Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1954-11-08, Nowy Sącz
Zawód: inżynier elektryk
Wykształcenie: wyższe
Ukończył elektroenergetykę na Akademii Górniczo-Hutniczej. Przez jedenaście lat kierował nowosądeckim oddziałem Zakładu Energetycznego Kraków S.A. W l. 1990-1994 właściciel przedsiębiorstwa AWA. Samorządowiec: w l. 1990-2001 radny Nowego Sącza, od 1994 r. do objęcia mandatu posła w 2001 r.... – prezydent miasta. Zajmował kierownicze stanowiska w organizacjach działających na rzecz samorządu, w tym Związku Powiatów Polskich, Rady Miast i Regionów Europy. Był członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym (był przewodniczącym zarządu), Unii Wolności. Członek PO od 2001 r., wiceprzewodniczący KP PO od 2015 r. Od czerwca do listopada 2015 r. Minister Skarbu. Poseł od 2001 r. (IV-VIII kad.). Pracował m.in. w komisjach: samorządu terytorialnego i polityki regionalnej; edukacji, nauki i młodzieży; skarbu państwa; gospodarki; ds. Unii Europejskiej; infrastruktury; nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych. Obecnie zasiada w komisjach: energii i skarbu państwa oraz ds. Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KRÓTKA PIŁKA
Kto głosował nad budżetem w sali kolumnowej? (2016)

Czy podczas 33. posiedzenia Sejmu wzięła Pani udział/ wziął Pan udział w głosowaniu nad całością projektu ustawy budżetowej na 2017 r. (głosowanie nr 18., link do procesu legislacyjnego), które odbyło się 16 grudnia 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu?
  1. Tak
  2. Nie
Co było przyczyną przyczyną niewzięcia przez Panią/Pana udziału w głosowaniu nad ustawą budżetową na rok 2017 r., które odbyło się 16 grudnia w Sali kolumnowej Sejmu (głosowanie nr 18)?
  1. Byłam/łem nieobecna/y podczas całego posiedzenia.
  2. Nie przebywałam/łem w Sali Kolumnowej w momencie głosowania.

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2015)

Kwestionariusz przed wyborami

Który z poniższych modeli finansowania opieki zdrowotnej uważa Pani/ Pan za najodpowiedniejszy?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Opiekę zdrowotną należy finansować ze składek obywateli (wysokość budżetu na opiekę zdrowotną powinna zależeć od sytuacji na rynku pracy).
  2. Opiekę zdrowotną należy finansować bezpośrednio z budżetu państwa (wysokość budżetu na opiekę zdrowotną powinna zależeć od wyniku negocjacji między ministerstwami zdrowia i finansów).
  3. Obywatele sami powinni opłacać usługi zdrowotne, których potrzebują.
  4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2011)

Kwestionariusz po wyborach

Jakie są według Pani/ Pana największe dokonania Parlamentu poprzedniej kadencji?
Budowa na dużą skalę autostrad i dróg lokalnych, budowa "Orlików", rozsądna polityka finansowa, która pozwoliła Polsce na przetrwanie I fali kryzysu i utrzymanie wzrostu gospodarczego, wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe (wprowadzenie ulg dla studentów, wysokie stypendia na kierunkach zamawianych),
Jakie są według Pani/ Pana największe niepowodzenia Parlamentu poprzedniej kadencji?
Nie wszystkie rozpoczęte projekty zostały zakończone, nie uniknęliśmy też pewnych błędów, ale nie myli się ten, co nic nie robi. Te sprawy zostaną rozwiązane w bieżącej kadencji.
Która z ustaw uchwalonych przez Parlament poprzedniej kadencji była Pani/ Pana zdaniem najważniejsza?
Dla mnie jako specjalisty w dziedzinie energetyki najważniejsze było wprowadzenie szeregu kluczowych zmian zmierzających do stworzenia w Polsce konkurencyjnego rynku energii. Należą do nich ustawa o obowiązku sprzedaży energii na giełdach energii oraz ustawa o efektywności energetycznej.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 3
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie
Znalezione artykuły

