Raport z kampanii (27 stycznia – 2 lutego)

Mentzen jako pierwszy zebrał 100 000 podpisów, Biejat ogłosiła swoje hasło wyborcze, Nawrocki chce walczyć z drożyzną, a Zandberg latać w kosmos. Sprawdź, co robili kandydaci w minionym tygodniu.

ilustr.: Aleksandra Makuch

Magdalena Biejat

Na niedzielnej konwencji (2.02) ogłosiła hasło wyborcze: Łączy nas więcej. „Wierzę, że zamiast tworzyć podziały, zawsze lepiej jest budować porozumienie. (...) Łączy nas wspólna troska o przyszłość. O godną pracę, o zdrowie, o dach nad głową. O sprawiedliwą Polskę, w której nikt nie jest zostawiony sam sobie” – tłumaczyła.  

Wcześniej krytykowała politykę Donalda Trumpa, podkreślając konieczność zacieśniania europejskich sojuszy i zwiększania konkurencyjności polskiej i europejskiej gospodarki.

W trakcie konwencji Waldemar Witkowski, przewodniczący Unii Pracy i senator Lewicy, ogłosił, że rezygnuje z kandydowania w wyborach prezydenckich i udzielił poparcia Biejat.

Grzegorz Braun

Zabrał głos na warszawskim Kongresie dla społecznego panowania Chrystusa Króla. Domagał się intronizacji Jezusa na króla Polski.

W środę (29.01) w Parlamencie Europejskim zakłócił obchody upamiętniające ofiary Holokaustu. W trakcie symbolicznej minuty ciszy krzyknął: „Módlmy się za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Gazie!”. W konsekwencji został usunięty z sali obrad.

Chce przywrócenia kary śmierci. W wywiadzie z youtuberem Maciejem Uchmańskim stwierdził, że powinny jej podlegać osoby dopuszczające się tzw. zdrady dyplomatycznej.

Marek Jakubiak

Nie dotarliśmy do informacji o jego spotkaniach wyborczych w minionym tygodniu.

„Nie ma u nas gospodarza. (...) Ja traktuję Polskę jak spółkę, w której akcjonariatem jest naród polski. I ta spółka musi mieć dochody, a nie wieczne straty” – zapowiadał na youtube. Chce bardziej intensywnego pozyskiwania surowców naturalnych kosztem ochrony przyrody.

Wyraził zdziwienie poparciem niektórych kandydatów. „Pojawiły się nazwiska w ogóle nieznane (...). Jakaś pani się pojawia, mówię jakaś, bo na oczy nie słyszałem, nie widziałem. Nie wiem kto – 3%, Jakubiak – 0,5%. Myślę, że są jakieś granice nieprzekraczalne”.

Szymon Hołownia

Ubiegły tydzień spędził na południu kraju. W ramach kampanii odwiedził rodzinę z Sułkowic, jego pozostałe aktywności wiązały się z funkcją marszałka Sejmu.

Wziął udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Przy okazji spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim, z którym rozmawiał o ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. W Krakowie wystąpił na konferencji „Rozwój po europejsku”. Mówił o inwestycjach w gospodarkę, obniżeniu cen energii, dbałości o kulturę i rozwoju europejskiego przemysłu obronnego. 

W piątek celebrował rocznicę ślubu ze swoją żoną Urszulą. 

Sławomir Mentzen

Kontynuował swoje tournée po kraju. W minionym tygodniu odwiedził Wielkopolskę. Mentzen spotkał się z wyborcami w Kole, Turku, Koninie, Słupcy, Wrześni, Środzie Wielkopolskiej, Śremie i Gnieźnie.

„Żadnych absurdów, żadnych wysokich podatków, żadnej biurokracji tłamszącej przedsiębiorczych ludzi” – tak przekonywał wyborców.

Pod Pomnikiem Seksownego Konia w Koninie nagrał pozdrowienia dla Romana Giertycha (KO).

