Nawrocki w Łodzi, Trzaskowski w Poznaniu, POPIS znów polaryzuje Polskę. Zandberg chciałby mieszkań zamiast pokazu dronów. Hołownia poskramia deweloperów. Biejat z nową piątką dla zwierząt. Andrzej Duda angażuje się w kampanię. Do wyborów zostały 3 tygodnie.
W Łodzi konwencję zorganizował Karol Nawrocki. Było to największe wydarzenie jego kampanii. W wypełnionej po brzegi Hali EXPO jako „gość specjalny” przemawiał prezydent Andrzej Duda. Oprócz niego wystąpili: Bronisław Wildstein (przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego), prezes PiS Jarosław Kaczyński, Marta Nawrocka i oczywiście sam, popierany przez PiS, kandydat obywatelski Karol Nawrocki.
Karol Nawrocki nie był jedynym, który zapewnił niedzielę pełną wrażeń – w całej Polsce odbywało się równolegle kilka dużych wydarzeń.
W Warszawie przez cały dzień miały miejsce obchody z okazji 1000-lecia Korony Polskiej. Nad brzegiem Wisły zorganizowano piknik historyczno-edukacyjny, paradę historyczną, koncert z udziałem polskich artystów oraz największy w historii Polski pokaz dronów.
W międzyczasie ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Tu jest Polska”. W tłumie można było spotkać m.in. Krzysztofa i Karinę Bosaków z dziećmi. Prezydent Andrzej Duda był nieobecny, jednak przekazał uczestnikom biało-czerwoną flagę. Odczytano także jego list, w którym apelował: „Eksponujcie ją z dumą i radością jako manifestację ofiarności Polsce, wyraz naszych przekonań i poszanowania najwyższych wartości”.
Na zachodzie Polski z kolei inny tłum zebrał się na poznańskim Placu Wolności, gdzie wiec zorganizował Rafał Trzaskowski. Towarzyszył mu m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Kilka miesięcy temu obaj politycy rywalizowali w prawyborach partii o to, kto zostanie kandydatem na prezydenta.
Andrzej Duda pojawił się w niedzielę na konwencji Karola Nawrockiego jako „gość specjalny”. Wspominał swoją własną drogę do prezydentury. Podsumowywał 8 lat wspólnych rządów ze Zjednoczoną Prawicą: „musiałem wyciągnąć kartkę, żeby przeczytać wszystko to, co zrobiliśmy, realizując postulaty Solidarności, pracownicze, dla ludzi po prostu”. Krytykował rządy Donalda Tuska, zarzucając obecnej koalicji „cynizm, draństwo i cwaniactwo”.
A przede wszystkim zagrzewał polityków PiS i sympatyków Karola Nawrockiego do aktywności w ostatniej fazie kampanii: „jestem tutaj i stoję tutaj, żeby powiedzieć: „wy musicie. Wy musicie. (...) Musicie powiesić jeszcze więcej banerów. Musicie wykonać jeszcze jedną rundkę po sąsiadach”.
Na wystąpienie głowy państwa entuzjastycznie zareagował prezes Jarosław Kaczyński: „Wszyscy wiedzieliśmy, ja wiedziałem, że to wspaniały mówca. Ale dzisiaj to pokazał, naprawdę to pokazał”. Prezydent wprost zapowiedział, że zagłosuje na Karola Nawrockiego. Wcześniej Andrzej Duda deklarował, że nie będzie bezpośrednio angażował się w kampanię.
Kontynuował serię wizyt w mediach. Gościł m.in. w „Wieczornym Expressie” Super Expressu, Radiu Gdańsk, a także w programie „Rymanowski Live”.
Spotkał się z wyborcami w Lublinie, do którego przybył na zaproszenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Na spotkaniu rozmawiał m.in. o warunkach pracy pielęgniarek i składce zdrowotnej.
„Jeśli obywatel inwestuje w swoje zdrowie, powinien płacić mniejszą składkę. Jeśli przedsiębiorca inwestuje w swoich pracowników, powinien widzieć to w zmniejszonej składce zdrowotnej” – podkreślał wykładowca SGH.
Odwiedziła 9 miast na Pomorzu i w Wielkopolsce. W Gdańsku wzięła udział w „rozmowie kwalifikacyjnej” Fundacji Widzialne. W Gnieźnie wspierała pracowników fabryki Jeremias, walczących o podwyżki i poprawę warunków pracy.
W Pile ogłosiła swoją „Nową Piątkę dla Zwierząt”: zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz chowu klatkowego drobiu, zakaz trzymania zwierząt na łańcuchach, wznowienie programów dopłat dla rolników za „udostępnienie swoich terenów dla dzikiej przyrody” oraz zwiększenie kontroli nad polowaniami.
