Wybory

Kandydat na Prezydenta RP
Komitet wyborczy: Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pawła Tanajno
Strona kandydata: https://tanajno2020.pl

Niezbędnik wyborczy

Informacje ogólne

Data i miejsce urodzenia: 1975-12-17, Warszawa
Zawód: przedsiębiorca
Wykształcenie: wyższe
Studiował prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ostatecznie tytuł uzyskał na kierunku zarządzanie organizacjami. W l. 2002-2007 wspólnik i członek zarządu PTR Spółka z o.o. Od 2006 r. członek zarządu Fundacji Nie Troszczcie Się. Od 2011 r. wspólnik i członek zarządu spółek: Netwit.pl... i Iam4U.pl. Obecnie zajmuje się doradztwem w kwestiach marketingu internetowego. Należał do PO, obecnie członek zarządu Demokracji Bezpośredniej. W 2015 r. kandydował na urząd prezydent RP. Startował również w wyborach samorządowych w 2018 r. na stanowiska prezydenta i radnego miasta, oraz ubiegał się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Kandydat na prezydenta RP w 2020 r.
Czytaj więcej
Zwiń

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Przefiltrowane przez:
od 9.04.2020
kandydat na prezydenta RP
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory.gov.pl
2019 – 26.05.2018
kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego, KWW Kukiz'15, Warszawa, liczba głosów: 2540
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej pe2019.pkw.gov.pl
2018 – 21.10.2018
kandydat do rady Miasta Stołecznego Warszawy, KWW Odkorkujemy Wawę. RiGCz. Tanajno. Hawajska+, liczba głosów: 898
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory2018.pkw.gov.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Dodaj deklarację polityka

Opcjonalnie:


Zmiana sposoby redystrybucji dochodów

Jestem żywo zainteresowany zgłębianiem i promowaniem wysokiej kwoty wolnej od podatku lub nawet likwidacji podatku PIT, albo alternatywnie - takich koncepcji jak Bezwarunkowy Dochód Podstawowy czy ujemny podatek dochodowy Miltona Friedmanna. Koniec z zasiłkami, niesprawiedliwie rozdzielanymi dopłatami, fiskalizmem, utrzymywaniem ogromnego aparatu urzędniczego, tonami regulacji i opresyjnością państwa. Po prostu - jak ktoś zarabia za mało to nie płaci podatku. Jeśli w ogóle nie zarabia to otrzymuje stosowne wyrównanie - to w jakiej jest konkretnej sytuacji jest obojętne, bo stwierdzenie tego czy na pewno w niej jest (np. jest rencistą, emerytem etc.) kosztuje państwo miliardy na utrzymywanie urzędników.

Źródło: tanajno.db.org.pl

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
budżet państwa i podatki
Promocja nowych technologii i biznesów startupowych

Nasz kraj jest świetnym miejscem dla rozwoju startupów nie, dlatego że zatrudnienie pracownika nie jest tu drogie, ale dlatego, że mamy dobrze wykształconych fachowców w wielu dziedzinach. I tracimy ich - postępuje drenaż młodych talentów za granicę. A oni wszyscy mogliby założyć biznesy w Polsce - gdyby prawo nowych technologii było przejrzystsze, a obywatel, który podejmuje się takiego przedsięwzięcia nie był od razu traktowany jako kryminalista, gdyż porusza się w sferze nieregulowanej - takiej, do której nie dobrali się jeszcze politycy, by go wydoić. Gdyby można było łatwo założyć i prowadzić w Polsce spółkę, ściągać kapitał od zagranicznych inwestorów, zatrudniać fachowców. Chciałbym jako Prezydent być patronem nowych technologii, innowacji i środowisk startupowych - tych, którzy biznesy startupowe prowadzą, ale przede wszystkim tych, którzy z ich osiągnięć korzystają.

Źródło: tanajno.db.org.pl

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
innowacje i nowe technologie
Obowiązkowe szczepienia na COVID-19

(...) prezydent powinien stać na straży praw pacjentów. Prawa pacjenta są jasno określone również w prawach człowieka: mamy wyrażać zgody na zabiegi medyczne, jeżeli nie wyrażamy zgody, to nie możemy ich robić pod przymusem.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Relokacja migrantów

Imigracja z południa Syrii musi się odbywać z zachowaniem praw człowieka. Rację miał prezydent Andrzej Duda, że nie możemy trzymać tych ludzi na siłę w Polsce, bo to będą obozy pracy.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Wizja polityki zagranicznej

(...) Chciałbym zauważyć, ze zostaliśmy wprowadzeni na bardzo niebezpieczną drogę. Otóż Polska staje się zasiekami stawianymi przez armię amerykańską. PiS prowadzi Polskę na arenę sporu pomiędzy Wschodem a Zachodem. Moja prezydentura poprowadzi Polskę w kierunku wolności, w kierunku u tego, abyśmy na powrót byli, jak w wielkich czasach Rzeczypospolitej, centrum wolności na całą Europę. Pojadę do Kijowa, pojadę do Wilna i razem wrócimy do Brukseli. Powiemy: Witaj Europo, wracamy!

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Religia w szkołach

Świeckie państwo oraz swoboda obywateli, którzy mają dzieci w szkołach, w kształtowaniu rozwiązania tego problemu - to znaczy czy rodzice chcą religii, czy nie. I wyobrażam sobie, że w tej samej szkole będą klasy dla tych, którzy chcą lekcji nauki religii i dla tych, którzy nie chcą.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

edukacja
prezydent2020
Emerytury

(...) nikt z polityków nie mówi, że demografia, wzrost demograficzny, na którym oparty jest system ZUS, upada. Nasze emerytura są zagrożone. Dlatego zaproponowałem zmianę systemu naliczania emerytur i powiązanie jej z naszym dobrobytem, bogactwem. Jednocześnie eksperci, którzy pracują dla mnie, wyliczyli, że jeżeli uruchomimy gospodarkę, jesteśmy w stanie obniżyć wiek emerytalny do 57 lat dla kobiet i mężczyzn. Nie oznacza to, że będziemy emerytów wysyłać na przymusowe bezrobocie. Dla nich to będzie gwarancja, będą mogli pracować dalej.

Źródło: youtu.be

Data obietnicy: 17.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Cięcia w administracji rządowej

Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Eurostatu szacuje się, że w roku 2019 fundusz pracy wyniósł brutto (łączne koszty pracodawców) 863 mld zł. Wypłacanie pracownikom ich kwoty brutto zuboży budżet o 210 mld zł, tyle zostanie w rękach Polaków. Wydatki sektora publicznego łączne w 2018 roku wyniosły 896 mld (źródło opracowanie mapy wydatków fundacja Republikańska). Zatem wystarczy wprowadzić cięcia w administracji państwowej poprzez likwidację niepotrzebnych wydatków i zwiększenie efektywności pracy urzędów o wartości zaledwie 23%.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 13.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wyższe pensje

Nie ma żadnych przeciw wskazań, aby bezpartyjny (to kluczowe dla tego zadania) prezydent korzystając ze swych OGROMNYCH konstytucyjnych uprawnień, wprowadził Polskę na ścieżkę dobrobytu a pracownikom zapewnił skokowy 30% wzrost.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 13.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wyższe pensje

30% wynagrodzenia więcej od zaraz. Czyli pracodawca wypłaca [pensje - przyp MPW] brutto na rękę. 210 mld rocznie w rękach pracowników i mniej na utrzymanie urzędników i polityków. (...) Niedobór finansów publicznych spowodowany wypłatą pensji brutto na rękę, należy zbilansować redukcją zatrudnienia i wydatków w administracji państwowej, redukcji wydatków na utrzymanie partyjnych aparatczyków, zatrudnionych w niezliczonej ilości funduszy, komisji, urzędów, spółek skarbu państwa.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 13.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Program gospodraczy

Program dobrobyt: - 30% wyższe pensje - brutto na rękę od ręki - likwidacja przepisów krępujących działalność gospodarczą - obniżenie wieku emerytalnego do 58 roku życia dla kobiet i dla mężczyzn - 23% redukcji wydatków budżetowych poprzez likwidację zbędnych urzędów, funduszy, spółek państwowych.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 12.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus

(...) nie ufam temu rządowi, nie wiem, jaki jest stan pandemii w Polsce. Nie jesteśmy w stanie pandemii biologicznej a statystycznej. Tu ewidentnie chodzi o statystyki. Jak trzeba uwolnić gospodarkę – to liczba zachorowań spada, jak będą wybory, a w sondażach będzie leciało Dudzie, to pod koniec czerwca nastąpi eksplozja epidemii. I powiedzą, że dla naszego dobra absolutnie nie możemy iść głosować.

Źródło: natemat.pl

Data obietnicy: 28.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus

To ja bym chciał jasno powiedzieć: jest wirus i jest zagrożenie. To, w jakim stanie pandemii jesteśmy, jest częścią inżynierii społecznej. Politycy o tym decydują na podstawie reakcji społecznych i będą tym grać, póki będzie w nas żyć strach. Widziałem wczoraj na pasku TVN24 cytat z Szumowskiego, który mówił, że „jesteśmy gdzieś między wygaszaniem epidemii a jej dynamicznym wzrostem". To nie ma sensu.

