Inżynier, ukończył Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Założyciel młodzieżowej sekcji UPR w Puławach. Od 2010 r. członek, w l. 2012-2013 prezes Stowarzyszenia KoLiber, koordynator Centrum Informatycznego KoLibra. Zasiadał w zarządzie Fundacji Progresywna. W... latach 2011-15 pracował w firmie teleinformatycznej Telsar. Wiceprezes partii Wolność. Poseł od 2015 r. (VIII kadencja), członek w komisji gospodarki i rozwoju; nadzwyczajnej ds. deregulacji oraz finansów publicznych. W 2018 r. bez powodzenia kandydował na prezydenta Lublina. Kandydował też na posła do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Został ponownie wybrany na posła do Sejmu RP w 2019 r. Przewodniczący koła poselskiego Konfederacja. Zasiada w komisji finansów publicznych.
Jakie najważniejsze działania podejmie Pani/ Pan na rzecz mieszkańców naszego miasta? Prosimy o sformułowanie maksymalnie pięciu deklaracji, które składa Pani/ Pan wyborcom w swojej kampanii.
Lubelski dzień referendalny raz w roku w kluczowych sprawach
Otwarte i przejrzyste konkursy na wszystkie kierownicze stanowiska
Obniżenie opłat i lokalnych podatków
Zrównoważenie budżetu
Wprowadzenie nowoczesnych technologii do zarządzania miastem
Zadaniem gminy jest zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców. Gmina realizuje ten cel dzięki pieniądzom z budżetu państwa i części podatków płaconych przez mieszkańców. Często jednak środki te są niewystarczające i gminy poszukują źródeł własnych dochodów. Które z wymienionych sposobów zwiększania budżetu miasta należy Pani/Pana zdaniem zastosować w naszym mieście? Prosimy zaznaczyć wszystkie pasujące odpowiedzi.
Szukanie oszczędności, poprzez zmniejszenie niektórych wydatków z budżetu miasta.
Zachęcanie mieszkańców do rozliczania się z podatków na terenie miasta – np. przez wprowadzenie karty mieszkańca, preferencje w rekrutacji przedszkolnej.
Kredyt na inwestycje lub inne formy zaciągnięcia długu.
Podniesienie lub wprowadzenie nowych podatków i opłat lokalnych.
Wprowadzenie dodatkowych zachęt do tworzenia przedsiębiorstw, co zwiększy dochody z podatków od przedsiębiorstw.
Sprzedaż gruntów i budynków miejskich.
Wynajem powierzchni należących do miasta zakładom produkcyjnym lub usługowym.
Rozwijanie przedsiębiorstw komunalnych (np. zwiększenie wpływów ze sprzedaży biletów).
Wybrała Pani/ wybrał Pan odpowiedź „Szukanie oszczędności, poprzez zmniejszenie niektórych wydatków z budżetu miasta”. Prosimy wskazać, które wydatki miasta można ograniczyć
Należy zmniejszyć biurokrację, głównie poprzez likwidację niektórych spółek miejskich które przynoszą straty. Ich kompetencje można przekazać odpowiednim wydziałom w urzędzie miasta.
Wybrała Pani/ wybrał Pan odpowiedź „Wprowadzenie dodatkowych zachęt do tworzenia przedsiębiorstw, co zwiększy dochody z podatków od przedsiębiorstw.”. Jakie zachęty do tworzenia przedsiębiorstw należy zastosować?
Wprowadzenie ulgi w podatku od nieruchomości dla nowych przedsiębiorstw.
Prognozy GUS wskazują, że w najbliższych latach, rocznie do Polski przybywać będzie ponad 20 tys. cudzoziemców. Jakie widzi Pani/ Pan bariery we włączaniu cudzoziemców w rynek pracy i życie społeczne w mieście?
Nie należy w sposób bezrefleksyjny przyjmować imigrantów poprzez polityczne decyzje. To przedsiębiorcy zatrudniając cudzoziemców powinni decydować kogo przyjmują . W kwestii integracji cudzoziemców powinny zacząć się tym zajmować organizacje patriotyczne, a nie organizacje, które z poslka kulturą mają niewiele wspólnego.
Które z wymienionych celów rozwoju szkół Pani/ Pana zdaniem powinny być priorytetem nadchodzącej kadencji?
Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
Podnoszenie kompetencji nauczycieli.
Poprawa stanu infrastruktury (wyposażenie pracowni, sal gimnastycznych, remonty szkół i przedszkoli).
Wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dobranych pod kątem przyszłości zawodowej uczniów.
Wprowadzenie dodatkowych godzin z niektórych przedmiotów.
Wprowadzenie dodatkowych działań wychowawczych np. zajęć dotyczących tolerancji, patriotyzmu, bezpieczeństwa, aktywności obywatelskiej.
Rozwój oferty edukacyjnej skierowanej do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych np. mniejszości kulturowych, osób z niepełnosprawnością, osób z uboższych środowisk.
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Inne (jakie?): większa współpraca z rodzicami, uczniami i nauczycielami.
Miejsce na uzasadnienie lub skomentowanie odpowiedzi.
Każda szkoła jest inna i w każdej są inne potrzeby. Dlatego kierunek rozwoju każdej szkoły powinien być ustalany indywidualnie po konsultacjach z rodzicami, uczniami i nauczycielami, tak aby dopasować zajęcia do rzeczywistych potrzeb.
Średnia pensja nauczyciela z 5-letnim stażem pracy to, zgodnie z Kartą Nauczyciela, ok. 3 200 zł brutto (pensja nauczyciela kontraktowego). Gminy finansują pensje nauczycieli z subwencji, którą dostają z budżetu państwa, często też z dofinansowują je z własnych środków. Z budżetu gminy można opłacić podwyżki dla nauczycieli. Ile Pani/ Pana zdaniem powinna/powinien zarabiać nauczycielka/ nauczyciel z pięcioletnim stażem w naszym mieście?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Ok. 3 200 zł brutto, jak przewiduje Karta Nauczyciela.
W sytuacji niedoboru miejsc w szkołach, czasem konieczne jest wprowadzenie nauki w systemie zmianowym. Które z poniższych stwierdzeń jest najbliższe Pani/ Pana opinii?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Po południu powinni uczyć się przede wszystkim uczniowie młodszych klas.
Po południu powinni uczyć się przede wszystkim uczniowie starszych klas.
Wszystkie klasy powinny w niektóre dni zaczynać naukę rano, a w inne dni – po południu.
Należy przenieść część lekcji do innego budynku, by uniknąć konieczności nauki w systemie zmianowym, nawet jeśli w ten sposób narusza się zasadę rejonizacji.
W naszym mieście opieką przedszkolną objęte jest 97 proc. dzieci w wieku 3-5 lat. (GUS, 2016). Zgodnie z ustawą, pierwszeństwo w rekrutacji do przedszkoli mają dzieci z rodzin wielodzietnych, dzieci z rodzin, w której jest osoba z niepełnosprawnością lub wychowywane przez samotnego rodzica. Rada miasta może określić dodatkowe kryteria, które decydują o kolejności przyjęć do przedszkoli. Prosimy o wskazanie kryteriów, które Pani/ Pana zdaniem w pierwszej kolejności powinny decydować, które dziecko zostanie przyjęte do przedszkola.
Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
Dziecko, które mieszka bliżej przedszkola.
Dziecko wychowujące się w placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz dziecko z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny.
Dziecko, którego oboje rodzice pracują lub studiują.
Dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza do tego samego przedszkola.
Dziecko z rodziny, w której wychowuje się co najmniej 3 dzieci.
Dziecko z rodziny, w której wychowuje się co najmniej 2 dzieci.
Dziecko, którego rodzic/ rodzice rozlicza podatek dochodowy w urzędzie skarbowym na terenie miasta.
Które ulice w mieście w pierwszej kolejności wymagają poszerzenia jezdni?
Zostanie uruchomiona specjalna aplikacja, która zbada natężenie ruchu oraz preferencje mieszkańców. Dopiero na podstawie merytorycznej analizy zostaną wyznaczone ulice do poszerzenia.
Które z wymienionych rozwiązań należy Pani/ Pana zdaniem wprowadzić, by ograniczyć problemy z parkowaniem w centrum miasta?
Prosimy wybrać wszystkie pasujące odpowiedzi
Wyznaczenie dodatkowych miejsc postojowych w centrum.
Ograniczenie ruchu samochodowego w centrum i tworzenie parkingów typu P+R w peryferyjnych częściach miasta, przy przystankach komunikacji miejskiej.
Powiększenie strefy płatnego parkowania.
Podniesienie stawki za postój w strefie płatnego parkowania (od 2019 r., w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, samorząd może podnieść opłatę do kwoty 9,99 zł/h).