W kontekście pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym mówiła o przywracaniu i ochronie dzikiej przyrody, a także o konieczności wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych i ich roli dla obrony cywilnej.
Objechał województwo świętokrzyskie, ale pojawił się też na Mazowszu, a także w Małopolsce i Wielkopolsce.
We wtorek (22.04) był w Kielcach. Na konferencji prasowej przed Cmentarzem Partyzanckim mówił o ofiarach zbrodni wołyńskiej i potrzebie zapewnienia Polakom bezpieczeństwa.
„Podyktowałem do protokołu, że z całą pewnością skandaliczny charakter miało przewlekłe eksponowanie (...) w tym miejscu flagi obcego państwa” – Braun w środę (23.04) relacjonował wizytę w Prokuraturze Rejonowej w Krakowie. Został wezwany przez śledczych w związku z wydarzeniem z czerwca zeszłego roku, kiedy ściągnął ukraińską flagę z masztu na Kopcu Kościuszki.
Świętował uchwalenie przygotowanej przez Polskę 2050 ustawy, która zobowiązuje deweloperów do podawania cen w ofertach mieszkaniowych oraz historii zmian ceny.
Ogłosił, że planuje zorganizować spotkania z wyborcami Rafała Trzaskowskiego, Magdaleny Biejat, Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena, na które zaprosił również samych kandydatów. W środę rozmawiał z wyborcami kandydata KO. Podczas spotkania zaprosił go na debatę.
Udał się do Watykanu na pogrzeb papieża Franciszka. Uczestniczył w uroczystym spotkaniu posłów i senatorów w Gnieźnie z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego. Wystąpił na konferencji „Bezpieczna Polska” w Warszawie. Spotkał się z wyborcami w Mielcu i Tarnobrzegu.
Kolejny tydzień upłynął mu bez spotkań z wyborcami w terenie. Za to w środę (23.04) był gościem w Kanale Zero. Dzień później (24.04) tradycyjnie wziął udział w spotkaniu online z cyklu „Nocne Polaków Rozmowy”.
„Ja widzę nadchodzący faszyzm. Ale nie ze strony narodowców” – stwierdził w rozmowie z Krzysztofem Stanowskim. Następnie zarzucił politykom Koalicji Obywatelskiej, że dzielą ludzi na dwie kategorie: „swoich” i „obcych”.
Polityk opowiadał też o swojej przeszłości, m.in. o drodze od żołnierza zawodowego do przedsiębiorcy: „Pierwsze piwo wypiłem mając trzydzieści pięć czy sześć lat. Nie smakował mi alkohol po prostu”. Dziś Jakubiak jest właścicielem browaru.
Wrzucił na swój kanał na YouTubie trzy kolejne filmy z serii „Musisz to wiedzieć”.
Zgodnie z naszym rozeznaniem nie odbył żadnych spotkań z wyborcami.
Kanał Zero podał informację, że Maciej Maciak weźmie udział w rozmowie z Krzysztofem Stanowskim. W poniedziałek (28.04) termin potwierdzono na środę 30.04.
Wrócił na trasę po Wielkanocnej przerwie i odwiedził kolejne 17 powiatów – tym razem spotkał się ze zwolennikami w woj. mazowieckim, świętokrzyskim i śląskim.
Zakpił z expose szefa MSZ Radosława Sikorskiego, który podkreślał znaczenie produkcji amunicji w Polsce. „Nobla powinni za takie odkrycia dawać” – kontrował.
W skandalicznych słowach porównał lekarzy wykonujących zabiegi aborcyjne do personelu obozów zagłady. „Jeżeli ktoś zabija dziecko w dziewiątym miesiącu życia, dziecko, które mogłoby się za parę dni urodzić, to jest mordercą, powinien skończyć w więzieniu, a nie w szpitalu. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś Państwo, skąd Niemcy wzięli personel do obozów zagłady, to już macie odpowiedź”.
Wrócił do Polski powiatowej. Od środy (23.04) do piątku (25.04) objeżdżał pomorskie i zachodniopomorskie.
Punktem kulminacyjnym tygodnia i całej kampanii była jego niedzielna konwencja w Łodzi. W swoim przemówieniu postanowił przedstawić starcie z Rafałem Trzaskowskim jako konflikt wartości, osadzony w 1000-letnim dziedzictwie historii Polski. Nawrocki ma reprezentować w nim Polskę suwerenną, chrześcijańską, ambitną, solidarną, miłującą wolność pomimo przeciwności.