Źródło: www.polsatnews.pl

Data obietnicy: 17.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: gospodarka

Zacznijmy od tego, że koszty zabezpieczenia społecznego przed wirusem zostały w całości przerzucone na przedsiębiorców. W mojej ocenie to jest brutalna kradzież. Gdybym ja miał pomysł, że chcę zabezpieczyć społeczeństwo, to bym wyjął swoje pieniądze i wypłacił wszystkim odszkodowanie. Zamykam wszystko, ale też daję pieniądze, bo wszystko zamknąłem. Tak to powinno działać w państwie prawa.

Źródło: www.polsatnews.pl

Data obietnicy: 17.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus a działania rządu

Ja jestem za tym, żeby to było mądre i przepracowane. To, co zrobił rząd, jest wynikiem lenistwa. Nie chce im się analizować danych i sobie pozamykali wszystko. Gdybym był premierem, to zrobiłbym wszystko, by wprowadzić selektywną kwarantannę. Dane wymagają gigantycznej pracy analitycznej, ale warto wydać miliardy, by wprowadzić takie rozwiązania. Można usiąść do danych z NFZ i ustalić grupę ryzyka. Reszcie można by dać pracować. Niestety, politycy nie lubią pracować. Ja też nie pozwoliłbym na zamrożenie rynku.

Źródło: www.polsatnews.pl

Data obietnicy: 17.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: przedsiębiorcy

Nie chcemy pomocy. My chcemy odszkodowań. To, że oni sobie to nazwą tarczą albo funduszami z Polskiego Funduszu Rozwoju, to mnie w ogóle nie interesuje. Niech to nazwą „lot na Księżyc". To jest pułapka, jaką PiS zastawił na opozycję i dziennikarzy. Przedsiębiorcy chcą zgodnych z prawem odszkodowań, a mowa o pomocy prowadzi do błędów w rozumieniu sytuacji.

Źródło: www.polsatnews.pl

Data obietnicy: 17.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus

Pandemia skończy się wtedy, gdy naród ją odwoła. O tym nie decydują już teraz kwestie medyczne. Nie mamy realnego obrazu tej pandemii, bo o wszystkim decydują politycy. Jak ktoś w ministerstwie będzie chciał narysować spadający wykres, to zorganizuje system testów, by wykres był spadający. To nie wirus panuje nad tą krzywą, tylko politycy. Tu chodzi o zarządzanie strachem. To jest inżyniera społeczna.

Źródło: www.polsatnews.pl

Data obietnicy: 17.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Prawa pacjenta

Chcielibyśmy, żeby prawa pacjenta potwierdzone kartą praw człowieka oraz wieloma wyrokami trybunału praw człowieka dotyczącymi obywateli europejskich, którzy szczególnie w państwach bloku wschodniego męczą się z tymi przepisami postsowieckimi dotyczącymi właściwie tych zabiegów medycznych, które są wykonywane bez zgody pacjenta. Chcielibyśmy z tym walczyć, ale musimy to robić w sposób ostrożny (...).

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 14.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Prawa pacjenta

My jako walczący o wolność, walczymy o to, żeby pacjent miał wybór, a jeżeli pacjent jest nieletni, żeby jego rodzic miał wybór, czy się zgadza na zabieg medyczny czy nie (...) chcemy, żeby władza państwowa szanowała naszą wolność i nas się pytała czy zgadzamy się na szczepienia (...).

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 14.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus a kampania

(...) nie założyłem nawet konta komitetu wyborczego, nie prowadziłem kampanii, bo ja jestem przedsiębiorcą. Kampania byłaby fajna, gdyby było wszystko normalnie, a tutaj doszło do eksterminacji polskiego biznesu. Co ja się będę zajmował jakimiś wyborami, kampanią. Nie będę płakał nad różami jak płoną lasy, mówiąc w skrócie.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 14.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Zabiegi medyczne a zgoda pacjenta

Antyszczepionkowcy tak nazwani są powszechnie ludzie, którzy chcą aby państwo odebrało ludziom prawa do szczepienia bo upatrują w szczepionkach samo zło. Szumowski - reprezentuje grupę niemal z tej samej strony barykady - chce aby państwo zmuszało ludzi do szczepień, bo bez krytycznie wierzy w możliwości systemu do zapewnienia bezpieczeństwa. Obie grupy chcą stosowania przymusu nie bacząc na wolność wyboru obywateli. My walczymy o wolność. Walczymy o dokonywania zabiegów medycznych tylko zgodnie z wolą pacjenta.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 14.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: gospodarka

Przede wszystkim jako premier tego kraju, bym pracował. To, co zrobił minister Szumowski i Mateusz Morawiecki, to jest przejaw takiego typowego politykierstwa, czyli nierobienia nic. Zróbmy to po najmniejszej linii oporu urzędniczej. Nie zatrudnili analityków, nie zrobili ciężkiej pracy. (...) tymczasem każdy przedsiębiorca w tym kraju, gdyby spotkał się z takim problemem w swojej firmie, to by bardzo długo pracował nad tym, by wilk syty był i owca cała.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 12.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus: przedsiębiorcy

Tymczasem rząd dysponuje danymi z plików JPK i deklaracji (...) mogą sobie napisać w jedeń dzień algorytm, który każdemu przedsiębiorcy powie ile ma strat porównując marzec i kwiecień 2019 do 2020 i mogą, tak samo jak robią wszystkie inne rzeczy, upublicznić dokument np. na hasło (tak jak mamy do plików JPK) tak, żeby każdy mógł pójść do banku i pokazać - gwarancja bankowa, bierzemy kredyt. Ale tego nie robią. Wykorzystują cały mechanizm administracyjny po to, żeby rozmyć tę sprawę, żeby tej pomocy nie było i żadne miliardy nie płyną do przedsiębiorców.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 12.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: salony fryzjerskie

Oczywiście korzystam z podziemia fryzjerskiego i gratuluję wszystkim fryzjerom, którzy się przeciwstawili tej obłudzie i obłędowi i prowadzą tą działalność w podziemiu.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 12.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: skutki

Za chwilę faktem stanie się to przeciwko czemu protestujemy - 2 mln bezrobotnych, masowe zwolnienia e-mailem, bankructwa firm, hiperinflacja cen żywności.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 10.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus

By to zobrazować, zapytam: czy terroryści zagrażają eksterminacją całego narodu? Wszystkich mogą zabić? Nie, ale każdy może umrzeć. Każdy ponosi ryzyko, po to są te spektakularne zamachy. I teraz, jak reagują na pandemię rządy cywilizowanych państw europejskich? Mówią do swoich obywateli, którzy są przerażeni, którzy zdają sobie sprawę z ryzyka śmierci jadąc metrem: „nigdy nie poddamy się strachowi i nie zrezygnujemy z naszego trybu życia”.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 8.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: przewidywania

My, przedsiębiorcy, potrafimy patrzeć na kilka miesięcy do przodu, my wiemy, co będzie dalej. Odszkodowań rządowych nie będzie, bo oni robią wszystko, żeby to rozmyć. Szykuje się więc totalna fala bankructw.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 8.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: przedsiębiorcy

To nie jest łaska, przedsiębiorcom należne są odszkodowania. To jest normalna odpowiedzialność finansowa za swoje działania, którą znamy z kodeksu cywilnego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 8.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus a działania rządu

Pandemia ma identyczny mechanizm, jak terroryści. Już wiemy ze wszystkich danych z całego świata, że na tego wirusa umiera promil obywateli zagrożonych śmiercią. Wszyscy są narażeni na zarażenie, ale na śmierć jest narażony tylko promil. To jest ten sam mechanizm, co mechanizm terroru. I jak się zachowuje nasz rząd? Wykorzystuje to przeciwko obywatelom, podsycając strach. Różnica jest tylko taka, że rząd nie chce oddać monopolu na zagospodarowanie strachu terrorystom, a sam się stał monopolistą strachu. To największa pokusa dla władzy, by kierować ludźmi.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 8.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus a kampania

Ja się przez ostatnie cztery tygodnie spotkałem się z tysiącami osób na demonstracjach i zgromadzeniach. Nie noszę maseczki i rękawiczek. Przybiłem tysiące piątek, tysiące dłoni uścisnąłem. Rozmawiałem z wieloma ludźmi. I nie dostaliśmy informacji, że ktokolwiek został zarażony. Dla mnie to jest bardzo przesadzona reakcja strachu. To coś, co ma na nas oddziaływać psychologicznie.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 8.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Kryzys

Od 30 lat największym szkodnikiem w naszym państwie jest klasa polityczna. Strajk przedsiębiorców to nie tylko połączenie firm, to także połączenie pracowników sfery prywatnej. Zauważcie co szykuje nam rząd Morawieckiego. Oni chcą, żeby firmy zwalniały pracowników. Jak my, małe przedsiębiorstwa, mamy to robić, jeżeli jesteśmy zżyci z naszymi pracownikami? W tej chwili rodzi się nowy podział. Nie dajcie sobie wmówić, że to pracodawcy was zwalniają. To politycy chcą waszego bezrobocia, obniżek pensji i zwolnień. Zastanówcie się jakiego chcecie prezydenta. Czy chcecie prezydenta taką piękną laleczkę, idealną, czy chcecie kogoś, kto jest jednym z was? Czy chcecie prezydenta, który będzie twardo bronił Konstytucji, czy takiego, który będzie nad nią płakał? Czy chcecie prezydenta, który będzie silny i stawi opór dyktatorowi z Nowogrodzkiej,czy chcecie po prostu tygryska?

