METODOLOGIA #prezydent2020

Zespół MamPrawoWiedziec.pl obserwuje prezydencką kampanię wyborczą

W naszych działaniach skupiamy się na badaniu obietnic wyborczych kandydatów, obserwowaniu ich aktywności w terenie i przygotowaniu narzędzia, dzięki któremu wyborcy będą mogli przekonać się, który kandydat mówi ich głosem. 

Obietnice wyborcze i poglądy kandydatów

Zbieramy poglądy oraz obietnice wyborcze Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudy, Szymona Hołowni, Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Zebrane wypowiedzi pogrupowaliśmy w sześć kluczowych obszarów:

ustrój / klimat / zdrowie / edukacja / gospodarka / polityka międzynarodowa i bezpieczeństwo.

W jaki sposób to robimy? Analizujemy programy wyborcze kandydatów i ich obecność w mediach społecznościowych, czytamy wywiady, odsłuchujemy wystąpienia w mediach, konferencje prasowe, live chaty i relacje ze spotkań z wyborcami. Badamy cały materiał dostępny od grudnia 2019 r. W wyjątkowych przypadkach odwołujemy się do ostatniej wypowiedzi kandydata udzielonej na interesujący nas temat, cofając się na przykład do jesieni lub wiosny 2019 r.

Po co to robimy? 

Zestawienie ze sobą deklaracji programowych z wypowiedziami publicznymi oraz ciągła obserwacja działań kandydatów i ich obecności w mediach przynosi kilka korzyści:

  • możemy obserwować w jaki sposób kandydaci modyfikują poglądy, unikają niektórych tematów lub z czasem rozmiękczają lub wzmacniają swoje deklaracje
  • analizujemy sposób, w jaki przepytywani są kandydaci
  • znajdujemy deklaracje wyborcze, których nie ma w programach wyborczych.

Taki monitoring jest potrzebny także dlatego, że nie wszyscy kandydaci opublikowali swój program wyborczy. Do początku marca jedynie Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-Kamysz zamieścili programy na swoich stronach internetowych. Trzeba też zaznaczyć, że program programowi nierówny – objętościowo. Szymon Hołownia opublikował dokument, który liczy około 40 stron, Władysław Kosiniak-Kamysz zdefiniował 10 najważniejszych obszarów, a w nich konkretne priorytety. Z kolei program Krzysztof Bosaka ma osiem zdefiniowanych obszarów, opisanych dosyć zwięźle, a program Roberta Biedronia – siedem. Przez pierwszy miesiąc kampanii odbyły się też trzy konwencje programowe: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia (dedykowana bezpieczeństwu). Odbyła się też konwencja Andrzeja Dudy, lecz służyła inauguracji kampanii.