Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1944-04-09, Księżostany
Zawód: mgr inż. leśnik
Wykształcenie: wyższe
Poseł, członek PSL. inżynier leśnictwa. W latach 1969-1993 pracował w Nadleśnictwie w Ciechanowie. Stażysta w Powiatowej Radzie Narodowej w Ostrołęce, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Ciechanowie. Wcześniej związany ze Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym. Poseł IX kad. Sejmu PRL, podczas... której należał m.in. do komisji rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej. Poseł na Sejm RP, nieprzerwanie od 1991 r.
Czytaj więcej
Zwiń

Artykuły

Wyniki 1–1 z 1
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie
Znalezione artykuły

8.11.2011, Kto w Sejmie zyskał, a kto stracił?

…się stałymi i wiernymi wyborcami. Waldemar Pawlak otrzymał niemal identyczne poparcie jak cztery lata temu, a Stanisław Żelichowski , okazał się posłem z najmniejszą różnicą w liczbie otrzymanych głosów – zaledwie o 21 skreśleń więcej…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
brak informacji
Sejm RP II kadencji, Podkomisja ds. instytucji międzynarodowych, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP orka.sejm.gov.pl
2014
kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, Olsztyn, liczba głosów: 11 389
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej pkw.gov.pl
od 8.11.2011
Sejm RP VII kadencji, poseł, Warszawa, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, Elbląg, liczba głosów: 6458
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory2011.pkw.gov.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Postawa wobec Ukrainy

Kryzys na Ukrainie udowodnił, że przynależność Polski do NATO i UE jest ważna. Pojedyncze państwo zostaje samo w trudnej sytuacji. Tak właśnie stało się na Ukrainie. Jeździli tam różni politycy, machali szabelkami, podpalali lont, a gdy zaczął się palić, wszyscy zawinęli się i uciekli, zostawiając naród bez pomocy. A powinni kupować kałasznikowy i jechać bronić Ukrainy.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: 10.05.2014

PSL
34 Elbląg
sprawy europejskie
polityka zagraniczna
Podatek Tobina

Jeżeli chodzi o źródła dochodów to rozwiązania mogą być różne, ale należy preferować podatek od transakcji finansowych. Taki podatek to tzw. podatek Tobina, którego głównym celem jest ograniczenie przepływów spekulacyjnych kapitału, które odpowiadają za współczesną niepewność i zjawiska kryzysowe.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: 14.04.2014

PSL
34 Elbląg
sprawy ogólnopolskie
budżet państwa i podatki
Unia bankowa

Opowiadam się więc za członkostwem Polski w Unii Bankowej, ale w wyniku starannie przeprowadzonego rachunku tak ekonomicznego jak i politycznego, zarówno w krótkim jak i długim okresie czasu. Jestem zwolennikiem aktywnego zaangażowania przedstawicieli Polski w tworzeniu i ostatecznym kształcie Unii Bankowej.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: 9.04.2014

PSL
34 Elbląg
sprawy europejskie
unia bankowa
Obrona Cywilna w oparciu o rodzimy przemysł

Obronę Cywilną możemy wyposażyć w oparciu o własny przemysł co jest istotne zarówno dla finansów państwa jak i całej sfery gospodarczej.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: 9.04.2014

PSL
34 Elbląg
sprawy ogólnopolskie
gospodarka i energetyka
bezpieczeństwo i obronność
Wschodnia polityka zagraniczna

Polska polityka wschodnia powinna być ściśle powiązana ze wschodnią polityką Unii Europejskiej. Obecnie wszelkie odstępstwa od tej zasady są i będą szkodliwe dla naszego Kraju. Uprzedzenia i fobie wobec Rosji, Ukrainy i innych narodów w różnych kręgach naszego społeczeństwa są pokusą dla polityków do wykorzystania tych nastrojów do zwiększania poparcia dla siebie czy własnej partii. Podejmuje się decyzje szybko i nierozważnie. Takie postępowanie szkodzi naszemu państwu. Politykę wschodnią powinniśmy prowadzić tak, żeby nie szkodząc innym krajom i nie wzbudzając niechęci elit politycznych tych krajów, przysparzać pożytku Polsce.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: 9.04.2014