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kryzys

W tym studio widzą państwo polityków, widzą państwo celebrytów. Ja jestem jednym z tych przedsiębiorców, o których mówiłem wcześniej. Jestem oburzony tymi kłamstwami, tym, co słyszę dzisiaj od Andrzeja Dudy. W tej chwili w imieniu wszystkich polskich przedsiębiorców i obywateli poszkodowanych przez rząd PiS-u. Oskarżam Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę o zagładę polskiej gospodarki, o falę bankructw, obniżek pensji i zwolnień. To nie wirus niszczy nasze firmy, to nieodpowiedzialność, brak pomysłów czy zwykłe lenistwo niszczy polską gospodarkę. Jeżeli zastanawiamy się jak możemy uratować polską gospodarkę, to są dwa rozwiązania - po pierwsze należy postawić przed Trybunałem Stanu za tą zbrodnię i Morawieckiego i jego pomocnika Andrzeja Dudę, a po drugie należy natychmiast zautomatyzować wszystkie przelewy pomocowe. Milion pięćset wniosków utknęło w ZUS-ie, nikt nie jest w stanie ich opracować. Tak dalej być nie może. Macie dane elektroniczne z plików JPK, macie deklaracje elektroniczne. Róbcie przelewy, przestańcie oszukiwać ludzi.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kryzys

Okazało się, że największym zagrożeniem dla polskich obywateli jest polski rząd. Wobec eksterminacji polskich firm przedsiębiorcy pierwszy raz od 30 lat zjednoczyli się. Zapraszam wszystkich do grupy “Strajk Przedsiębiorców” na Facebooku. Jest nas tam bardzo dużo. To dzięki naszym strajkom, również na ulicach, rozpoczęło się luzowanie gospodarki. Ale czas na kolejny krok. Pomyślcie drodzy przedsiębiorcy - Platforma ma 37 tysięcy członków, PiS 40 tysięcy członków, a nas w samym internecie jest 200 tysięcy. Jak możemy się godzić na władzę tej grupki szaleńców? Przedsiębiorców jest 2 miliony. Jeżeli zjednoczylibyśmy swój głos, zagłosowali na jednego kandydata, to przykrylibyśmy tą partyjną hołotę czapkami. To jest nasze bezpieczeństwo. Polacy muszą postawić na mądre rządy przedsiębiorców. Politycy zbłaźnili się wobec tego kryzysu, pokazali, że nie są w stanie rozwiązać naszych problemów, nie są w stanie nam zapewnić żadnego bezpieczeństwa. Koniec z klasą polityczną, zacznijmy liczyć na siebie.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Pierwsza zagraniczna wizyta

Proszę państwa, ja nie odwiedziłbym żadnej stolicy, zanim nie pojechałbym najpierw do polskich przedsiębiorców, którzy teraz są poddani eksterminacji rządu PiS. Pojechałbym do pani Doroty z Koszalina, fryzjerki, która utrzymuje dwójkę dzieci i ma od 9 tygodni zamknięty salon. Próbowała otworzyć tą działalność, ale rząd Mateusza Morawieckiego ukarał ją 30 tys. kary. Pojechałbym do pana Jacka, który prowadzi warsztat samochodowy i stara się utrzymać swoją rodzinę, spłacić kredyty, zapłacić leasing, ale nie może tego zrobić, bo rząd Morawieckiego wystraszył ludzi i nie ma klientów. Pojechałbym do Tadeusza Gołębiewskiego, który zastawił cały swój majątek, aby ratować 950 miejsc pracy, bo rząd i kandydat Andrzej Duda nie robią nic, żeby pomóc polskim przedsiębiorcom. Tych ludzi odwiedziłbym w pierwszej kolejności.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Świadczenia socjalne

Rząd nie ma swoich pieniędzy. To jest bardzo ciężkie do zrozumienia dla większości naszego społeczeństwa, że rząd nie ma pieniędzy. Skąd pochodzą pieniądze? Pieniądze pochodzą od państwa, czyli od tych, którzy pracują i prowadzą biznesy, więc my się składamy. I teraz idziemy do pomocy socjalnej. Dlaczego ja jako prezydent mam decydować, co ma się dziać z państwa pieniędzmi. Mi się wyadje, że wszelkie programy pomocowe w Polsce takie jak 500 plus czy wysokość zasiłków itd., warunki tego, powinny zostać objęte swego rodzaju referendum. (...) uważam, że to płatnicy muszą zdecydować jakie te świadczenia socjalne w ogóle kraj chce świadczyć, czy 500 plus utrzymujemy itd. (...) takie decyzje a propos kwestii socjalnych, które powinny być decyzjami płatników a nie polityków, oddałbym w ręce narodu.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 2.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kwestie światopoglądowe

To nie prezydent jest suwerenem w tym państwie, chociaż mówi się, że jest głową. Suwerenem jest naród. I to nie ma znaczenia co politycy sądzą na temat aborcji. Oni są od tego, żeby głosić swoje poglądy, żeby przekonywać, ale absolutnie w tak kluczowych sprawach, które są sprawami sumienia, etyki, wszyscy obywatele Polacy nie gódźmy się na to, żeby oni podejmowali decyzje za nas. To są decyzje zbiorowe wszystkich. (...) kwestie światopoglądowe powinny zostać oddane obywatelom i ja jako prezydent absolutnie nie zamierzam zmuszać nikogo, żeby żył według mojego światopoglądu, bo ja kocham wolność i chciałbym, żeby inni też żyli w tej wolności.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 2.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi

Stany Zjednoczone - świetny partner jeśli chodzi o zabezpieczenie militarne kraju, ale teraz jest pytanie czy rachunek jaki za to płacimy nie przekreśla opłacalności tej inwestycji (...).

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 2.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Unia Europejska

Z punktu widzenia mojego jako przedsiębiorcy to ja sobie nie wyobrażam funkcjonowania Polski bez Unii Europejskiej, a konkretnie bez rynku Unii Europejskiej.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 2.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Podatki

Mój postulat jest bardzo prosty - dajmy szansę polskim małym, średnim i mikro firmom, tworząc dla nich wyodrębnione przepisy podatkowe, które są dostosowane do ich możliwości, świadomości prawnej, do tej działalności.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 2.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Unia Europejska

Uważam, że powinno to iść w kierunku jak największego zbliżenia gospodarczego, jak największej unifikacji gospodarczej i jak najwiekszej swobody przepływu obywateli. Proszę pamiętać, że gdybyśmy nie byli w Unii Europejskiej, to być może dzisiaj moglibyśmy się czuć coraz bardziej jak w PRLu. (...) jeżeli granice będą zamknięte i nie będziemy mogli swobodnie pojechać do Unii Europejskiej, ale nie na wakacje, tylko pojechać tam z dowodem pracować, mieszkać, zabrać dzieci do szkoły, bo to nie są uprawnienia shengen (...) To są pewne prawa europejskie, które zbliżają nas do takich luksusów, jakie mają obywatele Stanów Zjednoczonych (...).

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 2.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Sojusze

My sami nie jesteśmy w stanie się w ogóle obronić jeżeli chodzi np. o agresję rosyjską, więc na pewno potrzebne jest nam NATO i sojusznicy (...).

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 2.05.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Małżeństwa jednopłciowe

Jeżeli ludzie chcą się wiązać cywilnie, niech się wiążą. (...) natomiast jeżeli ktoś się wiąże w parach, które w sposób naturalny nie mogą mieć dzieci to niestety we mnie, jako również w wolnościowcu, burzy się poczucie akceptacji, dlatego bo pary homoseksualne nie są w stanie mieć dzieci naturalnie. Uważam, że jestem zwolennikiem czegoś, o czym ludzie często zapominają, politycy też, coś takiego jak prawo naturalne. W kanonie prawa stoi ono zawsze ponad wszelkimi prawami uchwalanymi, więc każdy chyba to czuje, że pary homoseksualne dzieci mieć nie mogą.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 2.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Rynek pracy

(...) prezydent powinien zawsze myśleć o tym, że to ludzie przedsiębiorczy napędzają dobrobyt w tym kraju. (...) Na rynku pracy mieliśmy ostatnio gigantyczną konkurencję ze strony pracodawców, czyli mieliśmy tzw. rynek pracownika. To dzięki osobom przedsiębiorczym w Polsce, które tak rozwinęły swoje biznesy, że walczyły o tego pracownika. Rosły pensje, ponieważ konkurencja firm była duża, podaż polskich pracowników mała. Trochę się posilaliśmy pracownikami z zagranicy, ale to mimo wszystko nie zahamowało wzrostu pensji. One się brały nie z tego, że Jarosław Kaczyński obiecał 4 tys. podstawy, nie z tego, że Mateusz Morawiecki podnosił pensję minimalną, tylko brały się właśnie z konkurencji, czyli z przedsiębiorczości. W związku z czym, przedsiębiorczość to jest bardzo szeroki temat, który prowadzi nas do dobrobytu dla każdego - i dla tych, którzy prowadzą firmę, i dla tych, którzy przedsiębiorcami nie są.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 29.04.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Waluta

