Na wtorkowej (4.02) konferencji prasowej premier Donald Tusk zadeklarował, że „Polska nie będzie implementowała projektów [w tym paktu migracyjnego – red.], które miałyby doprowadzić do przymusowego przyjmowania przez Polskę migrantów zidentyfikowanych w innych europejskich krajach”.
Na wtorkowej (4.02) konferencji prasowej premier Donald Tusk zadeklarował, że „Polska nie będzie implementowała (...) projektów [w tym paktu migracyjnego – red.], które miałyby doprowadzić do przymusowego przyjmowania przez Polskę migrantów zidentyfikowanych w innych europejskich krajach”.
Mówiąc o obywatelach Ukrainy, których Polska przyjęła w związku z rosyjską agresją, podkreślił, że „cała Europa musi zrozumieć, że Polska ponosi z tego tytułu ciężary, i mają nam pomagać, a nie nakładać jakiekolwiek nowe ciężary”.
Premier nie negował jednak całego paktu migracyjnego, który składa się z wielu aktów prawnych – jego zdaniem „wiele zapisów jest bardzo sensownych” i umożliwia walkę z nielegalną migracją.
Pakt o Migracji i Azylu to zbiór dziesięciu aktów prawnych, które reformują europejski system azylowy. Pakt wprowadza m.in. mechanizm solidarnościowy, w ramach którego państwa członkowskie godzą się na przejęcie części ciężaru od krajów, w których składanych jest najwięcej wniosków azylowych.
Państwa mają do wyboru rozpatrzenie przydzielonych wniosków azylowych lub zapłacenie 20 tys. euro (albo ekwiwalentu we wsparciu operacyjnym, np. poprzez personel) za każdą osobę, której wniosku nie rozpatrzą. Pierwsza opcja nie oznacza automatycznego przyjęcia uchodźcy. Państwo rozpatruje jego wniosek i decyduje o jego przyjęciu bądź odrzuceniu i deportacji.
Liczba wniosków będzie przydzielana państwom zależnie od populacji. Szacuje się, że spośród 30 tys. uchodźców objętych europejskim mechanizmem relokacji do Polski trafiłoby na początku kilka tys. osób. Docelowo liczba ta może wzrosnąć do parunastu tys. spośród 120 tys. objętych mechanizmem w całej UE.
Pakt został przyjęty w maju 2024 r., po 9 latach prac. Jedynymi państwami, które w Radzie UE zagłosowały przeciw jego wszystkim zapisom, były Polska i Węgry. Kolejnym krokiem jest wdrożenie przepisów przez państwa członkowskie. Prawo będzie obowiązywało od połowy 2026 r.
W reakcji na słowa polskiego premiera rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził, że „prawo UE jest wiążące dla państw członkowskich”. Wspomniał jednak o elastyczności przepisów w stosunku do krajów znajdujących się pod presją migracyjną. KE nie określiła jeszcze, czy Polska należy do tego grona.
Hołownia podkreśla, że powinniśmy wpływać na zmianę prawa europejskiego, a dzisiaj Polska dzięki swojej bardzo mocnej pozycji jest w stanie wytłumaczyć innym państwom członkowskim „zagrożenia”, z których nie zdają sobie sprawy.
Na pytanie o pakt migracyjny stwierdził: „Nie będziemy w Polsce przyjmować nielegalnych uchodźców, to jest nasze święte prawo i obowiązek”. Dodał jednak, że „bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa".
Powinniśmy twardo bronić naszych granic i jasno mówić naszym partnerom z UE o wysiłku, który Polska włożyła w przyjęcie milionów uchodźców z Ukrainy.
konferencja prasowa marszałka Sejmu, 5.02.2025
Niezgoda na zapisy paktu migracyjnego jest jednym ze sztandarowych motywów kampanii Mentzena. Kandydat Konfederacji sprzeciwiał się zapisom paktu już w czerwcu, twierdząc, że „nielegalni imigranci będą mieli w Polsce zasiłki wyższe niż Polacy”.
Dziś Mentzen obiecuje, że „zatrzyma pakt migracyjny” – złożył w Sejmie wniosek o przygotowanie uchwały odwołującej uczestnictwo Polski w pakcie migracyjnym.
Rewolucja zdrowego rozsądku w Polsce: Zielony Ład – odrzucić! Socjal dla Ukraińców – wstrzymać! Pakt Migracyjny – nie stosować! Wolność słowa – obronić! Podatki – obniżyć i uprościć!
X (Twitter) @SlawomirMentzen, 3.02.2025
Biejat podkreśla, że z rozmów o pakcie migracyjnym nie można wyłączać uchodźców wojennych z Ukrainy, których Polska przyjęła ponad milion, i w związku z tym ma prawo oczekiwać wsparcia od Unii Europejskiej.
