Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1953-03-30, Jarosław
Zawód: inżynier rolnik
Wykształcenie: wyższe
Ukończył Wydział Ekonomiki Produkcji i Obrotu Rolnego Akademii Rolniczej w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego. Działacz Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Członek PSL, członek naczelnego komitetu wykonawczego oraz rady naczelnej PSL. Był inspektorem, a następnie... prezesem Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jarosławiu. Samorządowiec: radny gminy Radymno (1990-2993) oraz w sejmiku woj. podkarpackiego (1998-2011), w l. 1998-2001 starosta powiatu jarosławieckiego. W l. 2011-2013 sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Poseł w l. 1993-1997 i od 2001 r. (II-VIII kadencja). W ciągu wszystkich kad. zasiadał w komisji polityki społecznej. Pracował również w komisjach: rolnictwa i gospodarki żywnościowej, europejskiej, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej; gospodarki oraz kilku komisjach nadzwyczajnych. Obecnie zasiada w komisjach: ds. energii i skarbu państwa; gospodarki i rozwoju.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KRÓTKA PIŁKA
Kto głosował nad budżetem w sali kolumnowej? (2016)

Czy podczas 33. posiedzenia Sejmu wzięła Pani udział/ wziął Pan udział w głosowaniu nad całością projektu ustawy budżetowej na 2017 r. (głosowanie nr 18., link do procesu legislacyjnego), które odbyło się 16 grudnia 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu?
  1. Tak
  2. Nie
Co było przyczyną przyczyną niewzięcia przez Panią/Pana udziału w głosowaniu nad ustawą budżetową na rok 2017 r., które odbyło się 16 grudnia w Sali kolumnowej Sejmu (głosowanie nr 18)?
  1. Byłam/łem nieobecna/y podczas całego posiedzenia.
  2. Nie przebywałam/łem w Sali Kolumnowej w momencie głosowania.

Artykuły

Wyniki 1–3 z 5
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2
Znalezione artykuły

26.03.2020, Posłowie, którzy ukończyli 65 lat

…Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński (1949-06-18) - Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość Mieczysław Kasprzak (1953-03-30) - Klub Parlamentarny Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - Kukiz15 Iwona Śledzińska-Katarasińska…

7.06.2017, Sejm: nowy abonament w końcu pod obrady, dodatki dla strażaków i emerytów, rok 2018 Rokiem Kobiet

…Zdaniem ludowców skuteczna weryfikacja stanu posiadania odbiorników przez obywateli nie jest możliwa. Projekt ustawy uzasadni poseł Mieczysław Kasprzak (PSL).   Ograniczenia działalności komorniczej i niższe opłaty egzekucyjne. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dwie nowe ustawy: o komornikach…

9.05.2017, Sejm: Minister sprawiedliwości przejmie władzę nad sądami i zaostrza kary za okrucieństwo wobec zwierząt, wraca pigułka dzień po

…h dziennie. Z takiej możliwości będzie mógł skorzystać tylko jeden z rodziców. Projekt uzasadni poseł  Mieczysław Kasprzak  (PSL). Oraz: projekt  ustawy Platformy Obywatelskiej, który umożliwi umorzenie zawieszonego postępowania administracyjnego np. w sytuacji śmierci strony…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 4.07.2019
Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP www.sejm.gov.pl
2.02.2018 – 3.07.2019
Sejm RP VIII kadencji, Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego - Unii Europejskich Demokratów, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP www.sejm.gov.pl
,
źródło
Portal gazeta.pl wiadomosci.gazeta.pl
12.11.2015 – 2.02.2018
Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP www.sejm.gov.pl
,
źródło
Serwis gazetawroclawska.pl www.gazetawroclawska.pl
Pokaż więcej

Obietnice

O ustawie o opłatach i podatkach lokalnych, dotyczących opłaty targowej.

Myślę, że zapis, aby wprowadzić dla tych kupców opłatę targową, znalazł się w nowej ustawie omyłkowo. Zrobimy wszystko, żeby tego nie było, bo to byłaby głupota. Senat już naniósł poprawki, więc jak ustawa wróci do Sejmu, zajmiemy się nią.