Po pierwsze uważam, że gotówka to jest przeszłość (...). Idzie nowe i to nie jest nowe w postaci kart kredytowych czy bitcoina. Idą pieniądze, nad którymi będzie miała kontrolę korporacja i nie będą miały nad tym kontroli nawet banki centralne (...). Polski Rząd straci niedługo kontrolę nad walutą, którą tak bardzo chce bronić i wraz z przemianą pokoleniową, ja myślę, że pieniądz papierowy i jego ekwiwalent w postaci cyfrowych złotówek na kontach, przeminie. Będziemy korzystali z tych środków płatniczych, które używamy w miejscu gdzie kupujemy, a ponieważ większość osób komunikuje się przez Facebook'a (...) tam będziemy chcieli sprzedawać swoje produkty w sklepach internetowych, swoje usługi, znajdować tam klientów. To Facebook po prostu umożliwi nam wymianę jego walutą za te wszystkie usługi i złotówka będzie powoli odchodzić do lamusa.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 29.04.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus

Ta sama grupa wirusa co koronawirus to był wirus świńskiej grypy. (...) Tusk odmówił zakupu szczepionek na tego wirusa, mimo że cała Europa wydała miliardy a potem utylizowała te szczepionki, bo okazały się niepotrzebne (...). Jeden polityk wykorzystuje to [wirusa - przyp. MPW] do zbudowania poarcia dla Andrzeja Dudy, bo strach społeczeństwa pcha go do ich zdaniem stabilnego kandydata. Drugi polityk, ponieważ nie było wtedy wyborów i on się nie chciał tym zajmować, zaprogramował społeczeństwo w ten sposób, że się nie ma czego bać. (...) ja nie twierdzę, że wirusa nie ma. Jest, tylko skala zbudowania strachu wokół niego jest nieadekwatna do zagrożeń.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 29.04.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: propozycje

Pierwsza sprawa - zakończyć te praktyki, które są bezmyślne. Wymymyśleć procedury skuteczne, szczególnie chroniące osoby narażone na zgon, bo ta grupa ryzyka tak naprawdę jest niewielka. Druga sprawa - dofinansowanie dla przedsiębiorstw momentalne, automatyczne, elektroniczne w oparciu o dane, które Ministerstwo Finansów ma z JPK i deklaracji (...). Trzecia rzecz to jest walka z terroryzmem. (...) w przypadku koronawirusa to władza zajmuje miejsce terrorystów. To władza dostaje w ręce nasz strach i może sobie przy pomocy informacji, ekspertów, statystyk tym strachem dysponować. (...) trzecią rzecz, jaką bym zrobił jako prezydent to właśnie bym powiedział: nie pozwolimy zniszczyć koronawirusowi naszego stylu życia i przyzwyczajeń.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 29.04.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: potencjalne działania

Zamiast zdecydować się na setki miliardów strat, wyłożyłbym 50 miliardów tylko po to, żeby zrobić coś (...) ja jako przedsiębiorca, myślę o naszym dobrobycie, a nie o poparciu. (...) Ja bym te osoby [będące w grupie ryzyka - przyp. MPW] wytypował i zamknąłbym wszystkie mniejsze miejscowości turystyczne na wybrzeżu i w górach, gdzie ludzie nie mogą przyjeżdżać tak czy siak, i skierował tam w systemie kwarantanny tych ludzi, którzy są zagrożeni i tylko w tych miejscowościach zorganizował ścisłą kwarantannę. Jednocześnie ludziom, którzy żyją tam z turystyki, zapewnił wynagrodzenia na czas kiedy nie mogą tam jeździć ludzie. Cała reszta kraju powinna pracować normalnie, żeby były pieniądze na opiekę tych, którzy są zagrożeni.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 29.04.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: propozycje

Zamykamy kwarantannę dla wszystkich firm i przedsiębiorstw. Wszyscy, którzy to tworzycie, bo dotychczas wasze myślenie ogranicza się do zamknięcia wszystkiego. Zmusiłbym ich przede wszystkim do pomyślenia. Można zastosować tysiące procedur, tylko trzeba się nad nimi napracować, przemyśleć je , wdrożyć. Trzeba uruchomić tą maszynę urzędniczą. Zakazać wszystko wszystkim jest prosto, więc znosimy zakazy. Znosimy zakaz dla działalności gospodarczej. Nie widzę problemu dlaczego fryzjerki mają nie otworzyć salonów, dlaczego nie ma być otwarty salon fitness, siłownie jeżeli w tym samym czasie jest siedemdziesiąt osób w supermarkiecie lub chodzimy do kościoła po pięćdziesiąt osób.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 29.04.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus a kwarantanna

(...) ta cała kwarantanna to pozór. Wracamy po świętach do normalnego życia, do pracy, kupowania, odpoczywania w parkach. Ten zakaz jest niekonstytucyjny. Daliśmy się wtłoczyć w odebranie praw obywatelskich. Tak być nie może. Nie pozwólmy zrujnować tego państwa.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 27.04.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Koronawirus: potencjalne działania

Zamiast wydawać 200 miliardów pozornie na dziurawą tarczę i ratowanie gospodarki, którą się rujnuje, to zamiast rujnować gospodarkę i wydawać te pieniądze, wydajmy je na sanatoria dla seniorów. Niech oni wyjadą w miejsca odosobnienia, także ludzie chorzy, narażeni na śmierć z powodu koronawirusa również mogą pojechać do miejsc turystycznych, w których my pracujący teraz nie będziemy (...).

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 27.04.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Zwiększanie roli demokracji bezpośredniej w Unii Europejskiej

Ja i Demokracja Bezpośrednia postulujemy zdecydowanie zwiększenie faktycznej roli demokracji bezpośredniej w Unii Europejskiej. Jeżeli te państwa faktycznie mają pogłębiać integrację europejską, to musi następować integracja nie tylko na poziomie prawnym i administracyjnym, ale również na poziomie społecznym. Europejczycy muszą zacząć widzieć wspólny interes i najlepszą formą wyrażania tej wspólnej decyzji byłyby właśnie referenda ogólnoeuropejskie.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 6.05.2015

referendum
sprawy europejskie
Demokracja Bezpośrednia
Unia Europejska
Profesjonalizacja zarządzania państwem

(...) Druga sprawa, najważniejsza, to projekt profesjonalizacji zarządzania państwem. Nie znam Polaków, którzy chcieliby, aby ich firmą, w której pracują, zarządzał muzyk, reżyser albo polityk pokroju Andrzeja Dudy czy Bronisława Komorowskiego. Nie chcą dlatego, że ta firma by zbankrutowała, ci ludzie nie byliby w stanie utrzymać nawet kiosku.

Źródło: www.tvp.info

Data obietnicy: 6.05.2015

projekt ustawy
Demokracja Bezpośrednia
administracja państwowa i samorząd
oficjalne materiały wyborcze
debata TVP
Pluralistyczny i edukacyjny charakter mediów

TV Publiczna już od dawna jest „publiczna” jedynie w takim sensie, w jakim „publiczne” są niektóre domy, które chce zalegalizować Paweł Kukiz. Zmiana mechanizmów finansowania propagandowej tuby systemowych partii politycznych jest nieistotna. Jako prezydent przygotowałbym wraz z obywatelami kompleksową ustawę przywracającą mediom finansowanym przez obywateli ich pluralistyczny i edukacyjny charakter.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Data obietnicy: 5.05.2015

kultura
media
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
projekt ustawy
Dlaczego chcę zostać prezydentem

Kim jest Paweł Tanajno? Większość z państwa zadaję sobie to pytanie, widząc mnie po raz pierwszy. Taki mamy stan demokracji w Polsce, media mogą ukryć kandydata, tak jakby on w ogóle nie istniał. Tych, którzy chcą coś zmienić, nie pokazują. Jestem ojcem czwórki dzieci, przedsiębiorcą, prowadzę fundację dzieciom opuszczonym przez rodziców. Nie jestem politykiem. Jako zwykły obywatel mam dość tego politycznego bałaganu i dość niesprawnej administracji państwowej, dlatego kandyduję. Kandydowaniem chciałbym również zachęcić wszystkich państwa do wspólnego tworzenia list do sejmu. Wiem jak zwykli obywatele mogą pokonać polityków. Możemy to zrobić razem, ty też możesz zostać posłem.

Źródło: www.tvp.info

Data obietnicy: 5.05.2015

oficjalne materiały wyborcze
debata TVP
światopogląd
Skrócenie możliwości podjęcia kontroli skarbowej z pięciu lat do roku

(...)chciałbym odczarowania PKB. Jego wzrostami chwalą się PiS i PO. Przecież wzrost PKB to nie jest zasługa polityków. To efekt pracy Polaków. Co politycy i prezydent mogą zrobić dla gospodarki? Mogą skoncentrować się tylko na jednym – na skutecznym działaniu aparatu państwowego. (…) Jestem zwolennikiem skrócenia okresu możliwości podjęcia kontroli skarbowej z pięciu lat do roku.

Źródło: www.tvp.info

Data obietnicy: 5.05.2015

Demokracja Bezpośrednia
budżet państwa i podatki
sprawy ogólnopolskie
oficjalne materiały wyborcze
debata TVP
Wprowadzenie obligatoryjnego referendum

Postulujemy wprowadzenie obligatoryjnego referendum, które będzie działało na polityków jak bat.

