Wybory

Kandydat na senatora

Wybory do: Senatu 2019
Komitet wyborczy: Koalicja Obywatelska
Okręg: 65
Miejsce na liście:
Przynależność do partii: Platforma Obywatelska RP
Miejsce zamieszkania: Gdańsk

Informacje ogólne

Senator

Klub/koło: Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska - Grupa Senatorów PO
Data i miejsce urodzenia: 1949-01-11, Lidzbark Warmiński
Zawód: historyk
Wykształcenie: wyższe
Wygrana w wyborach: Wybory parlamentarne 2015
Komitet wyborczy: Platforma Obywatelska RP
Okręg: 65 Gdańsk
Liczba głosów: 122 543 (53,03%)
Absolwent historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Działacz opozycyjny, członek Komitetu Obrony Robotników, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współorganizator i uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Współzałożyciel NSZZ... „Solidarność". Ukrywał się w stanie wojennym od 13.XII. 1981 do 9.I.1986. Kierował podziemiem w Regionie Gdańskim, a od 1984 roku w Kraju (Regionalna Komisja Koordynacyjna w Gdańsku i Tymczasowa Komisja Koordynacyjna). Od 1989 r. był członkiem prezydium, a w latach 1990–1991 wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Współpracował z Unią Demokratyczną, w latach 1994-2005 był członkiem Unii Wolności. Członek partii Platforma Obywatelska od 2011 r., wiceprzewodniczący PO od 2013 r. Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w rządzie Jerzego Buzka (1997-2000). Członek zarządu woj. pomorskiego (2001-2005), radny Gdańska (2002-2005). Bez powodzenia kandydował na urząd prezydenta Gdańska (2002). Marszałek Senatu w latach 2005-2015. W 2010 r., po katastrofie w Smoleńsku, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, pełnił obowiązki prezydenta RP. W latach 2010-2016 członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Poseł w latach 1991-2001 (I-III kadencja). Senator od 2005 r. (VI-IX kadencja), zasiadał m.in. w komisjach: nadzwyczajnej ds. zbadania skutków stanu wojennego (przewodniczący); zagranicznych (dwukrotnie); administracji i spraw wewnętrznych (dwukrotnie). Od jesieni 2015 r. wicemarszałek Senatu.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura poselskie:

  • ul. Ogarna 99/100, 80-826 Gdańsk, tel. 58 320 84 83, fax 58 320 84 84

Poglądy

Ten kandydat nie wypełnił jeszcze kwestionariusza poglądów w obecnej kampanii wyborczej do Parlamentu. Pomóż nam do niego dotrzeć - wyślij e-mail z przypomnieniem o pytaniach MamPrawoWiedziec.pl

Poproś o wypełnienie kwestionariusza

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Przefiltrowane przez:
od 5.12.2018
Senat RP IX kadencji, członek, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska - Grupa Senatorów PO
źródło
Oficjalna strona Senatu www.senat.gov.pl
od 18.01.2018
Senat RP IX kadencji, członek, Senacki Zespół Współpracy z Republiką Południowej Afryki, Warszawa, Polska
źródło
Oficjalna strona Senatu www.senat.gov.pl
od 29.08.2017
Senat RP IX kadencji, członek, Senacki Zespół Monitorowania Praworządności, Warszawa, Polska
źródło
Oficjalna strona Senatu www.senat.gov.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Dodaj deklarację polityka

Opcjonalnie:


Sprawa uchodźców

Nie wyobrażałem sobie, aby na forach międzynarodowych mówić tak, jak mówi dziś opozycja w Polsce. Grają strachem, dążą do wytworzenia kłamliwego skojarzenia: uchodźca = terrorysta. Społeczeństwo musi mieć wroga, którego ma się bać i ma liczyć na wybawcę – czyli PiS i jego przybudówki. Prymitywna i niegodna gra o władzę. Dla mnie, z punktu widzenia moralnego, sprawa jest prosta i jasna. To nie jest brudna gra polityczna, to jest sprawa ludzkich cierpień. Z punktu widzenia polityki sprawa też jest jasna. Załóżmy, że Polska mówi na forum europejskim, że obecny problem z uchodźcami nas nie obchodzi. Co usłyszymy w odpowiedzi od państw zachodnich na czele z Włochami, Francją i Niemcami? Odpowiedzą, że ich nie obchodzą nasze problemy, a o Ukrainie to już nie chcą nic słyszeć.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2015-10

sprawy ogólnopolskie
wybory 2015
integracja europejska
migracje
PO
65 Gdańsk
Dodatkowe uzasadnienie ws. referendum

