Szymon Hołownia dzieli się przepisem na idealne walentynki, Grzegorz Braun będzie zabiegał o broń jądrową dla polskiego wojska, Magdalena Biejat chce zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a Sławomir Mentzen przegrał proces w trybie wyborczym, za nami kolejny tydzień kampanii wyborczej.
Ostro komentował współpracę Donalda Tuska z Rafałem Brzoską, a także postulat ograniczenia 800+ dla ukraińskich dzieci. Uznaje je za próby upodobnienia się do Trumpa: „Sposobem na udany związek jest powtarzanie wszystkiego po partnerze? Nie, bo traci się siebie, a zamiast szacunku drugiej strony, zyskuje od niej jedynie irytację i pogardę”.
Romantyczna podróż pociągiem lub autobusem do każdego miasta i miasteczka w Polsce, wspólna kolacja w mieszkaniu na tani wynajem oraz wypad do domku na działce, ogrzanego tanią energią. Oto kampanijny przepis Hołowni na idealne walentynki „w nowym wydaniu”.
Spotkał się z wyborcami w Tarnowie.
Nie zwalnia tempa w objeździe po kraju – odwiedził 4 województwa (pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie) i odbył 11 otwartych spotkań z mieszkańcami. W poniedziałek (10.02) strzelał z Bractwem Kurkowym, a w środę (12.02) podpisał porozumienie programowe z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”.
Odpierał ataki w związku z podróżami, które odbywał jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i prezes IPN. Przygotował spot, w którym prezentuje je jako dyplomację historyczną.
W drugiej połowie tygodnia stawiał na przedsiębiorców, obiecując walkę z gąszczem przepisów i podatków.
W niedzielę odwiedziła Elbląg, gdzie zbierała podpisy i kibicowała podczas finału Pucharu Polski siatkarek.
Przypominała swoje postulaty, w tym inwestycje w elektrownię jądrową i mieszkalnictwo, ale też zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn w dół – do 60 r.ż.
Zapowiedziała, że jako prezydentka ułaskawi każdą osobę, która zostanie skazana za pomocnictwo w aborcji. „Empatia to nie przestępstwo!” – napisała, nawiązując do historii Justyny Wydrzyńskiej – skazanej (nieprawomocnie) za dostarczenie tabletek poronnych kobiecie, która o to poprosiła.
Objechał Warmię, Mazury i Podlasie. W piątek (14.02) odwiedził Mrągowo i Olsztyn. Następnego dnia był w Ełku, Łomży i Białymstoku. W niedzielę zawitał do Ciechanowca, Sokółki i Suwałk.
Chce wznowienia ekshumacji w Jedwabnem – wsi, w której w 1941 r. Polacy we współpracy z niemieckim wojskiem zabili przynajmniej 340 Żydów. „Nie jesteśmy potomkami morderców i rabusiów Żydów” – powiedział na konferencji przed pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia. Twierdzi, że wznowienie procesu dowiodłoby niewinności Polaków.
W rozmowie z kanałem Niezależny Lublin stwierdził, że będzie zabiegał o broń jądrową dla polskiego wojska.
W czwartek (13.02) wspierał pocztowców domagających się gwarancji zatrudnienia i wyższych płac. Przekonywał, że Poczta Polska ma znaczenie dla naszej odporności i bezpieczeństwa.
Pod wrocławskim ratuszem albo, jak sam mówi, pod „koryciarskim jądrem ciemności” przekonywał, że „polskie samorządy są najgorszą wylęgarnią politycznych patologii”. Zandberg krytykuje obsadzanie samorządowych spółek przez samorządowców. Deklaruje, że jako prezydent nie podpisze ustawy znoszącej kadencyjność w samorządach.
W kontekście działań administracji USA, w związku z wojną w Ukrainie, postuluje pogłębienie współpracy obronnej w Europie.
W poniedziałek (10.02) zainaugurował drugi etap swojej kampanii. Pod hasłem „Samorządy, naprzód!” kryje się próba zmobilizowania struktur lokalnych. Pierwsze wydarzenia na rzecz kandydata (jednak bez jego udziału) odbyły się już w kilku regionach kraju.