Źródło: www.tvp.info

Data obietnicy: 5.05.2015

referendum
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
oficjalne materiały wyborcze
debata TVP
Świeckie państwo

Jestem zwolennikiem państwa świeckiego, ponieważ to jest fundament nowoczesnych państw.

Źródło: wpolityce.pl

Data obietnicy: 4.05.2015

Demokracja Bezpośrednia
rozdział kościoła od państwa
sprawy ogólnopolskie
System obrony przeciwlotniczej

Unowocześnienie, a właściwie stworzenie na nowo polskiego systemu obrony przeciwlotniczej.

Źródło: fakty.tvn24.pl

Data obietnicy: 2.05.2015

sprawy ogólnopolskie
bezpieczeństwo i obronność
O służbie zdrowia

Na ochronę zdrowia wydajemy w Polsce nieco ponad 6,5 % PKB; jest to poziom porównywalny z Rosją czy Turkmenistanem, zdecydowanie niższy niż średnia dla krajów OECD (10 %). Odpowiedź na pytanie, czy system potrzebuje większych funduszy, jest więc oczywista. Pytanie, jak dużo większych, to pytanie do obywateli, jaki poziom usług medycznych chcą otrzymywać i ile są w stanie za nie zapłacić. Zdecydowanie należy poszukać oszczędności w administracyjnej części budżetu „na zdrowie”. Konkurencja na rynku usług, w tym również usług medycznych, jest zjawiskiem zawsze korzystnym. Nie może ona jednak polegać na tym, że uczciwie płacący składki zdrowotne przez wiele lat pacjent jest zmuszony do korzystania z usług prywatnych często oferowanych z wykorzystaniem kupionego m.in. z tych składek sprzętu – to kuriozum.

Źródło: fakty.tvn24.pl

Data obietnicy: 2.05.2015

sprawy ogólnopolskie
ochrona zdrowia
Prezydent powinien zadbać o większą przejrzystość wydatków publicznych

Prezydent powinien zadbać o większą przejrzystość wydatków publicznych, w tym tych z wykorzystaniem środków europejskich, a także zadbać o analizę długofalowych korzyści z czynionych inwestycji. Obecnie duża część środków na inwestycje jest marnowana; dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie na obszarach samorządów Obywatelskich Budżetów Inwestycyjnych, będących kolejnym po budżetach partycypacyjnych etapem zwracania obywatelom bezpośredniej kontroli nad wydatkowaniem ich pieniędzy.

Źródło: fakty.tvn24.pl

Data obietnicy: 2.05.2015

sprawy ogólnopolskie
prerogatywy i rola prezydenta
finanse publiczne
Wprowadzenie zachodnich standardów wsparcia rodzin z dziećmi

(...) Inwestycja w demografię to najlepsza inwestycja, jaką może dokonać państwo. Walczyłbym na pewno o wprowadzenie takich standardów wsparcia rodzin z dziećmi, jakie są w państwach zachodnich.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: maj 2015

polityka rodzinna
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
Światopogląd

Mam swój światopogląd (...) Można go określić lewico światopoglądowy, liberalny gospodarczy

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: maj 2015

światopogląd
Demokracja Bezpośrednia
Inwigilacja obywateli

(...) usankcjonowana prawnie inwigilacja [obywateli] jest niebezpieczna i ja byłbym przeciwny takim działaniom, zdecydowanie. Walczyłbym na łonie Unii Europejskiej, aby nie wzorować się na Stanach Zjednoczonych w zakresie inwigilacji obywateli.

Data obietnicy: maj 2015

prawa i wolności obywatelskie
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
Decyzja o wstąpieniu do strefy euro zależy do obywateli

- Jest pan za wprowadzeniem waluty Euro w Polsce w ciągu najbliższych 30 lat? - Osobiście to na teraz nie a za kilka lat czemu nie. Wszystko zależy od czynników geopolitycznych. Ostateczna decyzja i tak w referendum.

Źródło: www.wykop.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

euro
sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
integracja europejska
referendum
Bazy NATO w Polsce

Tak. Alternatywą są bazy putinowskiej Rosji.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Data obietnicy: 7.04.2015

sprawy ogólnopolskie
bezpieczeństwo i obronność
NATO
Kwestie aborcji i spraw obyczajowych pozostawione obywatelom

Trzeba rozróżnić dwie rzeczy – etap decyzji i etap przygotowania projektu. Uważam, że w kwestiach przygotowania projektu rozwiązań, to zdecydowanie powinny zajmować się tym kobiety, natomiast decyzje w tych wszystkich newralgicznych sprawach powinny być załatwione w jeden dzień. W referendum, w którym odpowiemy na kilka pytań, i dosyć załatwiana tych kwestii przez polityków.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 1.04.2015

Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
aborcja
ochrona zdrowia
prawa i wolności obywatelskie
prawa kobiet i mniejszości
Sposób na wsparcie frankowiczów

Dywidenda nigdy nie jest wypłacana w stu procentach. Wystarczy tę część, która będzie kosztem przewalutowania, przerzucić do kwoty zysku, która zostaje w banku i wszyscy będą zadowoleni. Może prezesi trochę mniej, ale oni sami sobie tego piwa nawarzyli.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 1.04.2015

Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
bankowość
gospodarka i energetyka
Pobór do wojska decyzją obywateli

Prezydent powinien zachęcić obywateli, żeby postępowali tak, jak władza, czyli parlamentarzyści postępują w przypadku, kiedy obywatele składają miliony wniosków o referendum, obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. To nie jest decyzja polityków, co zrobić z Ukrainą, a szczególnie nie jest to w zakresie polityków kwestia poboru, tylko obywateli. Nie może być tak, że panowie którzy od 25 lat nie mają nic wspólnego z życiem przeciętnego obywatela w Polsce będą sobie podejmować teraz jakieś decyzje na temat mobilizacji powszechnej.

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 1.04.2015

Demokracja Bezpośrednia
bezpieczeństwo i obronność
polityka zagraniczna
sprawy ogólnopolskie
Obywatelska równa dla wszystkich emerytura to konieczność

System emerytalny w tej formie zbankrutuje - to tylko kwestia czasu. Obywatelska równa dla wszystkich emerytura to konieczność.

Źródło: www.wykop.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

sprawy ogólnopolskie
reforma emerytalna
prawo
Demokracja Bezpośrednia
polityka społeczna
Powszechny dostęp do broni

- Czy jesteś za powszechnym dostępem do broni? - Osobiście tak. Regulacje prawne mocą referendum.

Źródło: www.wykop.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

prawa i wolności obywatelskie
sprawy ogólnopolskie
dostęp do broni
Demokracja Bezpośrednia
Kwota wolna od podatku powinna być wyższa

[Kwota wolna od podatku] powinna być wyższa i powinna być narzędziem dyscyplinującym wykonanie budżetu. Wysokość kwoty wolnej od podatku powinni ustalić obywatele mają świadomość wysokości ubytków w budżecie i rezygnacji z jakiś świadczeń ze strony państwa np. premii dla urzędników, likwidacja powiatów, likwidacja funduszu kościelnego , likwidacja finansowania religii w szkołach itp i itd.

Źródło: www.wykop.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

kwota wolna od podatku
budżet państwa i podatki
sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
Wykorzystywanie prezydenckiego weta

(...)Widząc, że 90% ustaw głosowanych w Sejmie nie zostało nawet przeczytanych przez posłów, zawetowałbym większość, do skutku, aż zaczęliby czytać i analizować przepisy, nad którymi głosują. Prawie 500 ustaw uchwalił Sejm.

Źródło: thepolandtimes.com

Data obietnicy: kwiecień 2015

prerogatywy i rola prezydenta
sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
Stworzenie w Polsce systemu, który pozwoli czuć się polskim emigrantom w Polsce, tak jak w przyjaznym domu

Moim planem jest stworzenie w Polsce systemu, który pozwoli czuć się im [Polakom-emigrantom] w Polsce tak, jak w przyjaznym domu. Oni widzą jak daleko obywatel może wpływać swoimi decyzjami na funkcjonowanie państwa – choćby w Anglii. Że może np. wybrać szefa policji.

Źródło: thepolandtimes.com

Data obietnicy: kwiecień 2015

sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
migracje
prawa i wolności obywatelskie
Kara śmierci to anachronizm

Ja nie jestem zwolennikiem (...) czy kary śmierci. (...) Kara śmierci jest anachronizmem w czasach gdy istnieje powszechna wiedza o możliwości preparowaniu wszelkich dowodów. Sąd nie powinien bawić się w Boga i skazywać na śmierć. Zresztą dożywotnie wiezienie jest większą i uciążliwszą karą niż kara śmierci.

Źródło: thepolandtimes.com

Data obietnicy: kwiecień 2015

kara śmierci
prawo karne
światopogląd
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
Referendum wyznaczające kierunek rozwoju na kolejne lata

Chciałbym aby w jednym referendum, jednego dnia, Polacy odpowiedzieli na szereg pytań w których wyznaczyliby kierunku rozwoju na kolejne lata i zamknęli politykom drogę do zajmowania się medialnymi tematami – typu in vitro, monarchia, aborcja itp. a zmusili ich do czytania ustaw, nad którymi głosują.

