Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?

Kandydatów na członków komisji wyborczych zgłaszają pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych (lub osoba upoważniona przez pełnomocnika). Jeśli chcesz zostać członkiem komisji – najlepiej, jeśli zgłosisz się do jednego z komitetów wyborczych.

ilustr.: Aleksandra Makuch

Kandydatów na członków komisji wyborczych zgłaszają pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych (lub osoba upoważniona przez pełnomocnika). Jeśli chcesz zostać członkiem komisji – najlepiej, jeśli zgłosisz się do jednego z komitetów wyborczych

Do pracy w komisji mogą też zgłaszać się sami wyborcy. Kandydaturę możesz zgłosić bezpośrednio komisarzowi wyborczemu. Twoja kandydatura zostanie wykorzystana, jeśli będzie brakowało członków komisji po zgłoszeniach ze strony komitetów wyborczych.  

Kto może zostać członkiem komisji?

Musisz posiadać czynne prawo wyborcze (prawo wybierania) i najpóźniej w dniu zgłoszenia skończyć 18 lat. Kandydat/ka musi stale zamieszkiwać na terenie województwa, w którym znajduje się dana komisja.

Kto nie może zostać członkiem komisji?

Członkiem komisji nie zostaniesz, jeśli kandydujesz w wyborach, jesteś pełnomocnikiem wyborczym lub finansowymi komitetu wyborczego, komisarzem wyborczymi lub innymi urzednikiem wyborczym, mężem zaufania lub obserwatorem społecznym

Nie możesz być członkiem komisji, jeśli w wyborach startuje członek twojej rodziny (szczegółowa list niedozwolonych powiązań rodzinnych między członkiem komisji a kandydatem znajduje się w art 184. Kodeksu wyborczego).

Członkiem komisji nie może być także pełnomocnik wyborcy w komisji właściwej dla obwodu głosowania osoby, która wyznaczyła go na pełnomocnika.

Do kiedy trzeba zgłosić się na członka komisji?

Pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych do 18 kwietnia 2025 r. 

Obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane do 28 kwietnia 2025 r.

Zobacz najnowsze

Jakie są zadania członków obwodowych komisji wyborczych?

Członkowie obwodowych komisji wyborczych są odpowiedzialni za prawidłowe przeprowadzenie głosowania w danym obwodzie (czyli w konkretnym lokalu wyborczym). 

To zatem osoby, które sprawdzają naszą tożsamość, wydają karty do głosowania, dbają o zachowanie tajności głosowania, a po zamknięciu lokalu liczą wszystkie oddane głosy. 

Komisje liczą od 7 do 13 osób (w zależności od liczby uprawnionych do głosowania w danym obwodzie), reprezentujących różne komitety wyborcze. W odrębnych obwodach głosowania (tworzonych np. w zakładach leczniczych, DPS-ach, zakładach karnych) w skład komisji wchodzi od 5 do 11 osób.

Członkom/kiniom obwodowej komisji wyborczej przysługuje dieta – od 500 do 700 zł (wysokość diety jest zależna od pełnionej funkcji) oraz prawo do dodatkowego urlopu (z prawem do wynagrodzenia) na dzień głosowania, liczenia głosów oraz dzień następujący po zakończeniu liczenia głosów.

W II turze wyborów prezydenckich członkom komisji przysługują diety w ¾ wysokości diet dla pierwszej tury

Czego nie mogą robić członkowie komisji? 

Jako członek komisji nie możesz prowadzić agitacji wyborczej na rzecz kandydatów: 

1) w lokalu wyborczym, 

2) w trakcie czynności podejmowanych przez obwodową komisję wyborczą,

3) w trakcie przygotowań do prac obwodowej komisji wyborczej.