. z o.o. z siedzibą w Parczewie
Liczba udziałów: 8
Wartość
Wartość pojedynczego udziału: 500 PLN
Dochód
Kwota: 7260 PLN
Uwagi: wspólność majątkowa małżeńska udziały nie przekraczają 10% kapitału zakładowego
VIII. Funkcje w spółkach handlowych i fundacjach...
Spółka handlowa / Fundacja / Stowarzyszenie
Rodzaj (spółka handlowa, fundacja, stowarzyszenie..): Fundacja
Nazwa i siedziba: Fundacja Rozwoju z siedzibą w Warszawie, ul. Ciołka 15
Funkcja
Rodzaj (jeśli żaden z listy): Przewodniczący rady kuratorów
Uwagi: z tego tytułu nie osiągnąłem żadnego dochodu
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: umowa najmu mieszkania i garażu
Kwota: 15 750 PLN
Uwagi: dochód w roku 2015

Opis: umowa o pracę - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Kwota: 149 167,80 PLN
Uwagi: od listopada 2015 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dochód w roku 2015

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 4039,36 PLN
Uwagi: w tym nieopodatkowane 3846,28 PLN, opodatkowane 193,08 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2003
Uwagi: współwłaściciel w 1/2 części z innym współwłaścicielem - na postawie umowy sprzedaży
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Deutsche Bank - limit do 10 000 PLN
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2016-04-28
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Kancelaria Sejmu
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 210 000 PLN
Uwagi: wraz z małżonką

Kwota: 6000 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny, majątek osobisty

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Wartość: 600 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne, majątek osobisty - na postawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Wartość: 26 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: majątek osobisty, na podstawie umowy darowizny i umowy sprzedaży

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Wartość: 20 000 PLN
Tytuł prawny: własność 1/2 części
Uwagi: majątek osobisty, na postawie umowy sprzedaży

Rodzaj: działka budowlana
Powierzchnia działki: 754 m2
Wartość: 200 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: majątek wspólny z żoną, na postawie umowy sprzedaży, udział w drodze dojazdowej

Rodzaj: lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Wartość: 50 000 PLN
Tytuł prawny: własność
Uwagi: majątek osobisty, na podstawie umowy darowizny i umowy przeniesienia własności lokalu

IV. Udziały w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent udziałów: Spółka pod firmą "Parster" sp. z o.o. z siedzibą w Parczewie
Liczba udziałów: 8
Wartość
Wartość pojedynczego udziału: 500 PLN
Dochód
Kwota: 7260 PLN
Uwagi: wspólność majątkowa małżeńska, udziały nie przekraczają 10% kapitału zakładowego
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: umowa najmu mieszkania i garażu
Kwota: 1700 PLN brutto
Uwagi: dochód w roku ubiegłym za miesiąc

Opis: umowa o pracę - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Kwota: 149 167,80 PLN
Uwagi: dochód w 2014 r.

Opis: zwrot składki na ubezpiecznie zdrowotne ZUS z tytułu usług medycznych świadczonych w latach 2008-2010 od spółki "Ortmed" sp. z o.o. w Krakowie
Kwota: 1654,78 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2003
Uwagi: współwłaściciel w 1/2 części z innym współwłaścicielem - na postawie umowy sprzedaży
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Deutsche Bank - limit do 10 000 PLN
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2015-11-10
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław Marcin
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Stanowisko lub funkcja: minister
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 200 000 PLN
Uwagi: wraz z małżonką

Kwota: 6000 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny majatek osobisty

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Tytuł prawny: majątek osobisty

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Tytuł prawny: udział w 1/2 części - majątek osobisty

Rodzaj: działka budowlana
Powierzchnia działki: 754 m2
Tytuł prawny: majątek wspólny z małżonką
Uwagi: udział w drodze dojazdowej

Rodzaj: garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Tytuł prawny: majątek osobisty

IV. Udziały w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent udziałów: Spółka pod firmą "Parster" sp. z o.o. z siedzibą w Parczewie
Liczba udziałów: 8
Wartość
Wartość pojedynczego udziału: 500 PLN
Dochód
Kwota: 3240 PLN
Uwagi: wspólność majątkowa małżeńska udziały nie przekraczają 10% kapitału zakładowego
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: umowa najmu mieszkania i garażu
Kwota: 1700 PLN brutto
Uwagi: dochód w roku ubiegłym za miesiąc

Opis: umowa o pracę - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Kwota: 149 167,80 PLN
Uwagi: dochód w 2014 r.

Opis: zwrot składki na ubezpiecznie zdrowotne ZUS z tytułu usług medycznych świadczonych w latach 2008-2010 od spółki "Ortmed" sp. z o.o. w Krakowie
Kwota: 1654,78 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2003
Uwagi: współwłaściciel w 1/2 części z innym współwłaścicielem
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): karta kredytowa Deutsche Bank - limit do 10 000 PLN
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2015-03-30
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Władysław Marcin
Nazwisko: Kosiniak-Kamysz
Data urodzenia: 1981-08-10
Miejsce urodzenia: Kraków
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Stanowisko lub funkcja: minister
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 190 000 PLN
Uwagi: wraz z małżonką

Kwota: 6000 PLN
Uwagi: fundusz inwestycyjny majatek osobisty

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 86,24 m2
Tytuł prawny: własność
Uwagi: mieszkanie hipoteczne
4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działki rolne
Powierzchnia działki: 0,2196 ha
Tytuł prawny: majątek osobisty

Rodzaj: działka rolna
Powierzchnia działki: 0,16 ha
Tytuł prawny: udział w 1/2 części - majątek osobisty

Rodzaj: działka budowlana
Powierzchnia działki: 754 m2
Tytuł prawny: majątek wspólny z małżonką
Uwagi: udział w drodze dojazdowej

Rodzaj: garaż
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 25 m2
Tytuł prawny: majątek osobisty

IV. Udziały w spółkach handlowych
2. Inne spółki
Spółka
Emitent udziałów: Spółka pod firmą "Parster" sp. z o.o. z siedzibą w Parczewie
Liczba udziałów: 8
Wartość
Wartość pojedynczego udziału: 500 PLN
Dochód
Kwota: 3240 PLN
Uwagi: wspólność majątkowa małżeńska udziały nie przekraczają 10% kapitału zakładowego
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: umowa najmu mieszkania i garażu
Kwota: 1680 PLN brutto
Uwagi: dochód w roku ubiegłym za miesiąc

Opis: umowa o pracę - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Kwota: 149 167,80 PLN
Uwagi: dochód w 2013 r.

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volkswagen
Model: Passat 1,9
Rok produkcji: 2003
Uwagi: współwłaściciel w 1/2 części z innym współwłaścicielem
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rod