Zobacz najnowsze

Karol Nawrocki

Krytykował rządzących za wysokie ceny energii. Nawoływał do obniżenia podatku VAT na prąd i gaz. Ogłosił, że złożył w Sejmie pakiet: „Tak dla Niższych Cen". Jako kandydat na prezydenta Nawrocki nie ma inicjatywy ustawodawczej, projekty obniżenia podatku VAT na nośniki energii złożyli posłowie PiS.  

Odwiedził Mazowsze, Lubelszczyznę, ziemię łęczycką, Opolszczyznę i Śląsk. 

W pierwszą podróż zagraniczną Nawrocki chce udać się do Watykanu, na grób św. Jana Pawła II, choć jego doradcy sugerują Waszyngton. Być może uda się to połączyć poprzez międzylądowanie w Rzymie.

Krzysztof Stanowski

Z wpisów na X wynika, że „w ramach kampanii” w sobotę (1.02) był w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miał obejrzeć mecz piłkarski między KTS Weszło, którego jest prezesem, i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Zapowiedział też, że na miejscu zatankuje samochód.

„Niższe pensje dla młodych i zero leków dla starych” – to postulaty Stanowskiego zaprezentowane w satyrycznym programie „Dziennik Narodowy” emitowanym na Kanale Zero.

Skrytykował Barbarę Nowacką (KO) za przejęzyczenie, w którym ministra użyła określenia „polscy naziści”. Zdaniem Stanowskiego „cała polska polityka, to wielkie przejęzyczenie”, a Polsce należą się reparacje od Niemiec.

Rafał Trzaskowski

Zjeździł wielkopolskie (Jarocin, Ostrzeszów, Ceków-Kolonia, Ostrów Wielkopolski) i pomorskie (Skórcz, Starogard Gdański, Solnica, Gdańsk, Wejherowo, Gołębiewko).

Akcentował kwestie bezpieczeństwa (militarnego, energetycznego, żywnościowego) w podobnej formule, jak robi to polska prezydencja w Radzie UE. Wspominał też o samorządowym i krajowym programie invitro oraz prawie do aborcji. Na Kaszubach mówił o patriotyzmie lokalnympolityce historycznej.

29.01 ogłosił, że jako pierwszy zebrał 100 tys. podpisów. W przeciwieństwie do Mentzena nie złożył ich jednak w PKW. Zamiast tego zdecydował się dalej zbierać deklaracje poparcia.

Adrian Zandberg

Spotykał się z wyborcami w Katowicach, Rozmierce i Pludrach. Nawoływał do dofinansowania produkcji stali w Polsce (w hucie Łabędy) i stworzenia polskiego Programu Kosmicznego.   

Skomentował zaczepną rolkę Donalda Tuska. Premier pytał w niej „Łyso Wam?” i pozytywnie oceniał polską gospodarkę. Zandberg odpowiedział, wskazując, że wzrost PKB nie przełożył się na poziom życia zwykłych ludzi

W niedzielę w towarzystwie Eryka Kościka, związkowca skonfliktowanego z siecią sklepów Kaufland, prowadził transmisję na twitchu. Grał w „Dark Souls”, odpowiadał na pytania widzów i promował zbiórkę na pomoc dla Kościka.

Nowi gracze

Wojciech Papis – przedsiębiorca branży drzewnej. Członek Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Kilkukrotnie kandydował w wyborach samorządowych (w 2018 r. z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców).

Romuald Starosielec – prezes partii Ruch Naprawy Polski. Kilkukrotnie kandydował w wyborach (w tym na prezydenta Warszawy w 2024 r.). W 2020 r. chciał kandydować w wyborach prezydenckich, jednak nie zebrał 100 tys. podpisów.

Paweł Tanajno – doradca w kwestiach marketingu internetowego. W przeszłości związany z PO, Ruchem Poparcia Palikota, Kukiz’15, obecnie przewodniczący partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. Kilkukrotnie kandydował w wyborach, w tym na prezydenta w 2015 i 2020 r.