Zamierzam zwrócić się do pana prezydenta o dodatkowe uzasadnienie skutków prawnych i finansowych, których w projekcie zarządzeniu referendum nie ma.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 2015-08-21

PO
65 Gdańsk
sprawy ogólnopolskie
referendum
Wniosek o zarządzenie referendum w dniu wyborów

Jeżeli wpłynie, to poproszę o spotkanie Konwentu Seniorów, ponieważ w ciągu 14 dni od wpłynięcia wniosku muszę zwołać Senat, aby zająć się wnioskiem o referendum.

Źródło: www.pap.pl

Data obietnicy: 2015-08-21

PO
65 Gdańsk
sprawy ogólnopolskie
referendum
Propozycja nowego referendum

Jeżeli będzie propozycja nowego referendum, to ja się do tego ustosunkuję i Senat zgodnie ze swoimi kompetencjami będzie się musiał tą propozycją zająć. Ale na razie takiej propozycji nie ma.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 2015-08-20

sprawy ogólnopolskie
PO
65 Gdańsk
referendum
Niezgoda na ingerencje w referendum

Pozaprawną byłaby wszelka ingerencja w treść albo datę tego referendum, które zostało zarządzone, i w czasie obecnym trwa kalendarz referendalny (...). Nie zgodzę się na to, aby poprzez działania pozaprawne demolowano system prawny w Polsce. Analogicznie może to także dotyczyć zarządzonych wyborów. Jeżeli bym się zgodził na propozycje PiS dotyczące referendum 6 września, to można domniemywać, że prezydent będzie miał prawo do przesunięcia daty wyborów. Ta propozycja nakłaniania prezydenta RP do działań pozaprawnych jest nie tylko niestosowana, ale jest niedobra dla Polski i na to zgody być nie może.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 2015-08-20

PO
65 Gdańsk
referendum
sprawy ogólnopolskie
Potrzeba uchwalenia ustawy o in vitro

Ona jest potrzebna, jeśli nie zostanie przyjęta, to sprawa zostanie prawdopodobnie odsunięta na wiele, wiele lat i będziemy świadkami sytuacji groźnych np. handlu zarodkami, eksperymentów, których nie powinno się przeprowadzać na zarodkach.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Data obietnicy: 2015-07-09

PO
65 Gdańsk
sprawy ogólnopolskie
polityka rodzinna
in vitro
Aprobata dla ustawy o in vitro

Będę głosował za tą ustawą z pełnym przekonaniem. To jest ustawa, która bierze w karby to, co się dzieje w tej dziedzinie.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Data obietnicy: 2015-07-09

PO
65 Gdańsk
polityka rodzinna
in vitro
sprawy ogólnopolskie
Senatorowie muszą podjąć niezależną decyzję ws. in vitro

Ja wiem, że Konstytucja stanowi o takim pozytywnym oddzieleniu Kościoła od państwa i senatorowie mają obowiązek słuchania swoich wyborców, a nie zastanawiania się jaki jest stosunek poszczególnych instytucji, nawet tych bardzo ważnych w Polsce (...). I źle by było, żeby tego typu głosy [stanowisko Episkopatu - przyp. MPW.pl] były traktowane jako instrukcja jak głosować.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 2015-06-16

65 Gdańsk
PO
sprawy ogólnopolskie
polityka rodzinna
in vitro
Pomoc frankowiczom

(...) można pomagać, ale także w sposób ograniczony. W taki sposób żeby była to pomoc realna, a jednocześnie aby banki udźwignęły tę część kosztów, które muszą ponieść, a jednocześnie żeby to była pomoc dla tych ludzi, dla których pomoc jest niezbędna. (...) to nie jest tak, że dla wszystkich i po równo.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 2015-06-16

PO
65 Gdańsk
sprawy ogólnopolskie
frankowicze
bankowość
Obecność mniejszości ukraińskiej w Polsce

Marszałek Senatu powiedział, że w Polsce legalnie pracuje ok. 80 tys. Ukraińców, a studiuje 20 tys. osób z Ukrainy. - Jesteśmy zadowoleni. Jesteśmy pewni, że też Unia Europejska będzie zadowolona, gdy wprowadzi ruch bezwizowy z Ukrainą – powiedział Borusewicz.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 2015-05-29