Źródło: www.krosno24.pl

22 Krosno
PSL
gospodarka i energetyka
handel
sprawy ogólnopolskie
Zyski z odnawialnych źródeł energii dla wsi

- Jakie korzyści może dać rozwój OZE i energetyki rozproszonej na terenach wiejskich? - Rozwój energii odnawialnej to olbrzymia szansa dla obszarów wiejskich w Polsce i rolników. Gdyby poprawka prosumencka do ustawy o OZE weszła w życie rolnicy mogliby instalować w swoich gospodarstwach panele słoneczne czy wiatraki, które dostarczałyby energię potrzebną do funkcjonowania np. własnej hodowli czy uprawy. W efekcie bylibyśmy świadkiem kolejnego skoku w rozwoju polskiej wsi, która coraz bardziej zbliżałaby się do zachodnich standardów. To nie wszystko. Warto wspomnieć również możliwości zagospodarowywania nieużytków rolnych pod uprawy roślin energetycznych czy budowę dużych projektów OZE. A za tym idą korzyści dla lokalnego rynku i całej gminy.

Źródło: gramwzielone.pl

Data obietnicy: 20.02.2015

OZE
gospodarka i energetyka
PSL
22 Krosno
sprawy ogólnopolskie
ekologia i środowisko
O źródłach energii odnawialnej i energetyce węglowej

- Co sądzi Pan o argumentach wytoczonych ostatnio przez branżę dużej energetyki, zgodnie z którymi wsparcie dla prosumentów zaproponowane w poprawce Bramory może oznaczać duży wzrost cen energii dla odbiorców końcowych i może być zagrożeniem dla energetyki opartej na węglu? - Po pierwsze, energia ze źródeł odnawialnych to zdaniem nie tylko ekspertów, ale również zdaniem „Kowalskiego” najbardziej perspektywiczne źródło energii. Tak wynika z badań opinii publicznej. Racjonalna polityka powinna więc uwzględniać, a w perspektywie kolejnych lat, powiększać udział OZE w miksie energetycznym, gdyż za tym idzie rozwój nowych gałęzi przemysłowych, czy nowej myśli technologicznej. A to już się dzieje – wspomnę tylko o perowskitach, które opracowała pani Olga Malinkiewicz. Natomiast, dla energetyki węglowej największym zagrożeniem są niskie ceny surowców, wyczerpujące się złoża węgla i coraz droższe wydobycie. Wpływ kilkuset tysięcy mikroinstalacji na rachunki za prąd nie zostanie przez nikogo zauważony, gdyż wyniesie zaledwie kilka groszy za 1 kWh. Nikt nie chce całkowicie zastąpić elektrowni węglowych energią odnawialną. To ma być tylko uzupełnienie.

Źródło: gramwzielone.pl

Data obietnicy: 13.02.2015

gospodarka i energetyka
OZE
węgiel
ekologia i środowisko
22 Krosno
PSL
sprawy ogólnopolskie
O energetycznej samowystarczalności państwa

- Może jednak powiedzieć, by kupować energię np. od Niemców lub Francuzów. Dlaczego każdy kraj musi być energetycznie samowystarczalny? - Energia to jest podstawa, mamy swoje doświadczenia z gazem i monopolistycznym dostawcą z Rosji. Niezależność energetyczna jest dla państwa i narodu podstawowa.

Źródło: www.euractiv.pl

Data obietnicy: 12.04.2012

gospodarka i energetyka
sprawy ogólnopolskie
PSL
22 Krosno
bezpieczeństwo energetyczne
O energii pozyskiwanej z farm wiatrowych

Źródła odnawialne, oparte o energię z wiatru, są niestabilne, bo ich efektywność zależy od ilości dni wietrznych w ciągu roku oraz skali instalacji. Trzeba więc i tak wziąć pod uwagę konieczność zbilansowania tej energii z innego źródła.