PSL
34 Elbląg
sprawy europejskie
polityka zagraniczna
Gaz z łupków

Pozyskanie gazu łupkowego będzie suwerenną decyzją naszego kraju i nikt nie może nam utrudniać podjęcia decyzji wydobywczych. Problem polega na tym, że aby określić wielkość złoża trzeba wykonać ok. 320 odwiertów. My ogłosiliśmy się potęgą gazową już po dokonaniu 7 odwiertów. Dziś mamy około 50 i wyniki poszczególnych odwiertów są różne. Musimy poczekać na wykonanie wszystkich odwiertów wiedząc, że czas niezbędny do wykonania jednego to 6 tygodni.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: grudzień 2013

PSL
34 Elbląg
gospodarka i energetyka
sprawy ogólnopolskie
gaz łupkowy
Priorytety w sprawach zobowiązań unijnych

Za niepełną realizację kilku dyrektyw Polsce grożą bardzo wysokie kary finansowe. Dlatego jak najszybciej należy zacząć realizować te zobowiązania, które pozwolą na uniknięcie przykrych konsekwencji. Problem jest tym bardziej istotny, że na lata 2014-2020 UE rozdzieliła większe środki, jak te, które zadeklarowano jako wpływy. Będzie więc próba poszukania przysłowiowego „jelenia”, który kasę, choćby poprzez wpłacenie kar, zasili.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: grudzień 2013

PSL
34 Elbląg
sprawy europejskie
Unia Europejska
Polityka rolna

W moim przekonaniu powinny być dwie polityki rolne. Jedna dotyczyłaby tych dużych gospodarstw, żeby mogły jak najszybciej wygrać konkurencję na rynku globalnym czy rynku europejskim – i są ku temu duże szanse. Tylko, że według danych z KRUS mamy w tej chwili w dużym zaokrągleniu około 1.5 mln gospodarstw rolnych, z czego – jak ocenia Instytut Ekonomii Rolnictwa – 600-700 tys może pracować tak, żeby Polska była samowystarczalna żywnościowo i wygrywała w tej dziedzinie międzynarodową konkurencję. A reszta – to gospodarstwa może nie tyle socjalne, co ekologiczne, produkujące zdrową żywność. Ponieważ mamy dużo ludzi zatrudnionych w rolnictwie, za to mniej niż na Zachodzie chemii: pestycydów, fungicydów, nawozów - stwarza to spore szansę mniejszym gospodarstwom agroturystycznym. W takim kierunku powinny one pójść.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: 11.12.2013

PSL
34 Elbląg
sprawy ogólnopolskie
rolnictwo
O referendum odwoławczym w Warszawie

Rozumiem bunt obywateli, związany z referendum. Tylko warto się zastanowić już w dniu wyborów, czy nie lepiej pójść zagłosować – czyli wybierać na pełną kadencję, bo jeśli kadencyjność władz zostaje zachowana, świadczy to również o trwałości demokracji. Natomiast jeżeli będziemy beztrosko podchodzili do procedur demokratycznych – z jednej strony nie pójdziemy do wyborów, z drugiej w razie czego zrobimy sobie referendum i odwołamy władze – spowoduje to sporą destrukcję w państwie.

Źródło: 2013-12-11

Data obietnicy: 11.12.2013

PSL
34 Elbląg
sprawy ogólnopolskie
referendum
prawa i wolności obywatelskie
Rozmowy ze związkowcami

Natomiast związkowcy walczą o byt swojego zakładu, im zależy na pracy. Potrzebowali rozmowy z ministrem, by po powrocie do swoich zakładów pochwalić się ludziom na dole. Gdybym był ministrem, zaprosi bym 15-20 tych najbardziej aktywnych demonstrantów na rozmowy.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: 25.09.2013

PSL
34 Elbląg
sprawy ogólnopolskie
światopogląd
Strategie rozwoju w województwach