PO
65 Gdańsk
sprawy europejskie
polityka zagraniczna
Stanowisko wobec Rosji

Trudno mnie określać jako człowieka, który z mlekiem matki wyssał antyrosyjskość. Nie, ale oczywiście mam jasne swoje zdania jeżeli chodzi o Rosję w tej chwili, o to, w którym kierunku prowadzi Rosję Putin. To jest niewątpliwie system już autorytarny, on idzie w kierunku dyktatury. I oczywiście, podobnie jak wielu Polaków, nie zgadzam się na tą politykę rewizjonistyczną, politykę imperialną, politykę agresji na Ukrainę.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 2015-03-02

PO
polityka zagraniczna
65 Gdańsk
Rosja
Pamięć o Polonii

Jestem pewien, że będziecie te działania kontynuować. Bo wy jesteście środowiskiem, które w dużej mierze działa bezinteresownie, z pobudek patriotycznych podtrzymujecie związki z Polską. I chcę państwa zapewnić, że Polska o was nie zapomni, niezależnie od tego, gdzie jesteście i jakie macie problemy. My o was pamiętamy, znamy te problemy i próbujemy wam w nich pomagać.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 2014-11-10

sprawy ogólnopolskie
polityka zagraniczna
Polonia
PO
65 Gdańsk
Sprawa Ukrainy sprawą najwyższej wagi

Dla Polski i Rumunii kwestia bezpieczeństwa związana z kryzysem na Ukrainie jest sprawą najwyższej wagi.

Źródło: fakty.interia.pl

Data obietnicy: 2014-10

PO
65 Gdańsk
sprawy europejskie
polityka zagraniczna
Ukraina
Brak akceptacji dla represji politycznych na Białorusi

Najistotniejsze dla nas jest to, że są represje, że wsadzani są ludzie za to, co w innych krajach można robić bez jakichkolwiek zagrożeń i represji - za to, że wyrażają swoje niezadowolenie. To jest sytuacja, w której władze Białorusi idą drogą bez wyjścia. To nie jest sytuacja dla mnie zaskakująca - reżimy tak postępują, ale to nie jest sytuacja do zaakceptowania przez nas, którzy żyjemy w demokracji i wolności.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 2011-07-13

sprawy europejskie
polityka zagraniczna
Białoruś
PO
65 Gdańsk
wybory 2011

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie
I. Zasoby pieniężne
Papiery wartościowe
Nazwa: Pekao Subfundusz Oszczędny Plus

Nazwa: Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Nazwa: akcje PKN Orlen

Suma ogólna: 291 563,52 PLN
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: uposażenie
Kwota: 169 150,96 PLN

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 30 062,40 PLN

Opis: dieta wyjazdowa
Kwota: 1287,28 PLN

Opis: emerytura
Kwota: 82 779,10 PLN

Opis: przychód z tytułu sprzedaży mieszkania
Kwota: 305 000 PLN

Podpis
Data: 2019-04-30
Uwaga / Sprostowanie: Senator złożył korektę, w której uzupełnia oświadczenie o pozycje pełnionych funkcji społecznych.
Oświadczenie
I. Zasoby pieniężne
Papiery wartościowe
Nazwa: Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy Panorama Fundusz Plus Warta
Pełna kwota: 24 527,39 PLN

Nazwa: Fundusz Pionier Pieniężny
Liczba jednostek: 10023,932 j.u.
Pełna kwota: 107 256,07 PLN

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Marszałka i Wicemarszałka Senatu
Kwota: 203 796,06 PLN
Uwagi: stan na dzień 31.12.2016

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 29 676,96 PLN
Uwagi: stan na dzień 31.12.2015

Opis: dieta wyjazdowa
Kwota: 910,89 PLN
Uwagi: stan na dzień 31.12.2015

Opis: odprawa emerytalna
Kwota: 59 856,03 PLN
Uwagi: stan na dzień 31.12.2015

Oświadczenie
I. Zasoby pieniężne
Papiery wartościowe
Nazwa: Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy Panorama Fundusz Plus Warta
Pełna kwota: 24 622 PLN

Nazwa: Fundusz Pionier Pieniężny
Liczba jednostek: 12731,682 j.u.
Pełna kwota: 134 955,83 PLN