27.04.2016, Sejm: więcej efektywności energetycznej

…przepisy obowiązują jeszcze tylko przez rok, do końca 2017 r. – komentuje dla MamPrawoWiedziec.pl były minister skarbu Andrzej Czerwiński (PO). – Warto zauważyć, że projektodawcy pozytywnie ocenili w uzasadnieniu dotychczasową politykę energetyczną prowadzoną przez Polskę. Zmniejszyliśmy konsumpcję…

10.08.2012, Zespoły parlamentarne, poselskie i senackie

…działają w kolejnej – Zespół Miłośników Historii , którego przewodniczącym jest Zbigniew Girzyński oraz Parlamentarny Zespół Sportowy z Andrzejem Czerwińskim  na czele prezydium. W tej kadencji obu grupom idzie nieco lepiej, bo historycy spotkali się już raz…

24.07.2012, Dziś początek ostatniego posiedzenia Sejmu przed wakacjami.

…od działalności wytwarzania i obrotu gazem ziemnym i energią elektryczną. (druk nr 542 ). Uzasadniać będzie poseł Andrzej Czerwiński . Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o związkach partnerskich (druk nr 552 ). Uzasadnia poseł Robert Biedroń . Pierwsze czytanie…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie

Obietnice

Innowacje spółek

Wsparcie resortu Skarbu Państwa na drodze innowacji spółek z udziałem Skarbu Państwa graniczy z tzw. nieprzeszkadzaniem. Liczy się myślenie perspektywiczne. Nie chcemy w żaden sposób nakładać na spółki kagańca konkurencyjności. Ale innowacyjność nie może być jednak wytrychem do skorzystania ze środków europejskich wyłącznie na infrastrukturę

Źródło: www.msp.gov.pl

Data obietnicy: 3.09.2015

sprawy ogólnopolskie
innowacje i nowe technologie
infrastruktura
14 Nowy Sącz
PO
wybory 2015
Nowa Kompania Węglowa

Jestem nastawiony na wykonanie projektu, a ten projekt to przede wszystkim stworzenie Nowej Kompanii Węglowej, racjonalizacja kosztów w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, zapoczątkowanie programu dla górnictwa, wprowadzenie nowych technologii, które mogą nam zwiększyć rynek węgla, a także projekt specjalny, który nie jest kluczowy, czyli kopalnia Brzeszcze. W takim projekcie są brane pod uwagę zarówno podmioty, finanse, jak i osoby, które będą tym projektem kierować

Źródło: www.nettg.pl

Data obietnicy: 24.08.2015

sprawy ogólnopolskie
gospodarka i energetyka
węgiel
14 Nowy Sącz
PO
wybory 2015
Naprawa sytuacji w spółkach węglowych

Będę chciał skoncentrować się na takich działaniach jak dokończenie budowy terminala LNG, stworzeniu bilansu energetycznego czy naprawy sytuacji w spółkach węglowych. (...) Możliwości poprawy działania firm węglowych są, jak otwieranie się na oczekiwania rynku, szukanie nowych rynków zbytu, zwiększanie efektywności produkcji.

Źródło: energetyka.wnp.pl

Data obietnicy: 17.06.2015

sprawy ogólnopolskie
gospodarka i energetyka
14 Nowy Sącz
PO
Odmulenie Jeziora Rożnowskiego

W tym planie może się znaleźć sprawa zapory w Rożnowie i zamulenia zbiornika. Jak pozyskamy z Unii Europejskiej te 300 mld zł dla Polski na najbliższe lata to zrobimy to, co cały świat: dobre inżynierskie przedsięwzięcie, które z Tęgoborza uczyni prawdziwą, piękną miejscowość turystyczną.

Źródło: www.andrzejczerwinski.pl

Data obietnicy: 24.09.2011

sprawy lokalne
ekologia i środowisko
14 Nowy Sącz
wybory 2011
PO

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 5.12.2018
Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska, wiceprzewodniczący
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP www.sejm.gov.pl
12.11.2015 – 4.12.2018
Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, członek, wiceprzewodniczący
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP www.sejm.gov.pl
od 12.11.2015
Sejm RP VIII kadencji, poseł, Warszawa, Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP, Nowy Sącz, liczba głosów: 17 487
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej parlament2015.pkw.gov.pl
Pokaż więcej