Problem parkowania w centrum miasta nie jest na tyle dotkliwy, by był priorytetem nadchodzącej kadencji.
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Inne (jakie?): Wprowadzenie aplikacji pokazującą wolne miejsca parkingowe
Miejsce na uzasadnienie lub skomentowanie odpowiedzi.
Takie rozwiązania stosuje wiele miast europejskich np. Amsterdam czy Porto. Dzięki temu udało się zmniejszyć korki, 30% ruchu generują auta szukające wolnych miejsc parkingowych.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/ Pana poglądom?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
W pierwszej kolejności należy zagęszczać zabudowę w centrum, tak by ograniczyć odpływ mieszkańców na przedmieścia.
W pierwszej kolejności należy wykorzystać wolne przestrzenie na przedmieściach, dostosowując infrastrukturę publiczną i połączenia komunikacyjne do potrzeb mieszkańców.
Zgodnie z nowymi przepisami, samorząd ma prawo wyrazić zgodę na budowę osiedla mieszkaniowego, w miejscu, w którym nie przewiduje tego plan zagospodarowania przestrzennego. Prosimy o wskazanie miejsc, w których Pani/ Pana zdaniem absolutnie nie powinno się budować nowych budynków mieszkalnych.
W swoim programie przedstawiłem postulat, aby 100% powierzchni Lublina pokryć miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto uważamy, że żadna zmiana MPZP nie może się odbyć bez konsultacji z mieszkańcami > W sprawie Górek Czechowskich postuluję referendum.
Miasto dysponuje lokalami użytkowymi, które może wynajmować na potrzeby m.in. sklepów, zakładów usługowych, restauracji, organizacji pozarządowych i innych. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/ Pana poglądom?
Prosimy wybrać 1 odpowiedź
Głównym celem wynajmu miejskich lokali użytkowych powinno być zwiększanie przychodów z czynszu i podatków, nawet jeśli konsekwencją będzie duże zagęszczenie lokali o podobnym profilu (np. banków, aptek).
Polityka lokalowa powinna służyć przede wszystkim podnoszeniu jakości życia mieszkańców – należy dbać o zróżnicowanie punktów usługowych w okolicy, nawet jeśli oznacza to konieczność obniżenia czynszów dla niektórych rodzajów działalności.
Obowiązuje zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, gmina może jednak wyznaczyć strefy, w których dozwolone jest spożywanie alkoholu. Wydaje też pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Które z poniższych regulacji dotyczących sprzedaży i spożywania alkoholu powinny obowiązywać w mieście? Prosimy wybrać wszystkie, które pasują.
Należy wyznaczyć miejsca, w których picie alkoholu jest dozwolone.
Picie alkoholu w miejscach publicznych powinno być bezwzględnie zakazane. Nie należy wyznaczać miejsc, w których byłoby dozwolone.
Należy ograniczyć liczbę punktów sprzedaży alkoholu w mieście.
Należy wprowadzić ograniczenia czasowe sprzedaży alkoholu, np. w nocy.
Gmina przyjmuje zgłoszenia zgromadzeń publicznych i może zakazać organizacji dwóch manifestacji w tym samym miejscu i czasie (np. kontrmanifestacji), jeśli oceni, że jest to niebezpieczne dla porządku publicznego. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
Prosimy wybrać 1 odpowiedź
Gmina musi przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Nie powinna wydawać zgody na organizację dwóch zgromadzeń publicznych, o przeciwstawnych hasłach, w tym samym miejscu i czasie.
Dwa zgromadzenia, o przeciwstawnych hasłach, organizowane w tym samym miejscu i czasie nie muszą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Gmina powinna zgadzać się na ich organizację i monitorować bezpieczeństwo w trakcie ich trwania.
Miejsce na uzasadnienie lub skomentowanie odpowiedzi.
Prezydent powinien przede wszystkim przestrzegać prawa i nie narażać miasta na przegrane procesy sądowe. Wyroki sądów są jasne i organizowanie dwóch manifestacji o przeciwstawnych hasłach nie jest powodem do zakazania zgromadzenia.
Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, co roku ponad 45 tysięcy Polek i Polaków umiera przedwcześnie z powodu oddychania powietrzem złej jakości. Jakie działania należy Pani/ Pana zdaniem podjąć w ciągu nadchodzącej kadencji, by poprawić jakość powietrza w naszym mieście?
Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
Akcje edukacyjne skierowane do mieszkańców.