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Marszałka i Wicemarszałka Senatu
Kwota: 200 106,24 PLN
Uwagi: stan na dzień 31.12.2015

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 29 676,96 PLN
Uwagi: stan na dzień 31.12.2015

Opis: dieta wyjazdowa
Kwota: 565,11 PLN
Uwagi: stan na dzień 31.12.2015

Opis: odprawa emerytalna
Kwota: 100 053,12 PLN
Uwagi: stan na dzień 31.12.2015

Opis: ekwiwalent za urlop
Kwota: 80 995,38 PLN
Uwagi: stan na dzień 31.12.2015

Oświadczenie
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Marszałka Senatu
Kwota: 266 808,32 PLN
Uwagi: stan na dzień 12.11.2015

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 25 637,60 PLN
Uwagi: stan na dzień 12.11.2015

Opis: dieta wyjazdowa
Kwota: 565,11 PLN
Uwagi: stan na dzień 12.11.2015

Oświadczenie
I. Zasoby pieniężne
Papiery wartościowe
Nazwa: Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy Panorama Fundusz Plus Warta
Liczba jednostek: 218,0780 j. u.
Pełna kwota: 25 259,97 PLN

Nazwa: Fundusz Pionieer Gotówkowy
Liczba jednostek: 5854,318 j. u.
Pełna kwota: 25 259,97 PLN

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Marszałka Senatu
Kwota: 116 728,64 PLN

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 19 784,64 PLN

Opis: dieta wyjazdowa
Kwota: 413,53 PLN

Oświadczenie
I. Zasoby pieniężne
Papiery wartościowe
Nazwa: Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy Panorama Fundusz Plus Warta
Pełna kwota: 25 501 PLN

Nazwa: Fundusz Pionieer Gotówkowy
Liczba jednostek: 5854,318 j. u.
Pełna kwota: 68 963,46 PLN

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Marszałka Senatu
Kwota: [niewidoczne]

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 29 676,96 PLN

Opis: dieta wyjazdowa
Kwota: 3178,58 PLN

Opis: nagroda jubileuszowa
Kwota: 16 675,52 PLN

Oświadczenie
I. Zasoby pieniężne
Papiery wartościowe
Nazwa: Lokata (Bank Pekao S.A.) strukturyzowana "Skarby Natury"
Pełna kwota: 51 000 PLN

Nazwa: Fundusz Inwestycyjny Warta Plan dłużny aktywny
Pełna kwota: 24 657 PLN

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Marszałka Senatu
Kwota: 200 106,24 PLN

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 29 676,96 PLN

Opis: dieta wyjazdowa
Kwota: 1292,61 PLN

Podpis
Data: 2014-04-28
Oświadczenie
I. Zasoby pieniężne
Papiery wartościowe
Nazwa: Lokata (Bank Pekao S.A.) strukturyzowana "Skarby Natury"
Pełna kwota: 46 000 PLN

Nazwa: Lokata (Bank Pekao S.A.) strukturyzowana "Blask Złota"
Pełna kwota: 52 000 PLN

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Marszałka Senatu
Kwota: 258 470,56 PLN

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 29 676,96 PLN

Opis: zwrot składek społecznych ZUS
Kwota: 1476,20 PLN

Oświadczenie
I. Zasoby pieniężne
Papiery wartościowe
Nazwa: Lokata strukturyzowana "Skarby Natury" SCD

Nazwa: Lokata strukturyzowana "Blask Złota" SCD

Uwagi ogólne: łączna wartość papierów wartościowych została podana w korekcie do oświadczenia majątkowego
Suma ogólna: 93 006,90 PLN
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Marszałka Senatu
Kwota: 233 457,28 PLN

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 31 295,28 PLN

Opis: zwrot składek społecznych ZUS
Kwota: 1518,91 PLN

Podpis
Data: 2012-04-25
Uwaga / Sprostowanie: Marszałek złożył korektę do oświadczenia majątkowego następującej treści "Pan Jan Wyrowiński Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Składam uzupełnienie do oświadczenia o stanie majątkowym w części I dotyczącej wysokości zasobów pieniężnych z tytułu papierów wartościowych. Wskazuję łączną wartość papierów wartościowych wymienionych w oświadczeniu majątkowym w pkt. I - 93006,90 PLN. Bogdan Borusewicz". Korekta do oświadczenia jest datowana na 18-07-2012 r., przyjęto do wiadomości 18-07-2012 r.