Data obietnicy: kwiecień 2015

sprawy ogólnopolskie
referendum
partycypacja
Demokracja Bezpośrednia
Refundacja in vitro

Tak lub referendum, jeśli obywatele zebraliby 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem o rozpisanie referendum w tej sprawie.

Źródło: www.rogalinski.com.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

ochrona zdrowia
in vitro
prawo
prawa i wolności obywatelskie
Demokracja Bezpośrednia
Legalizacja marihuany

(...) Zastanawiam się też dlaczego chce Pan zalegalizować marihuanę? Jakie są powody tej decyzji? Czy nie lepiej promować zdrowy tryb życia? - Marihuana jest zdrowsza od tytoniu, alkoholu, a nawet cukru i kawy. Zatem to w ramach promocji zdrowego trybu życia.

Źródło: www.rogalinski.com.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

światopogląd
Demokracja Bezpośrednia
prawa i wolności obywatelskie
prawo
Małżeństwa homoseksualne i ich prawa do adopcji dzieci

- Inną kwestią budzącą ostatnio duże emocje są związki homoseksualne. W marcu 2015 parlament Słowenii uchwalił ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne i zezwalającą im na adopcję dzieci. To już kolejny kraj Unii Europejskiej, który zdecydował się na taki krok. Czy Pan, jako prezydent RP, poparłby taką ustawę? - Nie, ale jeśli byłaby taka wola narodu w referendum, to bym podpisał, bo to naród rządzić ma, a nie politycy.

Źródło: www.rogalinski.com.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

sprawy ogólnopolskie
prawa i wolności obywatelskie
Demokracja Bezpośrednia
Referendum nie w większości spraw, ale w sprawach, w których chcą decydować obywatele.

- Jak określiłby Pan swoje poglądy polityczne? - Progresywne, obywatelskie, antywodzowskie, wolnościowe. Referendum nie w większości spraw, ale w sprawach, w których chcą decydować obywatele.

Źródło: www.rogalinski.com.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

sprawy ogólnopolskie
światopogląd
prawa i wolności obywatelskie
Demokracja Bezpośrednia
Rozwój społeczeństwa obywatelskiego i minimalizacja roli polityków kosztem władzy obywateli

(...)My chcemy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i minimalizacji roli polityków kosztem władzy obywateli.

Data obietnicy: kwiecień 2015

ustrój państwa
prawa i wolności obywatelskie
światopogląd
sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
Wsparcie dla Ukrainy

Ze względów historycznych jestem za wspieraniem Ukrainy.

Źródło: www.mariuszgierej.mpolska24.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

polityka zagraniczna
Ukraina
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
Kierunek polityki zagranicznej

Ja nie wiem, bo ja w tym zakresie chcę być sługą narodu. Opcje polityczne narzucają nam poglądy, a ja jestem ciekaw, jakie poglądy mają Polacy, jaki jest ogólnopolski pogląd na tę sprawę. Nawet nie pamiętam takiego badania statystycznego. Czy Polacy woleliby silniejszej integracji z UE, czy żeby to była raczej federacja na styl USA i żeby tu stacjonowały wojska amerykańskie. To jest bardzo ciekawy motyw, żeby zapytać się o to Polaków.

Źródło: www.mariuszgierej.mpolska24.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
polityka zagraniczna
Wprowadzenie przepisów upraszczających działalność małych i średnich firm

Starałbym się wprowadzić przepisy upraszczające działanie małych i średnich przedsiębiorstw i wyrównujące ich szanse na rynku. Czyli na przykład walczyłbym z dominacją banków, z bankowym tytułem egzekucyjnym, z idiotyczną ordynacją podatkową i wieloma innymi przepisami np. sanitarnymi, które są pisane dla ogromnych koncernów.

Źródło: www.mariuszgierej.mpolska24.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

sprawy ogólnopolskie
przedsiębiorczość
budżet państwa i podatki
Demokracja Bezpośrednia
prawo
Wsparcie państwa dla obrony obywatelskiej

Jeżeli Ci ludzie sami chcą się organizować, ćwiczyć, to powinni dostać pełne wsparcie prawne ze strony państwa, prawo do nabywania broni, do jej ewidencjonowania. I to jest przykład świetnej kompilacji: budżet państwa - ruch obywatelski.

Źródło: www.mariuszgierej.mpolska24.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
bezpieczeństwo i obronność
prawa i wolności obywatelskie
1% PKB powinien być przeznaczony na demografię i wsparcie dla rodzin wielodzietnych.

Trzecia sprawa to demografia, bo jako patriota uważam, że nie jest najważniejsza w tej chwili Ukraina i to, czy im pomożemy czy nie, ale najważniejsze jest zagrożenie, z którym borykają się wszystkie państwa: to jest zagrożenie demograficzne np. ze strony Chin, Indonezji... (...) 1% PKB powinien być przeznaczony na demografię i wsparcie dla rodzin wielodzietnych.

Źródło: www.mariuszgierej.mpolska24.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

Demokracja Bezpośrednia
światopogląd
polityka rodzinna
sprawy ogólnopolskie
sprawy europejskie
sprawy globalne
Obecna wysokość podatków jest optymalna

Co do wysokości[podatków], to moim zdaniem obecny stan jest optymalny.

Źródło: spec.salon24.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

budżet państwa i podatki
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
"Nie" dla jednomandatowych okręgów wyborczych w wersji brytyjskiej

Jednomandatowe okręgi wyborcze w wersji brytyjskiej w Polsce to zły pomysł. (...) Paweł Kukiz głosi zwrot państwa obywatelom, ale JOW-y tego nie gwarantują. Demokracja Bezpośrednia tak.

Data obietnicy: kwiecień 2015

kodeks wyborczy
sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
Nie jestem przekonany do likwidacji podatków

Nie jestem przekonany co do tezy, że likwidacja podatków albo ich zminimalizowanie i zminimalizowanie państwa do wojska i policji – to jest teza, którą głosi np. Jacek Wilk – jest optymalna. Państwo ma spełniać nasze oczekiwania.

Data obietnicy: kwiecień 2015

Demokracja Bezpośrednia
budżet państwa i podatki
sprawy ogólnopolskie
Podatki powinny być jak najprostsze

Osobiście namawiałbym Polaków do podatków najprostszych z możliwych.

Źródło: spec.salon24.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

budżet państwa i podatki
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
Państwem powinni zarządzać managerowie

Nie widzę tutaj potrzeby utożsamiania się z prezydentem, preferuję taki model prezydentury, który jest w Szwajcarii i Islandii, gdzie prezydent jest w ogóle nieznaną osobą w kraju, w Szwajcarii jeździ drugą klasą w pociągu, a w Islandii wszyscy mają do niego numer telefonu i mogą do niego zadzwonić – prezydent ma być urzędnikiem, który wykonuje decyzje obywateli. Nie liderem, wodzem – myślę, że Polska ma już dosyć tych liderów, wodzów, ci wodzowie kojarzą nam się – chyba zawsze, już od Kazimierza Wielkiego i potem – z jakimiś wojnami, krwawymi potyczkami, Polska potrzebuje sprawnej klasy zarządzającej państwem, najlepiej managerów nie polityków.

Źródło: spec.salon24.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

światopogląd
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
Wprowadzenie budżetu zrównoważonego

(...)proponujemy budżet zrównoważony. (...) Chcemy w ramach budżetu zrównoważonego dać władzę nad nim obywatelom.

Źródło: natemat.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

prawo
finanse publiczne
budżet państwa i podatki
sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
Odpowiedzialność materialna za przekroczenia uprawnień przez urzędników

-Czy jesteś za pseudo, czy minimalnymi, czy niewypłacalnymi odszkodowaniami zasądzanymi na Urzędników którzy przekroczą swoje uprawnienia, bądź nie dopełnią obowiązków w wyniku czego choćby minimalnie, ucierpi Obywatel? - Jestem za maksymalnie wysokimi odszkodowaniami. Ich własną odpowiedzialnością materialną Wysokość odszkodowań stosowna.

Źródło: www.wykop.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

sprawy ogólnopolskie
prawo
Demokracja Bezpośrednia
administracja państwowa i samorząd
Dobrowolność ubezpieczeń społecznych, składki emerytalne bez konieczności płacenia ZUS

- Twoje zdanie na temat dobrowolnego ubezpieczenia, składek emerytalnych bez obowiązku płacenia Zus? - ZA. Wymaga to jednak zmian systemu a te zmian jak pokazało doświadczenie są możliwe tylko z ominięciem polityków i Sejmu - czyli przez referendum.

Źródło: www.wykop.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

ubezpieczenia
reforma emerytalna
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
polityka społeczna
Pierwsza wizyta zagraniczna do Szwajcarii

- Po wygraniu wyborów jaki kraj będzie Pana pierwszym celem podróży zagranicznej? - Szwajcaria

Źródło: www.wykop.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

Demokracja Bezpośrednia
polityka zagraniczna
sprawy ogólnopolskie
O charakterze służby zdrowia powinni zadecydować obywatele

- Prywatna, czy państwowa służba zdrowia, z uzasadnieniem dlaczego właśnie taka? - Do decyzji obywateli. Uzasadnienie - bo to oni ja na nią łożą i ją wykorzystują. Niech zdecydują.

Źródło: www.wykop.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

ochrona zdrowia
referendum
sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
Federalizacja województw

DB wprowadzi daleko idącą federalizację województw.