Częstsze kontrole i karanie mandatami mieszkańców, którzy w piecach i kotłach palą odpady.
Dofinansowanie termomodernizacji budynków.
Dopłaty do paliwa lepszej jakości dla najuboższych mieszkańców lub rekompensata wyższych kosztów ogrzewania.
Dopłaty do wymiany pieców i kotłów na bardziej ekologiczne.
Instalacja nowych stacji mierzących poziom zanieczyszczenia powietrza.
Ograniczenie wjazdu samochodów do centrum miasta.
Zachęty do korzystania z samochodów elektrycznych – budowa stacji ładowania, przywileje w ruchu.
Rozwój sieci ciepłowniczej.
Rozwój sieci komunikacji publicznej (wytyczanie buspasów, zwiększanie częstotliwości kursów, modernizacja taboru, itp.)
Zakup ekologicznych pojazdów – np. autobusów i śmieciarek elektrycznych.
Nie ma potrzeby podejmowania specjalnych działań w tej dziedzinie.
Miejsce na uzasadnienie lub skomentowanie odpowiedzi.
Najefektywniejszą metodą walki ze smogiem jest metoda odgórnego palenia. Zwiększa to efektywność energetyczną o jakieś 30-50% ponadto spala zanieczyszczenia w piecu. W dodatku jest to metoda najmniej kosztowna.
Władze miasta tworzą ofertę kulturalną z myślą o różnych grupach mieszkańców. Które z wymienionych grup najbardziej potrzebują rozwoju oferty kulturalnej skierowanej bezpośrednio do nich?
Które z wymienionych stwierdzeń na temat finansowania sportu są bliższe Pani/ Pana poglądom?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Miasto powinno dofinansowywać profesjonalne kluby sportowe, ponieważ jest to ważny element promocji regionu, nawet jeśli oznacza to zmniejszenie środków na wsparcie sportu amatorskiego i rekreacyjnego.
Miasto powinno przeznaczyć więcej środków na upowszechnianie sportów amatorskich i rekreacyjnych, zamiast dofinansowywać profesjonalne kluby sportowe.
Miasto nie powinno wydawać pieniędzy na wspieranie sportu.
Która z dyscyplin sportowych powinna być Pani/ Pana zdaniem objęta szczególną opieką władz miasta (poprzez specjalne dotacje, remont i budowę obiektów sportowych, dofinansowanie pracy trenerów itd.)?
Gmina może wprowadzać programy polityki zdrowotnej, odpowiadające na najpoważniejsze problemy zdrowotne mieszkańców. Jakie programy zdrowotne są Pani/ Pana zdaniem najbardziej potrzebne w mieście?
Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.
Profilaktyka i leczenie chorób osób starszych.
Profilaktyka i leczenie nadwagi i otyłości.
Profilaktyka i leczenie stomatologiczne dzieci.
Profilaktyka i diagnoza chorób nowotworów.
Programy szczepień ochronnych np. przeciw grypie, pneumokokom, HCV.
Samorząd tworzy przychodnie i szpitale, wyposaża je w sprzęt i zajmuje się zarządzeniem tymi placówkami. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje świadczenia zdrowotne – wizyty u specjalistów, badania, zabiegi i operacje. Często jednak, dotacja NFZ nie zaspokaja potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/ Pana poglądom?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Finansowanie świadczeń zdrowotnych jest zadaniem państwa i NFZ. Miasto powinno ograniczyć swoją rolę do zarządzania placówkami zdrowotnymi, zabiegać o większe środki dla swoich przychodni i szpitali w NFZ, ale nie przeznaczać własnego budżetu na finansowanie świadczeń zdrowotnych.
Gmina musi dbać o zdrowie swoich mieszkańców. W sytuacji, gdy brakuje środków z NFZ, miasto powinno dopłacać do świadczeń zdrowotnych z własnego budżetu.
Instytucje miejskie w różny sposób mogą wspierać mieszkanki i mieszkańców, którzy samodzielnie opiekują się osobami zależnymi – przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi. Jakie formy odciążenia opiekunów osób zależnych są Pani/ Pana zdaniem najbardziej potrzebne mieszkańcom naszego miasta?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
Rozwój programów opieki zdrowotnej finansowanej z budżetu miasta np. dopłaty do leków, rozwój infrastruktury medycznej, finansowanie badań profilaktycznych.
Budowa mieszkań komunalnych dostosowanych do potrzeb osób zależnych.