W tym kontekście podkreślał wagę nadchodzących wyborów: „Bo jeśli domknie się system Donalda Tuska i uda się zainstalować Rafała Trzaskowskiego w Pałacu Prezydenckim, to będzie oznaczało koniec Polski, jaką znamy”.
Niezmiennie prowadzi kampanię w internecie. Gościła w Kanale Zero u Krzysztofa Stanowskiego, opowiadała o swoim życiorysie, wizji prezydentury, a także poglądach, m.in. na rolę Polski w Europie czy migrację.
„Zwłaszcza prawica zachwyca się II Rzeczpospolitą, a przecież to była społeczność wielokulturowa, wielonarodowościowa. To PRL stał się monolitem pod względem narodowości” – podkreślała. Jej zdaniem migrantom należy stworzyć odpowiednie warunki do asymilacji, ale „to oni, jeżeli wybrali nasz kraj jako docelowy dla siebie, muszą się przystosować do nas”.
W telewizji Polsat News zapytana o swoją popularność w internecie stwierdziła, że „[internet] ze mnie zrobił imperatorkę”.
We wtorek (22.04) i środę (23.04) w Kanale Zero rozmawiał z kolejnymi kandydatami na prezydenta – Joanną Senyszyn i Markiem Jakubiakiem. Zapowiedział też wywiad ze sobą, poprowadzi go Bogdan Rymanowski.
W czwartek (24.04) odwiedziła go misja obserwatorów wyborów z OBWE. „Rozmawialiśmy o tym, czy wszystko z demokracją w Polsce i z wyborami prezydenckimi jest w porządku, a raczej o tym, dlaczego i jak bardzo w porządku nie jest” – napisał na portalu X.
„Gdyby było to prawnie możliwe, Andrzej Duda rozpykałby te wybory po raz trzeci i z to z wyjątkowo dużą przewagą” – oceniał na X po przemówieniu prezydenta na konwencji Karola Nawrockiego.
Pojawił się na wiecach w Czeladzi, Częstochowie (w której dodatkowo odwiedził hutę), Katowicach (tam zawitał też na Europejski Kongres Gospodarczy), Zgorzelcu, Wałbrzychu i Gnieźnie.
Kulminacją tygodnia był niedzielny wiec na Placu Wolności w Poznaniu, na którym Trzaskowski zebrał spory tłum. Do zgromadzonych kierował przekaz o potrzebie pojednania – „dzisiaj potrzebujemy prezydenta, który jest arbitrem polskich sporów, a nie częścią sporu politycznego”. Uderzał przy tym w Karola Nawrockiego, który jego zdaniem byłby „prezydentem tylko jednego plemienia”.
Na poznańskiej scenie towarzyszył mu Radosław Sikorski, były konkurent Trzaskowskiego w partyjnych prawyborach. Szef MSW nie porwał jednak publiczności.
Wziął udział w poznańskich obchodach Jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Nie znaleźliśmy informacji o jego spotkaniach z wyborcami. Kampanię prowadzi głównie w mediach, regularnie występuje w telewizji wPolsce24. Udzielał wywiadów, m.in. Maciejowi Uchmańskiemu i w kanale PoliticsNow w serwisie YouTube.
Uważa, że jego program jest konkretny, w przeciwieństwie do innych kandydatów, którzy jego zdaniem zachowują się, jakby kandydowali „na przewodniczącego pierwszej klasy szkoły podstawowej, a nie na prezydenta”, bo 95% rzeczy, o których mówią, nie należy do kompetencji głowy państwa.
Przypominał, że chce wzmocnienie roli prezydenta, wprowadzenie funkcji wiceprezydenta czy utworzenia Gwardii Narodowej.
Odwiedził Żyrardów, Ciechanów i Płock. Ofensywę prowadził również w internecie. Wystąpił w 4 podcastach – „Rymanowski Live”, „WINI Rozmawia”, „Programie Politycznym” OKO.press i „Dudek o Polityce”. W niedzielę ponownie transmitował, jak gra w grę. Tym razem wybrał klasykę – „Heroes of Might and Magic III”.
W związku z 1000-leciem Królestwa Polskiego krytykował brak pomysłowości i aktywności rządu. Przekonywał, że to dobra okazja, żeby rozpocząć budowę mieszkań na wynajem, otworzyć polskie fabryki leków lub uruchomić elektrownię. „Nawet biedny PRL potrafił zbudować tysiąc szkół na tysiąclecie”.
Zachęcał do elektronicznego podpisania apelu o weto dla ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.