Źródło: www.euractiv.pl

Data obietnicy: 12.04.2012

PSL
ekologia i środowisko
farmy wiatrowe
sprawy ogólnopolskie
22 Krosno
OZE
gospodarka i energetyka
Na temat ustawy o odnawialnych źródłach energii

Ponieważ interesy branży są bardzo różne, w zależności od reprezentowanego źródła zielonej energii, wniosków było bardzo dużo. Dla nas najważniejszy jest interes odbiorcy końcowego, by nie windować cen energii. Chcemy przygotować dobrą ustawę, wsłuchując się w różne głosy i stosując zasadę racjonalności. Chcielibyśmy to zrobić szybko, ale bez pośpiechu. Ważny element w ustawie i polityce dotyczy rozpraszania produkcji energii, czyli dywersyfikacji. Zależy nam, by energia była produkowana jak najbliżej ostatecznego odbiorcy, w małych wytwórniach, żeby nie było strat podczas jej przesyłania. Także po to, by każdy mógł w ramach własnych możliwości tę energię elektryczną lub ciepło produkować. (...) W ustawie są przewidziane uproszczenia dla firm i osób produkujących nadwyżki energii odnawialnej – nie będzie potrzebna żadna zgoda na jej produkcję, nie będzie też trzeba rejestrować działalności gospodarczej. (...) Będzie można ją w określonym zakresie sprzedawać, i to bez zarejestrowanej działalności. Chcemy jedynie, aby ci, co wytwarzają energię (do 20 kW) na własne potrzeby i nadwyżki sprzedają, zgłaszali tę działalność do najbliższej spółki obrotu. Wystarczy najprostsze zgłoszenie, wyłącznie dla potrzeb ewidencyjnych. Żadnych innych obowiązków, poza podpisaniem stosownej umowy ze spółką obrotu na odbiór tej energii, wytwórca nie będzie miał. To są przedsięwzięcia, które przynoszą przychody nie przekraczające rocznie kilkunastu tysięcy złotych. Ale otwiera to wiele możliwości i jest szansą dla większej aktywności.

Źródło: www.euractiv.pl

Data obietnicy: 12.04.2012

ekologia i środowisko
22 Krosno
sprawy ogólnopolskie
PSL
gospodarka i energetyka
OZE
O zmniejszaniu emisji CO2

Emisje CO2 z obszaru Unii to zaledwie 7 proc. w skali globalnej. Polski minister środowiska mówi, że UE nie powinna się zobowiązywać do dalszego obniżania emisji CO2 po 2020 roku, zanim nie zrobią tego także światowi emitenci, głównie Chiny i USA. Unijni zwolennicy zmniejszania emisji mówią jednak o tym, że Europa powinna dać dobry przykład i impuls do rozwoju zielonej energii. Sceptyczny wobec postulatu UE jest także wiceminister Kasprzak, wskazując na panujący kryzys: - Dlaczego nie dawano przykładu, gdy była prosperity i gospodarki światowe się rozwijały. W tej chwili każdy kraj szuka rezerw, oszczędności. Każdy kraj europejski ma obecnie problemy społeczne, i my mamy dodatkowo zwiększać napięcia poprzez podnoszenie cen energii? W tym momencie jest to nieracjonalne.

Źródło: www.euractiv.pl

Data obietnicy: 12.04.2012

ekologia i środowisko
gospodarka i energetyka
22 Krosno
PSL
sprawy europejskie
OZE
O likwidacji "Monitora Polski B"

Dzięki temu przedsiębiorcy zwolnieni zostaną z kosztownego obowiązku publikacji sprawozdania finansowego, co w skali roku da oszczędności na poziomie ok. 100 mln zł.

Źródło: www.mg.gov.pl

Data obietnicy: 18.07.2011

gospodarka i energetyka
22 Krosno
PSL
sprawy ogólnopolskie
O ułatwieniach w prowadzeniu biznesu

60 procent młodych ludzi kończących studia chce prowadzić działalność na własny rachunek, dlatego trzeba ułatwiać prowadzenie własnego biznesu, likwidować bariery.

Źródło: www.krosno24.pl

Data obietnicy: 4.04.2011

22 Krosno
PSL
gospodarka i energetyka
sprawy ogólnopolskie
handel
O działaniu małych i średnich przedsiębiorstw na Podkarpaciu

Powinniśmy rozwiązywać problemy małych przedsiębiorców, bo to jest główna siła napędowa naszej gospodarki.

Źródło: www.krosno24.pl

Data obietnicy: 4.04.2011

sprawy lokalne
PSL
22 Krosno
podkarpackie
gospodarka i energetyka