Odmieniał bezpieczeństwo przez wszystkie przypadki – mówił o przeciwdziałaniu zorganizowanej przestępczości grup obcokrajowców, spotkał się z weteranami, zaprezentował swój Pakt dla Bezpieczeństwa, a także wziął udział w międzynarodowej Konferencji w Monachium.
Z cyklu „patriotyzm gospodarczy” odwiedził zakład Dawtona i Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Krasnystaw (lubi ich kefir).
Odwiedził północną Wielkopolskę (Czarnków, Chodzież, Piłę) oraz Wałcz w woj. zachodniopomorskim.
Poparł słowa J.D. Vance’a z konferencji w Monachium, w których wiceprezydenta USA krytykował europejską politykę: „Jego przemówienie równie dobrze mógłby wygłosić polityk Konfederacji. Vance używał naszych argumentów”.
Przegrał proces w trybie wyborczym z posłem Sławomirem Ćwikiem z Polski 2050. Kandydat Konfederacji pozwał go, po tym jak Ćwik oskarżył Mentzena o unikanie podatków w swoich spółkach. Zarówno Sąd Okręgowy, jak i Sąd Apelacyjny odrzuciły argumentację Mentzena. Jego komitet będzie musiał zwrócić koszty postępowania.
Ruszył na północ Polski. W środę (12.02) odwiedził Pieniężno, Pierwoszyno, Kadyny i Gdynię. W piątek (14.02) spotkał się z wyborcami w Miliczu.
Chciałby, żeby politycy i wyborcy, którzy popierają pakt migracyjny, mieli obowiązek przyjęcia pod swój dach jednego imigranta. „Dostaną 2500 zł na miesiąc, tak żeby go utrzymali i niech sobie go wychowują”.
Skrytykował plan restrukturyzacji Poczty Polskiej, obejmujący zwolnienia pracowników. „Chodzi o to, że Poczta Polska ma tysiące pomieszczeń biurowych, placówek, sortowni listów. To jest potężny majątek”. Zarzuca politykom, że chcą się uwłaszczyć na zasobach państwowej spółki.
W poniedziałek (11.02) napisał na portalu X: „Osoby zaniepokojone zbieraniem podpisów uspokajam, że czego nie zbierzemy pocztą, to dozbieramy klasycznie, ale nie będę sterczał na ulicy – ani nikogo innego wysyłał z listami w moim imieniu – dopóki tak piździ. Zrobi się cieplej to uzbieramy, czasu jest dużo. Walić zimę”.
Z relacjonowaniem kampanii Krzysztofa Stanowskiego my również poczekamy, aż zrobi się cieplej, a Stanowski zarejestruje swój komitet. Walić zimę.
Sławomir Mentzen przegrał proces w trybie wyborczym ze Sławomirem Ćwikiem z Polski 2050, który w poprzednim tygodniu oskarżył go o malwersacje finansowe.
„Sąd właśnie uznał w trybie wyborczym, że Ćwik może kłamać na mój temat, bo przytacza swoje oceny, a nie fakty" – komentował na X Mentzen po wyroku pierwszej instancji.
„Masz kłopoty. I one się dopiero zaczęły. Wiesz o tym?", odpowiadał cytatem z serialu „Ślepnąc od świateł” Ćwik po utrzymaniu wyroku w drugiej instancji. Podwójną porażkę Mentzena świętował również marszałek Hołownia: „2:0, niedługo kompletujemy hattricka”.
Krzysztof Tołwiński – założyciel partii Front (w przeszłości w PSL, PiS oraz Konfederacji), przez chwilę wiceminister skarbu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego; w 2022 r. pojechał na Białoruś, otwarcie wychwala Aleksandra Łukaszenkę.
Eugeniusz Maciejewski – inż. technologii żywności, kandyduje z ramienia organizacji Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów i Świata.
Katarzyna Cichos – dr. nauk prawnych, wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Katedrze Prawa Dyplomatycznego i Dyplomacji Publicznej. Chce stworzyć nowy ruch polityczny: centro-prawicową Platformę Rozwoju Polski.
Piotr Szumlewicz – dziennikarz i publicysta, a także działacz związków zawodowych, obecnie przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, wcześniej przez lata związany z OPZZ.