Źródło: www.wykop.pl

Data obietnicy: kwiecień 2015

sprawy ogólnopolskie
Demokracja Bezpośrednia
administracja państwowa i samorząd
reforma samorządowa
Połączenie ZUS i Urzędu Skarbowego

Jeśli składka ZUS to i tak de facto podatek (danina obowiązkowa) to nie ma sensu zatrudniać do obliczania tych wpływów i ich redystrybucji nowych ludzi, budować osobnych pałaców, finansować osobne systemy.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
budżet państwa i podatki
ubezpieczenia
Przejęcie przez NBP kredytów hipotecznych udzielonych małżeństwom na zakup pierwszego mieszkania

Aby rodzina mogła funkcjonować prawidłowo, rozrastać się, niezbędny jest własny dach nad głową. Obowiązkiem państwa jest zatem stworzenie warunków pomocowych dla realizacji tych zadań. Rolę tą może wykonać NBP, przejmując od banków komercyjnych wszystkie kredyty hipoteczne i ich zabezpieczenia - hipoteki, udzielone osobom fizycznym w związkach małżeńskich, które służyły zakupowi pierwszego mieszkania. W ten sposób po pierwsze wzmocniona zostałaby siła NBP, po drugie możliwe byłoby obniżenie oprocentowania a co najważniejsze, spłacane przez obecnych obywateli oprocentowanie kredytów służyłoby im i przyszłym pokoleniom.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
bankowość
Rozwój przestrzeni miejskiej

Proponuję rozwój tkanki miejskiej poprzez promowanie w każdym mieście idei takich ja: strefy uspokojonego ruchu ulicznego, tworzenie sieci zieleni, miejsc do spotkań z przyjaciółmi i spędzania czasu z rodziną (ławki, place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu, stoły ping-pongowe itp.), systemy zrównoważonego transportu miejskiego. Także rewitalizacja miast jest bardzo istotnym elementem rozwoju miejskiej przestrzeni, a nadmienię, że Prezydent RP dysponuje funduszami, którymi może dofinansowywać projekty konserwatorskie.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
przestrzeń miejska
Wolność w Internecie i koniec z fałszywym copyright

nie pozwolę, by w Internecie wprowadzana była odgórnie, państwowo jakakolwiek cenzura, a po drugie - by internauci byli ścigani pozwami i próbami ugodowymi za to, że rzekomo naruszają czyjeś prawa autorskie. Pozwy takie wystosowują często fałszywe kancelarie prawne nieposiadające umocowania - podczas gdy system prawny w Polsce umożliwia korzystanie ze ściągniętych utworów w ramach dozwolonego użytku, zaś karane jest rozpowszechnianie. Chciałbym także szerzyć znajomość prawa w tej materii i występować po stronie tych, którzy niesłusznie skazywani są za coś co nie jest łamaniem prawa - lecz po prostu nie znając go, nie potrafią się bronić przed uzbrojonymi w czarne teczki adwokatami wielkich koncernów.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
internet
prawo
500 zł na każde dziecko w rodzinie

Pomijając fakt, że na zachodzie jest to standardem oraz to, że jeśli naród oczekuje wzrostu demograficznego to musi na niego zapracować - to za poparciem tej tezy stoi prosty rachunek ekonomiczny:Inwestycje państwa w jedno dziecko do 25 roku życia to (25 lat x 12 miesięcy x 500 zł), sumarycznie 150 tysięcy złotych. Ten człowiek płacąc następnie różnego rodzaju daniny - VAT, opłaty skarbowe, podatki dochodowe, akcyzy, i ZUS odprowadzi od średniej pensji 3,7 tys. zł do skarbu państwa 24 tys. zł. Czyli już po 6 latach generuje przychód dla skarbu państwa netto. Ponadto wcale wydatki na utrzymanie dzieci (6 mln) w kwocie 36 miliardów rocznie nie musiałaby obciążać wydatków budżetowych. Bank NBP, który nie może finansować deficytu budżetowego, mógłby prowadzić międzypokoleniową akcję kredytową, która następnie dopiero od chwili wejścia w okres produkcyjny obywatela byłaby spłacana jako przepływ z podatków przez niego odprowadzanych.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
polityka rodzinna
Dostęp do Internetu dla każdego obywatela, także w każdym miejscu publicznym.

Internet nie jest już tylko przestrzenią wymiany informacji, "miejscem", gdzie można pracować czy spędzić czas dla rozrywki. Jest rzeczywistością równie ważną i "prawdziwą", co świat za oknem. Rządzi się swoimi zasadami, to prawda, ale jedno jest pewne - "prawo do Internetu" awansuje do rangi podstawowego prawa każdego obywatela. Tak jak wszyscy wspólnie zrzucamy się na drogi publiczne - ulice i chodniki -, by po nich chodzić do pracy czy sklepu, tak samo powinniśmy wspierać się nawzajem, by każdy obywatel miał dostęp do Internetu. W Internecie żyje świat alternatywny wobec świata telewizji - Internet sam pozwala dobierać treści użytkownikowi a nie ładuje do mózgu tę samą papkę jak tv czy radio. W Internecie powstają alternatywne poglądy, rozpowszechniają się nowe idee - w tym polityczne. Wiele alternatywnych mediów zrodziło się dzięki Internetowi. Dlatego odcinanie obywatela od dobra, jakim jest Internet, jest być może korzystne dla władzy, ale niekorzystne dla społeczeństwa jako całości. Każdy powinien mieć dostęp do Internetu, tak jak każdy może usiąść na ławce, przejść się ulicą, wejść do lasu czy oddychać powietrzem.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
internet
Wniosek obywateli o referendum wnioskiem obligatoryjnym dla Sejmu

Dopóki wniosek 500 tys. obywateli o referendum będzie mógł zostać odrzucony przez Sejm - dopóty obywatele nie są Suwerenem w swoim państwie, tak jak deklaruje to art. 4. Konstytucji RP. Wniosek 500 tys. obywateli musi być wiążący i skutkować rozpisaniem referendum.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
prawo
referendum
Jednomandatowe okręgi wyborcze z prawem odwołania posła

Zmiana ordynacji wyborczej będzie zmianą kluczową dla administrowania państwem. Położymy kres obsadzaniu list przez partyjnych wodzów "biernymi ale wiernymi". W jednomandatowych okręgach, o odpowiednio niedużej wielkości (w przeciwieństwie do obecnych ogromnych okręgów jednomandatowych w wyborach do Senatu) zwyciężyć może każdy obywatel - a nie tylko człowiek z klucza partyjnego, za którym stoi machina organizacyjna finansowa z pieniędzy podatników. Ponadto chcę przyczynyć się do wprowadzenia prawa odwołania posła w trakcie kadencji (ang. recall). (...) Jednomandatowe Okręgi Wyborcze z prawem odwołania posła rozwiążą problem niedotrzymanych obietnic wyborczych i bezczelności przedstawicieli, nad którymi obywatele nie mają żadnej kontroli.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
ordynacja wyborcza
kodeks wyborczy
prawo
projekt ustawy
Składka ZUS obliczana procentowo od zysku czy wynagrodzenia

Nieważne czy właśnie firma "zrobiła stratę", wyszła na zero, czy zarobiła tysiące. Nieważne czy dopiero się rozwija, czy jest to przedsiębiorstwo działające od wielu lat na rynku. Czas z tym skończyć i wprowadzić składkę ZUS obliczaną procentowo od zysku czy wynagrodzenia. W ten sposób rozwiniemy gospodarkę i nie będziemy zabijać przedsiębiorczości.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
budżet państwa i podatki
ubezpieczenia
Zniesienie bankowego tytułu egzekucyjnego

Zniesienie bankowego tytułu egzekucyjnego i wprowadzenie bankowych powództw na drogę procesową w sądownictwie cywilnym - tak jak spłaty swej pożyczki domagać się może każdy z nas, każdy obywatel - zrówna sytuację obywateli, zapobiegnie poczuciu niesprawiedliwości, a przede wszystkim zbyt pochopnym, szybkim i bezkompromisowym interwencjom komorników wobec kredytobiorców.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
bankowość
Wyciągnięcie konsekwencji wobec banków

Wyciągnięcie konsekwencji wobec banków, które udzielały kredytów nielegalnie oceniając zdolność kredytową klientów lub udzielały kredytów frankowych nie posiadając franków.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
bankowość
Obywatelskie Budżety Inwestycyjne

Wszyscy w Polsce kojarzą już instytucję tzw. budżetów partycypacyjnych. Ja nazywam je budżetami anty-obywatelskimi, gdyż utwierdzają oni mieszkańców miast i gmin w przekonaniu, że jedynie 2% budżetu należy do nich i jest w ich dyspozycji. To jest kłamstwo. 100% budżetu każdej jednostki samorządu, a także budżetu państwa należy do podatników. (...) Proponuję elastyczny krok w stronę referendów fiskalnych - tj. referendów gdzie zatwierdzać będziemy całość budżetów. Tym krokiem są Obywatelskie Budżety Inwestycyjne we wszystkich miastach i gminach. O ile tzw. koszty stałe - na przykład pensje dla nauczycieli, konserwację budynków, utrzymanie ulic czy czystości - nie muszą jeszcze podlegać zatwierdzeniu (i podobnie koszty realizacji rozpoczetych inwestycji), o tyle wszelkie wydatki corocznie przeznaczone na nowe inwestycje publiczne - dlaczego nie? (...) Obywatelskie Budżety Inwestycyjne będą też świetną okazją do przedstawiania nowych projektów inwestycji i debaty publicznej. Pamiętajmy, że pieniądze budżetowe nie należą ani do rządu, ani do samorządu. To są zawsze nasze pieniądze.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
budżet państwa i podatki
Zniesienie przywilejów oraz immunitetów dla polityków