W odpowiedzi na prośbę dziennikarza, aby rozróżnić uchodźców z Ukrainy i „nielegalnych migrantów”, wyjaśniała, że nikt, kto zostanie przyjęty, nie będzie nielegalnym migrantem, bo na terenie Unii będą mogły pozostać tylko osoby, które otrzymają azyl lub pozwolenie na pracę w UE.
Oczywiście Polska będzie objęta paktem migracyjnym, ale będzie tym krajem, który będzie na nim korzystał.
konferencja prasowa w Senacie, 4.02.2025
Nawrocki bezpośrednio odniósł się do wtorkowej (4.02.) deklaracji premiera Donalda Tuska, który zapowiedział, że Polska nie weźmie udziału w „przymusowym przyjmowaniu migrantów”.
„Nie robi się tego, mówiąc na konferencji prasowej w Warszawie, tylko kładąc dokumenty na stole w Brukseli. Panie Tusk – dziś mało kto ufa pana słowom, dlatego uwierzymy, jak zobaczymy. Proszę natychmiast wypowiedzieć pakt migracyjny. Czyny nie słowa” – zachęcał Nawrocki, który już wcześniej deklarował chęć wypowiedzenia paktu na spotkaniach z wyborcami.
Od dawna powtarzam – pakt migracyjny musi być przez Polskę wypowiedziany!
X (Twitter) @NawrockiKn, 5.02.2025
Wypowiedzi Trzaskowskiego są echem stanowiska Donalda Tuska, które premier zaprezentował m.in. na wtorkowej konferencji prasowej. Trzaskowski podkreśla, że Polska nie zamierza, ale też nie ma obowiązku przyjmować uchodźców w ramach mechanizmu relokacji.
„Przyjęliśmy miliony gości z Ukrainy, wykonując tym samym jeden z największych wysiłków, jeżeli chodzi o pomoc uchodźcom w Unii Europejskiej” – komentuje.
Myśmy już wykonali swoje, jeżeli chodzi o europejską politykę migracyjną, bo pomogliśmy milionom Ukraińców. Niech nikomu się w Europie nie wydaje, że będzie nas do czegokolwiek zmuszał.
Polsat News („Gość Wydarzeń"), 4.02.2025
Zdaniem Jakubiaka realizowanie paktu migracyjnego przyniesie negatywne konsekwencje: „Bezpieczne i pokazywane na całym świecie ulice Warszawy niedługą będą tak samo wyglądać jak w Brukseli. I to wszystko przez Donalda Tuska jest. Absolutnie. Za PiSu by tego nie było”.
Jakubiak chciałby wypowiedzenia paktu: „Nie ma takiej opcji, żeby umowy, którą się podpisuje, nie można było wypowiedzieć. Wypowiadamy tę umowę i zajmujemy się sobą. Jak się UE Polska nie podoba, to możemy co najwyżej bez Unii żyć – no jaki problem”.
Można wypowiedzieć pakt imigracyjny, ale najpierw trzeba Tuska odwołać, no nie ma innej szansy.
Polsat News („Studio Parlament”), 4.02.2025
Zandberg jest zwolennikiem europejskiej solidarności, ale, jak zaznaczał już 2023 roku, solidarność powinna działać w obie strony. „Nie może być tak, że nasze sprawy są na drugim planie” – komentował w „Gościu Wydarzeń” niezadowalającą, jego zdaniem, pomoc UE dla Polski, która przyjęła uchodźców z Ukrainy.
W kampanii Zandberg rozdziela swobodną migrację ekonomiczną od prawa do azylu. Stoi na straży praw człowieka i chce wspierać uchodźców, ale ma „racjonalne” podejście do migracji ekonomicznej – Europa nie może przyjąć wszystkich migrujących.
Chciałbym w dyskusji o polityce migracyjnej więcej racjonalności, a mniej emocjonalnych wzmożeń.
Poranna Rozmowa Radia Opole, 4.02.2025
Braun sprzeciwia się przyjmowaniu do Polski migrantów i uchodźców. Nie chce też, żeby środki z budżetu państwa wspomagały „uchodźców, nachodźców, importowanych hurtowo do Polski w ostatnich latach”.
Ci wszyscy ludzie tutaj sprowadzeni, którzy w wielu miejscach radykalnie zniszczyli poczucie bezpieczeństwa Polaków, ci wszyscy ludzie powinni wrócić tam, skąd ich diabli przynieśli.
Super Express (youtube), 24.01.2025
Nie znaleźliśmy wypowiedzi Krzysztofa Stanowskiego w tej kwestii.