Zapowiedź 13. posiedzenia Sejmu

W środę 12 czerwca posłowie i posłanki wrócą na salę obrad po przerwie spowodowanej wyborami do Parlamentu Europejskiego. Sejm będzie jednak obradował w niepełnym składzie, bo aż 24 parlamentarzystów X kadencji uzyskało mandat w wyborach do PE. Zgodnie z Kodeksem wyborczym przestali być posłami w momencie ogłoszenia przez PKW wyników wyborów. Procedura objęcia mandatów przez następców jest czasochłonna, dlatego na ich zaprzysiężenie poczekamy najpewniej do kolejnego – 14. posiedzenia Sejmu.

Posłowie zaczną posiedzenie od wysłuchania sprawozdania Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych na temat rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku polską prezydencją w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 r. Przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wydarzeń wysokiego szczebla, które w tym czasie będą częściej niż dotychczas odbywać się w na terenie Polski. Główną rolę w ich zabezpieczeniu odgrywać ma MSWiA, a więcej kompetencji otrzyma policja. Chodzi przede wszystkim o dostęp do danych osobowych uczestników i partnerów wydarzeń. W związku z zagrożeniem sabotażu czy ataków terrorystycznych zmienią się przepisy dot. zamówień publicznych, ograniczając tym samym ich jawność na czas prezydencji Polski.

Sejm rozpocznie także prace nad prezydenckim projektem ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Ten obszerny dokument zakłada przede wszystkim zwiększenie koordynacji działań i wymiany informacji pomiędzy najważniejszymi urzędami w państwie i organami dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Wprowadza także tzw. stałe plany obronne, które mają zapewnić możliwość natychmiastowego reagowania na nagłe zagrożenia.

Parlamentarzyści przystąpią również do pierwszego czytania dwóch poselskich ustaw, złożonych kolejno przez klub Lewicy oraz Polski 2050-Trzeciej Drogi. Ci pierwsi chcą dodatkowego opodatkowania tzw. fliperów, czyli osób, które masowo skupują mieszkania i w krótkim czasie odsprzedają je z zyskiem. Według posłów Lewicy te działania przyczyniają się do psucia rynku mieszkaniowego i mają wpływ na wzrost cen. Projekt ustawy zakłada plan, według którego wysokość dodatkowego procentu podatku od sprzedaży mieszkania będzie zależała od czasu, w którym mieszkanie zostanie sprzedane po jego kupnie przez flipera. Zgodnie z nim ci, którzy sprzedadzą mieszkanie przed upływem roku od jego zakupu, zapłacą 10-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych. Dotychczas każda transakcja zbycia mieszkania opodatkowana była na poziomie 2 proc.

Zobacz najnowsze

Drugi z poselskich projektów (Polska 2050) dotyczy kwestii zakazu handlu w niedziele i święta. Posłowie partii Szymona Hołowni chcą umożliwić Polakom robienie zakupów w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. Dokument mówi też o pracownikach, którym, jeśli pracują w niedzielę, ustawa ma zapewnić m.in. 200 proc. wynagrodzenia i przynajmniej dwie wolne od pracy niedziele w miesiącu. 

Oprócz tego odbędzie się drugie czytanie ustawy o zmianie Kodeksu wyborczego, o której pisaliśmy w zapowiedzi 11 posiedzenia Sejmu. Minister infrastruktury przedstawi z kolei informację z wykonania Programu ochrony brzegów morskich w 2023 r. wraz z harmonogramem prac na rok 2024.