Aby zmodernizować Polskę zgodnie z oczekiwaniami społecznymi tworzy się obecnie w poszczególnych województwach strategie rozwoju. Taka strategia powstaje również w naszym województwie. Od nas, parlamentarzystów, oczekuje się m.in. uproszczenia procedur przetargowych i znalezienia środków na „wkład własny” biedniejszych samorządów. Sądzę, że sprostamy tym wyzwaniom.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: marzec 2013

sprawy lokalne
PSL
34 Elbląg
rozwój regionalny
O funkcjonowaniu służb

Jeżeli ktoś bierze łapówki to należy dać mu łapówkę przygotowaną przez służby i go aresztować, lecz jeśli ktoś nie brał łapówek to demokratyczne państwo nie może mu jej na siłę wręczać. Mam tu na myśli nie Doktora G. lecz św.p. A. Leppera. Państwo nie może używać swoich agentów do np. uwodzenia kobiet, tylko po to, aby bez dyskusji wykonała „prośby” agenta. Takie działanie nie godzi się demokratycznemu państw, zaś metody stosowane są metodami z innego systemu.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: styczeń 2013

sprawy ogólnopolskie
34 Elbląg
światopogląd
PSL
Ochrona przyrody a społeczności lokalne

Nie może być tak, że gdzieś w kraju ludziom dzieje się krzywda z powodu ochrony przyrody. Polska obecnie bardziej restrykcyjne podejście do sieci Natura 2000 niż wiele innych krajów europejskich, na przykład Niemcy czyFrancja. Dlatego domagamy się od rządu, by wykreślić z listy terenów chronionych te obszary poza parkami narodowymi, na których dochodzi do szczególnego konfliktu na linii przyrody a rozwój lokalnej społeczności. Sprawą już zajęła się sejmowa komisja ochrony środowiska - dodaje.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: 21.09.2012

PSL
34 Elbląg
sprawy ogólnopolskie
ekologia i środowisko
O koalicji z PiS

Czyli nie wyobraża Pan sobie dzisiaj koalicji z PiS? Po tych słowach, które teraz padły, które zraniły i upokorzyły wielu ludzi, nie widzę jej. Myślę zresztą, że po wyborach będziemy silniejsi, niż jesteśmy teraz, że zdobędziemy około 50 mandatów, Platforma będzie lekko słabsza, ale lekko, i koalicja będzie zawarta między tymi dwoma ugrupowaniami.

Źródło: www.zelichowski.com.pl

Data obietnicy: 2.09.2011

PSL
34 Elbląg
wybory 2011
sprawy ogólnopolskie
polityka
O katastrofie w Smoleńsku

Zgodnie z raportem komisji Millera, mimo skontrolowania lotniska w Smoleńsku, nie stwierdzono zastrzeżeń co do jego użyteczności. Według Stanisława Żelichowskiego, to dowód na problemy z polską mentalnością. - Dowództwo sił lotniczych przeprowadziło liczne kontrole, które niczego nie wykazały. Trzeba było tragedii, żeby pokazać te błędy. To jest dla mnie najistotniejsza sprawa. Przypomina mi to polską mentalność. Skoro możemy jechać samochodem przy 0,2 promila alkoholu , to wielu uważa, że można też 0,4. Jak jest nakaz jazdy 50 km/h, to nic się nie stanie, jak będziemy jechać 80 km/h. – ubolewał szef klubu PSL. Stanisław Żelichowski przyznał także, że katastrofa prezydenckiego samolotu to wynik „bałaganu rosyjskiego, który nałożył się na bylejakość polską". - Słuchając ekspertów miałem wrażenie, jakbym żył w Polsce szlacheckiej i chciałbym powiedzieć „Kończ waść wstydu oszczędź”. To było rzeczywiście bulwersujące, że tak to mogło wyglądać, tym bardziej, iż podchodzę do tej sprawy osobiście. Wielokrotnie tym samolotem latałem, byłem przez sześć lat ministrem. Resztki siwych włosów stają dęba, gdy myślę, jak można było przewozić tym wrakiem głowę państwa – przyznał poseł PSL.

Źródło: www.wprost.pl

Data obietnicy: 29.07.2011

PSL
sprawy ogólnopolskie
34 Elbląg
polityka historyczna