Dostosowywanie istniejących budynków mieszkalnych do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się np. dofinansowanie budowy wind, podjazdów, itp.
Darmowy transport finansowany z budżetu miasta.
Upowszechnianie instytucji opiekuna społecznego.
Dom dziennego pobytu dla dorosłych osób zależnych.
Miasto jest właścicielem 8272 mieszkania komunalne oraz 1018 lokali socjalnych. Jaką Pani/Pana zdaniem należy prowadzić politykę dotyczącą mieszkań socjalnych?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Miasto powinno budować nowe osiedla mieszkań socjalnych.
Miasto powinno tworzyć nowe lokale socjalne w budynkach w różnych częściach miasta.
Priorytetem powinny być remonty istniejących lokali socjalnych. Dopiero w dalszej kolejności należy budować nowe.
Należy stopniowo zmniejszać liczbę lokali socjalnych utrzymywanych przez miasto.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/ Pana opinii?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
W celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców należy rozwijać system monitoringu miejskiego.
Systemy monitoringu zbyt mocno naruszają prywatność mieszkańców, są kosztowne i nie zwiększają znacząco bezpieczeństwa. W mieście nie powinno być monitoringu w miejscach publicznych.
Jakie Pani/ Pana zdaniem ważne dla mieszkańców kwestie powinny stać się przedmiotem publicznej debaty, włączającej obywateli, (nie tylko ekspertów i działaczy politycznych)?
Jakie narzędzie jest najodpowiedniejsze do zaangażowania mieszkańców w podjęcie decyzji w tej sprawie.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Budżet obywatelski
Konsultacje społeczne
Panel obywatelski
Współpraca z Młodzieżową Radą Miasta, Radą Seniorów lub innym ciałem konsultacyjnym.
Współpraca z organizacjami obywatelskimi.
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Inne, jakie?
Referendum lokalne
Jakie narzędzie jest najodpowiedniejsze do zaangażowania mieszkańców w podjęcie decyzji w tej sprawie.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Budżet obywatelski
Konsultacje społeczne
Panel obywatelski
Współpraca z Młodzieżową Radą Miasta, Radą Seniorów lub innym ciałem konsultacyjnym.
Współpraca z organizacjami obywatelskimi.
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Inne, jakie?
Referendum Lokalne
Jakie narzędzie jest najodpowiedniejsze do zaangażowania mieszkańców w podjęcie decyzji w tej sprawie.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Budżet obywatelski
Konsultacje społeczne
Panel obywatelski
Współpraca z Młodzieżową Radą Miasta, Radą Seniorów lub innym ciałem konsultacyjnym.
Współpraca z organizacjami obywatelskimi.
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Inne, jakie?
Referendum lokalne
Czy zgadza się Pani/ Pan z następującymi stwierdzeniami? Prosimy wybrać wszystkie, które pasują.
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy wydłużyć godziny pracy urzędu miasta.
Należy udostępnić informację o wszystkich umowach zawieranych przez urząd miasta.
Wszystkie umowy zawierane przez urząd miasta powinny być publicznie dostępne, wraz z informacją o przedmiocie i wartości umowy oraz kontrahencie.
Informacje o kwalifikacjach i ocenie osób, które startują w konkursach na stanowiska kierownicze w instytucjach miejskich, powinny być publicznie dostępne (z pominięciem danych osobowych).
Firmy pracujące i budujące dla samorządów powinny zatrudniać tylko na umowę o pracę
Należy wywieszać flagę Unii Europejskiej obok flagi Polski na budynkach publicznych, nie tylko podczas święta Europy.
Czy należy przenieść urząd miasta do jednego budynku w centrum miasta?
KRÓTKA PIŁKA Kto głosował nad budżetem w sali kolumnowej?
(2016)
Czy podczas 33. posiedzenia Sejmu wzięła Pani udział/ wziął Pan udział w głosowaniu nad całością projektu ustawy budżetowej na 2017 r. (głosowanie nr 18., link do procesu legislacyjnego), które odbyło się 16 grudnia 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu?
Tak
Nie
Co było przyczyną przyczyną niewzięcia przez Panią/Pana udziału w głosowaniu nad ustawą budżetową na rok 2017 r., które odbyło się 16 grudnia w Sali kolumnowej Sejmu (głosowanie nr 18)?
Byłam/łem nieobecna/y podczas całego posiedzenia.
Nie przebywałam/łem w Sali Kolumnowej w momencie głosowania.