Zmiany nastąpią dopiero wtedy, gdy odbierzemy posłom przywileje oraz immunitety, które pozwalają im się zasłaniać przed prawem. Mechanizm, który ma chronić przedstawicieli od "nacisków" organów ścigania wykorzystywany jest do unikania mandatów drogowych - czy to nie żałosne? Przypominam, że immunitety zniesiono dwa lata temu na Słowacji - i kraj się nie zawalił. Zróbmy to i w Polsce.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
konstytucja
immunitet
Wyciąganie odpowiedzialności za błędne decyzje urzędników

Nie wystarczy zdyscyplinować posłów i zmienić system partyjny - potrzeba także zmiany jakości administracji publicznej. Należy znieść próg odpowiedzialności urzędnika, ustalony jako dwunastokrotność jego pensji - urzędnik musi odpowiadać całkowicie za własne decyzje, z możliwością ubezpieczenia się od błedów, tak jak lekarz czy prawnik. Za decyzje ponosić odpowiedzialność musi osoba, która faktycznie ją wydała a nie ta, którą wskazuje metryka decyzji opracowywana przez oskarżony urząd. Urzędnicy nadzorujący (wyższego szczebla) powinni ponosić odpowiedzialność majątkową solidarnie z podwładnymi - w końcu błąd wynika z nieprawidłowego nadzoru. Wprowadzić należy kodeks dobrych praktyk urzędniczych, zawierający jasne zasady awansu dla kadry administracji państwowej i samorządowej, który pozwoli wyłonić w tym gronie faktycznie kompetentne osoby, a nie ludzi z nadania politycznego.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
administracja państwowa i samorząd
Rozwój alternatywnych środków komunikacji

Nowe idee, takie jak park-n-ride, czy pasy dla osób, które przewożą więcej niż 2 pasażerów nie przebijają się politycznie, a są bardzo żywe społecznie. Dzieje się tak, dlatego że politycy odgradzają się od społeczeństwa kordonami ochrony, a sami jeżdżą opancerzonymi samochodami, niekiedy w eskorcie policji, w ogóle więc nie dotykają ich problemy zwykłych obywateli. Tymczasem Prezydent powinien być dla obywateli przykładem, dlatego chcę promować alternatywne środki komunikacji i słuszne postawy społeczne, ponieważ znam potrzeby obywateli - nie jestem politykiem, tylko obywatelem.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
Depenalizacja posiadania niewielkich ilości marihuany

Problem podnoszony jest od co najmniej piętnastu lat, a wciąż żadna opcja polityczna nie zdołała go rozwiązać, z wielką szkodą dla wielu młodych osób. Nie chodzi mi o pełną legalizację - zróbmy pierwszy krok. Przestańmy wsadzać ludzi do więzień za to, że mają przy sobie gram marihuany. I nie chodzi o to, że sądy dają "zawiasy" - przecież taki wyrok zostaje w aktach na kilka akt rujnując karierę zawodową w najlepszym momencie na jej rozkwit - młodym wieku. Handel, dillerka - mogą być nadal ścigane. Niemniej jednak ten kto pali nie powinien być za to karany, lecz ten kto sprzedaje i robi na tym biznes. Uważam, że model czeski może być dla nas dobrym rozwiązaniem.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
polityka narkotykowa
Sprawy dotyczące kobiet pozostawmy kobietom

Uważam, że spór aborcyjny oraz inne spory o charakterze światopoglądowym, jakkolwiek potrzebne w debacie, często godzą w pozycję kobiet i nie liczą się z ich głosem. Uważam, że wszelka dyskryminacja jest negatywna i szkodliwa dla społeczeństwa, jak i jakości debaty politycznej. Nauczyłem się jednego i właśnie to czego się nauczyłem będzie moim jedynym postulatem.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
prawa kobiet i mniejszości
Powrót do poprzedniego wieku emerytalnego nierealny

Czy przywróci Pan wiek emerytalny do poprzedniej wysokości? - Żaden polityk tego nie zrobi i ktokolwiek, kto składa takie obietnice jest oszustem i obłudnikiem, tak jak na przykład Andrzej Duda. To jest możliwe tylko na skutek kompleksowej reformy całego systemu. Od ZUS, KRUS, NFZ, przez wysokość składek i wysokość opodatkowania, kończąc na wieku emerytalnym. Spadek demograficzny jeśli chodzi o liczbę urodzeń jest faktem, wydłużanie się wieku życia jest faktem. Tylko kompleksowy projekt, przegłosowany przez obywateli w referendum. Będę walczyć o to, żeby mogli oni zdecydować, czy chcą wyższych składek, wyższych podatków, a dzięki temu niższego wieku emerytalnego i na przykład likwidacji ZUS i przejęcia tych zobowiązań przez Skarb Państwa. Ważny jest wiek emerytury, ale także jej wysokość, bo co z tego, że obniżymy wiek emerytalny do 50. roku życia, jeśli emerytura wyniesie 500 zł. Powinny zostać zaprezentowane dwa kompleksowe rozwiązania. Jedno niemal skrajnie liberalne, a drugie bardziej socjalne i przygotowane przez ekspertów. Dwa takie antagonistyczne projekty powinny zostać przedstawione obywatelom pod głosowanie i tylko decyzją większości mogą nastąpić zmiany.

Źródło: www.czasdebaty.pl

Data obietnicy: marzec 2015

wiek emerytalny
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
reforma emerytalna
polityka społeczna
ubezpieczenia
Polska polityka wobec Rosji surową polityką Unii Europejskiej

Trudno jest poprawiać stosunki z krajem, który jest wrogo nastawiony. Z krajem, który w swojej strategii przyjął założenia cofające historię, i którego celem jest wprowadzenie Polski w orbitę rosyjskich wpływów. Poprawa tych relacji może nastąpić tylko w sytuacji, gdy kierunek polityki wobec Rosji będzie zgodny z surowym kursem przyjętym przez Unię Europejską. Można liczyć tylko na to, że embargo gospodarcze i presja polityczna doprowadzą do złagodzenia napięcia i do tego, że Rosjanie wycofają się ze swoich postZSRRowskich zasad uprawiania polityki. Nie jest to moment ku temu, by normalizować stosunki przez otwarcie. To musi być partnerski układ. By go wypracować, powinniśmy prowadzić taką politykę, jaką Rosja prowadzi wobec nas, oczekując, że ten kurs się zmieni.

Źródło: www.czasdebaty.pl

Data obietnicy: marzec 2015

Demokracja Bezpośrednia
polityka zagraniczna
sprawy globalne
Unia Europejska
Rosja
Podwyższenie kwoty wolnej od zajęć komorniczych

Podwyższenie kwoty wolnej od zajęć komorniczych do kwoty równej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia krajowego.

Źródło: tanajno.db.org.pl

Data obietnicy: marzec 2015

oficjalne materiały wyborcze
Demokracja Bezpośrednia
sprawy ogólnopolskie
prawo
sądy i prokuratura
Dodaj deklarację polityka

Opcjonalnie:


Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory samorządowe — kandydaci na prezydentów miast (2018)

Co Pani/ Pana zdaniem powinno być strategicznym celem rozwojowym miasta w ciągu najbliższych 15 lat?
Specjalizacja Warszawy we wdrażaniu nowoczesnych technologii tak aby było to najlepsze miasto do życia na ziemi.
Jakie najważniejsze działania podejmie Pani/ Pan na rzecz mieszkańców naszego miasta? Prosimy o sformułowanie maksymalnie pięciu deklaracji, które składa Pani/ Pan wyborcom w swojej kampanii.
odkorkuje stolicę
Z poniższej listy prosimy wybrać 3 obszary polityk miejskich, które Pani/ Pana zdaniem wymagają szczególnego dofinansowania w nadchodzącej kadencji.
Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
 1. Bezpieczeństwo i porządek publiczny
 2. Drogi
 3. Komunikacja miejska
 4. Edukacja
 5. Gospodarka komunalna (wodociągi, kanalizacja, ogrzewanie, śmieci)
 6. Ochrona środowiska
 7. Polityka mieszkaniowa
 8. Kultura
 9. Ochrona zdrowia
 10. Polityka społeczna
 11. Przestrzeń publiczna (parki, zieleń)
 12. Sport i turystyka
 13. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Zgodność z innymi politykami (KWESTIONARIUSZ: Wybory samorządowe — kandydaci na prezydentów miast, 2018)

(minimalna liczba wspólnych pytań: 5/40)

Najbardziej zgodni politycy
wspólne pytania
28
zgodność
66%
wspólne pytania
33
zgodność
60%
wspólne pytania
33
zgodność
59%
Najmniej zgodni politycy
wspólne pytania
6
zgodność
40%
wspólne pytania
6
zgodność
44%
wspólne pytania
32
zgodność
45%